PDA

Zobacz pełną wersję : montaż silników do rolet



civic9
24-07-2007, 17:31
Witam,

Czy montaż silników do rolet to trudny czy łatwy temat? :)

Sprzedawca rolet chce za silniki Mobilusa do małych rolet po 500 zł, o somfy to już nawet nie pytałem, chyba by kosztowały więcej niż okna. Może zamówić rolety bez silników, niech zamontują, a potem samemu uzupełnić o silniki? Głupi pomysł? :) Ktoś tak robił?

ps. rolety beclevera jeśli to ma jakieś znaczenie.

jareko
25-07-2007, 08:30
glupi :)

to nie jest tak, ze sobie silniczek dołożysz
musisz:
- odpiąć pancerz od rolety
- zdemontowac walek
- skrocic go (w wiekszosci wypadkow)
- wlozyc do walka silnik
- zamontowac do mocowan bocznych gniazdo na silnik (jesli naped byl reczny czesto wymaga to wymiany blachy)
- zalozyc walek
- zalozyc pancerz
- podpiac instalacje elektryczna

Nie rozumiem Was - po prostu nie rozumiem
Myslicie o silnikach juz teraz a przeraza Was ich cena - ktora za kilka lat nie bedzie nizsza tylko wyzsza a dojdzie do niej koszt montazu silnika - w sumie minimum 100 od sztuki za sama robocizne
Ja juz raz to przerabialem i glupi bylem ze tylko 50 dych za sztuke wzialem - teraz po prostu kroil bym jak popadnie - nawet i 500 za brak myslenia Inwestora gdy rolety zamawial :lol:

bwojtek
25-07-2007, 08:39
Zgadzam się z opinią Jareko. Natomiast do civic9: większość producentów rolet kasuje za silnik 400-500zł zależnie od jego mocy i średnicy wału rolety. Jak ktoś zaoferuje sporo taniej to spodziewaj się chińszczyzny a nie markowego produktu.

Graczyk
25-07-2007, 09:01
A ja nie rozumiem Jareko... znaczy się rozumiem jego biznesowe podejście i chęć przekonania nas do wydania większych pieniążków ale patrząc na to z perspektywy wydającego to mam troszkę inne zdanie. Firma dostarczająca moje okna zawołała za komplet rolet 2200 a monter robiący tak nielubianą fuchę 1500 za te same napędy.
A wracając do samodzielnego montarzu to odpuściłbym sobie.

bimbelt
25-07-2007, 10:07
Ja poszedlem tropem Jareko i zamowilem od razu z napedami, choc tez myslalem o pozniejszym montazu napedow. Moje podejscie okazalo sie sluszne i wbrew pozorom oszczedne. Zaoszczedzilem na rozbieraniu i przerabianiu gotowych rolet i wynegocjowalem dobry rabat kupujac od razu calosc. Fakt, ze na dzien dobry musialem wylozyc wiecej pieniedzy, ale mam juz to z glowy.

jareko
25-07-2007, 10:09
Graczyk - szkoda ze nie rozumiesz
Tu nie chodzi o naciagniecie Was na wieksza kase tylko o zaoszczedzenie tejze
zainstalowanie silnikow do istniejacych juz rolet to wydatek o wiele wiekszy niz zamowienie ich od razu
albo ja malo komunikatywny jestem albo.... ;)
I jak wspomnial bwojtek - tak jak ze wszystkim - szukasz okazji - znajdziesz - oczywiscie ze znajdziesz silniczki a 100 zeta (patrz Alllegro - gdzie w sumie najwiecej badziewia sie sprzedaje) ktore po roku szlag trafi
Bynajmniej nie przepalaja sie tylko wysiadaja krancowki - a one sa nienaprawialne
Takie male gowno a silnik do kosza
Zreszta.....Wasz wybor - to nie moj portfel

Podobnie jak zaoszczedzacie czesto na wieszakach w roletach - tu dopiero jest jazda :) Poczytajcie sobie moje przezycia i jednego z Was o roletach. Wieszak z blokada kosztuje z 20-30 zeta na rolete.... dlugo by opowiadac dlaczego on a nie kawalek blaszki

jareko
25-07-2007, 10:15
poza tym jeszcze jedno - o czym sie zapomina
zamaiwasz rolety bez napedu silnikiem - sterowane tasma ze zwijaczem
za tio PLACISZ !!! a zmieniajac na silnik wyrzucasz te pieniadze do kosza
i co tu mowic o biznesowym podejsciu - wlasnie to jest biznesowe podejscie - tak dzialac by nie marnowac czau i kasy
Przemysl to sobie Graczyk

