PDA

Zobacz pełną wersję : Płyta fundamentowa -co można na niej stawiac i jej rodzaje



joannaj75
28-07-2007, 09:04
Witam
Bardzo proszę Was o pomoc i opinię w sprawie płyty fundamentowej
Obecnie mam w projekcie doprojektowaną płytę fundamentową standardową 30 cm
1-Ze względu na technologię która defacto ma byc Isomax
2-ze względu też na wysokie wody gruntowe, wylewanie ław na naszej działce na 1,60 praktycznie bardzo cieżkie by było ,bo woda podchodzi już na metrze.
Architekt więc doprojektował nam płytę , ale zastanawiam się czy na płycie fundamentowej można stawiac każdą technologię czy jest to alternatywa tylko dla budowania tzw.lekkiego " kanadyjczyki i styropianowe pustaki ?
Czytałam trochę na temat płyty Legalett -grzewcza płyta fundamentowa i z tego co wiem tam stawiają także ściany prefabrykowane .

Jak to jest naprawdę z płytą jako rodzajem fundamentu , czy płyty w projektach różnią się między sobą jeśli mają byc inne materiały budowlane
Muszę miec alternatywę na wypadek zmiany technologii, tak aby nie musiec potem znowu zmieniac fundamentów i PnB.
Czy jest ktoś kto ma na płycie murowane?
Bardzo proszę o opinię

frykow
29-07-2007, 08:43
Witam
Architekt więc doprojektował nam płytę , ale zastanawiam się czy na płycie fundamentowej można stawiac każdą technologię czy jest to alternatywa tylko dla budowania tzw.lekkiego " kanadyjczyki i styropianowe pustaki ?

Na płycie fundamentowej można budować z dowolnego materiału. Płyty są często wykonywane na terenach gdzie występują szkody górnicze.

HenoK
29-07-2007, 17:20
Jak to jest naprawdę z płytą jako rodzajem fundamentu , czy płyty w projektach różnią się między sobą jeśli mają byc inne materiały budowlane
Muszę miec alternatywę na wypadek zmiany technologii, tak aby nie musiec potem znowu zmieniac fundamentów i PnB.

Można powiedzieć, że płyta fundamentowa jest najbezpieczniejszym rodzajem fundamentu. Powoduje ona rozłożenie ciężaru budynku na całą powierzchnię pod budynkiem.
Więcej na ten temat :
http://www.budujemydom.pl/artykuly/586_fundamenty_w_niestandardowym_terenie/
Na płycie fundamentowej można postawić nawet bardzo ciężki budynek.

Przykład wykonania płyty fundamentowej :
http://www.przewodnik-budowlany.com.pl/praktyka/plyta_fundamentowa.php

joannaj75
29-07-2007, 18:04
N oto mam gryps , bo mi architekt powiedział że jak przeprojektuje mi te fundamenty na płytę to już nie mogę na niej budowac technologią murowaną -ciężką ...dziwne musze to chyba z nim wyjaśnic....
Poza tym tu na rysunku jest tak ,że płyta ma tylko nieco niżej położone nogi które są pod ściany nośne .....http://www.przewodnik-budowlany.com.pl/praktyka/2005_03_plyta_fundamentowa/rys1.jpg

a mi architek powiedział ,że on i tak musi wpyścic zewnętrzne nogi tej płyty poniżej warstwy przemarzania gruntu ...tzn na jakiś 1,40???
No bo jak to będzie się działo z tą płytą jak przyjdą mrozy, a pod płytą jest grunt nasiąknięty wodą taka płytę mróz może wysadzic z domem od spodu do góry ! ?

jajmar
29-07-2007, 18:36
Na płytach stawia sie czasem bydynki wielokondygnacyjne, wiec murowny dom tez da rade, tylko płyta musi byc odpowednio zaprojektowana. Posadownie płyty poniżej poziomu przemarzania lub wymiana gruntu na niespoisty. Z projektem płyty to do KONSTRUKTORA nie do architekta sie idzie.
Z czego wynika chcec stawiania domu na płycie ?

joannaj75
29-07-2007, 19:03
Technologia Isomax , to budowanie domu na płycie i tak jak pisałam u mnie wody gruntowe wysoko podchodzą .....

Ten architekt jest też technikiem budowlanym.
w każdym razie kamień spadł mi z serca , bo obawiałam się że jak będę już miec w ręce PnB z wersją płyty a do budowania w "kontrowersyjnej ostatnio" technologii isomax nie dojdzie to ,żeby nie czekac znów z aneksami do fundamentów itd. będę budowac systemem sprawdzonym tradycyjnym.
Poza tym zauważyłam ,że na temat płyty w Polsce jest ZNIKOMA wiedza , każdy coś tam niby wie ale mało jest osób które mogły mi to JASNO wyjaśnic.

i jeszcze 'skandynawia"buduje na płycie a zimy tam mają gorsze niż u nas.
Napewno to kwestia dobrego zaprojektowania dlatego pytam jak powinna owa płyta prawidłowo byc wykonana.Liznęłam podstawy budownictwa na studiach ale właśnie o płycie nas raczej nie uczyli : były tylko różne rodzaje fundamentów.

jajmar
29-07-2007, 19:24
Poza tym zauważyłam ,że na temat płyty w Polsce jest ZNIKOMA wiedza , każdy coś tam niby wie ale mało jest osób które mogły mi to JASNO wyjaśnic.

Myśle ze jesteś w błedzie.

Płyty fundamntowe z zasady stosuje sie do budowli które wywierają duże naciski na grunt sa to np. silosy, kominy, wieże oraz tam gdzie chcemy zabezpieczyć sie przed nierównomiermym osiadaniem np pod budynkami mieszkalnymi. Płyta fund to odwócony strop monolityczy, cząsto bardzo solidnie zbrojony górą i dołem.
W domkach masz ściany nośna po obwodzie i czasem jedna dwie wewnątrz, siły jakie wywołuje taki dom na grunt to bez problemu przenosi ława szerokosci do ~80-100cm. Lanie płyty pod domek w celu fundamntownia jest wg mnie ekonomicznie nieuzasadnione. Ilośc betonu, stali napewno przewyzszy koszt solidnych ław.

joannaj75
29-07-2007, 19:43
no dobrze ale co z sytuacją jak grunt jest mało nośny i wysoko wody gruntowe?
poza tym skoro to płyta pod domek to nie musi byc tak zbrojona od razu jak pod blok....czy się mylę?
ciekawe o ile wychodzi taka płyta droższa od fundamentów ( ława 80cm ) na 1,60? plus izolacje ktoś to może policzył ?

jajmar
29-07-2007, 20:07
no dobrze ale co z sytuacją jak grunt jest mało nośny i wysoko wody gruntowe?
Głębokośc posadownia budynku zależy od strefy przemarzaznia a nie wykości wody.
Grunt "mocny" ławy pod domkiem masz 50-60cm grunt słaby masz koło metra.



