PDA

Zobacz pełną wersję : Pomocy! strop drewniany czy zelbetowy



kaszmir
24-07-2007, 22:10
Witam,
pomozcie prosze rozstrzygnac mi spor miedzy konstruktorami i architektem, kloca sie o strop: zelbetowy, czy drewniany.
budynek jest juz przygotowany pod wieniec i strop, a eksperci nie podjeli decyzji jaki. jezeli kwestie konstrukcyjne zezwalaja na uzycie obu rozwiazan, to co radzicie? zaznacze, ze budynek jest niewielki.
pozdrawiam i prosze o pomoc pilnie

24-07-2007, 23:04
zelbetowy

Geno
25-07-2007, 07:23
Jak przyjdzie trąba i drewniany nie będzie skotwiony to pozbierasz więźbę ze ścianami...

kaszmir
25-07-2007, 08:32
dzieki, dom stoi na dosc plaskim, ale jednak szczycie gorki/ w dodatku 6 km od morza/wiec bywa, ze wieje faktycznie mocno, za drewnianym stropem bylam dlatego, ze wydaje sie przytulniejszy, a przekroje belek maja byc 16/20 cm, wiec bedzie miejsce na izolacje akustyczna.
ale nigdy nie zylam w domu z drewnianym stropem, u mnie byly zelbetowe/w dodatku chyba w ogole bez izolacji/
jakie sa atuty jednego i drugiego rozwiazania?

25-07-2007, 08:36
przy zelbetowym komornik Ci do domu nie wejdzie ...

tfuu ... chciałem powiedziec kornik

kaszmir
25-07-2007, 08:41
hehe dobre, a ja po pierwszym zdaniu zaczelam kombinowac co zrobic z oknami, zeby przez nie ten komornik nie wszedl

kaszmir
25-07-2007, 09:05
tez problem jest taki, ze gruszka z betonem do mnie nie podjedzie, mam zbyt stroma i waska droge, wiec zelbetowy wylewaloby sie recznie a rozrabialo w betoniarce.
PROSZE NAPISZCIE jakie sa praktyczne za i przeciw!!!!!!!
/np.: korniki/

Depi
25-07-2007, 09:07
Też miałem ten dylemat, bardzo chciałem drewniany (bo szybko, bo sucho, bo łatwo ocieplić i poprowadzić instalacje, w tym reku itp), ale dałem się przekonać architektom, że żelbet będzie lepszy.

Żelbet pozwoli mi troche obniżyć dom (a mam problem ze zmieszczeniem się w dozwolonych 10m), soliniej zepnie konstrukcje, lepiej wygłuszy reku na poddaszu i będzie dobrym akumulatorem ciepła/zimna.

jabko
25-07-2007, 09:28
Strop drewniany zajmie Ci więcej miejsca (na grubosci), musisz też wiedzieć że trzeba go wyciszać bo bez specjalnych zabiegów jest troche głośny.
O korniki bym sie nie bał bo drewno sie impregnuje (zresztą masz w domu drzwi, więźbę itp.

Drewniany jest lekki (zaleta i wada) i da sie w nim prowadzić nawet rury fi 160 ocieplane do wentylacji. Jednak nie postawisz na nim (poddasze) murowanych ścianek działowych i będziesz skazany na szkielet i GK.

Drewniany jest niewątpliwie o wiele tańszy i szybszy w ułożeniu.

Podsumowując jeśli stać Cie na zelbet to wybierz żelbet.
O gruche się nie martw bo możesz zamówic dużą pompę i nie musisz wtedy podjeżdżać blisko domu

25-07-2007, 09:42
hehe dobre, a ja po pierwszym zdaniu zaczelam kombinowac co zrobic z oknami, zeby przez nie ten komornik nie wszedl
a'propos okien ...
w razie pożaru /przy drewnianym stropie /patrzysz zeby chocby na oslep/ trafic do okna i wypaść na zewnątrz ...
a przy zelbetowym mozesz sie jeszcze chwile w łóżku poprzeciągac ...

p.s.
mozesz zamówic strop Ackermana - przy którym stosunkowo mało betonu wchodzi

Depi
25-07-2007, 09:46
mozesz zamówic strop Ackermana - przy którym stosunkowo mało betonu wchodzi

Ale jest gruby i nie ma innych zalet płyty żelbetowej... Ja bym nie brał.

25-07-2007, 09:53
Ale jest gruby i nie ma innych zalet płyty żelbetowej... Ja bym nie brał.
jest to strop gęstożebrowy /więc nie ma zalet stropu monolitycznego/
a gruby ...
to zalezy jakie pustaki kupisz
kupisz wysokie na 15 cm to strop ma w takim wypadku /z nadbetonem/ ~ 18 cm
kupisz wysokie na 20 cm to strop ma ~ 23 cm
itd ...