Graczyk
25-07-2007, 10:32
Jareko choć kilkukrotnie czerpałem wiedze z Twoich postów i prywatnej korespondencji to będę upierał się przy swoim. Fakt za ten tymczasowy napęd taśmowy muszę zapłacić ale nie wydaje mi się aby rezygnacja z nich i zastąpienie odrazu silnikami przyniosło mi tak duże oszczędności jak kupienie identycznych silników poza firmą.
Wiem że może się to kajarzyć z kupowaniem od jakiegoś pasera po okazyjnej cenie ale tak nie jest. Firma dostarczająca mi okna z roletami tyle sobie liczy i jej prawo nawet jeśli realizuje na każdym takim silniczku kosmiczna marże.
Nie moge natomiast na nią narzekać w temacie dostarczonego materiału jak i usługi. Wszystko sprawnie a reklamacja na rolety uznana i załatwiona w niecały miesiąc. Fakt że te same rolety (moje) zamontowali mojemy sąsiadowi (miały identyczne wady) a on nie reklamował to inna sprawa. Przypuszczam że ja też dostałem te rolety w spadku... na zasadzie... a nuż się uda. :wink:

civic9
25-07-2007, 11:01
ok, dzięki za info. odpuszczę sobie montaż, ale nadal muszę coś z tym pokombinować.

jareko zbyt często zakładasz, że inwestor pytający tutaj o jakieś oszczędności to wredne skąpiradło :) po prostu chce się człowiek upewnić co kupuje, za ile, i czy przypadkiem nie można taniej. jak nie można to trudno, ale nadal pozostaje co i ewentualnie co innego i lepszego można w tej cenie.
ale i tak dzięki za wypowiedzi - jak zwykle są przydatne :)

nie chcę robić tego za kilka lat, tylko teraz, nie chcę też przesadnie oszczędzać. pogodziłem się z tym, że te 400 zł z hakiem to musi kosztować. już prawie podpisywałem zamówienie i zapytałem o to jakiej firmy silniki. chciałbym, żeby przynajmniej za tą kasę (17 silników) mieć spokój ducha, razem z roletami to kurna ładne kilka procent wartości domu. chce zapłacić za porządny produkt, tyle ile on jest warty. tutaj, wielu z Was poleca silniki somfy, nice, itp. ceny za nie padały tego rzędu.

silniki somfy w sieci do kupienia po 300-350 zł netto w zależności od max. udźwigu. niech to z montażem kosztuje te 100-150 zł więcej (pomijając, że na roletach i oknach, bo o całym komplecie rozmawiamy też swoje zarabiają i też nie mało).

problem w tym, że za te 400-500 zł (i to już z 7% vatem, nie z 22) oferuje mi się, nie silniki np. somfy, tylko właśnie jakiegoś mobilusa, które w sklepach internetowych w detalu są po 200 zł netto. co to za wynalazki, zna to ktoś? testował kilka lat? chyba nawet tyle nie istnieją :(

może zna ktoś jakiś fachowców/sprzedawców/instalatorów ze śląska? :)
nie chcę przesadnie zaoszczędzić, ale nie chcę się też się dać nabić w.... wyprowadźcie mnie z błędu jeśli się mylę.

i btw, piszę o cenie bez sterowania i nawet prostego przycisku, za brak sterowania ręcznego też nie za bardzo chcą cokolwiek odliczyć (tzn. pewnie mam rozumieć, że jest już odliczone w tej cenie, co by znaczyło że ten silnik kosztuje kolejne kilka dych więcej?).

--c

Graczyk
25-07-2007, 11:14
No właśnie zadzwoniłem też do firmy dostarczającej moje okna i jeśli dobrze zrozumiałem to za 500 /szt. mogę mieć silniki solidusa albo asa.
Natomiast za powiedzmy 370 mogę mieć silniki somfy lub mobilusa. I teraz zaczyna się kolejna zagwostka które lepsze bo że tańsze to widać odrazu które.

jareko
25-07-2007, 13:07
ogolnie za najlepsze uwazane sa silniki SOMFY
Mobilus tez jest dobry
reszta hmmm..... oczywiscie uslysze ze dzialaja u kogos nawet chinskie ale....No dobra - niech bedzie ze uwazam Was za sknery do n-tej potegi ;)
Tu nie o to chodzi
Sa zagwozdki montazu, sa niespodzianki ktore Was zaskocza, jest czas jaki trzeba poswiecic na montaz silnika, jest gwarancja na wyrob jako calosc - to cuzamen do kupy powoduje ze Wasze oszczednosci sa pozorne
Wystarczy chwila nieuwagi i podanie napiecia na dwa przewody (gora/dol jednoczesnie) i silnika NIE MA !!!! Spalone uzwojenia
Jak sobie to wszystko przeklalkulujesz okaze sie ze lepiej zaplacic za rolete gotowa niz cudaczyc
Bo dla mnie jest to cudaczenie
W tym samym czasie jaki poswiecisz na poznanie konstrukcji rolety, sposobu mocowania slinikow zarobisz w swojej pracy lwia czesc tych "oszczednosci"
Ty podejmujesz decyzje nie ja
Ja tylko przestrzegam przed latwowiernym podejsciem do tematu
Fakt - czlowiek te rolete zrobil to i inny czlowiek ja tez zrobi