poza tym skoro to płyta pod domek to nie musi byc tak zbrojona od razu jak pod blok....czy się mylę?
Nie identycznie ale na 100% bedzie tego dużo wiecej niz tylko 4 fi12 w ławie.
Żeby płyta przekazywała cała swoja powierzchnia ciężar budynku na grunt to musi byc odpowiednio gruba z zasego betonu bardzo gruba, dlatego stosuje się zbrojenie to ja pocienia do kilkudziesięciu centymetrów.



ciekawe o ile wychodzi taka płyta droższa od fundamentów ( ława 80cm ) na 1,60? plus izolacje ktoś to może policzył ?
Zeby to porównac musiałabys miec dla tego samego domu dwa rozwiązania fundamentów.
Pomyslmy dom 10x10 [bez ścian nośnych wewnątrz]
Ławy 40mb x0,4wys x 0,8 szer.=12,8m3 betonu
zbrojenie 4fi12 =4x40=160mb x0,888=150kg stali + cos fi 6 ze 100kg

Płyta.[zakłądam grubosc 30cm zbrojenie siatka fi12 co 25 dołem i góra.]
10x10=100m2x0,3=30m3 betonu
10/0,25=40pretów x 4 =160x10mb=1600mb x0,888=1420kg stali

To powyżej to tylko teoretyczne dla danego domku trzeba by projektować.

29-07-2007, 20:20
... Ławy 40mb x0,4wys x 0,8 szer.=12,8m3 betonu ...jesli dołozyc tylko jedna ławe fundamentową wewnatrz ( a mozna założyc ok 20 mb) plus sciany fundamentowe betonowe - to betonu w tradycyjnym fundamencie wyjdzie w tym przypadku wiecej - niz przy 30 cm płycie ...

jajmar
29-07-2007, 20:25
jesli dołozyc tylko jedna ławe fundamentową wewnatrz ( a mozna założyc ok 20 mb) plus sciany fundamentowe betonowe - to betonu w tradycyjnym fundamencie wyjdzie w tym przypadku wiecej - niz przy 30 cm płycie ...

ława w środku ok, ale ściany to chyba przy płycie tez by trzeba było doliczyć. Jeżeli zakładamy wymiane gruntu pod płyta zeby była wysoko to to tez kosztuje.

HenoK
29-07-2007, 20:29
To powyżej to tylko teoretyczne dla danego domku trzeba by projektować.
W pełni się zgadzam. To trzeba zaprojektować. Podejrzewam, że architekt Joanny nie wykonał żądnych obliczeń. Już sama grubość płyty wydaje mi się podejrzana.
Różnica pomiędzy płytą gr. 30 cm, a np. 20 cm to przy powierzchni 100 m2 10 m3 betonu, czyli różnica w cenie też będzie niemała, nie mówiąc już o sposobie zbrojenia płyty i wynikającej z tego ilości stal. Za takie pieniądze warto zrobić nawet kilkakrotnie obliczenia, aby się upewnić i wybrać wariant optymalny.

29-07-2007, 20:48
ława w środku ok, ale ściany to chyba przy płycie tez by trzeba było doliczyć...
mozna to róznie rozpatrywac ... ja traktowałem góre płyty jako poziom"0" - czyli zero scian fundamentowych przy płycie

...Jeżeli zakładamy wymiane gruntu pod płyta zeby była wysoko to to tez kosztuje.
niewatpliwie - te koszty obciązaja płyte

jajmar
29-07-2007, 20:51
Różnica pomiędzy płytą gr. 30 cm, a np. 20 cm to przy powierzchni 100 m2 10 m3 betonu, czyli różnica w cenie też będzie niemała, nie mówiąc już o sposobie zbrojenia płyty i wynikającej z tego ilości stal. Za takie pieniądze warto zrobić nawet kilkakrotnie obliczenia, aby się upewnić i wybrać wariant optymalny.

Z ta grubościa to tez nie poszaleje w dól moze do 25 cm zauważ ze jak sie odejmnie otuline a ta na chudziaku jest 5cm a bez 7cm to mamy wysokosci uzytkowej płyty 18-20cm z 25 cm całosci. Z 20 to -7 to mamy wielki nic nie płyte fundamntową. Im cieniej tym wiecej stali a ta tez droga.

joannaj75
29-07-2007, 20:52
W projekcie mam własnie ścianę nośną jedną wewnątrz domu ...jakieś 12m2
Jutro dzonię do architekta i posprawdzam już co on tam wykreślił i policzył
może to nie jest 30 cm wcale.Najwyżej poprawi mi tę płytę.

Wiadomo że taka płyta musi miec te pospółke..i byc ocieplona

Wymianiac a raczej podnieśc poziom gruntu też chcieliśmy nawet przy fundamentach tradycyjnych , a tak to się odsypie pod płytą - zdejmnie tylko humus i wiecej pospółki i będzie ok

Geno
29-07-2007, 21:18
Poza tym zauważyłam ,że na temat płyty w Polsce jest ZNIKOMA wiedza , każdy coś tam niby wie ale mało jest osób które mogły mi to JASNO wyjaśnic.

.

Słabe coś te spostrzezenia bo projektowania płyt uczą na każdym wydziale budownictwa.

HenoK
29-07-2007, 21:38
Z ta grubościa to tez nie poszaleje w dól moze do 25 cm zauważ ze jak sie odejmnie otuline a ta na chudziaku jest 5cm a bez 7cm to mamy wysokosci uzytkowej płyty 18-20cm z 25 cm całosci. Z 20 to -7 to mamy wielki nic nie płyte fundamntową. Im cieniej tym wiecej stali a ta tez droga.
Masz rację, z rozpędu nie wziąłem pod uwagę koniecznej większej otuliny przy fundamencie :(.
Nadal jednak uważam, że pomimo większych kosztów warto zastosować fundament płytowy - upraszcza to znacznie dalsze etapy budowy.

jkrzyz
29-07-2007, 22:51
Witam, co do płyty, ja mam Legalett, 20 cm grubości.
Zbrojenie jest głównie po obwodzie, przypuszczam że analogiczne do ław fund.
Na środku jest siatka zbrojeniowa z cienkiej stali. Mam do tego szczegółowy projekt, razem z obliczeniami statycznymi. Rozmawiałem z konstruktorem i twierdził, że na takiej samej płycie można postawić sześć kondygnacji.
U mnie jest to płyta grzejna, więc nie tylko wytrzymałość ma znaczenie.
Co do wymiany gruntu to chciałbym zauważyć, że często pod domem i tak wymienia się grunt, bo humus trzeba zdjąć i coś w zamian wsypać. Nie w każdym przypadku jest to więc dodatkowy koszt.
Co do płyty, to czas jej wykonania jest atutem, u mnie razem z systemem grzewczym robili fundament tydzień, a można było i w 5 dni skończyć, tylko betoniarnia nawaliła.

beton44
30-07-2007, 06:10
ładny przykład zastosowania płyty fundamentowej, elektrownia atomowa Żarnowiec :
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e8/Ejz_bloki.jpg

pod tymi konstrukcjami jest płyta żelbetowa grubości ok 5 metrów :-?

