PDA

Zobacz pełną wersję : Progi pomiędzy pokojami



3241mirek
26-07-2007, 09:18
Witam.
Przeglądam forum i nic takiego nie znalazłem. Czy pomiędzy pokojami konieczne są listwy rozdzielające te pomieszczenia. oczywiście będą drzwi. Podłaga na całym poddaszu z tych samych paneli. I stąd moje pytanie. Czy muszę ( ze względów technologicznych lub estetycznych) rozdzielić pokoje czy można ciągnąć panele tak żeby tworzył jedną całość.

Rezi
26-07-2007, 09:48
Witam.
Przeglądam forum i nic takiego nie znalazłem. Czy pomiędzy pokojami konieczne są listwy rozdzielające te pomieszczenia. oczywiście będą drzwi. Podłaga na całym poddaszu z tych samych paneli. I stąd moje pytanie. Czy muszę ( ze względów technologicznych lub estetycznych) rozdzielić pokoje czy można ciągnąć panele tak żeby tworzył jedną całość.

koniecznie rozdzielić
muszą być dylatacje pomiędzy pomieszczeniami

kirkris
26-07-2007, 10:09
niestety :(
to problem z panelami czy innymi tego typu rozwiązaniami :)

ArtiW
26-07-2007, 10:26
Szkoda, że trzeba "oddzielić". Najchętniej nie robiłbym progu.

A co w zasadzie daje nam ten próg?

kirkris
26-07-2007, 10:29
że podłoga może pracować (nie powypacza się przy zmianach wilgotności i temperatury :) )

jabko
26-07-2007, 10:43
Próg to takie cuś co wystaje ponad poziom podłogi tak bardzo że trzeba podnieśc nóżkę bo sie człek podtknie.
A tego nikt wam nie każe robić.

ArtiW
26-07-2007, 10:51
Racja.

To w takim razie po co "rozdzielać" podłogę pokoju od podłogo przedpokoju?

kaczorek.
26-07-2007, 11:01
od 10 lat mam panele w mieszkaniu NA CAŁEJ POWIERZCHNI PODLOGI ok 60 m2 salon, 2 sypialnie przedpokoj i czesc kuchni - "0" problemów
wszystko jest sklejone w 1 wielka całośc bez progów !

nie wiem czemu maja być progi ? i do końca nikt tego sensownie do tej pory nie wytłumaczył - dyletacjie na wylewkach - a i owszem - ale tez mam pewne watpliwosci po ostatnich problemach z ich uginaniem :roll: (pomijam koniecznośc dyletacji przy podlogowce konieczna

ale na podłodze panelowej ? :roll:

przy ścianach zrob maxymalne dyletacje zeby listwa przykryla, reszte klej w całości nic się nie stanie tylko pamietaj zeby nigdzie paneli "nie blokowało" zeby miały luz przy scianach i przejsciach

jabko
26-07-2007, 11:17
Mógłbym się z tym zgodzić.
Trzeba by znaleźć dane o ile moze rozszerzyć się 10mb podłogi w normalnych domowych warunkach (przy standartowych wachaniach temperatur i wilgotnosci)

Geno
26-07-2007, 11:26
Mógłbym się z tym zgodzić.
Trzeba by znaleźć dane o ile moze rozszerzyć się 10mb podłogi w normalnych domowych warunkach (przy standartowych wachaniach temperatur i wilgotnosci)
Rozszerzalność (od temperatury) będzie raczej pomijalnie mała - ewentualnie większe znaczenie miało by pęcznienie czy wpływ ruchu na podłodze.

Niemniej jednak przekonany nie jestem do końca.

jabko
26-07-2007, 11:57
No czyly od wilgotnosci.
Mysle że wyjdzie 1cm na 10m wiec da się robić bez dylatacji.

Zresztą jak chłop tak ma i działa to nie można tego podważać

TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa

PRAKTYKA jest wtedy gdy wszysko działa a my nie wiemy dlaczego

My łączymy Teorią z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

kaczorek.
26-07-2007, 11:59
co do temperatury nie ma problemu mieszkam na poddaszu temp. powietrza w ciagu dnia zmienia sie nawet o 5 C - podłogi jeszcze bardziej - narazona jest na nagrzewanie przez okna połaciowe.

co do wilgotność - no to sory ale jak ktos ma wilgoć w domu to lepiej niech
kupi gres, płytki - kamień generalnie
- a nie drewno podobne COŚ ;) bo wszelkie drewno mu będzie pęcznieć 8)
ale w "normalnych" warunkach wszystko będzie ok

3241mirek
26-07-2007, 12:08
kaczorek. A masz jakieś zdjęcia swojej podłogi?

ArtiW
26-07-2007, 12:33
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa

PRAKTYKA jest wtedy gdy wszysko działa a my nie wiemy dlaczego

My łączymy Teorią z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego


DOSKONAŁE!!! :D :D :D

kaczorek.
26-07-2007, 12:40
kaczorek. A masz jakieś zdjęcia swojej podłogi?

zrobie dzisiaj i wkleje

jaro'71
26-07-2007, 13:56
od 10 lat mam panele w mieszkaniu NA CAŁEJ POWIERZCHNI PODLOGI ok 60 m2 salon, 2 sypialnie przedpokoj i czesc kuchni - "0" problemów
wszystko jest sklejone w 1 wielka całośc bez progów !


