PDA

Zobacz pełną wersję : Kocioł mialowy- reklamacja - PILNE!!! prosze o pomoc



metrys
25-07-2007, 09:14
Witam

Mam pytanie do hydraulików c.o

Posuiadam kocioł wieloopałowy 2,5 mkw. 28kW dla domu 120 mkw z poddaszem uzytkowym (24BK+15cm styr;dach 26cm URSA DF40), W trakcie palenia w kotle zdarzają się nieprzyjemne dla mucha stuki. Zgłaszałem sprawę producentowi ponieważ kocioł posiada gwarancje jeszce. Przysłał swoich pracowników którzy stwierdzili, iz nieoprawidłowoiśc jest spowodowana przeze mnie ponieważ:

1. Zasilanie jest za szybko zredukowane z mufy 2 cale na rurę miedziana 22mm co powoduje że jest duży opór przepływu wody i lokalne wrzenie w kotle.

2. Pompa c.o. nie może być zamontowana na powrocie tylkko na zasilaniu, dodatkowo powinno byc tzw. obejście i zawór różnicowy (posiadfam instalacie wymuszona , nie grawitacyjną). Tym bardzie instrukcja od pompy (LFP) zaleca aby pompa była zamontowan na powrocie.


Objawy

1. stuki w dolnej częsci kotła, na poziomie rusztu (ruszt wodny).

2. temperatura przy stukach ok. 60 st C (wg wskazan 2 termometrów)

3. przy rozpalaniu górnym (miał) stukanie nie występuje bo spalanie następuje w górnej częsci komory spalania a nie na poziomie rusztu wpodnego.

4. Przy paleniu dolnym np. drewno występuje stukanie wew kotła.

5. Stukanie nasila sie gdy turbina tł0oczy powietrze do wnętrza kotłą i wzmaga proces spalania.


Proszę o konktretne odpowiedzi. Sądzę, że producent chce spowodowac swoimi sposobami, że wina jest po mojej stronie na nie strponie kotła.

metrys
25-07-2007, 09:29
Proszę Pomóżcie. Przeciez są tu specjaliści w zakresie hydrauliki c.o.
Dziś będę maiła rozmowę telefoniczna z predstawicielem producenta. Wg mojego instal;atora i mnie producent w żadnym przypadku nie ma racji.

hes
25-07-2007, 12:47
Wątpię, żeby nasze uwagi mogły cos zmienić. Na moją znajomość takiego
kotła wygląda mi to na jawne przegrzewanie sie wody w ruszcie wodnym.
Przyczyną może być pogorszone krążenie w tym miejscu, ale to nie wina
pompki ( jej miejsca zamocowania), bo takie kotły muszą prawidlowo
chodzić także bez pompki. Dławienie z 2 cali na 22 mm to już przegięcie,
powinno być więcej, przynajmniej 28, a lepiej 35 (ach te koszty...)

Być może w tym ruszcie są jakieś miejsca bez wody (bańki powietrza),
metal rurki nagrzewa się mocniej, zbiera sie para, uchodzi, a na to
miejsce wpada woda, styka sie z b. gorącą rurką, gwałtownie nagrzewa,
wydziela się para, itd. stąd te stuki. Ewidentnie taki kocioł ma
niedopracowaną budowę. Ruszta wodne to w piecu generalnie pomyłka.


Pompka rzeczywiście powinna być na zasilaniu.

ADAMOS48
25-07-2007, 19:58
Po co producent dawał rurę 2" ,żeby inwestor zaraz zredukował na 22mm .Układ otwrty czy zamkniety ,jakie zawory i jakie podłączenia grzejników ,czy czysty filtr na pompie jak i moc pompy,,gdzie jest nie ma znaczenia .Kocioł jest przewymiarowany i można tak wiele wyliczać

metrys
26-07-2007, 07:35
Do ADAMOS48

1. układ otwarty

2. zawór przed i za pompą obiegową, zawory termostatyczne na grzejnikach.

3. grzejniki KERMI V22

4. oni standardowo w każdym kotle daja 2 calowe zasilania i powrót

5. grzejniki podłączone "od dołu" typ V22

6.filktr czysty rtegularnie czyszcony

7. kocioł 28kW i 2,5 mkw. Tak mi doradzili troche nie byłem przekonany co do jego mocy, w ich folderach reklamowych jest on przewidziany do pow domu ok 120-140 mkw. jest to kocioł ENKA P+ sterowany z nadmuchem http://www.enka.civ.pl/wieloopałowy.

ADAMOS48
27-07-2007, 16:37
Po pierwsze kocioł jest przewymiarowany ,ale to nie musi oznaczać że że musi
szumieć. Przyczyną jest za mały przepływ wody i przegrzewanie dolnej partii kotła,ze wględu na zawory termostatyczne .Nie wolno montować na układzie otwartym na wszystkich grzejnikach głowic termostatycznych ,ponieważ kocioł musi mieć możliwośc wystudzenia ,jeżeli zawory się pozamykają.Powrócę do tematu jeszcze raz ponieważ teraz goni mnie czas