Barbossa
25-07-2007, 13:24
poddasze nieużytkowe - strop drewniany
poddasze użytkowe - strop do wyboru, drewniany nie jest taki zły, tyle że droższa wersja da dopiero pewność pod względem akustycznym

rrmi
25-07-2007, 13:31
Mam nieuzytkowe poddasze i strop drewniany.
Zdjecia mozesz zobaczyc w moich komentarzach i linku w stopce.

beton44
25-07-2007, 15:58
pomozcie prosze rozstrzygnac mi spor miedzy konstruktorami i architektem, kloca sie o strop: zelbetowy, czy drewniany.
budynek jest juz przygotowany pod wieniec i strop, a eksperci nie podjeli decyzji jaki.


hmmm ciekawe

ta burza muzguf

to powinna się odbyć już rok temu chyba na etapie

tworzenia projektu który następnie złoży się do zatwierdzenia

w odpowiednim organie władzy samorządowej :o

Geno
25-07-2007, 16:42
Architekt nie jest od tego aby się kłócic jaki ma być strop...

Depi
25-07-2007, 17:08
Architekt nie jest od tego aby się kłócic jaki ma być strop...

Też mi się tak kiedyś wydawało. Ale może to i dobrze, że moi się ze mną trochę pokłócili...

kaszmir
26-07-2007, 23:01
Dziekuje za wszystkie odpowiedzi, jutro decydujace spotkanie. Zrelacjonuje argumenty za i przeciw moich ekspertow zatrudnionych, po wszystkim. a tak przy okazji,to projekt architektoniczny plus konstruktorski wykonany i zatwierdzone oba w UM, mimo to, wciaz, jak wyzej, czyli spory.
pozdrawiam mocno

Mammamija
31-05-2008, 14:16
Mam nieuzytkowe poddasze i strop drewniany.
Zdjecia mozesz zobaczyc w moich komentarzach i linku w stopce.

rrmi - gdzie są te Twoje zdjęcia?

edde
31-05-2008, 21:50
Mam nieuzytkowe poddasze i strop drewniany.
Zdjecia mozesz zobaczyc w moich komentarzach i linku w stopce.

rrmi - gdzie są te Twoje zdjęcia?

przed rokiem pewnie tam były ... :)

Andrzej Leppiej
31-05-2008, 22:01
hehe dobre, a ja po pierwszym zdaniu zaczelam kombinowac co zrobic z oknami, zeby przez nie ten komornik nie wszedl
a'propos okien ...
w razie pożaru /przy drewnianym stropie /patrzysz zeby chocby na oslep/ trafic do okna i wypaść na zewnątrz ...
a przy zelbetowym mozesz sie jeszcze chwile w łóżku poprzeciągac ...

p.s.
mozesz zamówic strop Ackermana - przy którym stosunkowo mało betonu wchodzi

wirtaj brzozo,

widziałeś może kiedyś film z symulacją pożaru? tak po 2 minutach temp wzrasta często do 300 st celsjusza (w normalnie wyposażonym pokoju) i drogi oddechowe masz już dawno poparzone. na pożar ma to wpływ, a jakże. ale w praypadku poz, zarówno przy żelbecie jak i drewnianym trzeba spierd... przy czym przy drewnianym trzeba spierd... szybciej

a wogóle to kto dzisiaj nie robi instalacji ppoż w domu. ja chynba nie znam nikogo takiego. cena wykonania śmieszna...

miciu
04-06-2008, 14:05
Będę mieć strop drewniany :roll: Ale to z tym s....m szybciej z drewnianego mi się podoba :wink: Brawo świetne :wink:

Barbossa
04-06-2008, 14:07
daje do myślenia....
jednym słowem, wszystkie te teorie .... :-?

tres34
04-06-2008, 14:23
Zelbetowy. Co to sie zastanawiac.

mysweetbabys
02-07-2008, 19:12
my jestesmy na etpaie adaptacji,i po kilku rozmowach z budowlancami,kilku oferuje zmiane stropu drewnianego na betonowy,w projekcie mamy drewniany poddasze nieuzytkowe w parterówce,no i się tak teraz zastanawiamy czy niedać 2 cegly plus ndproza czyli to by dawalo ok.80cm kolenkowej i zobic poddasze?jezeli twierdza ze cena drewnianego i betonowego jest niewielką róznica.ma ktoś może obeznanie czy rzeczywiście jest to niewielka różnica.

Lesheck
02-07-2008, 21:32
Nie byłbym taki pewien czy cena taka sama. Parterówki mają zazwyczaj większą powierzchnię stropu niż domu z użytkowym poddaszem. U mnie wyjdzie niecałe 5m3 drewna na belki stropowe, 4m3 desek no i OSB na 150m2 stropu. Zamierzam się zmieścić w 10tyś.

