PDA

Zobacz pełną wersję : Wielkość kotłowni



ddanield
23-07-2007, 22:25
Witam wszystkich forumowiczów

Jestem nadal niedoświadczoym "inwestorem" na poczatku swojej drogi do wymarzonego domu ;). Parę spraw juz załatwiłem ale utknąłem trochę na wyborze projektu. Interesuje mnie dom ok 100m2. Przeglądam oferty i niestety większość z nich nie przewiduje kotłowni a jeśli juz są jakieś pomieszczenia gospodarcze to bardzo niewielkie. A teraz sedno sprawy. Czy ktoś jest w stanie podpowiedzieć mi jak duża powinna być kotłownia jeśli w przyszłości chciałbym ogrzewać dom ekogroszkiem? Wiem, że piec ma dosyć duży podajnik no i trzeba gdzieś składować opał. Będę wdzięcny za wszelkie sugestie. Pomoże mi to bardzo w wyborze projektu.

Pozdrawiam serdecznie
Dominik

Ushi
24-07-2007, 06:51
Witam,

Również jestem na początku drogi "inwestorskiej" i podobnie jak Ty rozważam kwestie wyboru projektu. Mam już upatrzony projekt (po odrzuceniu kilku innych kandydatów), czyli Wspaniały z Muratora - wariant 1, jak również (mimo różnych opinii) nadal "upieram" się na ogrzewaniu ekogroszkiem.

Większośc kotłowni w projektach gotowych to jak by nie ując - masakra :evil: . We wspomnianym Wspaniałym, po przesunięciu drzwi przejściowych do garażu udało mi się wygospodarowac wnękę o wymiarach 1,9m x 1,5m. Osobiście uważam że to za mało (szczególnie te 1,5m), a możliwości przesuwania ścian w tym pomieszczeniu są niewielkie. Nadal rozważam różne możliwości i zbieram informacje, w tym dobór kotła w ten sposób, żeby się zmieścił w tej niewielkiej przestrzeni.

Jest to dla mnie obecnie temat na topie, bo moim zdaniem (oprócz doboru materiału na ściany i ocieplenia) ogrzewanie to jedna z ważniejszych decyzji do podjęcia.

Póki co, mimo dalszego poszukiwania rozwiązań, najprawdopodobniej jedynym najrozsądniejszym rozwiązaniem w moim przypadku będzie przedłużenie garażu o jakieś 2 metry i wydzielenie z tej przestrzeni kotłowni. W tym momencie zyskuję pomieszczenie mniej więcej 10 mkw, co pozwoli nie tylko na wstawienie kotła, ale również na zgromadzenie pewnej ilości opału i przechowywanie kilku innych rzeczy. Wiadomo, że jest to dodatkowy koszt i może "niepotrzeny" dodatkowy metraż, ale przypuszczam, że te dodatkowe 20 mkw. nie spowoduje jakiegoś sporego obciążenia w budowie i użytkowaniu.

Kwestię kotłowni poruszałem w kilku wątkach, m.in. dotyczącym upatrzonego projektu. Warto podpytac ludzi, którzy budują lub użytkują dany dom, czym grzeją lub czym mają zamiar grzac, oraz jakie zmiany wprowadzili w swoich projektach.

Zerknij na przykład tutaj:
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=93965
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=75023&highlight=
oraz jak najbardziej opcja "szukaj".

smiejus
24-07-2007, 07:28
Interesuje mnie dom ok 100m2.

hej,

szukaliśmy czegoś podobnego. Nie wiem jak u ciebie ale u nas w "programie " domu miał być salon, 3 sypialnie, 2 łazienki no i kotłownia.
Warunkiem wyboru projektu dodatkowo był 1 pokój/sypialnia na dole. dom z poddaszem bo działka mała i bez piwnic bo podrażają sprawę.

