PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie do elektryków



fugo79
25-07-2007, 21:20
Witam mam pytanie odnośnie montowania gniazd wtykowych i włączników. Instalacja elektryczna posiada trzy przewody Brązowy, Niebieski, Żółto-zielony. Jak wiemy przewód żółto-zielony podłańczamy do bolca jako uziemienie, przewód brazowy to przewód fazowy a niebieski neutralny. Przewód brazowy podłańczamy do lewego zacisku gniazda, a niebieski do prawego. Moje pytanie brzmi: czy przewód brązowy podłańczamy z lewej strony mojej czyli prawej strony gniazda czy prawej strony mojej a lewej gniazda stojac przodem do gniazda. Z góry diekuje za odpowiedz.

jurand79
25-07-2007, 21:24
:)
Stojąc przed gniazdkiem i mając bolec uziemiający u góry faza powinna być w lewej dziurce.

Pozdrawiam.

DeeM
25-07-2007, 21:27
W zasadzie nie ma to znaczenia chociaż jest pewnie jakaś norma UE, temat był już omawiany na forum. Ja zrobię sobie w całym domu z tej samej strony "faze", dzieci będą wiedzieć z której strony wkładać gwoździa żeby było fajnie...

Jurand a wisząc przed gniazdkiem to pewnie będzie odwrotnie - dobrze kombinuje?

Pozdrowienia
Dariusz Mikołajczyk

fugo79
25-07-2007, 21:28
gniazda sa podwójne i jeden bolec jest na dole a drygi u góry to terz tak samo.

jurand79
25-07-2007, 21:45
:D
DeeM: Tak - wisząc przed gniazdkiem będzie odwrotnie :lol:

Fugo79: Rzadko zdarzają się gniazdka zrobione w taki sposób, żeby faza w dolnym gniazdku była po lewej a w górnym po przekątnej (szczerze mówiąc jeszcze się z takim nie spotkałem, chyba że mówimy o gniazdkach pojedynczych w ramce - wtedy łączysz je po swojemu). Generalnie trzymaj się zasady, że faza po lewej. Jako małe wytłumaczenie może posłużyć przykład oznaczania przewodów - neutralny - N, faza - L (jak Lewa, Left) :)

fugo79
25-07-2007, 21:48
Własnie o takich gniazdach mówimy. ale teraz juz jestem w domu . dzieki za podpowiedzi