PDA

Zobacz pełną wersję : Czy robić orynnowanie na wykuszu - pilne



ckwadrat
11-07-2003, 21:34
Wykusz nie jest duży - jak na załączonej ilustracji:

http://www.enter.net.pl/www/phantom/Images/zima1.jpg

Wolałbym nie robić (rynny oszpecą). Dekarze też mówią, że nie jest to konieczne, bo wykusz jest prawie w połowie schowany pod dużym dachem - widać to akurat dobrze na zdjęciu po linii cienia. Ale zastanawiam się, czym grozi (jeśli w ogóle) brak orynnownania w tym miejscu. Czy spadające strugi deszczu nie ochalapią np. zbytnio elewacji, okien?. Czy ktoś ma doświadczenia w tej kwestii?

Zbigniew Rudnicki
11-07-2003, 23:08
Rynny zawsze można zainstalować później. Czekać na własne doswiadczenia.
A domek ładny.

ckwadrat
12-07-2003, 07:47
Dzięki. Jeśli tak można zrobić, to moje sumienie czuje się uspokojone.

pyrka
12-07-2003, 18:02
Ze zdjęcia wynika , że wykusz jest bardzo mała a jej dach nie wystaje poza dach główny, więc rynienki są zbyteczna. Woda będzie spływać na połać dachu i dalej do rynny głównej.

mc
12-07-2003, 21:09
Wykusz,to jednak on,a nie ona.

ckwadrat
12-07-2003, 21:43
Wykusz to konstrukcja do domu niejako przyżeniona, więc może jednak ona?

Greg_pu
13-07-2003, 09:06
Mam taki sam wykusz - żeby choinka na święta miała gdzie stać :D , ale je nad wykuszem zrobiłem balkon przez całą szerokość budynku .I też mam dylemat czy orynnowywać taki mały balkonik . Z uwaga poobserwuję odpowiedzi . Czy Twój projekt to "Sybilla"?

ckwadrat
13-07-2003, 09:21
Greg_pu - mój projekt to "W zawilcach" Archonu. W oryginale miałem też balkonik przez całą szerokość domu. Z balkonu zrezygnowałem i stąd zrobił(a) :wink: się wykusz.

mc
13-07-2003, 09:43
A czy nie można ulokować odpływu z rynny w połączeniu wykusza z budynkiem i przykyć ociepleniem,ktOre pewnie będziesz robił?

ckwadrat
13-07-2003, 10:05
To chyba nie jest dobre rozwiązanie. Na pewno nie zaryzykowałbym go kosztem estetyki. No bo jeśli coś się z rynną pod ociepleniem stanie to żeby się do inej dostać trzeba by zrywać ocieplenie...

mc
13-07-2003, 10:24
A co może się stać?
Piony wodociągowe są często obudowane,mimo ciśnienia w rurach.

HenoK
13-07-2003, 11:47
A co może się stać?
Piony wodociągowe są często obudowane,mimo ciśnienia w rurach.
Jasne, jeśli zastosuje się rurę spustową o grubości ścianki kilku milimetrów (jak przy wodociągowej), to nie będzie prawie żadnego ryzyka :lol: .
A może zastosować rynnę o niewielkim przekroju i "rzygacz" (lub dwa w narożnikach wykusza), co odsunie wodę od elewacji.
Wody z daszku może być niewiele, ale jeżeli ma to być przyczyną zamakania elewacji po każdym deszczu to warto ten problem przemyśleć.
Myśleć o tym trzeba przed połozeniem dachówki, bo potem będzie problem z mocowaniem blacharki i haków rynnowych.

kaKa
14-07-2003, 15:03
Witam ckwadracie!

U mnie bedzie nieduzy balkonik, tez troche wysuniety poza polac dachu.
W srode przyjezdza specjalista od blacharki i rynien. Jak powie tak i zrobie.

Obowiazkowo podziele sie co mi doradzil.

A blachy miedzy sciana(elewacja) i wykuszem nie masz?

Wowka
14-07-2003, 15:13
Ja zamontowałbym jednak rynny. Zresztą na swoim budynku tak zrobiłem.
Nie uważam , że rynny szpecą. Koszt wykonania orynnowania tego wykuszu byłby niewielki, można użyć rynien o mniejszej średnicy i wodę wypuścić z nich na dach w koszu. Pożytki: unikniesz sopli zimą, zwiększonego zamakania ścianki podczas opadów przy silnym wietrze a i Twój ładny budynek będzie wyglądał na wykonany bez braków. Coś jednak wizualnie by brakowało ....
Ale to już tylko moja prywatna opinia.

HenoK
14-07-2003, 15:52
...... Koszt wykonania orynnowania tego wykuszu byłby niewielki, można użyć rynien o mniejszej średnicy i wodę wypuścić z nich na dach w koszu. ....
A gdzie Ty widzisz ten kosz ?
Oj chyba się czepiam szczegółów ...

Wowka
14-07-2003, 15:55
...... Koszt wykonania orynnowania tego wykuszu byłby niewielki, można użyć rynien o mniejszej średnicy i wodę wypuścić z nich na dach w koszu. ....
A gdzie Ty widzisz ten kosz ?
Oj chyba się czepiam szczegółów ...


Dokładnie w tym miejscu w którym jest pionowa podłużna płachta śniegu.
Jeśli pokrycie dachu będzie wykonane z dachówki lub blachy to tam właśnie musi byc kosz.
Zgodzisz się ze mną?

Bartt
14-07-2003, 21:41
Wowka - ckwadrat chodziło, jak sądzę, o wykusz parteru, a nie o daszek lukarny :)

HenoK
14-07-2003, 22:09
Też sądzę, że chodziło o wykusz a nie o lukarnę :D .

Wowka
15-07-2003, 07:53
Sorry, rzeczywiście zbyt zasugerowałem sie tą lukarną. A dla czego? Gdyż zamocowaie rynien na wykuszu wydawało mi się oczywiste. Swoją opinię podtrzymuję. Wycofuję jedynie fragment dot. kosza - którego oczywiście tam nie ma. :oops:

Rynnę spustową można ukryć np. w ociepleniu (co nie jest jednak najlepszym rozwiązaniem) lub też zainstalować rzygacz podobny do tego jakie robi się na balkonach. Najlepiej jednak puścić ją tradycyjnie po ścianie.

Pozdrawiam

andrzej K.
15-07-2003, 13:28
Parę dni temu zamontowałem wzdłuż moich dwóch balkonów (jeden nad wykuszem) blachę w ten sposóbkilka cm , że wychodzi ona poza balkon na kilka cm, idzie prawie pionowo w dół i kończy się zaokrąglonym kapinosem. Zaraz po tym spadła ulewa a ja patrzyłem, jak woda ścieka po blasze i zakręca wraz z nią pięknie spadając wprost na okno w wykuszu i na elewację w drugim balkonie. Deszcz był "z falą" i jak przeszła pierwsza, woda ściekała normalnie, tzn urywała się na zaokrągleniu blachy. Niepokoi mnie to jednak i teraz wolałbym dać rynienki z rzygaczem.

Moja rada: COŚ musisz dać.

tam
16-07-2003, 11:13
Nie zrobiłem, żałuję, będę robił.