PDA

Zobacz pełną wersję : Wiata na drewno do kominka



jacek_cn
24-07-2007, 14:41
Drodzy Forumowicze,
Jestem niemal w przededniu wznoszenia wiaty służącej do składowania drewna kominkowego. Planuję osadzić słupy na kotwach, które wcześniej będą zalane w betonie. Jakis daszek dwuspadowy... itakie tam..
Czy ktoś z Was stawiał sobie coś mniej więcej takiego? Byłbym wdzięczny za ewentualne porady, podpowiedzi... Zdjęcia mile widziane..
Wiem, ze po to jest przeglądarka internetowa, jednak chodzi mi o praktyczne wskazówki a nie o teoretyczne ogólniki

24-07-2007, 15:56
Witam,

A ja właśnie swoją kończę. Jeszcze pomalować ze dwa razy i będzie służyć.

Posadowiłem ją na płytach betonowych o wymiarach ok. 60x60 cm (został mi kiedyś beton i wylałem takie jakby grube, ok 12cm płyty chodnikowe). Płyty ułożone w rozstawie 180 cm, przykręciłem do nich na wylot kantówki 10x5cm i na takiej ramie postawiłem moją drewutnię. Ma trzy ściany.

Zdjęcie jest tutaj:
http://img34.picoodle.com/img/img34/9/7/24/f_G100435m_df753e7.jpg

Mam nadzieję, że nie odleci chociaż nie ma wkopanego fundamentu

:lol:

Pozdrawiam Robert

acca5
24-07-2007, 16:05
http://images20.fotosik.pl/213/5b7d2cd78b074d47med.jpg
Ja mam taką, chudziak- płyta betonowa 15 cm, wiata 6x3m, kotwy 14? , dachówka, pomalowana altaxinem woskowym- mahoń.

24-07-2007, 16:25
No nie ! Acca5 przez Ciebie nabawię się kompleksów. :oops:

24-07-2007, 16:26
Ale drewno mam przynajmniej ładniej poukładane :lol:

Senser
24-07-2007, 16:37
Ja mam taką, chudziak- płyta betonowa 15 cm, wiata 6x3m, kotwy 14? , dachówka, pomalowana altaxinem woskowym- mahoń.
Dobra dobra...wszystko fajnie i pięknie.. :lol:
Ile cię to kosztowało??

acca5
24-07-2007, 17:43
beton 3 kubiki, drzewo- 1700, dachówka2000, robota 1800, drzewo w ilości 30 kubików tez juz mam porabane i poukładane :D
połowa drzewa na konstrukcje to resztki z dachu, tak samo połowa dachówek, dokupywałam 5 m2 i krawędziowe, razem ok.8tys ale warto, nawet zastanawiam sie czy nie szkoda na drzewo, bo taka ładna

24-07-2007, 21:27
ja w lato to bym pod nią spał, napewno bym nie opuszczał na krok.

moj brat za 8 tysi pojechał z rodziną do Turcji na 2 tyg
ja bym wolał taką drewutnie.

janusz_21
25-07-2007, 06:58
Witam! I mnie się podoba, tylko mam parę pytań - czy budując zastosowaliście się do przepisów i co one mówią odnośnie tego typu budowli? Czy można postawić to coś w granicy? czy należy zachować odległości jak dla budynków? Czy potrzebna jest zgoda sąsiada w przypadku stawiania wiaty-drewutni w granicy? Chcę mieć wiatę ale mam tego typu dylematy! Pozdrawiam!

jacek_cn
25-07-2007, 07:18
Do acca5: Bardzo ładnie wyszła ta drewutnia, planuję właśnie coś w tym stylu. Musi być miłe dla oka bo będzie usytuowana niedaleko tarasu, a więc chciałbym zawiesić oko na czymś pięknym :D
Miałeś jakiś projekt (w odniesieniu do schematu wieźby)?
Sam robiłeś?

acca5
25-07-2007, 12:20
Formalnie złożyłam zawiadomienie o budowie wiaty- stoi ona 3 metry od płotu; wiata z jakiegoś schematu z internetu ale moi więźbiarze wykonali ją z głowy; wzorowali tylko się na tym projekcie- musieli wykorzystać drzewo które mi zostało po stawianiu więźby i dachu. Chłopaki lotni , reszta i pomysł ich, mój tylko mahoń.
umówiłam się z nimi na stawianie na planie pięciokąta wiaty pod grill- ta będzie od strony tarasu- w miesiącach zimowych.Projekt poszukam z internetu :lol:

adamski
25-07-2007, 14:42
Acca5: śliczna ta Twoja wiata. Właśnie coś takiego mi się marzy, więc bardzo proszę o zgodę na powielenie pomysłu ;-) Nawet kolorek masz taki jak huśtawka i wieżyczka ze zjeżdzalnią naszej córki, nasze mebelki ze Swarzędza ;-) (ławki+stół), czyli mahoń.
Muszę pogadać z dekarzem, który mieszka niedaleko. Może znajdzie chwilę czasu, a jeśli nie to pewnie znowu będziemy mieli zadanie bojowe z teściem.

Senser
25-07-2007, 15:42
beton 3 kubiki, drzewo- 1700, dachówka2000, robota 1800, drzewo w ilości 30 kubików tez juz mam porabane i poukładane :D
połowa drzewa na konstrukcje to resztki z dachu, tak samo połowa dachówek, dokupywałam 5 m2 i krawędziowe, razem ok.8tys ale warto, nawet zastanawiam sie czy nie szkoda na drzewo, bo taka ładna

A jaka jest jej pojemność??

acca5
25-07-2007, 17:05
nie pamietam jej wysokości ale sama mam 160 w kapeluszu i l :wink: edwo dotykam te poprzeczne belki; ale obiecuję że zmierzę, zostało mi jeszcze miejsca na drzewo ale tu bym miala problem z jego ulożeniem do góry- chyba stabilna drabina.

adiz1
26-07-2007, 07:48
Drodzy Forumowicze,
Jestem niemal w przededniu wznoszenia wiaty służącej do składowania drewna kominkowego... Byłbym wdzięczny za ewentualne porady, podpowiedzi... Zdjęcia mile widziane..

Do mojej wiaty zbytnio się nie przykładałem - to zbite z desek i pokryte rolką papy stojaki, ale sprawdziły się. W przeciwieństwie do niektórych propozycji tu nie ma żadnych bocznych ścianek, po prostu dwa rzędy poukładanych polan (pomiędzy nimi zostawiłem kilkucentymetrową szczelinę). Wszędzie hula wiatr -tylko od góry zabezpieczenie przed deszczem -, mokre drewno błyskawicznie schnie.
Kilka takich segmencików o wys. ok 1,5m ustawionych wzdłuż ogrodzenia pomieściło 10 mp dębiny.
http://img257.imageshack.us/img257/5143/drewnokominkowe2za0.jpg

Senser
26-07-2007, 08:38
pomieściło 10 mp dębiny

Jak dla mnie to na rozpałkę..
Ponieważ momentami przechowuję drzewo na dwie zimy muszę mieć miejsce na ok 60 mp.