PDA

Zobacz pełną wersję : Sciana zewnetrzna piwnicy, tynkowac czy nie, na siatce czy .



andrzejek
26-07-2007, 15:06
Piwnica już wymurowana.Podloze gliniaste, póżniej będzie wykonany drenaż opaskowy. izolacje i obsyapanie ziemią.W projekcie mam izolację pionową scian piwnic z Superflexa 10 Deitermanna.Sciana murowana z bloczkow betonowych jest dosc nierowna, kostropata sporo miejsc z ubytkami zaprawy w spoinach itp.Zanim poloże bardzo drogą izolację pionową postanowilem scianę otynkowac , by ją wyrownac ze wszystkich ubytkow, dziobów itp.Tynk robiony jest z zaprawy cementowej.Mój dylemat polega na tym, czy ten tynk wytrzyma tak dlugo jak izolacja na nim, czy nie skruszeje, czy nie bedzie opadac razem z polozoną na nim izolacją?Jeśli nie tynkowac, czy mozna jakoś inaczej wyrownac scianę, jakąś zaprawą wyrownujacą wyszpachlowac?Jesli tynkowac, to czy warto dac pod ten tynk cementowy siatkę? Podloże niby nierowne, stanowi mocne oparcie, ale siatka trzymała by może ten tynk w kupie, mniejsze ryzyko jego luszczenia i dopadania płatami, a co za tym idzie, odpadanie izolacji.Każda rada praktykow mile widziana.Pozdrawiam.

Barbossa
26-07-2007, 15:25
tynk bez siatki

26-07-2007, 16:57
mysle podobnie - Barbossa ma racje

andrzejek
26-07-2007, 17:13
Ok. Jeśli tynk, to bez siatki.Czy jest jakiś inny sposob oprocz tynku na wyrownanie sciany z bloczkow pod smarowanie izolacją? mam na mysli jakieś szpachlowanie, szczegolnie miejsc z ubytkami, by lekko wyrownac, lecz by warstwa izolacji opierala siej ednak na litym podlożu, jakim są bloczki?Caly czas obawiam sie jednego, że po jakims czasie tynk przestanie byc jednorodną strukturą a przez to, polozona na nim izolacja przestanie byc ciągłą. Niestety, liczne ubytki w spoinach, liczne zaschniete i ostre kawalki zaprawy na scianie praktycznie uniemożliwiają dokladne polozenie izolacji.Czy warto, czy można, czy lepiej zamist tynku cementowego stosowac jakieś gotowe zaprawy wyrownujace np. Atlasu (adher czy filer) badz Ceresitu.Przeczytalem akurat ich strony, lecz wiem, że chca wszystko sprzedac i nie wiem, czy to warte.Jesli nie, zostane przy tynkowaniu....ale jakie proporcje cement-piasek..woda dac, by tynk byl optymalny?Pozdrawiam.

Barbossa
26-07-2007, 17:16
taniej jak tynk nic nie znajdziesz, no chyba że, jak piszesz, jakieś kleje znajdziesz (kwestai jak duże są nie równości)
w systemie D.., który masz, są szpachle do wyrównywania ale te puszczą Cię z torbami

26-07-2007, 17:30
j.w.

Ok. Jeśli tynk, to bez siatki.Czy jest jakiś inny sposob oprocz tynku na wyrownanie sciany z bloczkow pod smarowanie izolacją? mam na mysli jakieś szpachlowanie, szczegolnie miejsc z ubytkami, by lekko wyrownac, lecz by warstwa izolacji opierala siej ednak na litym podlożu ...
a kto powiedział ze masz tynkowac wszystko i narzucac kielnia zamiast szpachelką
chcesz to kombinuj


... Czy warto, czy można, czy lepiej zamist tynku cementowego stosowac jakieś gotowe zaprawy wyrownujace np. Atlasu (adher czy filer) badz Ceresitu.Przeczytalem akurat ich strony, lecz wiem, że chca wszystko sprzedac i nie wiem, czy to warte....
niestety, ja nie pójde do sklepów w Twojej okolicy aby Ci to sprawdzić ... :-?


...jakie proporcje cement-piasek..woda dac, by tynk byl optymalny?Pozdrawiam.
popytaj jakiegos pomocnika murarza ...

Barbossa
26-07-2007, 17:35
popytaj jakiegos pomocnika murarza ...
albo poszukaj w samym muratorze (na stronie) - są tam gdzieś składniki i recepty na betony i tynki

profus
26-07-2007, 23:08
Ja też chciałem najpierw rapówkę ale mi to odradzono.
Kazałem wyrównać spoiny zaprawą cementową i skuć czasami bardziej wystającą zaprawę tak by nie było dużych nierówności. Potem na to kładłem warstwy izolacji.
http://www.profus.republika.pl/izolacja.jpg
Malowane było parę razy potem styro, siatka z klejem i na to znowu ze trzy razy malowane.
Czy się sprawdzi ...... zobaczymy za parę lat.

andrzejek
26-07-2007, 23:30
[quote="profus"]Ja też chciałem najpierw rapówkę ale mi to odradzono.
Kazałem wyrównać spoiny zaprawą cementową i skuć czasami bardziej wystającą zaprawę tak by nie było dużych nierówności. Potem na to kładłem warstwy izolacji. Z jakiego powodu odradzono Ci rapówkę?
No cóż, otynkowaną mam już jedną scianę i kawalek drugiej, ale resztę chyba postaram sie zrobic jak wyzej.Jak praktycznie wyrownywaleś spoiny..szpachlą? Czy zaprawa cementowa 1:2 (cement :piasek ) bedzie ok.Nie za bardzo chce mi sie wierzyc w to, że tynk przez dziesieciolecia nigdzie nie odprysnie, nie odpadnie a wraz z nim naklejona na nim izolcja.Dzięki za odpowiedzi wszystkim.Pzdr.

profus
26-07-2007, 23:37
Wyrównane było zaprawą cementową taką jak do murowania. Proporcji dokładnie nie znam, ale cement, piasek i plastyfikator zamiast wapna.