PDA

Zobacz pełną wersję : kolektory pionowe do pompy ciepła



nabial
28-07-2007, 10:23
kto wie ile kosztują odwierty do kolektora jak w temacie?

piwopijca
30-07-2007, 07:16
kto wie ile kosztują odwierty do kolektora jak w temacie?

Zalezy od glebokosci, np. mnie wyceniono 11250 za gl. 3x50 m
W innej firmie za odwiert i komplet z rozdzielaczem i napelniony 30% glikolem chca ok. 18343 zl.
Cena mocno zalezy od glebokosci, a to z kolei od zapotrzebowania na KW Twojej pompy ciepla.

Pzdr.

nabial
31-07-2007, 17:15
u mnie kolektor ma miec 3x60m, zatem podobnie. czy mogłbym zatem dostac namiary - rozumiem że firma wykonywała również instalacje pompy ciepła:)
Pozdrowienia

~olek~
17-10-2007, 16:24
Ja dostałem propozycje za samo wiercenie 5 x 30m za 6000zł To chyba dobra propozycja

woland1980
02-03-2008, 18:34
witam,

Podciągam temat i proszę o ceny odwiertów.

aero
02-03-2008, 21:21
Ja dostałem propozycje za samo wiercenie 5 x 30m za 6000zł To chyba dobra propozycja

możesz podzielić się kontaktem ?
... nie elektrycznym oczywiście :)

woland1980
03-03-2008, 18:26
Dotyczy – kosztorys robót do wykonania – pompa ciepła
Centrala grzewcza / pompa ciep a / - NIBE

Założenia:
• nowy dom jednorodzinny parterowy z poddaszem użytkowym ?
• powierzchnia użytkowa-ogrzewana ok 200 m2
• instalacja centralnego ogrzewania- grzejniki 0 %, ogrzewanie podłogowe 50 % , ścienne 50 %
• dolne źródło – kolektor pionowy
• liczba mieszkańców ~ 4,
Dobór i wycena urządzeń i instalacji :
• dom dobrze ocieplony - zapotrzebowanie energii 55 W/m2,
• parametry zasilania instalacji podłogowej 35C, grzejników 55C , ścienne 45C
• dolne źródło w postaci kolektora poziomego o obliczeniowej temp. dolnego
źródła: 2C
Obliczono:
• zapotrzebowanie na moc grzewczą budynku: 10 kW – brak bilansu zapotrzebowania na ciepło.

W skład centrali wchodzą :
– Pompa ciepła szwedzkiej f-my NIBE FIGHTER 1240 - 10 o mocy grzewczej 10,33 kW , moc
chłodnicza 8,18 COP dla parametrów 0/35 wynosi 4.80 ( dla 2/35 COP = 5.07 )
Pompa wyposażona jest w regulator pogodowy ,czujnik temperatury zewnętrznej , czujniki
temperatury przepływu, pompę obiegową , pompę solankową , filtry , transformatory prądu ,
naczynie wzbiorcze dolnego źródła , moduł elektryczny 3 x 3 kW ETS 12 wbudowany w pompę
– Wymiennik dwupłaszczowy f-my NIBE VPA 160/45 do produkcji ciepłej wody użytkowej /
wbudowany w pompę /
– Zawór przełączający do c.w.u VST 11 z napędem elektrycznym / wbudowany w pompę /
– Naczynie wzbiorcze do c.w.u Reflex 12 D
– Naczynie wzbiorcze do c.o Reflex 18 N
– Materiały instalacyjne / rury, złączki , kształtki,śrubunki , otulina, linki elektryczne, zawory,
uchwyty , etc. /
– Profesjonalny montaż z uruchomieniem
– Gwarancja 24 m-ce z możliwością przedłużenia do 60 m-cy
Wartość centrali grzewczej / brutto z VAT-em 7% / : 34 026 zł
Wartość montażu-rozruchu w/w kwocie stanowi 3 210 zł, materiałów instalacyjnych 2 140 zł