Dokładnie tak samo - mam 60 m w jednym kawałku. Widziałem na siłę robione dylatacje pod drzwiami "bo tak trzeba" i te listwy. Dramat.
Warunek jest jeden: panele dookoła muszą być zdylatowane od ściany 10-20 mm. Ten wielki placek ma wtedy szansę popracować

gonsiorek
27-07-2007, 21:25
od 10 lat mam panele w mieszkaniu NA CAŁEJ POWIERZCHNI PODLOGI ok 60 m2 salon, 2 sypialnie przedpokoj i czesc kuchni - "0" problemów
wszystko jest sklejone w 1 wielka całośc bez progów !


Może nie 10 a od 3 lat mam panele (chyba Tarkett) na "zatrzaski" bez kleju i nie zaobserwowałem nic niepokojącego a mam 2 pomieszczenia po ok 16 m2 i przedkopój o pow ok 10 m2 - łącznie ok 45-50 m2, dylatacja między panelem a ścianą ok 1 do 1.5 cm - oczywiście podłogi przed połozeniem panli wyprowadzone idealnie (wylewki smopoziomujące) ale musiałem to robić bo tego wymagał remont. Progi nam się nie podobały od początku :)

YAR0
11-04-2008, 21:29
nie wiem czemu maja być progi ? (...) tylko pamietaj zeby nigdzie paneli "nie blokowało" zeby miały luz przy scianach i przejsciach
Odświeżam temat, bo interesuje mnie jes\den szczegół: czy w przyjściu też trzeba zrobić odstęp od futryny 1cm? Trzeba by wtedy dawać tam listwy, a to kupe zabawy. Z kolei jak się ich nie da to średni wygląda...
Czyli czy można w przejściach dociąć prawie równo do futryny, a odstępy 1cm zrobić tylko przy ścianach.
Niech się odezwą użytkownicy paneli, którzy mają je położone bez progów.

jacekp71
12-04-2008, 19:27
w mieszkaniu mialem progi (listwy), w domu zaryzykowalem i nie mam: cale poddasze, ok. 80m2 to jednolita plaszczyzna bez dylatacji - w sumie trzy pokoje i korytarz,
pisze, ze zaryzykowalem, bo oczywiscie slyszalem o rozszerzalnosci, kurczliwosci i wilgotnosci paneli ;-) .... podloga leży od ponad pol roku .... i nic, kompletnie nic sie zlego z nia nie dzieje ....

Heath
04-05-2008, 18:59
Witajcie, mam pytanie związane z tematem :na jakiej wysokości powinny znajdować się drzwi wewn. od paneli? Jeżeli nie macie listew / progów, to jaką szparę zostawiacie?

labas1
04-05-2008, 19:20
Witajcie, mam pytanie związane z tematem :na jakiej wysokości powinny znajdować się drzwi wewn. od paneli? Jeżeli nie macie listew / progów, to jaką szparę zostawiacie?

Jak najmniejszą żeby Cię przeciągi z chałupy nie wyciągły :D
A pod spód drzwi obowiazkowo np.filc .

jacekp71
04-05-2008, 19:24
3-4mm od podlogi ....

Rom-Kon
04-05-2008, 21:26
...trzeba wziąć wymiary największej powierzchni podłogi jaką można położyć z paneli (różni producenci podają różne powierzchnie) istotna jest również przekątna (!) i dodać ok. 10% "zapasu bezpieczeństwa" producenta i taką podłogę można położyć z podziałem na pomieszczenia - bez cięcia w progach. Wadą takiego rozwiązania są większe szczeliny wokół ościeży drzwi (wypełniane akrylem barwnym) no i również możliwość że jednak coś nie wyjdzie i podłogę rozerwie lub uniesie! Ja łączyłem tylko 2 pomieszczenia i tylko na specjalne życzenie klienta... gwarancji na to nie dałem (zapis w umowie) ...do dzisiaj nic się nie dzieje... jest wszystko ok. Za to mniejszą powierzchnię na antresoli rozerwało w połowie! Ale niestety inwestor przykręcił balustradę do podłogi bez dystansów (na sztywno!) ...nie miałem nic do gadania... wiedział lepiej... :-?

Heath
05-05-2008, 06:28
3-4mm od podlogi ....
shit, u mnie wyszło ok 1,5 cm :-?
dylatacje robiłem, także chyba muszę dołożyć jakiś próg

Rom-Kon
05-05-2008, 07:22
3-4mm od podlogi ....
shit, u mnie wyszło ok 1,5 cm :-?
dylatacje robiłem, także chyba muszę dołożyć jakiś próg
...wcale nie shit! Ta szczelina jest elementem wentylacji pomieszczenia!
Okna szczelne, drzwi szczelne, nawiew do kotła zamknięty bo po gyrach ciągnie, kratka wentylacyjna zamknięta bo ciepło ucieka... a jak ktoś puści bąka to przez 3 godziny się jeszcze błąka! Człowiek też wydala spaliny (CO2) a jeśli zbyt duże jego stężenie to ból głowy, złe spanie i inne dolegliwości a wystarczy tylko dobra wentylacja a nie pigułki na ból głowy!

Heath
05-05-2008, 07:58
dzięki, tak mi się właśnie zdawało że szczelina ma być (tylko jaka?) - adam_mk kiedyś o tym pisał, właśnie pod kątem wentylacji. Hmm, może na razie założę listwy i zobaczę jak to się sprawuje; przeciągi, snopy światła itd...