Ostatnio z racji temperatur modne staly sie klimatyzatory. Wczoraj byla u mnie ekipa ktora je montowala. A ze chlopaki fajne i na luzie jak ja :lol: pogadalismy sobie o klientach. Wszak to najweselszy temat z mozliwych :lol:
Kupowane na Allegro kllimy do samodzielnego montazu - kazdemu sie wydaje ze bez klopotu zamontuje i odpali. Owszem ale.... jest wlasnie to jedno ale - trzech chlopa zapiep... u mnie 6 godzin. Ile czasu zajmie taki montaz laikowi? Poza tym mowia ze statnio bardzo czesto jezdza wlasnie by poprawic montaz, uzupelnic freon by calosc dzialala poprawnie. Z klkuletniej praktuki czesto takie urzadzenia wytrzymuja rok bez uzupelniania gazu. Zamiast sie pierniczyc z montazem kilka dni wolalem im zaplacic. Nie dosc ze mam robote wykonana dosc szybko to jeszcze gwarancje i czyste rece ;)

civic9
26-07-2007, 03:04
a Ty jareko to nie lubisz chyba inwestorów tak ogólnie :)

zapytałem czy to jakaś filozofia, odpisałeś że jednak jest, to od razu napisałem że rezygnuję i przeszedłem do wypytywania jakie są dobre, jakie nie dobre, jakie dostałem ceny, jakie powinienem dostać.

za dużo moralizujesz :)

ps. już dostałem aktualizację - za somfy chcą po 700 zł; połowa do 22kg, druga połowa do 32kg; (cena jedna - uśredniona?)

Graczyk
26-07-2007, 06:40
a Ty jareko to nie lubisz chyba inwestorów tak ogólnie :)

zapytałem czy to jakaś filozofia, odpisałeś że jednak jest, to od razu napisałem że rezygnuję i przeszedłem do wypytywania jakie są dobre, jakie nie dobre, jakie dostałem ceny, jakie powinienem dostać.

za dużo moralizujesz :)

ps. już dostałem aktualizację - za somfy chcą po 700 zł; połowa do 22kg, druga połowa do 32kg; (cena jedna - uśredniona?)

:D Jareko jak każdy wykonawca w humorem podchodzi do swojej profesji i nie ma w tym nic złego dopuki uczciwie podchodzi do tematu. To że z kolegami się pośmieje to nie ma dla mnie znaczenia bo my potencjalni inwestorzy też śmiejemy się z wykonawców lub częściej na nich wyzywamy. Niestety uczciwych wykonawców i dostawców jest tak niewielu że musimy większość rzeczy sprawdzać, interesować się i zachowywać jak psy czym wystawiamy się na śmieszność. Jest jeszcze jeden powód śmieszności a mianowicie wielkość kasy jaką płacimy za poszczególne rzeczy. :evil:
Sam widzisz... choćby silniki do rolet. Dobre 700/szt. jakieś tam 500/szt. chłam po 100/szt. a jaka jest gwarancja, że w rolecie będzie ten za 700. Dlatego też Jareko pomimo tego że nie mamy czasu, chęci czy przeszkolenia zaczynamy drążyć temat samodzielnego wykonania.
Rolety może faktycznie trudno samemu zainstalować, obsadzić silnik, podłączyć elektrykę ale już zamówić konkretny produkt u dostawcy, wynająć "P. Henia" z ekipy monterskiej po godzinach, i cieszyć się oszczędnością 330 zł /sztuce to chyba nie jest duży problem. Osobiście kupiłbym wszystko za jednym zamachem ale jak ktoś chce mnie wydoić to niestety niegodzę się na to. :evil:
Nie bierz tego Jareko do siebie ale to powszechna procedura wydoić klienta bo i tak nie przyjdzie ponownie. Np. instalacja centralnego odkurzania w moim domu miałą kosztować 1500 zł. Mnie zajęło to 5h. bez doświadczenia, narzędzi, wprawy. Ekipie pewnie z 3h. i nie mam nic przeciwko temu aby tyle zarabiać na godzine ale sam mi odpowiedz czy ta robota jest tyle warta. Zaraz powiesz że ZUS, podatki tyle że ja mówię o kwocie bez faktury więc jaki ZUS i podatki czysty pieniądz. Dalej elektryka wstępna wycena 16000 inny majster zrobił to za mniejwiecej 10000.
Inwestorzy poszukują oszczędności nie dlatego że są chciwymi kutwami ale dlatego że mają dość dojenia przez wykonawców i dostawców. :(