Kolektor gruntowy pionowy
– sondy pionowe o długości łącznej 160 mb. / 2 * 80 mb./ - odwiert
– rury wprowadzone bezpośrednio do pomieszczenia technicznego
– rozdzielacz sond umieszczony w pomieszczeniu technicznym
– rury PE – / do sond, połączenie rozdzielacz-odwierty /
– głowice sondy „ U „ – 2 szt.
– czynnik grzewczy - 20 st.- roztwór glikolu propylenowy
Wartość kolektora / brutto / : 17 900 zł

Kolektor gruntowy poziomy
– sondy poziome o długości łącznej 400-600 mb
– rury wprowadzone bezpośrednio do pomieszczenia technicznego
– rozdzielacz 3- obw. pętli umieszczony w pomieszczeniu technicznym
– rury PE – fi 32
– czynnik grzewczy - 20 st.- roztwór glikolu propylenowego
– koparka po stronie inwestora
Wartość kolektora / brutto / : 8 700 - 10 700 zł

Chłodzenie „pasywne” za pomoc modu u PKM 20Chłodzenie pasywne wykorzystuje zimny czynnik z dolnego źródła do obniżenia temperatury w budynku. W trybie chłodzenia sprężarka jest wyłączona , niezbędna jest tylko energia do napędu
pompy obiegowej. Dobra współpraca z instalacjami powierzchniowymi / podłoga , ściana / .
Dzięki modułowi PKM 20 przyspiesza się regenerację gruntu jednoczeście akumulując energię
odzyskaną z pomieszczeń . Moduł PKM 20 jest sterowany przez automatykę Fighter 1140 i
pracuje zgodnie z wybraną krzywą chłodzenia . Moc chłodnicza wynosi 2-5 kW / zalecany do
Fighter 1140 o mocy 10-15 kW. Miejsce montażu – kotłownia .
Wartość modułu z montażem / brutto / : 8 900 zł
W w/w kwocie wartość robocizny stanowi 1 070 zł / brutto

~olek~
04-03-2008, 11:11
To jest mail do wiertacza [email protected] pytajcie

soltissimus
29-01-2009, 18:07
Widzę, że wątek umarł śmiercią naturalną. Może warto go reanimować?
Może ktoś dysponuje namiarami z Lubuskiego? Potrzebuję około 160 metrów
Pozdrawiam :)

K74
31-01-2009, 21:44
U nas (dwa lata temu) wierciła firma Demax Drill. Są z Poznania, ale jeżdżą po całej Polsce. Za 170 mb odwiertu zapłaciliśmy 17 tys. brutto. U sąsiada w ubiegłym roku wierciła ta sama ekipa. Tel. (do wiertników oczywiście, nie do sąsiada :wink: ) 061- 835-68-30.

agucha77
01-02-2009, 08:43
Czy na wykonanie odwiertów 60m pod kolektory potrzebne jest jakieś pozwolenie z jakiegoś urzędu? Z góry dzięki za odpowiedź.

Kubaj
01-02-2009, 18:17
70 PLN za odwiert +kolektor+sonda +glikol.
Pracuję w firmie, która dostarcza temu panu "dolne źródło", tak więc mogę polecić.
http://www.allegro.pl/item543669140_odwierty_pionowe_do_pompy_ciepla_pom pa_ciepla.html

soltissimus
02-02-2009, 16:10
Właśnie rozmawiałem z ta firmą za 70 zł. Potwierdził cenę i co najważniejsze nie bierze za dojazd do klienta. To cieszy :lol:
Dodatkowo mogę dodać, że znalazłem wiertaczy z lubuskiego. Znajdują się konkretnie w Kaławie. Facet zaśpiewał mi 115 złotych polskich za metr. Podziękowałem grzecznie za informację. Pytanie- skąd taka przebitka?
A co do pozwoleń to nie mam beżowego pojęcia. Popytam się jutro:)
Pozdrawiam

odwiertypionowe
03-02-2009, 19:50
[quote 70 PLN za odwiert +kolektor+sonda +glikol.
Pracuję w firmie, która dostarcza temu panu "dolne źródło", tak więc mogę polecić.