Barbossa
30-07-2007, 09:06
Poza tym zauważyłam ,że na temat płyty w Polsce jest ZNIKOMA wiedza , każdy coś tam niby wie ale mało jest osób które mogły mi to JASNO wyjaśnic.

i jeszcze 'skandynawia"buduje na płycie a zimy tam mają gorsze niż u nas.
Napewno to kwestia dobrego zaprojektowania dlatego pytam jak powinna owa płyta prawidłowo byc wykonana.Liznęłam podstawy budownictwa na studiach ale właśnie o płycie nas raczej nie uczyli : były tylko różne rodzaje fundamentów.

http://www.rondo1.pl/picture.do?mode=display&id=109
większość takich budowli jest posadowione na płycie więc bardziej Twoja wiedza jest znikoma, niż ogólnie w Polsce,
dochodzą budynki mieszkalne, połowa Tarchominu w W-wie stoi na płytach

HenoK
30-07-2007, 09:08
pod tymi konstrukcjami jest płyta żelbetowa grubości ok 5 metrów :-?
Miałem okazję oglądać wykonywanie tej płyty w naturze (bodajże w roku 1985) :).

HenoK
30-07-2007, 09:15
http://www.rondo1.pl/picture.do?mode=display&id=109
większość takich budowli jest posadowione na płycie więc bardziej Twoja wiedza jest znikoma, niż ogólnie w Polsce,
dochodzą budynki mieszkalne, połowa Tarchominu w W-wie stoi na płytach
Jednak Joannie chodzi o płytę pod domek jednorodzinny, a nie wieżowiec, czy nawet budynek 5-kondygnacyjny.
Oczywiście jeżeli weźmie się najprostszy schemat obliczeniowy (belkę wolnopodpartą) i na tej podstawie policzy płytę fundamentową, to wychodzą takie przewymiarowane płyty (za wszystko i tak zapłaci inwestor).
Jednak nawet na przykładzie Legaletta widać, że jeżeli użyje się odpowiednich narzędzi do projektowania (np. MES), to można uzyskać znaczne oszczędności.
Dopiero wtedy płyta fundamentowa zaczyna być konkurencyjna do "tradycyjnych" ław fundamentowych.

Barbossa
30-07-2007, 09:21
legalet ze względu na technologię jest płytą, nie ze względu na trudne warunki gruntowe, oni używają MES?

HenoK
30-07-2007, 09:26
legalet ze względu na technologię jest płytą, nie ze względu na trudne warunki gruntowe, oni używają MES?
Podejrzewam, że na samym początku używali. Obecnie pewnie wypracowali własną metodologię liczenia tych płyt.

Geno
30-07-2007, 09:33
http://www.rondo1.pl/picture.do?mode=display&id=109
większość takich budowli jest posadowione na płycie więc bardziej Twoja wiedza jest znikoma, niż ogólnie w Polsce,
dochodzą budynki mieszkalne, połowa Tarchominu w W-wie stoi na płytach
Jednak Joannie chodzi o płytę pod domek jednorodzinny, a nie wieżowiec, czy nawet budynek 5-kondygnacyjny.
Oczywiście jeżeli weźmie się najprostszy schemat obliczeniowy (belkę wolnopodpartą) i na tej podstawie policzy płytę fundamentową, to wychodzą takie przewymiarowane płyty (za wszystko i tak zapłaci inwestor).
Jednak nawet na przykładzie Legaletta widać, że jeżeli użyje się odpowiednich narzędzi do projektowania (np. MES), to można uzyskać znaczne oszczędności.
Dopiero wtedy płyta fundamentowa zaczyna być konkurencyjna do "tradycyjnych" ław fundamentowych.
No przeca płyty nie liczy się tak "na odpał" tylko z uwzględnieniem podłoża Winklerowskiego.

jkrzyz
30-07-2007, 10:36
legalet ze względu na technologię jest płytą, nie ze względu na trudne warunki gruntowe, oni używają MES?
Podejrzewam, że na samym początku używali. Obecnie pewnie wypracowali własną metodologię liczenia tych płyt.

Wieczorem jak nie zapomnę to zerknę do projektu i napiszę co tam mają. Nie wiem czy mogę zamieścić skany, bo na każdej kartce jest pieczątka z informacją o prawach autorskich... Tak czy inaczej, policzone to jest w jakimś CAD-ie, z ładnymi wydrukami rozkładów naprężeń.
Co do legalett, to jeszcze jedno trzeba dodać, ten beton to jak ser szwajcarski. Labirynt rurek w środku.

Cała koncepcja sprawdziła się w praktyce. W trakcie budowy został wykonany wykop pod fundament ganku, który jest już tradycyjny, z ławami, ścianami fund. itd. Oczywiście wykop wprzylegał do stojącego już domu i sięgał na metr w głąb poniżej płyty.
Z gruntem jest tam nieciekawie (kurzawka) i po kilku dniach brzegi wykopu obsunęły się tak, że jeden narożnik płyty wisiał w powietrzu. Ciarki mnie przeszły jak na to popatrzyłem, majster doznał atak paniki a płyta nic... Nie wiem, jak zwykłe fundamenty zniosły by taki eksperyment.

beton44
30-07-2007, 11:33
jeszcze jeden ładny przykład wykorzystania płyty fundamentowej
śluza Niederfinow:
http://www.wsv.de/Wasserstrassen/Bauwerke_und_Anlagen/images/Niederfinow_SHW4.jpg

bo przecież Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina to banał..

joannaj75
30-07-2007, 13:02
Kochani Panowie...bardzo dziękuję za wsparcie dyskusyjne
Płyty w blokowiskach , budowach przemysłowych itp rozumiem to częste zjawisko ale idz jako inwestor domku jednorodzinnego do pierwszego lepszego architekta i poproś o przeprojektowanie fundamentów na płytę ...jakie zaczną robic Ci problemy w sensie ( nie jest to bułka z masłem ) .
jkrzyz - jeśli możesz to bardzo jesteśmy ciekawi Twojego scanu płyty , jak to wygląda , jakie wartości i grubości elem. jak ocieplenie itd.
Będę zobowiązana:)))

MCB
30-07-2007, 13:15
Zobacz na stronie: http://www.legalett.com.pl/?P=przekroje
U mnie jest styro. 2x8cm na zakładkę + 20cm płyty.
W płycie siatka zbrojeniowa u dołu i u góry. Do tego pręty i strzemiona (?) w strefach brzegowych.
Całość na 50cm pospółki. Płyta powyżej strefy przemarzania. Docelowo powierzchnia działki będzie ok. 20-25cm poniżej wierzchu płyty.