jareko
26-07-2007, 09:02
sie porobilo ;)
ok ok ok dajcie mi juz spokoj sknery jedne ;) :lol:
jasne ze Was nie lubie hi hi hi hi :)
a tak na serio
za Somfe 700? Przegieli z narzutem
500 przed rabatami dealera jest OK za silnik do 22kg
a co do reszty.... pomine milczeniem :)

bwojtek
26-07-2007, 19:27
Jareko już się przyznał, że jest pazernym wykonawcą nielubiącym inwestorów :wink:
Zadam jednak pytanie czy kupując nowy samochód z salonu zamawiacie klimę (za "x" PLN) czy idziecie ją założyć po tygodniu do "szemranego" warsztatu za pół ceny tracąc gwarancję producenta samochodu przynajmniej na część elementów?
Jak ktoś woła 700zł za silnik Somfy to należy zmienić dostawcę... Moim liderem cena/jakość są silniki ASA. To jest tak na prawdę Somfy tylko pod inną marką (ta sama grupa kapitałowa).

civic9
26-07-2007, 20:13
bwojtek,

klimę biorę z samochodem, ale już bagażnik na rower i narty, kupuję gdzieś indziej i nawet samemu montuję. ba, zdarza mi się nawet wymienić żarówkę bez odwiedzenia autoryzowanego serwisu :) (ale tylko jeśli mam nie po drodze, jak mam po drodze to nawet i żarówkę w serwisie hondy wymienię). ogólnie, choć w tym przypadku już wierzę, że montaż to nie dla mnie, i muszę zmienić dostawcę albo wynegocjować lepsze warunki, to przesadzacie trochę z tymi analogiami. idąc tym tropem psu na budę to całe budowanie o którym jest to forum i najrozsądniejszym i najlepszym wyjściem, teoretycznie, byłoby kupienie gotowego domu od developera. aby był tylko jeden podmiot odpowiedzialny i aby nie trzeba było nic pilnować. ale że to nie zawsze oznacza sukces - to chyba nie muszę udowadniać.

taka ogólna refleksja - nie jest łatwo inwestorowi. no, chciałem kupić porządny produkt, porządnego producenta, u porządnego dostawcy. wcale przesadnie nie oszczędzając. nie chcę już podawać nazw, ale ciągle schody. to absurdalna gwarancja (dyskusja się tutaj też przetoczyła nie dawno), to próba naciągnięcia (pozwolę sobie już to tak określić po tym co tu napisaliście - jakby co to będzie na Was) na elementach dodatkowych (z roletami podobnie, naprawdę markowa, znana i duża firma oferuje to samo o 20% taniej, przełknąłem, dopiero silniki stały się kroplą, która przelała czarę), założę się że to nie koniec.
chciałbym jeszcze wierzyć, że to oznacza gwarancję braku jakichkolwiek problemów w przyszłości, ale kto mi to zagwarantuje?

nie dziwcie się, że inwestor kombinuje. mówimy o kwotach rzędu wartości nowego samochodu (okna,rolety,silniki), a nie są to też jedyne takie inwestycje na budowie.

i widzicie, dobrze, że tu zapytałem. dowiedziałem się, że coś jest nie tak. chyba zadziałało to na zasadzie - jeśli stać go na najlepsze i najdroższe, to niech zapłaci jeszcze extra 20% za to, niż to jest w rzeczywistości na rynku warte. a nóż przejdzie. i to już przestaje być fajne, nawet jeśli stoją za tym markowe produkty, porządni jakościowo wykonawcy, itd.

bwojtek
26-07-2007, 20:24
ale już bagażnik na rower i narty, kupuję gdzieś indziej
Analogicznie włącznik do rolet też możesz kupić "gdziebądź"! Silnik (a właściwie jego mocowanie) w rolecie odpowiada także za osiowość/pewność/trwałość mocowania wału rolety. Dla mnie oczywiste jest wypowiedzenie umowy gwarancyjnej po zamontowaniu samodzielnie silnika. To tak jak byś zmienił samodzielnie panewki silnika w swoim samochodzie albo nawet cały silnik. Oczywiście można w przypadku problemów z roletą dochodzić swoich praw powołując rzeczoznawcę ale czy te kilkaset PLN jest tego warte? Cena 700zł za silnik jest bandycka i co już napisałem proponuję zmienić dostawcę!!!

jareko
28-07-2007, 21:10
Jareko już się przyznał, że jest pazernym wykonawcą nielubiącym inwestorów :wink: .....
hmmm...... cóż.... święta racja :lol:
Pazerny jak cholera ;)



Zacytuje jakze trafny komantarz Charliego - w mej ocenie zamykajacy jakakolwiek dyskusje :)

...a dlaczego te same biustonosze różnią się cenami - ale jak przymierzasz to ten drozszy lepiej "się nosi" ?!