Kubaj czy możesz podać namiar na twoją firme?

Zaczynamy wiercić odwierty pod pompy ciepła w okolicach Warszawy i szukamy dostawcy u-bandów lub kompletnych kolektorów z gwarancją producenta.
Może podam cene: za sam odwiert i wpuszczenie rur w tamtym roku było 50zł (w tym będzie podobnie - kryzys szaleje przecież)

Kubaj
03-02-2009, 21:42
Proszę bardzo :lol:
Tu masz wszystko co potrzeba
http://pompy-ciepla.org.pl/image/cennik_2008_pompy_ciepla_EnerGeo.pdf

ewadora
21-07-2009, 12:14
Ja też szukam kogos do wiercenia 200-300 m kolektora pionowego.
MOze macie namiary na kogoś sprawdzonego i niedrogiego

khalmia
07-09-2009, 08:21
Do pomp ciepła potrzebny jest projekt, w Warszawie składany w Biurze Ochrony Środowiska.
Mają 2 tygodnie na odrzucenie, ale jeśli w ciągu dwóch tygodni nic się nie dzieje, tzn. że został zaakceptowany (nie wysyłają powiadomienia).

Po zakończeniu robót potrzebna dokumentacja powykonawcza.

Koszty w dużym stopniu zależą od wymiennika ciepła. Są firmy, które glikol rozcieńczają wodą, zaburzając właściwe proporcje:)

Znajomym odwiert zrobiono za 120 za metr, w tym projekt i dokumentacja.
Firma solidna. Posprzątali, wyrównali, pokazali atesty.
Ale jak widać cena nie najniższa.

PETRO-GRZESIEK
05-10-2010, 17:39
ok. 50zł.

http://petrolab.host77.pl

wihajster
25-02-2018, 18:51
U mnie temp DZ 9/5 po 4 godzinach grzania.
Ewenement geologiczny albo złe pomiary.
Obstawiam na 99% to drugie.

JTKirk
25-02-2018, 19:03
też tak uważam
proponuję wyskalować termometr i zmierzyć jeszcze raz.
Moje czujniki z PC też pokazują duże wyższe wartości niż tutaj podaję...

ketjof
25-02-2018, 19:19
też tak uważam
proponuję wyskalować termometr i zmierzyć jeszcze raz.
Moje czujniki z PC też pokazują duże wyższe wartości niż tutaj podaję...

Możecie mieć racje oczywiście. Tez wydają mi się te temperatury za wysokie i miałem właśnie nadzieje, że ktoś się odezwie. Na razie nie miałem czasu skalować termometru w wodzie lodowej. Pomiary czujek w pompie potwierdzam tylko marketowym termometrem z sondą przyłożoną pod izolacją rury z dz do PC . I ten termometr ( wcześniej porównywany z dwoma innymi i pokazuje +-1 stopień to samo) potwierdza mi temperaturę dolotu z dz mierzoną przez pompę .
To skalowanie w wodzie lodowej to po prostu dużo lodu/ mało wody szklance i w to sondę na jakiś czas. Czy jeszcze jakieś dodatkowe warunki by uwiarygodnić test.?

ketjof
25-02-2018, 19:26
Ewenement geologiczny albo złe pomiary.
Obstawiam na 99% to drugie.

Fajnie że ty się odezwałeś wihajster. Oczywiście posprawdzam termometry, ale czy nie jest możliwe, że pomprostu DZ jest bardzo mało obciążone w stosunku do swojego rozmiaru.? (Dane domu, pompy i dz w stopce)

JTKirk
25-02-2018, 19:40
Pomiary czujek w pompie potwierdzam tylko marketowym termometrem z sondą przyłożoną pod izolacją rury z dz do PC . I ten termometr ( wcześniej porównywany z dwoma innymi i pokazuje +-1 stopień to samo) potwierdza mi temperaturę dolotu z dz mierzoną przez pompę .
To skalowanie w wodzie lodowej to po prostu dużo lodu/ mało wody szklance i w to sondę na jakiś czas. Czy jeszcze jakieś dodatkowe warunki by uwiarygodnić test.?

