PDA

Zobacz pełną wersję : Kotłownia poza domem



laparia
28-07-2007, 08:48
Witam

Mam domek podpiwniczony na bardzo wąskiej działce. Niestety garaż jest wolnostojący z dodatkowym pomieszczeniem. Mam zamiar ogrzewa dom ekogroszkiem.
Co myślicie o pomyśle przeniesienia pieca do tego pomieszczenia obok garażu.

pozdrawiam

nektarynka
28-07-2007, 10:09
też o tym myslalam, ale z tego co czytałam to:
1. lepiej jesli kocioł usytuowany jest centralnie w stosunku do ogrzewanych pomieszczeń
2. odl. od domu do pom. gosp. to strata ciepła na łączach

ile w tym prawdy? nie wiem

laparia
28-07-2007, 13:18
Poczekamy, może jeszcze ktoś się wypowie. Ciekawe czy są osoby posiadające takie rozwiązania.

pozdrawiam

Mags
28-07-2007, 13:30
Jeśli kotłownia nie jest usytuowana w jednym budynku z pomieszczeniami ogrzewanymi, musimy liczyć się z dużymi stratami ciepła, które można zmniejszyć grubą izolacją i odpowiednim usytuowaniem tychże rur pod powierzchnią ziemi (głębokość pow.1metra ?). Ograniczenie strat ciepła nie równa się likwidacji strat ciepła, one i tak pozostaną. Należy pamiętać również, że jeśli będziemy używać tejże kotłowni również do ogrzania ciepłej wody użytkowej, droga tej wody będzie długa, a więc - kolejna strata ciepła, a ponadto strata wody.
Takie jest moje zdanie, jeśli ktoś się nie zgadza, niech mnie poprawi.

hes
28-07-2007, 13:41
Mam znajomego, który ma taką oddaloną kotłownię. Bez przesady z tą
głębokoscią rur, wżniejsza jest naprawdę dobra izolacja cieplna i niestety
związana z tym izolacja od wody gruntowej ( także tej z góry, opadowej )
Raczej konieczny jest drenaż.
Rury muszą być grubsze, niż normalnie. Wystarczą dwie- zasilanie i powrót,
przygotowanie wody użytkowej możemy dokonac wymiennikiem już w domu.
(albo trójnik- wężownica w bojlerze).

nektarynka
28-07-2007, 13:55
aa jest jeszcze kwestia wyglądu takiego pom. tzn. komina - nie zawsze wysoki komin pasuje do garazu z pom. gosp. (komin musi miec odpowiednia wysokość i jesli dach jest o małym stopniu nachylenia lub zupełnie płaski to może to niezbyt ciekawie wyglądać)

plamiak
28-07-2007, 14:31
No właśnie dla większości kotłów jakimi się interesowałem min. wysokość komina to 8 metrów.

beton44
28-07-2007, 19:58
hmmm:

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=102631&highlight=kot%B3ownia+osobnym+budynku