Dlatego wymyśliłem to szowinistyczne porównanie bo w oknach to się można na parę stron rozpisywać dlaczego jest tak duza różnica w cenie w oknach wykonanych na profilach o podobnych cenach zakupu !!!

...dlaczego ten sam cement kosztuje u jednego 520 za tonę a u drugiego 460 za tonę ? Bo zaprawa z tego drozszego ma 20 mpa a z drugiego nie ma tyla. Ten tańszy ma więcej sadzy albo jest z Ukrainy a nie od Lafarga.

...dlaczego jeden montazysta montuje okna za 40 zeta od metra a drugi po 20 zeta od metra ? Bo ten tańszy używa gorszych jakościowo materiałów i jeszcze na nich oszczędza ( nie pianuje liniowo tylko odcinkowo) a o taśmie illbrucka usłyszy dopiero w innym wcieleniu !!!

...dlaczego Polacy kupują niemieckie samochody w takich ilościach a nie francuskie chociarz są o 20-30% tańsze ? Bo francuskie to są dobre kobiety ( i tu mógłbym polemizować z fachowcami ), wina, sery i rakiety exocet !!!

Charlie - jestes WIELKI :)
Po prostu - The Besciak :)

secam
29-07-2007, 07:29
Bardzo ciekawa dyskusja 8)
A co powiecie w takim temacie ?? Nurtuje mnie to już jakiś czas
Ja podobnie za radą Jareko chcę zaoszczędzić i wstawić silniki od razu :oops:
I tu nasuwa mi się pytanie
Okna i rolety z silnikami wstawię gdzieś w grudniu i będą stały całą zimę zasunięte w nieogrzewanym domu w stanie surowym zamkniętym. Czy zimowe przeczekanie nie spowoduje że silniki trafi szlak np. od wilgoci ??
Co Wy na to
A co do marki silników nie przyszło mi do głowy przy wycenach spytać o markę jedną wycene mam na 480 zł netto a drugą na 290 netto :roll:

jareko
29-07-2007, 09:03
...Okna i rolety z silnikami wstawię gdzieś w grudniu i będą stały całą zimę zasunięte w nieogrzewanym domu w stanie surowym zamkniętym. Czy zimowe przeczekanie nie spowoduje że silniki trafi szlak np. od wilgoci ??
Co Wy na to ...
nic sie im nie stanie
w sumie pomyśl - czym ta sytuacja rożni sie od normalnej eksploatacji?
Przez lata silniki będą narażone na wilgoć :) , różnicę temperatur 80 a nawet więcej stopni (lato-zima), własne nagrzewanie sie w trakcie pracy (temperatura silnika rośnie o ok 20-30 stopni co przy temperaturach ujemnych będzie powodować szronienie obudowy silnika - gdyby był niezabezpieczony przed wilgocią roku by nie przeżył), - spokojnie - przeżyją :)

secam
29-07-2007, 09:45
...Okna i rolety z silnikami wstawię gdzieś w grudniu i będą stały całą zimę zasunięte w nieogrzewanym domu w stanie surowym zamkniętym. Czy zimowe przeczekanie nie spowoduje że silniki trafi szlak np. od wilgoci ??
Co Wy na to ...
nic sie im nie stanie
w sumie pomyśl - czym ta sytuacja rożni sie od normalnej eksploatacji?
Przez lata silniki będą narażone na wilgoć :) , różnicę temperatur 80 a nawet więcej stopni (lato-zima), własne nagrzewanie sie w trakcie pracy (temperatura silnika rośnie o ok 20-30 stopni co przy temperaturach ujemnych będzie powodować szronienie obudowy silnika - gdyby był niezabezpieczony przed wilgocią roku by nie przeżył), - spokojnie - przeżyją :)
To mnie uspokoiłeś :)
Ja niestey wybieram wariant oszczędniejszy (czyli droższy ;) ) trzeba nazbierać kasy od razu na wszystkie silniki :)

civic9
29-07-2007, 12:59
a ja jeszcze zapytam co myślicie o osobnej firmie od okien i osobnej od rolet (razem z silnikami :). obie firmy w swojej działce markowe, uznane i polecane. ale jednak niezależne i niewspółpracujące. bo nie wiem czy się z tymi od okien dogadam w sprawie rolet (bo jak pisałem odbijają gdzieś w kosmos bardziej niż najbardziej uznane firmy się w tym specjalizujące), a od nowa szukać tych kogoś kto spełni me warunki jednocześnie w zakresie okien i rolet trochę mi się nie chce.