U mnie taki termometr z sondą zawyża o 2C...
ja rozpuszczałem śnieg w szklance, sonda do szklanki(cała w wodzie) i wystawiałem całość na dwór jak była temp. zbliżona do zera. Teraz mi się już nie chce, ale jutro wyskaluję go kolejny raz...na dworze za duży mróz (-12C) ale w garażu jest akurat odpowiednia temperatura...

Jak długo dziennie pracuje ci PC? Jaka jest temperatura na DZ przy starcie?

ketjof
25-02-2018, 19:57
Wstawiłem do kubka z kostkami lodu. Pokazuje +1.3 wiec wynikałoby, z tego że faktycznie zawyża ale to w dalszym ciągu oznaczałoby na dz wartości +8/+4. (Ale to dalej jest dużo z tego co tu obserwuję)
Przy temperaturach jakie były do tej pory grzałem około 4-4,5 godz na co i 1-1,5 godz na Cwu. Wszystko w okienkach taniej taryfy (wychodzą 3 cykle pracy sprężarki po 2 do 3 godz)
Od Piątku wieczora, ponieważ temperatura w domu spadla mi do 22 st, dołożyłem 1 godz na co.

ketjof
25-02-2018, 20:01
Jak długo dziennie pracuje ci PC? Jaka jest temperatura na DZ przy starcie?

Rozumiem że pytasz o temperaturę pare minut po starcie - żeby nie podawać pokojowej- sprawdzę jak się załączy (za Ok godzinkę )

JTKirk
25-02-2018, 20:11
kilka minut to raczej za mało...dlatego przyjeliśmy kiedyś w tym wątki, żeby przyjmować, godzinę po starcie...mi przy starcie pokazuje temperaturę w piwnicy ;)
faktycznie, dalej jest dużo...a wiesz coś więcej o swoich odwiertach?

ketjof
25-02-2018, 20:25
Ok. Sprawdzę godzinę po starcie.
Odwierty - jeśli pytasz o rodzaj gruntu to od początku do końca (No może z wyjątkiem pierwszego 1-2 m) plastyczna glina, bez żadnych warstw wodonośnych - podobno na studnie głębinową nie ma u mnie szans. Glina taka, ze wiertacze musieli dwa- trzy razy na odwiert wyciągać i ponownie wkładać wszystkie segmenty wiertła, bo woda pod ciśnieniem 6atm nie wypychła urobku- robił się taki maślany korek nad wiertłem . A poza tym to normalnie średnica sond 40 mm, dobiegi po kilkanaście m, przejście pod płytą do pom gosp i tam kolektor zbierający to w jedno , potem wejście do pompy.

wihajster
25-02-2018, 21:26
Do jakiej rury od dolnego źródła przykładasz pod izolacją te czujniki? Z czego ta rura? Jeżeli z tworzywa to nawet z pastą termoprzewodzącą pomiar będzie zły. Najlepiej mierzy się temperaturę na elementach z miedzi, ewentualnie do jakiejś mosiężnej kształtki przyłóż czujnik i zataśmuj z pastą termoprzewodzącą po czym zaizoluj.

Skalowanie termometrów w wodzie lodowej w taki powszechny na tym forum sposób jest obarczone błędem, termometry wyskalowane w ten sposób będą zaniżać temperaturę. W rzeczywistości może być nawet 0,7-1,0K na termometrze mniej niż rzeczywiście.
Aby poprawnie wykonać skalowanie w WODZIE LODOWEJ należałoby umieszczać czujniki w wodzie z lodem ale nie podczas topnienia tylko podczas zamarzania. Należałoby chłodzić pojemnik z mieszaniną jakimś mini-agregatem chłodniczym albo po prostu postawić go na mrozie....

