PDA

Zobacz pełną wersję : Farba egalizacyjna - co to takiego ?



cyprinus
13-07-2003, 14:58
Kupiłem właśnie mineralny tynk firmy Kreisel z zamiarem położenia go w sierpniu ( nie zdążyłem tego zrobić w zeszłym roku, w nowym domu już mieszkamy ). Na opakowaniu przeczytałem, że po wyschnięciu należy tynk pomalować farbą egalizacyjną, w przeciwnym przypadku firma nie uzna reklamacji. Nie wiem, co to za farba (wiem tylko, że po francusku egale znaczy równo) i czemu ma służyć malowanie. Planowałem pomalować dom farbą lateksową, ale w przyszłym roku. W tej sytuacji nie wiem, czy farbę lateksową można kłaść na farbę egalizacyjną. A może pod tą nazwą kryją się po prostu farby elewacyjne?

rml2
13-07-2003, 15:42
Ostatnio wszyscy producenci maja swoje strony internetowe i dodatkowo na wyrobach podaja jakieś numery infolinii - spróbuj tam zadzwonic - zabajerować ,że jestes duzym imnwestorem- budujesz fabryke czy cos większego a na pewno udzielą odpowiednich informacji ( z małymi to co niektóre firmy za bardzo nie chcą rozmawiać ).

13-07-2003, 17:06
Skojarzenie prawidłowe. Farba egalizacyjna ma za zadanie wyrównać (zwykle minimalne zresztą - przy zgodnym z technologią położeniu tynku) różnice w odcieniach poszczególnych fragmentów elewacji. Niestety każdy system (Kreisel, Bayosan, Weber - te znam) ma "własne" farby egalizacyjne. Bez wątpienia kontakt z doradcą systemu jest konieczny.
Janu

Filo
13-07-2003, 21:53
Ja właśnie kończę malowanie farbą egalizacyjną tynku mineralnego Kreisel. Moim zdaniem warto ją zastosować - ujednolica barwę i fakturę tynku a dodatkowo jak w moim przypadku maskuje mikro-pęknięcia efekt nie optymalnych warunków pogodowych podczas tynkowania. Maluje się dość wolno ale można skutecznie pokryć tynk jedną warstwą.
Ważne ! Farbę egalizacyjną powinno się stosować jedynie do końca czwartego tygodnia od tynkowania, ponieważ w tym okresie wiąże ona z tynkiem a nie tylko go pokrywa. Po związaniu tynku powinno się stosować klasyczne farby renowacyjne.
Farba egalizacyjna zbliżona jest do silikonowej i jak ona oparta jest na specjalnych żywicach.

Z pozdr, Filo.

cyprinus
13-07-2003, 22:23
Dzięki za informacje. Czy ktoś wie co mi grozi (a raczej tynkowi) jeśli nie pomaluję go farbą egalizacyjną, a dopiero za rok farbą lateksową?
Zakładam , że Kreisel ma taką farbę w systemie- czy wiecie ile kosztuje litr i jakie jast jej zużycie na m2?

docieplenia
14-07-2003, 13:06
tu sa informacje o farbie egalizacyjnej (http://kreisel.com.pl/html/bodys/f/body_f-egalizacyjna.html) i wypowiedz Filo potwierdza to co tam pisza - co do odczekania roku (czyli w rzeczywistosci okresu gdzie obowiazuje ewnetualna reklamacja - ktora tutaj rozumiem rowniez jako reklamacje na jednorodnosc koloru otrzymaniu ktorej wlasnie ma sluzyc ta farba) to wtedy i tak juz nie bedzie cie obejmowala reklamacja za to jak widac jest potrzebna na ten rok wlasnie;

skontaktuj sie z doradzta technicznym KREISELa - na pewno udzieli ci porady jak to zrobic :) (nie musisz byc duzym inwestorem - TWOJ przypadek na pewno sie kwalifikuje do rozmowy z DORADCA TECHNICZNY - oni wlasnie po to sa aby na takie pytania odpowiadac - zreszta dlatego numery do nich sa tez z tego powodu powszechnie dostepne) a tu znajdziesz odpowiedni telefon (http://kreisel.com.pl/html/dystrybucja.html)

durysz
17-07-2003, 21:37
Jeszcze trochę, a producenci materiałów budowlanych będą wymagali zastosowania swojej firmowej pacy do zacierania tynku albo wykorzystywania konfekcjonowanej przez firmę wody do wyrobienia zaprawy tynkarskiej. Oczywiście tylko wtedy gdy chcemy aby została uwzględniona ewentualna reklamacja wyrobu.

docieplenia
18-07-2003, 06:57
Jeszcze trochę, a producenci materiałów budowlanych będą wymagali zastosowania swojej firmowej pacy do zacierania tynku albo wykorzystywania konfekcjonowanej przez firmę wody do wyrobienia zaprawy tynkarskiej. Oczywiście tylko wtedy gdy chcemy aby została uwzględniona ewentualna reklamacja wyrobu.

Dokladnie tak - dlatego pisze o tym bo wiem troche jak to wyglada od kuchni a wielu sprzedawcow - patrzac krotko terminowo i doraznie - nie informuje klientow o takich "detalach" co moim zdaniem jest po prostu nie dobre! :)

P.S. Co do pac to sa pewne materialy wykonczeniowe do wnetrz gdzie aby uzyskac specjalne efekty zatarcia tynku DOBRZE jest kupic packi specjalnie od producenta ;)

18-07-2003, 21:06
Jeszcze trochę, a producenci materiałów budowlanych będą wymagali zastosowania swojej firmowej pacy do zacierania tynku albo wykorzystywania konfekcjonowanej przez firmę wody do wyrobienia zaprawy tynkarskiej. Oczywiście tylko wtedy gdy chcemy aby została uwzględniona ewentualna reklamacja wyrobu.

Dokladnie tak - dlatego pisze o tym bo wiem troche jak to wyglada od kuchni a wielu sprzedawcow - patrzac krotko terminowo i doraznie - nie informuje klientow o takich "detalach" co moim zdaniem jest po prostu nie dobre! :)

P.S. Co do pac to sa pewne materialy wykonczeniowe do wnetrz gdzie aby uzyskac specjalne efekty zatarcia tynku DOBRZE jest kupic packi specjalnie od producenta ;)



Oczywiście mam tego świadomość. Przykład pacy jest przykładem ogólnym i może w tym kontekście niestosownym.