PDA

Zobacz pełną wersję : kiedy impregnowac wiezbe?



amphi
26-07-2007, 07:32
Od dluzszego czasu mam drewno na wiezbe. Poniewaz jest skladowane w dobrych warunkach jego wilgotnosc jest prawdopodobnie bardzo niska. Zastanawia mnie jednak kwestia impregnacji: wydaje sie oczywiste, ze suche drewno najlepiej nadaje sie do impregnacji - penetracja preparatem bedzie najbardziej skuteczna. No ale do impregnacji uzywa sie przeciez wodnego roztworu impregnatu. No i teraz jesli postapie zgodnie z radami dekarza - obiecal sam zaimpregnowac zanurzeniowo drewno przed ulozeniem wiezby - to drewno nie bedzie, hmmm, ... wilgotne po tej tej operacji? Dlatego zastanawiam, sie czy impregnacja tuz przed ulozeniem wiezby to rzeczywiscie dobry pomysl? Czy nie lepiej zrobic to pare miesiecy wczesniej? To dla mnie dodatkowy problem bo trzeba by zrobic to na wlasna reke, no ale czy nie uniknie sie w ten sposob ukladania wilogotnego drewna?

Barbossa
26-07-2007, 08:27
nie wiem na ile przed kładzeniem należy zaimpregnować drewno, ale miej tylko świadomość, że grube elementy czasami muszą poleżeć w inpregnacie nawet i 36h (w zależności od impregnatów)
więc przy "polowym" inpregnowaniu całego materiału na więźbę zejdzie trochę czasu

piejar
26-07-2007, 09:08
Dobrze że masz suche drzewo bo mokre nie wchłonie impregnatu. Jeżeli będziesz impregnował zanurzeniowo to nawet po 36h impregnat nie przeniknie głębiej niż na parę mm, może na 1 cm? O impregnacji przez malowanie już nie wspominam. Po impregnacji przesusz je przez parę dni i powinno być OK. Długotrwałe suszenie służy odparowaniu wilgoci z całej objętości drzewa a nie tylko z powierzchni. Głęboką impregnację zapewnia chyba tylko metoda próżniowa dzięki temu, że z objętości drzewa "wysysa" ona maksymalnie dużo wody, powietrza i co tam jeszcze jest. Potem "jakoś tam" w te pory i pustki wsysany jest impregnat. Drogie ale dobre.