Co do odwiertów, nie masz ich jakoś ogromnie przewymiarowanych, wychodzi obciążenie około 30W/mb, co jest bezpieczną wartością (dla instalatora, taki dobór zawsze działa bez problemów) ale na pewno nie można łączyć tych zmierzonych temperatur z ekstra przewymiarowaniem źródła.

ketjof
25-02-2018, 21:50
Do jakiej rury od dolnego źródła przykładasz pod izolacją te czujniki? Z czego ta rura? Jeżeli z tworzywa to nawet z pastą termoprzewodzącą pomiar będzie zły. Najlepiej mierzy się temperaturę na elementach z miedzi, ewentualnie do jakiejś mosiężnej kształtki przyłóż czujnik i zataśmuj z pastą termoprzewodzącą po czym zaizoluj.

Skalowanie termometrów w wodzie lodowej w taki powszechny na tym forum sposób jest obarczone błędem, termometry wyskalowane w ten sposób będą zaniżać temperaturę. W rzeczywistości może być nawet 0,7-1,0K na termometrze mniej niż rzeczywiście.
Aby poprawnie wykonać skalowanie w WODZIE LODOWEJ należałoby umieszczać czujniki w wodzie z lodem ale nie podczas topnienia tylko podczas zamarzania. Należałoby chłodzić pojemnik z mieszaniną jakimś mini-agregatem chłodniczym albo po prostu postawić go na mrozie....

Co do odwiertów, nie masz ich jakoś ogromnie przewymiarowanych, wychodzi obciążenie około 30W/mb, co jest bezpieczną wartością (dla instalatora, taki dobór zawsze działa bez problemów) ale na pewno nie można łączyć tych zmierzonych temperatur z ekstra przewymiarowaniem źródła.

Przykładam czujnik dobrze odciśnięty do miedzianej rury w otulinie armaflex chyba 1 cm grubości. Jeszcze dodatkowo potem okleiłem dwoma warstwami 3mm ( pasty przewodzącej nie dawałem )
Jeżeli dobrze Cie zrozumiałem, że termometr z wyskalowany w wodzie lodowej moim sposobem może zaniżać wskazanie faktyczne o ok 1 st ,a pokazywał mi temperaturę 1,3 st podczas tego testu ( w garażu na oknie -temp w garażu Ok 4 st), to znaczy że bez wprowadzaniania tej poprawki temperatura będzie bliska faktycznej. Tak?


Ps. Po godzinie pracy ( bez wprowadzania poprawek na kalibrację w wodzie lodowej) temp dz +9/+6

wihajster
25-02-2018, 22:04
Jeżeli w tej mieszance pokazuje 1,3*C to jest bliski poprawności. A takich temperatur w lutym po godzinie działania jeszcze nie widziałem
Jakbyś miał ochotę to dołóż pasty (może być najtańsza jaką znajdziesz) i wtedy sprawdź, ale wielkiego spadku bym się w tych warunkach nie spodziewał.
Może akurat mieszkasz w takim miejscu gdzie być może są takie anomalia temperaturowe. Tylko pozazdrościć.

ketjof
25-02-2018, 22:11
Edit. Czyli twoim zdaniem Wihajster bardziej prawdopodobne jest, że temperatury dz z jakichś powodów jednak są tego rzędu co podałem czy mam szukać dokładniejszego pomiaru temperatury. Nie chodzi mi nawet o to czy to będzie jeden stopień w tę czy w tę. Interesuje mnie to bo chciałem sobie skonfrontować tą faktyczną produkcje energii cieplnej przez moją pompę a tym co było wyliczone w OZC. Wiem, ze nąjlepiej ciepłomierz - ale chyba aż tak ciekawy nie jestem żeby wydawać na ciepłomierz i poświęcać czas na jego montaż . Ale bez ciepłomierza trzeba dużo rzeczy przyjąć. Czy Twoim zdaniem (tak pi razy drzwi)mam przyjmować w tych warunkach moc PC na poziomie znamionowych 7 kW czy więcej..? Mam założony oczywiście podlicznik energi elektrycznej na PC, ale jaki przyjmować COP.
Dzięki za wyrozumiałość - trochę zboczyłem z tematu wątku ������

wihajster
25-02-2018, 22:18
Podaj jaką masz sprężarkę, tabliczkę znamionową. Bo wiesz, pisać "7kW" to różne kW może znaczyć (dla jakich warunków podawane).