Dom parterowy z poddaszem. Ściany silka 24. Strop monolityczny. Dach ciężki.

MCB

kasia w
30-07-2007, 13:16
Witaj Joanna :D

My mamy dom na płycie fundamentowej.
Konstruktor po wynikach badać geologicznych stwierdził, że płyta będzie lepszym rozwiązaniem.
Dodam, że budujemy mały domek mniej więcej 10m x 10m i nie terenie gdzie nie ma szkód górniczych.....
Wygląda to tak że bezpośrenio na ziemi leży geowłóknina, na niej 30 cm podsypki żwirowej, na tym folia kubełkowa, a na tym 20 cm betonu B20 zbrojonego stalą.

Pozdrawiam kasia

Barbossa
30-07-2007, 13:39
hmm...
znowu folia kubelkowa
czarny koszmar...

joannaj75
30-07-2007, 13:49
Barbossa a czemu taki koszmar z ta folią???

Barbossa
30-07-2007, 14:35
a gdybyś mi tak wyjaśnia Koleżanko Droga, w jakim celu tam ta folia?
bo widzę, że wiele osób ją stosuje niewiedząc tak naprawdę do czego ona konkretnie jest

qwert
30-07-2007, 14:53
Poza tym zauważyłam ,że na temat płyty w Polsce jest ZNIKOMA wiedza , każdy coś tam niby wie ale mało jest osób które mogły mi to JASNO wyjaśnic.

.

Słabe coś te spostrzezenia bo projektowania płyt uczą na każdym wydziale budownictwa.

coś kręci ten twój, ja mam dom na płycie, do tego z izolacją od góry i dołu i była to normalka dla arch. - on to wymyśliłm po badaniu geo.

http://img502.imageshack.us/img502/3650/pytaabp0.jpg (http://imageshack.us)

http://img502.imageshack.us/img502/8492/pytabla1.jpg (http://imageshack.us)

u mnie jest:

jastrych 5cm
styropian 15 cm
płyta żel-bet 40cm
izolacja p wodna typu cięzkiego - papa na lepiku, chyba będzie, nie widzę folii kubełkowej:)
beton b10
pospółka żwirowa

joannaj75
31-07-2007, 12:02
http://www.haas.pl/img/0d892241.jpg

taką płytę pokrywa się papą termozgrzewalną ...taka papa pracuje podczas zmian temperaturowych płyty i warstwy posadzki jeżeli mam ogrzewanie podłoowe np..
Czy ktoś z Was ma doświadczenia jakie pokrycie płyty jest najlepsze

Barbossa
31-07-2007, 12:10
qwert
a kto Ci wymyślił coś takiego? w jakim celu?

qwert
31-07-2007, 15:55
wymyślił mi konstruktor, dlatego, że grunt jest niestabilny i domy pękają.
coś nie tak?

Barbossa
31-07-2007, 16:05
a budujesz na jakiejś stromej górce czy coś takiego?
jak to wygląda z tym niestabilnym gruntem

qwert
31-07-2007, 16:10
rumosz glinasty, czyli łupek zmieszany z gliną, który zszedł 12750 lat temu po duzych ulewach.
stok ma 10st nachylenia.
do skały macieżystej jest 7m.

geolog ocenił warunki jako fatalne.

fmj
02-08-2007, 15:05
Przyłączam się do wątku. Ja jeszcze w sferze papierologii, ale po lekturze tego wątku zaczynam sie zastanawić, czy i u mnie nie trzeba będzie uciec się do płyty. Nowy dom będzie budowany dokładnie w miejscu starego, jeszcze pogorzelisko nie zostało dokładnie wywiezione. Więc oprócz wysokich wód gruntowych, nachylenia terenu i gliny będzie ogromna dziura po starym budynku. Chyba, ze to wszystko nie ma znaczenia i po prostu ławy fundamentowe będą musiały być dobrze oszalowane. Ciekawa jestem co zawyrokuje architekt. Co sądzicie.

Barbossa
02-08-2007, 15:09
jak porządny architekt to może coś takiego zawyrokuje

http://expresskaszubski.pl/pictures/2007-05/kolejka-przed-domem.jpg

joannaj75
02-08-2007, 20:05
Hej fmj jesteś z Wesołej czy tam budujesz ...bo ja tam ma teściów ;)
Możemy się kiedyś spotkac

Co do płyty właśnie dochodzę do wniosku , że w wielu niepewnych sytuacjach co do fundamentów normalnych płyta jest super pomysłem i opcją ....
Poza tym jak sie zdecydujsze na inną technologię to one zawsze na płycie są /
A jeszcze: dobra zrobiona płyta może byc o niebo lepsza od fundamentów zwykłych ...

fmj
03-08-2007, 07:18
Z Wesoła się faktycznie najbardziej identyfikuje (moi rodzice mają dom na Groszówce), ale sama będę budować na głębokiej wsi, jakieś 10 km od Mińska Maz. Ciekawa jestem spotkania z architektem i jego propozycji. Mam spotkanie z nim w połowie sierpnia, pokładam duże nadzieje, że bedzie miał sporo dobrych pomysłów. A będzie jak będzie. Tj. będzie dobrze :) A pomysł spotkania świetny, tylko chwilowo jestem poza granicami kraju i odkładam na dom...

joannaj75
07-08-2007, 10:57
Zastanawiam się nad połączeniem płyty fundamentowej i GWC żwirowym chociaż jak wysoko wody gruntowe to może lepszy by był wodny :



http://www.taniaklima.pl/gifs/przekroj.gif


Czy ktoś ma namiary na Firmy które to wykonują ??? WIem że i samemu można ale sama chyba nie dam rady :))

e-Mandzia
07-08-2007, 12:17
joannaj75, ja mam podobny problem z wysokim poziomem wód gruntowych, natomiast badania geo wykazały, że nie jest konieczne wykonanie płyty. U mnie ma być tak: dół jak lej po bombie pod całym budynkiem (ziemia do wykorzystania na podniesienie terenu), 20 cm pospółki, ławy w szalunku, wewnątrz mega ilości piachu, no na zewnatrz też. Nie wiem jak wykonać poprawnie hydroizolację i ocieplenie fundamentów, jestem przed spotkaniem z kierownikiem, architekt wyjechany, a mój wykonawca, tradycyjny fachowiec jak usłyszał, że chcę ocieplać fundament, to się zapytał, czy działkę też chcę ocieplić - roślinom będzie cieplej :roll: - więc, nie mam się kogo poradzić na tą chwilę, może Ty coś mi podpowiesz - poproszę, albo inni znawcy. Przepraszam, że piszę w Twoim wątku, ale chyba nie ma sensu zakładać podobnego :roll:

PS
Będę budować 3 km od Mińska Mazowieckiego, więc prawie po sąsiedzku :wink:

Pozdrawiam

joannaj75
07-08-2007, 12:41
No widzisz ..pierwszy raz słyszę o czymś takim jak lej ??? I niby jak ma to CIę zabezpieczyć przed tą wodą ...poziom wody jak jest w glebie taki to to że zrobisz lej chyba nic nie da no bo ewentualnie boki tego leja jak wyłożysz folią to może blokowac napływanie wody pod fundamenty ....poza tym ta masa piachu którą musisz tam dac to też koszt noi piasek też chętnie przyjmuje wodę !! Jak wyżej czytałaś płyta to bardzo dobra wersja fundamentu- stabilna itd.jeśli mi nawet wyjdzie troszkę drożej to kicham na to, bo jak widzisz nie musze sie martwic o ocieplanie fundamentów....

W Twoim przypadku zaupełnie nie wiem czemu architekt zaproponował coś takiego .....a ocieplanie fundamentów to rzeczywiście koszt nie mały też
Ale ja jestem laik może ktoś inny Ci podpowie co z tym zrobic ...jak jeszcze nie ruszyłaś to poczekałabym na architekta albo poszła do innego po poradę moze można jeszcze coś zmienic .....fundamenty to b, ważna podstawa domu wg mnie.

Barbossa
07-08-2007, 13:29
fajnie się to czyta

joannaj75
07-08-2007, 13:40
fajnie się to czyta

No to poprosimy GÓRU o jakis fachowy komentarz,bo tak skomentowac to każdy głupek potrafi :)) hahaha
bez urazy oczywiście

Barbossa
07-08-2007, 13:44
fajnie się to czyta
"fachowcowi" :-)
kwestia o co tak naprawdę chodzi przy takich "problemach"

e-Mandzia masz podpiwniczony budynek?
joannaj75 w Twoim przypadku ta płyta to też jakaś taka hybryda
tekst architekta o przegłębieniu po zewn poniżej przemarzania ( i to 1,40m) też jakiś poroniony,
wełna pod płytą - hm, co najmniej problematyczne

ale, że to robi architekt to wcale się nie dziwię

a większość odpowiedzi na Wasze pytania nie tak dawno były tu na forum i pewnie można coś znależć

jajmar
07-08-2007, 13:53
dół jak lej po bombie



No widzisz ..pierwszy raz słyszę o czymś takim jak lej???

A juz w czasie II Wojny Światowej tą metode wykopów znali........

joannaj75
07-08-2007, 14:03
ale koleżanka potrzebuje tylko wyjaśnienia małego i tyle .
II wojna może znali , ja nie jestem też Omegą ... chciałabym to zrozumiec też to może nam ktoś to wyjaśni

A propo płyty ja nie chce jej ocieplać wełną !

jajmar
07-08-2007, 15:02
ale koleżanka potrzebuje tylko wyjaśnienia małego i tyle .
II wojna może znali , ja nie jestem też Omegą ... chciałabym to zrozumiec też to może nam ktoś to wyjaśni


A co tu tłumaczyć i komu, e-Mandzia napisała ze ma dół jak lej po bombie - czyli potocznie duża dziura w ziemi.

Ty probujesz cos doradzic nie wiedząc o czym piszesz.
Na temat izolacji ścian fundamntowych sporo jest na forum wystarczy poszukać, jednak to nie jest łatwo doradzic co dac jak sie nie ma dokladnej wiedzy co inwestor ma na działce co buduje i z czego.

e-Mandzia
07-08-2007, 15:17
Barbossa, śpieszę z odpowiedzią - dom parterowy z użytkowym poddaszem bez podpiwniczenia.

joannaj75 - Ja też laik jestem :roll:

Barbossa
07-08-2007, 15:26
tyle razy tu taki temat był poruszany, że chhyba oczadziałem pisząc poniższe:
hydroizolacja pozioma na poziomie posadzki (jeżeli woda agresywna to zabezieczenie fundamentów odpowiednimi szuwaksami lub dodatkami do betonu - ściany fundamentowe z czego?)
na ścianach zbędna
izolacja termiczna ścian - ja jak już wielokrotnie pisałem, wyznaję zasadę izolowania do głębokości przemarzania (tu tym bardziej), a żeby nie bawić się w różne różności to hydromax lub droższa wersja - styrodur przyłożony po prostu do ściany i zasypany
a fachowiec to niech nie pie... , że zupełnie bez izolacji (term) fundamentów

e-Mandzia
07-08-2007, 15:29
jajmar, tak właśnie mi doradzono, tylko ja do końca nie jestem przekonana do tej koncepcji :roll: . Laik jestem, to fakt, więc mój niepokój to tylko intuicja i to babska :wink:

Ściany fundamentowe z bloczków, dom z Porotonu - mam mieć (towar stoi tylko na ekipę czekamy), im bliżej termin tym większa niepewność, a może trochę paniki :-?

e-Mandzia
07-08-2007, 15:37
tyle razy tu taki temat był poruszany, że chhyba oczadziałem pisząc poniższe:
hydroizolacja pozioma na poziomie posadzki (jeżeli woda agresywna to zabezieczenie fundamentów odpowiednimi szuwaksami lub dodatkami do betonu - ściany fundamentowe z czego?)
na ścianach zbędna
izolacja termiczna ścian - ja jak już wielokrotnie pisałem, wyznaję zasadę izolowania do głębokości przemarzania (tu tym bardziej), a żeby nie bawić się w różne różności to hydromax lub droższa wersja - styrodur przyłożony po prostu do ściany i zasypany
a fachowiec to niech nie pie... , że zupełnie bez izolacji (term) fundamentów

Barbossa dzieki wielkie, nie oczadziałeś na pewno. Ja czytam forum jak mi czas pozwala, a mam go mało, wiedzy nie mam, doświadczeń jeszcze żadnych więc nie udzielam się zbytnio, bo i z czym tu startować. Paniorka mnie chyba pobrała :oops: W imieniu tych nowych dziekuje za cierpliwość, ale przecież nowi ciągle dochodzą, a z tego co widzę, to branża budowlana, to nie tylko Twój zawód, ale i pasja :-?

