PDA

Zobacz pełną wersję : Kocioł z zamkniętą komorą spalania a komin



sharoon
27-07-2007, 12:07
Hej!
Mam zagwozdkę. Wyczytałam coś takiego:

W sprzedaży dostępne są kotły z zamkniętą komorą spalania. Ich cechą charakterystyczną jest to, że nie pobierają powietrza do spalania z pomieszczenia, w którym się znajdują. Kotły z zamkniętą komorą spalania mają wbudowany wentylator zasysający powietrze do spalania i wypychający na zewnątrz spaliny. Powietrze niezbędne do procesu spalania jest pobierane przewodem z zewnątrz budynku. Jest to koncentryczny przewód powietrzno-spalinowy (typu rura w rurze). Rurą wewnętrzną wypływają spaliny, zewnętrzną – dopływa do kotła powietrze.
Jeżeli moc kotła nie przekracza 21 kW, przewód ten nie musi być podłączony do komina, ale może wychodzić na zewnątrz bezpośrednio przez ścianę. Przy większych mocach spaliny muszą być odprowadzone ponad dach, ale także nie trzeba budować dla nich komina. Wystarczy przewód powietrzno-spalinowy.

Czy ktoś może podpowiedzieć,
1) czy kocioł kondensacyjny o mocy 21 kW ogrzeje dom o powierzchni mieszkalnej 200 m2 (bez garażu, ogrzewanie podłogowe na parterze, grzejniki na piętrze)) i dodatkowo zaopatrzy ten dom w ciepłą wodę?
2) jeśli odpowiedź na pytanie 1 = tak, to czy instalując taki kocioł mogę zrezygnować z komina?
3) jeśli odpowiedź na pytanie 1 = nie, to czy instalując kocioł o większej mocy mogę zrezygnować z komina na korzyść przewodu powietrzno-spalinowego?
4) jakie są plusy/minusy tych rozwiązań?

Sorry za lamerskie pytania, ale jestem kobietą [= laikiem :) ] i próbuję pozbyć się komina z kotłowni.

Z góry duże dzięki za pomoc.

wbrat
27-07-2007, 12:35
Nie odpowiem na poszczególne pytania, ale zwrócę uwagę na fakt, że nawet przy zamkniętej komorze spalania kotłownia musi mieć zapewnioną grawitacyjną wentylację wywiewną. Więc rezygnując z komina trzeba wziąć to pod uwagę.

Mogę jeszcze dodać coś do pytań.

Co do pyt. 2 - można, choć tak jak pisałem wyżej i tak trzeba jakoś przewidzieć wentylację kotłowni.

Co do pytania 3 - niestety przepisy nie pozwalają na wyrzucanie spalin przez ścianę gdy piec ma większą moc. Technicznie nie ma przeciwskazań, ale będą problemy z odbiorem kominów i budynku.

No i jeszcze pyt. 4 - plusem wyrzucania spalin przez ścianę jest głównie uproszczenie i skrócenie instalacji - czyli zmniejszenie kosztów (ze względu na rezygnację z murowania komina). Jeśli komin jest już zrobiony, to moim zdaniem wyrzucanie przez ścianę nie ma sensu - koszt wychodzi podobny bo system rura w rurze jest drogi , ponadto (dochodzimy do wad tego rozwiązania) wyrzucane spaliny mogą brudzić elewację, a i sama rura nie jest ozdobą.

sharoon
27-07-2007, 16:13
Dzięki za odpowiedź - czyli z rezygnacji z komina nici :(

akacja
27-07-2007, 19:28
1. W projekcie powinnaś mieć całkowite zapotrzebowanie domu na ciepło; moc kotła powinna być większa ( niech fachowcy wypowiedzą się: o ile? )

2, Tak, instalując taki kocioł możesz zrezygnować z komina, ale przewód powietrzno-spalinowy musi być. Najwygodniej i najkrócej, jeśli kocioł wisi na ścianie zewnętrznej.

3. I tak i nie. Jeśli przewód powietrzno-spalinowy wychodzi przez ścianę - to kocioł może mieć max 21KW. Jeśli wyprowadzisz go ponad dach, te ograniczenia nie obowiązują.

4.Plusy kotła z zamkniętą komorą spalania, czy plusy takiego przewodu? Kocioł z zamkniętą komorą spalania nie musi mieć osobnej kotłowni, może wisieć w każdym pomieszczeniu oprócz sypialni. To chyba plus. Przewód powietrzno-spalinowy likwiduje ci komin w domu; ale jeśli np. piec masz na parterze, a wylot spalin wyprowadzisz ponad dach, to nie wiem, czy będzie taniej...


Nie wiem, jak jest z brudzeniem elewacji przez spaliny, ja widziałam czyste ściany, ale może często malowali :roll:
Pod wzgledem estetycznym to nie jest tak źle, ze ściany wystaje chyba 30 cm rurki o srednicy 10 cm, zakończone taką nasadką z siateczką.