Ja bym dał pasty termo na czujniki grubo, do tego zawinąć taśmą (nawet izolacyjną) i przykryć szczelnie otuliną. To wszystko. Jak pasty nie masz to kup najtańszą, do tego celu bajery tych amatorów podkręcania procesorów są bezsensownie drogie.

ketjof
25-02-2018, 22:47
Ok. Zdjąłem pokrywę i zrobiłem zdjęcia tabliczki ale niestety na szybko nie wiem jak je wkleić więc pisze .
Sprężarka emerson - copeland scroll. Model ZH05K1P-TFM-524. ......Czy to nie oznacza przypadkiem że ona ma 5kW.
Taka miała być instalowana ale potem zwątpiłem bo na tabliczce znamionowej na obudowie pompy mam napisane 7 kW .?
Czy coś jeszcze podać z tabliczki na sprężarce.?. Nie widzę tam nigdzie słowa power czy czegoś podobnie znaczącego .

wihajster
25-02-2018, 23:25
5kW z hakiem przy zerze na zasilaniu ma ta sprężarka więc pompa chyba piątką powinna być nazywana a nie siódemką.
W obecnych temperaturach, przyjmując że takie są jak pisałeś, ma około 7kW mocy grzewczej.

ketjof
26-02-2018, 07:52
Dzięki za poświęcony czas. Właśnie o to mi chodziło.
Jest więc taka pompa jaką zamawiałem. Widocznie w fabryce to nie jest bardzo popularna moc i ktoś wpisał na obudowie pompy 7kW. (zresztą potem to przepisali do karty gwarancyjnej )
Ja nawet w tej sprawie dzwoniłem do instalatora a on na to, że tak nie powinno być bo zamawiał 5kW, ale w sumie się nie kłóciłem bo z OP i w miarę ciężkim domkiem wszystko w miarę poprawnie zaczęło działać jak obszedłem te stopniominuty czy jak oni to zwą -integral. Przeszedłem na wymuszenie ciągłej pracy w zadanych godzinach poprzez ustawienie 26 st temp pokojowej w tanich godzinach i 10 st w drogich. Wahania temp w domu to ułamki stopnia,a przy mocniejszej sprężarce pomyślałem, że przynajmniej woda się będzie szybciej wygrzewać.
A teraz się cieszę bo okazuje się, że mój dom potrzebuje mniej energii niż wcześniej zakładałem (ja zakładałem wcześniej ok 8-9kW ze względu na nominał 7kW i parametry DZ, o których piszemy)
Jeszcze raz dzięki i przepraszam moderatorów za OT. A pastę przewodzącą z ciekawości kupię i zobaczę czy mam tę anomalię czy nie - czyli uważasz, że w normalnych warunkach termicznych w odwiercie glina nie jest w stanie przetransportować takiej ilości energii między cyklami pracy sprężarki żeby temperatury były jak u mnie? ( przypominam, że u mnie to tylko jakieś 6 godz pracy * około 7 kW * około 0,8(żeby przejść na moc chłodniczą)
Pozdrawiam.

JTKirk
26-02-2018, 14:34
Skalowanie termometrów w wodzie lodowej w taki powszechny na tym forum sposób jest obarczone błędem, termometry wyskalowane w ten sposób będą zaniżać temperaturę. W rzeczywistości może być nawet 0,7-1,0K na termometrze mniej niż rzeczywiście.
Aby poprawnie wykonać skalowanie w WODZIE LODOWEJ należałoby umieszczać czujniki w wodzie z lodem ale nie podczas topnienia tylko podczas zamarzania. Należałoby chłodzić pojemnik z mieszaniną jakimś mini-agregatem chłodniczym albo po prostu postawić go na mrozie....