Czy byłaby szansa zrobienia żelbetowego stropu o tej powierzchni za taką cenę? Sam beton na fundamenty i podłogę już mnie kosztował 10tyś.

NJerzy
02-07-2008, 22:29
Mnie strop drewniany 100m2 wyszedł ok 5000 zł, i dwie dniówki czterech ludzi. Dojdzie jeszcze koszt styropianu 4 cm i wylewki z ogrzewaniem podłogowym. Koszt i tak będzie niższy niż jakiegokolwiek betonowego, jedyna wada to większa grubość, u mnie wyjdzie łącznie 32 cm.

edde
02-07-2008, 22:59
a mnie 80m2 stropu żelbetowego + schody do piwnicy kosztowało 4tys. (beton, transport, dźwig), deski i stemple miałem swoje

miol
03-07-2008, 05:38
Mnie strop drewniany 100m2 wyszedł ok 5000 zł, i dwie dniówki czterech ludzi. Dojdzie jeszcze koszt styropianu 4 cm i wylewki z ogrzewaniem podłogowym. Koszt i tak będzie niższy niż jakiegokolwiek betonowego, jedyna wada to większa grubość, u mnie wyjdzie łącznie 32 cm.
Witam
Trochę tanio ci wyszedł ten strop ale niech będzie, mam tylko taką uwagę żeby przy porównywaniu brać pod uwagę całość tzn. przy żelbecie dochodzi koszt tynków cw lub gipsowych (u mnie 16zł/m2 plus materiał) przy drewnianym stelaż z płyt GK, do tego wypełnienie między belkami i obicie na górze płytami OSB. Ja mam żelbet i jego koszt był spory bo przy 120m2 wyszedł z 15tys (jak nie więcej) ale sąsiad ma drewniany i jak napatrzyłem sie ile do niego trzeba dołożyć w trakcie wykończeniówki to jakbym robił drugi raz to też zrobiłbym żelbet. Płyty GK, wełna, OSB jednak kosztują trochę i do tego robocizna i wychodzi spora kwota. Jak ktoś robi dach na tych złączach stalowych to też potrafi ładnie kosztować więc nie tylko koszt drewna. Przy budowie nauczyłem się, że duża część kosztów jest ukryta w tych drobiazgach które towarzyszą głównym materiałom :lol:

mysweetbabys
03-07-2008, 18:23
miol właściwei masz rację same dodatko do stropu drewnianego to juz jakieś koszty my dodatkowo mamy 4 wieńce i strop 100m2.i nadal niewiem,chyba zdecydujemy sie na betonowy zawsze mozna potem wykorzystac poddasze

NJerzy
03-07-2008, 22:19
Mnie strop drewniany 100m2 wyszedł ok 5000 zł, i dwie dniówki czterech ludzi. Dojdzie jeszcze koszt styropianu 4 cm i wylewki z ogrzewaniem podłogowym. Koszt i tak będzie niższy niż jakiegokolwiek betonowego, jedyna wada to większa grubość, u mnie wyjdzie łącznie 32 cm.
Witam
Trochę tanio ci wyszedł ten strop ale niech będzie, mam tylko taką uwagę żeby przy porównywaniu brać pod uwagę całość tzn. przy żelbecie dochodzi koszt tynków cw lub gipsowych (u mnie 16zł/m2 plus materiał) przy drewnianym stelaż z płyt GK, do tego wypełnienie między belkami i obicie na górze płytami OSB. Ja mam żelbet i jego koszt był spory bo przy 120m2 wyszedł z 15tys (jak nie więcej) ale sąsiad ma drewniany i jak napatrzyłem sie ile do niego trzeba dołożyć w trakcie wykończeniówki to jakbym robił drugi raz to też zrobiłbym żelbet. Płyty GK, wełna, OSB jednak kosztują trochę i do tego robocizna i wychodzi spora kwota. Jak ktoś robi dach na tych złączach stalowych to też potrafi ładnie kosztować więc nie tylko koszt drewna. Przy budowie nauczyłem się, że duża część kosztów jest ukryta w tych drobiazgach które towarzyszą głównym materiałom :lol:

Żadnego OSB nie potrzebuję, bo na belkach jest deskowanie (zawarte w cenie) . Wypełnieniem pomiędzy belkami będą tylko instalacje. Styropian będzie na deskowaniu, spełniający 2 funkcje - izolacji dźwiękowej i izolacji termicznej pod ogrzewanie podłogowe. Sufit niezależnie od stropu musiałbym zrobić podwieszany, aby zmieścić wentylację i inne kabelki.
Jedynym materiałem na mój strop, prócz belek i desek były gwoździe za 70 zł :-)
Ale ja jestem z tych co to dom 100m2 za 100 tys budują, tylko że ja 200 m2 :-)