czy to jest ryzyko, że coś pójdzie nie tak, i potem będą mieli możliwość wzajemnego przerzucania odpowiedzialności?

jareko
29-07-2007, 16:30
...czy to jest ryzyko, że coś pójdzie nie tak, i potem będą mieli możliwość wzajemnego przerzucania odpowiedzialności?
takie niebezpieczeństwo zawsze istnieje ale jeśli obie firmy są profesjonalistami w swej dziedzinie nic nie powinno sie stać
Uzgodnij z roleciarzami jak chcą by były zamontowane okna i powinno być OK

krzygier
01-08-2007, 11:18
Witam wszystkich.
Jako że jestem na etapie rolety (z napędem elektrycznym -oczywiście :D ), pozwolę sobie przytoczyć co zdążyłem się dowiedzieć do tej pory. Jak się okazuje ważne jest również to czy obudowa rolety ma być w mur czy na mur, ja wybrałem obudowę w mur i jakie moje zdziwienie było gdy sie dowiedziałem że wstawione okno trzeba najpierw zdemontować aby zamontować prowadnice i obudowę. Tego typu rolete montuje się rzekomo razem z oknem no i cena montażu poszła do góry za zdemontowanie i zamontowanie okna na swoje miejsce w sumie niedużo bo o 100PLN także do przyjęcia. :lol:

Co do rolety to jest ona złotym dębie (prowadnice i pancerz) i obudowa jest montowana w mur nad oknem. Rozmiary okna to 2500mm szer. x 2400mm wys.. Zamówiłem razem z silnikiem i blokada na wale czyli 4 szt jako że jest ona montowana co 0,5m na szerokości. Cena końcowa razem z montażem wyniosła mnie 2100PLN nie wiem czy to dużo czy to mało, w naszym rejonie raczej sa to normalne ceny sądze że będzie to towar dobrej jakości (napewno nie najlepszej :( ale względy finansowe przede wszystkim - bardzo długa lista inwestycyjna wręcz tak jak by nie miała końca :-? )

Webster
03-08-2007, 12:34
a co myslicie o napedach FAAC do rolet? bo maja to w ofercie i polecano mi :D

ekeko
30-08-2007, 14:07
Mam cennik FAACA to sam naped mozna juz kupic od 135zl, ale ten akurat nie ma odbiornika laserowego! a zestaw zawierajacy wszystko juz od 315zl wiec nie jest to jakas astronomiczna cena!

bwojtek
30-08-2007, 15:28
ale ten akurat nie ma odbiornika laserowego
Ożesz :o A ma ostłonę antyradiacyjną przeciw promieniowaniu kosmicznemu :lol: ?

ekeko
31-08-2007, 11:24
Sorry za pomylke oczywiscie odbiornika radiowego :D

civic9
31-08-2007, 14:48
sama nazwa firmy i cena to za mało,
udźwig może być od 10 do kilkudziesięciu kg,
poza tym trzeba jeszcze doliczyć trochę dodatków i montaż.

przekonałem się, że jeśli chce się mieć spokój to także trzeba dać dodatkowo zarobić integratorowi (tzn. temu kto poskłada do kupy okna, rolety i silniki i będzie brał odpowiedzialność za całość, a nie za poszczególne elementy :).

jak ktoś jeszcze szuka to dobre ceny widziałem na: http://sklep.andrzejczak.eu/
ale w końcu się nie zdecydowałem, wolę jednak zamówić kompleksowo okna+rolety+silniki, choć do dziś nie mogę przeżyć ile mnie za to skasowali :)

jareko
31-08-2007, 18:13
...wolę jednak zamówić kompleksowo okna+rolety+silniki, choć do dziś nie mogę przeżyć ile mnie za to skasowali :)
skasowali... skasowali... :lol:
Przeczytajcie watek o roletach u jednego z Was http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=2695&postdays=0&postorder=asc&highlight=alutechnika&start=7020 - szkoda ze autor nie zamknął wątku po tym jak już wszystko jest zrobione
Nie raz mówiłem - kasa to nie wszystko
To tak jak np. z oknami dachowymi i samym dachem.
Dekarze zamontują okna - tylko ich ściągasz jak coś Ci cieknie
Wystarczy ze okna zamontuje Ci ktoś inny i nie daj Bóg zacznie coś ciec - masz na bank przepychankę - jedni będą zwalać winę na drugich
poza tym w większości wypadków kompleksowa usluga - uwzględniająca zarówno rolety, okna, ewentualne sterowniki i ich podłączenie wychodzi taniej
itp. przykładów można mnożyć kiedy to pozorna oszczędność na pojedynczych elementach składowych danego rozwiązania per saldo okazuje sie kwota wyższa niż zamówienie tego w jednym miejscu

civic9
31-08-2007, 19:50
Przeczytajcie watek o roletach u jednego z Was http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=2695&postdays=0&postorder=asc&highlight=alutechnika&start=7020 - szkoda ze autor nie zamknął wątku po tym jak już wszystko jest zrobione


ale to mam poczytać jako ilustrację czego? której tezy?