Barbossa
07-08-2007, 15:40
ja jestem piekarzem, nie budowlańcem
a że czytało się trochę muratora to służę uprzejmie (upierdliwie czasem)

e-Mandzia
08-08-2007, 10:13
ja jestem piekarzem, nie budowlańcem
)

No nie wierzę :wink: , strasznie mi wstyd ale nie wierzę :oops:

Heath
22-08-2007, 09:34
To i ja sie podczepię: czy może ktoś podać przybliżony koszt wykonania płyty fund.?
Jak umawialiście cenę? Ja spotkałem się ze stawką od metra3 betonu i m.b. zbrojenia :roll:

Geno
22-08-2007, 09:45
Zbrojenie to raczej w kg niż metrach :wink:

pawciupag
22-08-2007, 14:02
To ja dorzucę coś od siebie. U mnie warunki gruntowe kiepskie. Wysoka woda gruntowa, grunt nienośny do 2,4 - 1,9 metra i zróżnicowany profil. Z tych powodów zalecenie to wykonanie płyty. Projekt wygląda tak:

- wykop do głebokości przemarzania (1,2m)
- podsypka 50 cm zagęszczana co 15 cm
- chydziak 10 cm
- papa 2x
- płyta 40 cm (165m2)
- zbrojenie góra i dół - 4,1 tony :cry:
- folia
- styropian 12 cm (chyba zmniejsze do 10cm bo nie mam podłogówki)
- folia
- i na to wylewka i posadzka

Kosztorys z robocizną bez styropianu i wylewki, bo to wykonywane później to ponad 60 tys :evil: :cry:
Próbuje u drugiego konstruktora skonsultować grubość płyty i ilość zbrojenia bo nie daje mi to spokoju.

pawciupag
22-08-2007, 15:16
Co do kosztów to nie wiedziałem ile może wynieść koszt robocizny wykonania płyty, bez prac ziemnyvh (wykopu), bo policzyłem, że będzie max. 4tys, w zależności za ile uda się załatwić koparko-spychacz (zebranie humusu, wykop 1,2m x 165 m2)

Czyli robocizna pozostała objęłaby:
- zrzucenie i rozprowadzenie podsypki z zagęszczeniem
- obłożenie wykopu izolacją pionową (styropian)
- poprowadzenie przepustów i rur kanalizacyjnych
- rozprowadzenie chudziaka z gruchy
- położenie papy
- zrobienie dość skomplikowanego zbrojenia (pręt fi12, łączna masa 4,5 tony, łączna dł. 5km – tak to nie pomyłka
- zalanie zbrojenia betonem
Bardzo mocno się zastanawiam ile to może kosztować bo tak naprawdę pracochłonne będzie wykonanie zbrojenia. Wylanie płyty i chudziaka to w zasadzie pompa + 2 ludzi i pare godzin lania. Papa też nic skomplikowanego i czasochłonnego. Ja przyjąłem, że te pracę będą kosztować 5tys (bez wykopu), ale czy to realne. Licząc 4 ludzi po 10h/dobę i 20zł/roboczogodzinę wychodzi, że musieliby pracować przez 6 dni. Czy są w stanie zrobić w 6 dni taką płytę?

MCB
22-08-2007, 18:52
U mnie w legallecie pręty fi 12 były tylko w strefie brzegowej płyty.
Reszta to prefabrykowana siatka 6mm na dole i górze.
Grubość płyty to 20cm.
MCB

HRABSKA
03-09-2007, 13:40
ale idz jako inwestor domku jednorodzinnego do pierwszego lepszego architekta i poproś o przeprojektowanie fundamentów na płytę ...jakie zaczną robic Ci problemy w sensie ( nie jest to bułka z masłem ) .
jkrzyz - jeśli możesz to bardzo jesteśmy ciekawi Twojego scanu płyty , jak to wygląda , jakie wartości i grubości elem. jak ocieplenie itd.
Będę zobowiązana:)))[/quote]


Witam,
dołączam sie do wątku.Mam podobna sytuację, zanim zrobiłam badanie geotechniczne miałam już projekt na ławy fund. No i okazało się ,że na tym gruncie nie można posadowić budynku, natomiast nasz projektant upierał sie na poszerzenie ław. :o
4 lata temu został tam nawieziny materiał z jakiś rozbieranych budynków, ogólnie żwiry .piaski glina cegły cuda wianki :lol: .( 2,5 metra)

I oczywiście jak powiedzieliśmy o tym projektantowi, to tak nam narysował, że niewiadomo jak to ugryźć:((

Jak to jest powiedzcie z ta stera przymarzania, wszędzie jest napisane ,że ściąga sie tylko humus, no w moim przypadku to raczej niemożliwe, choć koparka ściągnęła nam 40 cm.

Mamy lekki dom parterowy 10*19m, strop drewniany z płytami osb

Prośba taka jak koleżanki :lol:

Wujek dobra rada
03-09-2007, 21:18
jak narysował?

HRABSKA
04-09-2007, 08:42
Narysował, zbrojenie, że ma to być siatka, jakie fi, ale nie pokazał jak zamontowac zbrojenie na górze i na dole :cry:

BOHO
04-09-2007, 23:03
swoją drogą ciekawe, dlaczego standardowa płyta Legallet ma 20 cm (przy czym jest podziurawiona jak ser kanałami, co jej pewnie nie wzmacnia...), a tutaj czytam, że projektanci proponują płyty o grubości 30 cm, a nawet 40 cm, czyli 2X tyle co Legallet !
a wszyscy rysują i liczą w pocie czoła..... i używają tych samych materiałów.....
nie dziwi was to?????????

Wujek dobra rada
05-09-2007, 08:40
standardowa plyta legalet niekoniecznie musi być na złe warunki gruntowe

joannaj75
06-09-2007, 17:39
Kochani no właśnie:
Z płytą to jest tak , że super teoretycznie każdy mówi , że od strony stabilności budynku i od strony izlolacji od gruntu płyta jest super tyyyyyyyllllkoooooo :
- projektant jak ma zrobic płytę to O MATKO ...nie bardzo wie jak to ugryśc
- nie wie jaka grubośc płyty jak w oryginale projektu były ławy , nie wiem jak policzyc obciążenia itd
- z tą izolacja i strefą przemarzania - gdzies tam komuś w czasie zmimy dom podniosło i wysadziło do góry i teraz architekt nie widzi tego jak to ma byc z płyta ? jak to będzie pani potem pływało po tym gruncie

No i niestety bądź tu mądry i pisz wiersze
A jak juz zrobi te płytę to broń boże żeby pani na niej coś murowała bo na to sie nadaje tylko lekka konstrukcja

jajmar
06-09-2007, 17:52
A jak juz zrobi te płytę to broń boże żeby pani na niej coś murowała bo na to sie nadaje tylko lekka konstrukcja
czas najwyższy zminić projektanta ten gada bzdury

joannaj75
06-09-2007, 20:47
no właśnie jak tu go zmienic.....jak reszte projektu już zrobił ?