zawsze będzie jakiś błąd...sam pomiar będzie błędem, bo termometr z sondą, jak dam pod izolację do złączki,z pastą to temperatura w pomieszczeniu i tak będzie w jakiś sposób zakłócać pomiar...
właśnie jest odpowiednia temperatura na zewnątrz i robię skalowanie tak jak piszesz

TwojPan
27-02-2018, 10:36
U mnie temp DZ 9/5 po 4 godzinach grzania.
Wreszcie jeden na forum z poprawnie zrobionym DZ :) U sąsiada podobne temp.
Pewnie firma instalująca wiedziała z jakim gruntem ma do czynienia (miała mapy geologiczne) albo skorzystała z badań geologicznych robionych pod kątem wykonania PF.

domelek
27-02-2018, 11:12
Wreszcie jeden na forum z poprawnie zrobionym DZ :) U sąsiada podobne temp.
Pewnie firma instalująca wiedziała z jakim gruntem ma do czynienia (miała mapy geologiczne) albo skorzystała z badań geologicznych robionych pod kątem wykonania PF.

Niestety głupota ma to do siebie, że jest nieuleczalna... jesteś geologiem z wykształcenia?

magdaseb
27-02-2018, 11:52
Niestety głupota ma to do siebie, że jest nieuleczalna... jesteś geologiem z wykształcenia?

:wave:

Tomek B..
27-02-2018, 12:23
Niestety mieszanie geotermii z ciepłem gruntu, z ktorego korzystają pompy ciepła, to bardzo częsta przypadłość. Na szczęście wyleczalna.

JTKirk
27-02-2018, 12:50
W inny wątku ekspert nie raczył odpowiedzieć, widzę, że tutaj tez swoje mądrości szerzy, może w końcu raczy nas oświecić - to do @TwójPan


To może w końcu wytłumaczysz dlaczego uważasz że DZ jest wątpliwie wykonane , podziel się w końcu wiedzą , może następni forumowicze decyduąc się na wykonanie DZ , wykonają poprawnie W/G Twoich rad .
jak najbardziej w temacie wątku.

TwojPan
27-02-2018, 13:01
W inny wątku ekspert nie raczył odpowiedzieć, widzę, że tutaj tez swoje mądrości szerzy, może w końcu raczy nas oświecić - to do @TwójPan


jak najbardziej w temacie wątku.

Panowie.
Miło mi obserwować jak "towarzystwo wzajemnej adoracji" zdyszane , szybko zbiega się na samo słowo niepoprawnie wykonane DZ.Obserwując bacznie,są to sami delikwenci z marniutkimi DZ, sądząc po temp jakie podają.
Odpowiadam po raz kolejny,co robiłem już wielokrotnie.
Dolne źródło , można zrobić wszędzie.Zawsze pozostaje pytanie, czy ze względu na warunki gruntu-ma ono sens.Jest w Polsce kilka firm, które nie wróżą z fusów,a nawet jak delikwent nie posiada PF (bo wtedy ma badania gruntu) -takie badanie wykonują.Inna sprawa, czy są w stanie zrezygnować z wykonania DZ, znajdując niesprzyjające warunki jak u mnie, czyli piasek.W takiej sytuacji, jedni wykonawcy informują inwestora, że PC gruntowa jest złym pomysłem i niepotrzebnym wydatkiem i montują PC PW, a inni robią kilometry rurek -kasując inwestora aż miło.Oczywiście z marnym skutkiem.Marnym, jak Wasze temp.na DZ po 3h pracy jakie Panowie z "towarzystwa wzajemnej" adoracji tutaj podajecie.
Jasne ?
;)

magdaseb
27-02-2018, 13:12
Sugerujesz że ciepło na glębokości 100m pochodzi ze słońca?