bo jeśli dobrze rozumiem, to jest to wątek właśnie o kompleksowym zamówieniu wszystkiego w jednym miejscu (co gorsza chyba w tym samym), za dużą kasę... a wcale nerwów to nie oszczędziło inwestorowi. czyli jakby to była ilustracja, że wcale spokojnie spać nie mogę :) choć udało mu się chyba w końcu postawić na swoim, ale może tylko dzięki determinacji. chyba, że coś nie tak pamiętam - dawno czytałem. wyjaśnij proszę.

jareko
31-08-2007, 21:40
a tak sobie tez jako przestrogę wrzuciłem - lekko bez sensu ;) by dawny watek odświeżyć
Hmm...determinacja w tym wszystkim to ja sie wykazałem ;) - temat zamknięty - klient i jego atrakcyjna małżonka zadowoleni - choć on winien sie tu wypowiedzieć czy do końca szczęśliwy :)
mówimy tu oczywiście o roletach i oknach :lol:
A ja mam nauczkę. Mimo wszystko następnym razem okna będą od sprawdzonego producenta zaś rolety od innego i podobnie dobrego. Zmontować to wszystko do kupy to żaden kłopot a będę miał gwarancje, że żadna niespodzianka mnie nie spotka

ekeko
04-09-2007, 14:29
To masz na stronie katalog www.faac.pl i tutaj masz parametry kazdego, sobie dopasujesz do odpowiednich :)

maslak
25-09-2007, 07:09
też chcę założyć napędy do rolet i mam dylemat ;-)
jaki napęd
Somfy - podobono najlepszy - 5 lat gwarancji
Faac - tez dobry - też 5 lat gwarancji
Mobilus - mało o nim wiem - także 5 lat gwarancji
Simu - tez niewiele słyszałem

Co wybrać by nie przepłacić a mieć dobry napęd. A może jednak warto dać więcej $$ za napę danej firmy???

maslak
25-09-2007, 07:23
Zapomniałem jeszcze o Nice

Karp
25-09-2007, 08:09
Może wróćmy do głownego wątku w tej dyskusji.
Jeśli ktoś widział albo wie jak napęd się montuje, może coś kolegom na forum podpowiedzieć albo podrzucić jakieś zdjęcie czy instrukcję 8) .
Od razu zaznaczam - mam kilkuletnie okna i znudziło mi się podnoszenie rolet taśmą :)
Elektryka jest przygotowana, puszki przy oknach z dociągnietym 5x 1mm2.
Nie mam tylko połączenia do kasety a mógłbym teraz w kilku oknach to zrobić tylko gdzie je dociągnąć do kasety :-? (z boku, z góry) ?

Pozdrawiam

Stiv32
25-09-2007, 09:35
Mały opis montażu:

Spróbuję krótko opisać jak wstawić i wyregulować napęd.

Z tyłu silnika (od strony przewodu) jest zatrzaśnięte mocowanie.

Należy je odpiąć i przykręcić (wystarczy na dwie śruby) do jednego z boków rolety uprzednio wywiercając otwory w boczku.

Należy to zrobić w osi wystającego z niego trzpienia ,oraz tak aby po zatrzaśnięciu napędu dostępne były „od frontu” obydwa regulatory wyłączników krańcowych.

Po przykręceniu mocowania wkładamy napęd do rury zwracając uwagę na to aby rura prawidłowo ( do końca) weszła na trzpień ośmiokątnego zabieraka wyłączników krańcowych(ośmiokątny pierścień znajdujący się u nasady napędu – przy pokrętłach wyłączników krańcowych.) Nie wbijać na siłę!!!

Następnie wsunąć napęd z rurą do mocowania i zatrzasnąć.

Z drugiej strony rury znajduje się piasta, którą należy nasadzić na trzpień drugiego boku wysuwając ją z rury – nie zostawiać luzu. Należy zwrócić przy tej czynności uwagę , aby rura nie wysunęła się z ośmiokątnego zabieraka napędu przy wyłącznikach krańcowych.