Wybór naprawdę trudny bo ten pokój na dole rozdmuchiwał nam metraż, a jak już znaleźliśmy większą kotłownię to od razu przybywało extra 20 m2 powierzchni :(.
Ostatecznie, jest pokój na dole a kotłownia jest maleńka. Ogrzewać będziemy gazem z sieci.

nasz projekt http://www.dobreprojekty.pl/projekt_w2112.html

a w ogóle polecam w takiej sytuacji dom z piwnicą , zyskuje się miejsce na kotłownie, pralnie, spiżarnie, co zwiększa szanse na zmieszczenie się w metrażu 100m. My próbowaliśmy na różne sposoby i sie nie udało.
Nawet wypisywaliśmy na kartce jakie najmniejsze chcielibyśmy metraże poszczególnych pomieszczeń, i tak zawsze wychodziło powyżej 100.
Jeśli zrezygnować z tego pokoju na dole i przyjąć opcję ze schodami w 20 metrowym salonie to można zejść nawet poniżej 90 ;-) ale tego nie chcieliśmy

szulu
24-07-2007, 08:23
Piec z podajnikiem wcale nie jest taki duży jak się wydaje ;) Opał można składować częściowo w kotłowni w workach na paletach a część na zewnątrz. Sam tak planowałem, ale jednak zdecydowałem się w końcu na gaz ;) Aha w moim projekcie kotłownia ma 7.9m2.

Ushi
24-07-2007, 09:24
No tak, ale co innego 8 m2 a co innego 4-5 m2, co wcale nie jest rzadkością przy różnych projektach.

Ale jeszcze co innego mnie interesuje w związku z kotłowniami...

Zazwyczaj przyłącze kominowe znajduje się z tyłu kotła i interesuje mnie ile w praktyce powinno byc miejsca za kotłem.

Jakie są ewentualnie możliwości podłączenia takiego wylotu kominowego? Można ewentulanie przewód kominowy zrobic np. w górę pod sufit i później w bok do komina? Można poziomo? (np. wylot wentylacji nie powinno się robic poziomo)

Jeśli są jakieś specjalne wymagania trzeba będzie odpowiednio usytuowac sam kocioł jak również ewentualnie przesunąc komin. A jak to zrobic mając do dyspozycji pomieszczenie 3m x 1.5m z dodatkowym przejściem z wiatrołapu do garażu?

piotru7
24-07-2007, 09:46
Zazwyczaj przyłącze kominowe znajduje się z tyłu kotła i interesuje mnie ile w praktyce powinno byc miejsca za kotłem.


Niekoniecznie - jest sporo pieców z wyjściem do komina z góry pieca,
a wtedy możesz dowolnie rurą manewrować o ile nie będziesz robił
ostrych uskoków i zachowasz ciąg do góry.
A za piecem wystarczy odstęp 30-50 cm, zależy też czy tam będzie jakaś
rewizja czy wyczystka.

smiejus
24-07-2007, 09:57
tak, ale kotły z rura do góry raczej mają większą moc niż potrzebna.

dobrze też sie zastanowić jak będziemy chcieli sterować piecem. My chcieliśmy sterownik pokojowy i instalator raczej źle mówił o sterowaniu nim np. kotłem Stalmot (jak dobrze pamiętam)

piotru7
24-07-2007, 10:07
Ja znam piece od 20 KW z rurą u góry, ale przy piecach
węglowych czy miałowych ta moc jest podawana jako maksymalna,
a praktycznie one pracują w zakresie np 20kw od 6-20 kw, a więc
teoretycznie może być przewymiarowany, a nie jak gazowy.
Instalator zapewnie miał na myśli piec Stalmark, ale sterownik
pokojowy zawsze będzie gorzej współpracował z piecem węglowym
niż gazowym czy na olej z tego względu że węglowy ma znacznie
większą bezwładność

smiejus
24-07-2007, 10:14
fakt,masz rację to był właśnie ten piec.

jak rozważaliśmy ekogroszek jeszcze jedna rzecz nie dawała nam spokoju. Że instalacja musi być tak zrobiona aby kocioł nie musiał dusić się na małej temperaturze a pracować raczej pełną parą. Wiem że dawało się to zrobić, ale ponieważ temat wałkowaliśmy dawno nie pamiętam już jak. Na wątkach o ekogroszku na pewno są informacje na ten temat