a może lepiej pozostac przy fundamentach tradycyjnych

Barbossa
07-09-2007, 06:43
cieńiutki ten Tój projektant

"tradycyjne" wyjdą taniej, ale czy dużo to już nie tak hop siup
płytę można dać płytko, w zależności jak nośny jest grunt rodzimy
z wysadzeniem płyty (oczywiście chodizi o przemarzanie :D ) też można sobie poradzić (wiem, że to może wydać się dziwne, ale czy izolacja termiczna zapobiegająca przemarzaniu musi być li tylko pionowo, a nawet jeżeli to co za problem wkopać styro na te kilkadziesiąt cm)
przy większej zabawie, w miejscach ścian nośnych płyta może być pogrubiona (powstają żebra w płycie), w miejscach nieobciążonych płyta wtedy może być cieńsza - to jest wersja niekoniecznie droższa, ale bardziej upierdliwa

Geno
07-09-2007, 07:32
Kochani no właśnie:
Z płytą to jest tak , że super teoretycznie każdy mówi , że od strony stabilności budynku i od strony izlolacji od gruntu płyta jest super tyyyyyyyllllkoooooo :
- projektant jak ma zrobic płytę to O MATKO ...nie bardzo wie jak to ugryśc
- nie wie jaka grubośc płyty jak w oryginale projektu były ławy , nie wiem jak policzyc obciążenia itd
- z tą izolacja i strefą przemarzania - gdzies tam komuś w czasie zmimy dom podniosło i wysadziło do góry i teraz architekt nie widzi tego jak to ma byc z płyta ? jak to będzie pani potem pływało po tym gruncie

No i niestety bądź tu mądry i pisz wiersze
A jak juz zrobi te płytę to broń boże żeby pani na niej coś murowała bo na to sie nadaje tylko lekka konstrukcja

Ten projektant to chyba OHP skończył.

artursz
12-09-2007, 07:56
Witam,
właśnie widziałem projekt swojej płyty fundamentowej, konstruktor zrobił ją na gribość 35 cm (do projektu tymek z horyzontu - ściany suporex24+styropian10, strop gęstożebrowy, pokrycie dachu blachodachówka) interesuje mnie wasza opininia zwłaszcza co do grubości ponieważ widziałem płytę fundamentową do podobnego domu i miała ona grubość tylko 20 cm oczywiście pełne zbrojenie. Czy ci projektanci jednak nie projektują trochę na zapas.
Pozdrawiam
Artur

Geno
12-09-2007, 08:01
Witam,
właśnie widziałem projekt swojej płyty fundamentowej, konstruktor zrobił ją na gribość 35 cm (do projektu tymek z horyzontu - ściany suporex24+styropian10, strop gęstożebrowy, pokrycie dachu blachodachówka) interesuje mnie wasza opininia zwłaszcza co do grubości ponieważ widziałem płytę fundamentową do podobnego domu i miała ona grubość tylko 20 cm oczywiście pełne zbrojenie. Czy ci projektanci jednak nie projektują trochę na zapas.
Pozdrawiam
Artur

Płyta fundamentowa to nie strop - nie ma powtarzalności.

j-j
12-09-2007, 08:20
Joanno, ja jak Ci mówilem robię na płycie.
- Płyta 20 cm zbrojona górą i dołem siatką z prętów fi10, tak zaprojektowal mi konstruktor.
- Pod płytą folia rozdzielająca z PE
- pod folią 24 cm styro EPS-P 200 wodoszczelnego lączącego się z izolacją ściany.
- Pod styro może folia przeciwwilgociowa (ale moze bo styro przecież wodoszczelny, folia tez nie droga a rodzina z ktorą buduję nie wierzy i chce dać więc nie chce mi się dyskutować :) )
- potem folia wytłaczana ochronna albo wylewka 5 cm.
- i na koniec pod wylewkę lub folię 30 cm żwiru 4-16 mm.
- i grunt rodzimy.
Strefę przemarzania wyeliminowalem poprzez plaszcz ochronny wokół budynku o szerokości 1,0 m od brzegu plyty fundamentowej.
Razem od terenu do dolu żwiru mam ok. 60-65 cm + ten płaszcz mrozoochronny.
Zero budynku ok. 20 cm nad terenem. Sama plyta fund. w polowie jest nad terenem (na wierzchu).

pzdr

joannaj75
12-09-2007, 11:00
Jak pójdę do architekta na rozmowę to wydrujuję sobie ten post hahah i dam mu do przestudiowania ....może mu będzie wstyd , bo facet ma lata i swoje doświadczenie i żeby robić taki problem .....to ja juz sama wiem więcej o tej płycie niż on ....
Dzięki Rafał za opis warstw przyda się ...ale ja zdecydowałam się na ławy fundamentowe - tylko dobrze zaizolowanie i wykonane ....

j-j
12-09-2007, 12:06
Asia, popatrz jeszcze na te stronkę w .pdf`ie
http://www.gdi.at/gdi_passivhaus_details.pdf
Można też w tych "moich" warstwach dodać jeszcze drenaż wokół budynku w żwirze ale sam żwir juz stanowi pewnego rodzaju drenaż.

pzdr

Barbossa
12-09-2007, 13:46
to akurat tyle warstw natworzonych nie oznacza, że inne sposoby są do bani, weźcie to pod uwagę, zanim kodoś poszczujecie wydrukami z forum

j-j
12-09-2007, 14:05
to akurat tyle warstw natworzonych nie oznacza, że inne sposoby są do bani, weźcie to pod uwagę, zanim kodoś poszczujecie wydrukami z forum

Barbossa, nikt nikogo nie szczuje, i nie piszę że wszystko inne jest do bani- są rozwiązania i mozna się nimi posiłkować, podałem swoją propozycję i tą z linka GDI. Jeśli ktoś się zastanawia jak to zrobić to na pewno skorzysta. Masz inne propozycje (?), z miłą chęcią poczytam, więcej informacji nigdy za wiele, wszyscy się wciąż uczymy.
Poza tym ja robię inaczej jeśli zwróciłeś uwagę więc jak widać można różnie, jak napisałeś a nie tylko jechać na wydrukach z forum.
I to że po niemiecku jest grubo- masz rację.

Barbossa
12-09-2007, 14:09
nie podniecaj się tak, chodziło mi o post
joannaj75

Jak pójdę do architekta na rozmowę to wydrujuję sobie ten post hahah i dam mu do przestudiowania ....może mu będzie wstyd , bo facet ma lata i swoje doświadczenie i żeby robić taki problem

nie Twój

czy pąsy już zeszły?

czy mam jeszcze coś uspokajającego napisać

propozycji mam wiele, ale jak się nie jest na procencie to co można zrobić :roll:

j-j
12-09-2007, 14:17
nie podniecaj się tak, chodziło mi o post
joannaj75

Jak pójdę do architekta na rozmowę to wydrujuję sobie ten post hahah i dam mu do przestudiowania ....może mu będzie wstyd , bo facet ma lata i swoje doświadczenie i żeby robić taki problem

nie Twój

czy pąsy już zeszły?

czy mam jeszcze coś uspokajającego napisać
:roll:

Nie, po prostu daj mi relanium, może i podniecenie minie.
A co do Joanny, to Barbossa- ona ma faktycznie opornego architekta a raczej konstruktora.