Piastę zabezpieczyć przed wsuwaniem się poprzez zanitowanie z rurą nawojową.


Teraz (przyjmując że pancerz rolety jest opuszczony w prowadnicach i spoczywa na podłożu) należy obrócić silnik z rurą poprzez podłączenie przewodu niebieskiego i czarnego( lub niebieskiego i brązowego- jeżeli silnik jest z drugiej strony) do zasilania 230V~ i obracać w kierunku opuszczania , aż do samodzielnego wyłączenia napędu( zadziała wyłącznik krańcowy).

Do wałka podczepić wieszaki które łączą wałek z pancerzem rolety.

UWAGA: Jeżeli wieszaki są nitowane lub przykręcane do wałka nie wolno ich mocować na całej długości napędu !!

Następnie zamieniając przewód czarny na brązowy(lub brązowy na czarny)-(przewód niebieski jest to zero i jest przewodem wspólnym) zacząć podnosić roletę.

Po kilku obrotach roleta powinna się zatrzymać.

Włożyć imbusową końcówkę(kluczyk imbusowy) do otworu w silniku odpowiadającego za podnoszenie ( kierunki obrotów napędu są oznaczone pionowymi strzałkami).

Kręcąc w kierunku + (oznaczonym poziomymi strzałkami) powodujemy dalsze podnoszenie się rolety .W ten sposób ustalamy górne położenie rolety w którym krańcówka wyłącza silnik.

Sprawdzamy ponownie ustawienia poprzez opuszczenie i podniesienie rolety, ewentualnie korygujemy ustawienia poprzez pokręcanie na + (zwiększa skok) lub na – (zmniejsza skok) odpowiedniego wyłącznika krańcowego (dotyczącego podnoszenia -strzałka do dołu lub podnoszenia - strzałka do góry)

Strzałki mogą być mylące gdyż wskazują one nie podnoszenie i opuszczanie , ale kierunki obrotów napędu.

Po wyregulowaniu wyłączników krańcowych robimy otwór na przewód w takim miejscu aby nie kolidował on ze zwijającym się pancerzem i podłączamy go do przełącznika żaluzjowego (lub innego sterowania ).

I to w skrócie wszystko - ważne by myśleć przy instalacji - i niech inni nie piszą że to super-ekstremalnie trudne skoro najczęściej gość bez żadnej szkoły to robi - fakt ma więcej doświadczenia ale on też kiedyś zaczynał. Jak zamontujesz pierwszy napęd to sam stwierdzisz że to proste.

Karp
25-09-2007, 11:25
Serdeczne dzięki
Przeczytałem i widzę, że nie takie to skomplikowane, jedyny problem to jaki typ mocowanie zastosować, przejrzałem katalog Faac i widzę, że mają kilkanaście rodzajów mocowań - tu chyba rzeczywiście może być problem z dobraniem.
Przypomniało mi się że kiedyś przy montażu zrobiłem zdjęcie, wałek obraca się na ośkach kół nawojowych paska po obu stronach skrzynki (pasek jest na jednym z ich), same koła są wsuwane po obu stronach na specjalnej prowadnicy. O ile pamiętam dość łatwo to rozmontować i złożyć, stąd mój zapał do samodzielnego montażu napędu :lol: .
Właściwie nie napisałem, że to skrzynka wewnętrzna nadokienna:
http://karp2.republika.pl/Fotki/Zdjecie059x.jpg

Rozmiawiałem z firmami montującymi napędy, ale jak słyszą że mają jechać 50 km żeby założyć 2 lub 3 napędy to zaraz się tłumaczą że właściwie to nie mają czasu (widocznie tyle roboty :o ) prawie każdy proponował że jakby więcej tych napędów to może przyjechać :evil: .

Pozdrawiam

Eltom
25-09-2007, 22:29
Sorry za pomylke oczywiscie odbiornika radiowego :D

Fan Gwiezdnych Wojen? :wink:

Dołączając się do dyskusji: najtaniej jest zrobić od razu tak jak ma być docelowo.

No ale jak ktoś musi szkiełkiem tyłek podcierać... to co zrobić?

Budzik30
26-09-2007, 00:14
jareko czy Ty montujesz rolety?

maslak
26-09-2007, 06:27
Dołączając się do dyskusji: najtaniej jest zrobić od razu tak jak ma być docelowo.

No ale jak ktoś musi szkiełkiem tyłek podcierać... to co zrobić?

Niestety nie każdy mógł decydować o pewnych rzeczach w trakcie budowy - ja musiałem zaakceptować taki stan w jakim dom kupiłem i tam nie było zamontowanych napędów dlatego i teraz przy wykańczaniu sobie życie komplikuje (by w przyszłości zycie sobie ułatwić :D ) montując napędy do rolet