Idź do pierwszego lepszego punktu sprzedającego piece, albo zadzwoń na infolinię producenta, wszystko ci powiedzą.

JACKIE P
28-07-2007, 04:34
jeszcze jeden aspekt wyrzutu spalin przez ścianę - musi wychodzić poza np podbitkę jesli masz wystający dach gdyż spaliny bardzo niszczą drewniane poszycie podbitki.

Witos
28-07-2007, 07:28
Jeżeli posiadasz piec gazowy kondensacyjny i wentylacje mechaniczną to nie widze problemu żeby budowac komin.

Zbigniew Rudnicki
28-07-2007, 13:10
Sąsiad ma wyprowadzenie w ścianie, po stronie północnej.
W zimie tworzą się sople i stalagmity lodowe.
W innych porach roku ściana często się zawilgaca.

turcin
28-07-2007, 16:25
1. W projekcie powinnaś mieć całkowite zapotrzebowanie domu na ciepło; moc kotła powinna być większa ( niech fachowcy wypowiedzą się: o ile? )



Kocioł dobiera się w zależności od wielkości zapotrzebowania na ciepło lub na ciepłą wodę, zależy która wartość jest wyższa. Generalnie najlepiej jest jeżeli moc kotła ma wartość zapotrzebowania na ciepło więc dementuję sensowność powyższego cytatu. Dom o powierzchni 200 m2 budowany obecnie z dobrych matereiałów i z dobrą izolacją będzie miał zapotrzebowanie na poziomie 11kW (piętrowy). Jednak zapotrzeboanie na moc dla ciepłej wody będzie wyższe. Dlatego proponowałbym kocioł 21kW z zasobnikiem najlepiej warstwowym ze względu na wyższą wydajność z podobnej pojemności co zasobnik z wężownicą. Vaillant np. ma taki kociołek tzw. lodówka o symbolu ecoCompact 196-C150 jest to kondensacik i bardzo dobry sprawdzony. Co do wentylacji mus być w pomieszczeniu kotłowni ze względu na to że jest to urządzenie gazowe.

pozdr

sharoon
30-07-2007, 08:24
Ślicznie dziękuję za odpowiedzi. :D Rozjaśniliście mi w głowie.

kroyena
30-07-2007, 08:45
Podobno jest jeden minus. "Wyjąca" turbina poboru powietrza/wypchnięcia spalin. tak więc odpada wieszanie kotła w jakim kulturalno-użytkowym pomieszczeniu.

Ale to Zbigniew musiałby zapytać sąsiada.

EZS
30-07-2007, 10:21
-21 kW to teoria, w praktyce widziałam różne kotły wystawione przez ścianę i domy zostały odebrane.
-ściana faktycznie może być wilgotna
-inne rozwiązanie- kanał czysto wentylacyjny. To mnie polecono. Wkłada się rurę, ściana kanału tworzy wlot powietrza, wylot spalin jest rurą w środku. Plus - wciągane powietrze ogrzewa się trochę od spalin. Nie budujesz więc komina spalinowego a tylko wentylacyjny, znacznie taniej

Zbigniew Rudnicki
30-07-2007, 14:02
... "Wyjąca" turbina poboru powietrza/wypchnięcia spalin. tak więc odpada wieszanie kotła w jakim kulturalno-użytkowym pomieszczeniu.
Mam w łazience kocioł Vaillanta z zamkniętą komorą spalania (i wentylatorkiem).
Przewód spalinowy (fi=80mm) wyprowadzony na dach.
Wentylatorek jest ledwie słyszalny.
Głośniejsza jest praca (grzanie) samego kotła. Można to zauważyć, bo wentylator włącza się 15 sekund przed zapłonem gazu.
W ogóle to kocioł z zamkniętą komorą (tzw. turbo) pracuje ciszej niż kocioł atmosferyczny (z otwartą komorą).
Jest jeszcze jedna zaleta kotła turbo : wolniej ulega zanieczyszczeniu i od biedy może być serwisowany co 2-3 lata, a nie co roku.
Natomiast kosztuje 300zł więcej i zużywa więcej energii elektrycznej.
Jednym z sygnałów wskazujących na konieczność serwisowania (czyszczenia) kotła jest wzrost głośności.

gabba
30-07-2007, 22:08
-inne rozwiązanie- kanał czysto wentylacyjny. To mnie polecono. Wkłada się rurę, ściana kanału tworzy wlot powietrza, wylot spalin jest rurą w środku. Plus - wciągane powietrze ogrzewa się trochę od spalin. Nie budujesz więc komina spalinowego a tylko wentylacyjny, znacznie taniej

Czy kanały wentylacyjne Presto (Wymiary kanałów wentylacyjnych - 12 x 16 cm) są wystarczające do tej metody? Moc kotła mogłaby być większa niż 21?