Barbossa
12-09-2007, 14:26
i jeszcze mu płaci, porca mizeria

Geno
12-09-2007, 14:29
nie podniecaj się tak, chodziło mi o post
joannaj75

Jak pójdę do architekta na rozmowę to wydrujuję sobie ten post hahah i dam mu do przestudiowania ....może mu będzie wstyd , bo facet ma lata i swoje doświadczenie i żeby robić taki problem

nie Twój

czy pąsy już zeszły?

czy mam jeszcze coś uspokajającego napisać
:roll:

Nie, po prostu daj mi relanium, może i podniecenie minie.
A co do Joanny, to Barbossa- ona ma faktycznie opornego architekta a raczej konstruktora.Co prawda płyta w kurniku to jakaś konstrukcyjna ekstrawagancja nie jest ale nie każdy jednak musi znać sposób projektowania.

Tylko,że ten projektant robi z siebie durnia zamiast powiedziec po prostu ,że nie wie jak to zrobić.

joannaj75
12-09-2007, 15:43
a dlacego niby nie mam mu pokazac co tutaj na forum napisaliście ...??? teraz się tego wstydzicie ???
Płyta to prosta sprawa i stosowana powszechnie ( tak mi tu napisano ) , wiec dlaczego większość projektantów i architektów ma takie opory ???
A co do mojego architekta :) jeszcze mu nie zapłaciłam hahhahaa więc spoko loko :) nieźle sobie pociągnę jak przyjdzie do rozliczania się , bo zamiast mi powiedzieć od razu jak mu tłumaczyłam że chcę płytę itd to jakoś nie mówił ze NIE WIE jak się za to zabrać itd .......
ale kit z tym ...teraz sobie odbije to na zapłacie

Barbossa
12-09-2007, 15:49
a kto napisał że się wstydzi?
a kto napisał że to takie powszechne w kurnikach?
większość nie ma oporów, a ci co przerabiają kurniki, nie mają praktycznie z tym do czynienia (płytą żelbetową)
a architekt, to nie projektant płyty, czyli nie konstruktor, tyle że du.pa mógł poszukać sobie konstruktora i pewnie za to zedrzeć z Ciebie więcej kasy

denwer
14-10-2007, 19:05
Witam, ja w planach również mam budowę domu na płycie fundamentowej.

Co do niechęci architektów i inwestorów do płyt fundamentowych to wynika ono wg mnie z przyzwyczajenia i technologi stosowanej od lat jaką są ławy fundamentowe.

U mnie na działce mam wysoki poziom wód gruntowych i to skłoniło mnie do wybrania płyty fundamentowej, bo w przypadku konieczności wykonania ciężkiej hydroizolacji fundamentów koszt wykonania płyty i ław jest zbliżony. Hydroizolację łatwiej źle wykonać bo jak woda napiera non stop na fundamenty to naprawdę tylko perfekcyjna hydroizolacja uchroni fundamenty przed zawilgoceniem.

Wbrew pozorom płyta fundamentowa to nic strasznie skomplikowanego, i trudniej ją zepsuć.

Podaje link do strony gdzie krok po kroku zaprezentowano budowę płyty. Jet to wersja z izolacja pod betonem, ja planuje podłogówkę i izolację na płycie.

Czy ktoś z was ma doświadczenia z użytkowaniem takiej płyty na której ma podłogówkę chętnie poznam opinię.

Pozdrawiam

denwer
14-10-2007, 19:06
Zapomniałem wkleić link :)

http://www.przewodnik-budowlany.com.pl/praktyka/plyta_fundamentowa.php

pozdrawiam

Piekarz
11-11-2007, 18:19
Witam serdecznie,
Jestem zainteresowany systemem legalett ale mam jedna watpliwosc mianowicie jak to jest zaprojektowane ze zima nie wysadza plyty do gory... Tyle sie mowi o posadowieniu fundamentu ponizej poziomu przemaraznia a plyta taka ma okolo 20-30 cm grubosci. Rozumie ze sa pod nia rozne warstwy piasku itp ale...
Szukam juz cala niedziele na forum i nie znalazlem odpowiedzi...
Pozdrawiam

HenoK
11-11-2007, 18:37
Witam serdecznie,
Jestem zainteresowany systemem legalett ale mam jedna watpliwosc mianowicie jak to jest zaprojektowane ze zima nie wysadza plyty do gory... Tyle sie mowi o posadowieniu fundamentu ponizej poziomu przemaraznia a plyta taka ma okolo 20-30 cm grubosci. Rozumie ze sa pod nia rozne warstwy piasku itp ale...
Szukam juz cala niedziele na forum i nie znalazlem odpowiedzi...
Pozdrawiam
Może warto zajrzeć do wątku : Legalett - doświaczenia mieszkańców (http://forum.muratordom.pl/post409315.htm#409315) ?

kulca
14-11-2008, 23:54
Witam.
Ja rowniez postanowilem zmienic w projekcie fundamenty na plyte ze wzgledu na jej lepsza termoizolacyjnosc.
Mam juz projekt, i mam watpliwosci: sa pozaznaczane srodkowe sciany nosne (budynek parterowy z nieuzytkowym poddaszem, pow uzytkowa okolo 200m2), ze maja byc jakby lawy na glebokosc 30cm zrobione, myslalem ze robiac plyte robi sie jedynie lawy osadzone na gruncie pod zewn scianami, a caly srodek fundamentow jest wylozony np. styropianem, na to wylana zbrojona plyta.
Wydaje mi sie ze jak bada w srodku te lawy to beda one pozniej stanowily mostki termiczne (styropian jest pomiedzy lawami), czyli defakto jest cos jak standardowe fundamenty.
Dodam ze grunt mam twardy, wiec nie ma jakis innych warunkow przemawiajacych za plyta, zdecydowalem sie na nia bo ma lepsza termoizolacyjnosc i miala byc tansza od fundamentow.
Prosze o rady doswiadczonych forumowiczow.

Pozdrawiam

coulignon
15-11-2008, 10:55
płytę mozna obejrzeć w moim dzienniku. Zapraszam.

Poniżej tematy:
http://forum.muratordom.pl/plyta-fundamentowa,t20852.htm
http://forum.muratordom.pl/zalety-i-wady-plyt-w-punktach,t144496.htm