No raczej ciepło na głębokości 50-100 metrów (a takie odwierty najczęściej są wykonywane) nie jest ciepłem geotermalnym (ono znajduje się na głębokości 100-4000 metrów). Natomiast temperatura na głębokości odwiertów na potrzeby PC wynosi 12* do13*. Jak lepiej odzyskać ciepło z takiej temperatury???- wpuszczając glikol o temperaturze 10*, 5* czy może 0*? Oczywiście im niższa temperatura glikolu, tym skuteczniejsze odzyskanie energii. Należy jedynie pamiętać, aby nie zamrozić DZ ponieważ regeneruje się ono poprzez poziomy przepływ wód podskórnych. Takie informacje pozyskałem z różnych źródeł i są one wg mnie logiczne. Jeżeli ktoś na odwiertach ma temperatury dodatnie 5 a nawet 10 stopni, to po co mu glikol w instalacji DZ?

wihajster
27-02-2018, 13:17
Jest w Polsce kilka firm, które nie wróżą z fusów,a nawet jak delikwent nie posiada PF (bo wtedy ma badania gruntu) -takie badanie wykonują
Po powrocie z banicji pier6olisz jeszcze większe bzdury.
Co ma płyta fundamentowa do odwiertów...
Idź do lekarza.

Tomek B..
27-02-2018, 13:36
Sugerujesz że ciepło na glębokości 100m pochodzi ze słońca?

Bliżej mu do ciepła dostarczanego z powierzchni, niż do tego geotermalnego :).

TwojPan
27-02-2018, 13:52
Po powrocie z banicji pier6olisz jeszcze większe bzdury.
Co ma płyta fundamentowa do odwiertów...
Idź do lekarza.
Widzisz pan.Jedni wykonawcy PF wymagają badań gruntu,a inni marni nie.Tak jak z wykonawcami DZ.
Zero intelugencj,panie.Nawet tego nie zrozumiałeś

wihajster
27-02-2018, 14:16
Widzisz pan.Jedni wykonawcy PF wymagają badań gruntu,a inni marni nie.Tak jak z wykonawcami DZ.
Zero intelugencj,panie.Nawet tego nie zrozumiałeś
To co napisałeś zrozumiałem. Tylko ty nie rozumiesz co napisałeś. Taka różnica.

Nie ma żadnego związku z badaniami gruntu do celów budowlanych (i to niezależnie czy PF czy tradycyjnie) a możliwością doboru odwiertów na podstawie takich badań.

JTKirk
27-02-2018, 14:20
Panowie.
Miło mi obserwować jak "towarzystwo wzajemnej adoracji" zdyszane , szybko zbiega się na samo słowo niepoprawnie wykonane DZ.Obserwując bacznie,są to sami delikwenci z marniutkimi DZ, sądząc po temp jakie podają.
Odpowiadam po raz kolejny,co robiłem już wielokrotnie.
Dolne źródło , można zrobić wszędzie.Zawsze pozostaje pytanie, czy ze względu na warunki gruntu-ma ono sens.Jest w Polsce kilka firm, które nie wróżą z fusów,a nawet jak delikwent nie posiada PF (bo wtedy ma badania gruntu) -takie badanie wykonują.Inna sprawa, czy są w stanie zrezygnować z wykonania DZ, znajdując niesprzyjające warunki jak u mnie, czyli piasek.W takiej sytuacji, jedni wykonawcy informują inwestora, że PC gruntowa jest złym pomysłem i niepotrzebnym wydatkiem i montują PC PW, a inni robią kilometry rurek -kasując inwestora aż miło.Oczywiście z marnym skutkiem.Marnym, jak Wasze temp.na DZ po 3h pracy jakie Panowie z "towarzystwa wzajemnej" adoracji tutaj podajecie.
Jasne ?
;)

Problem w tym, że coś tam ci świta, ale nie do końca. Najpierw pada stwierdzenie - że wszystkie DZ są wykonane niewłaściwie, ale specjalnie podajemy zaniżone temperatury. Bez rozróżnienia, co jak gdzie, w jakim warunkach...
Jaki sens ma robienie badań gruntu, skoro robiłem fundamenty (dom podpiwniczony) wiem jaki jest grunt i planowałem DZ zrobić we własnym zakresie poziome. Dodam jeszcze, że spora część mojej działki na której budowałem, była ileś tam lat wcześniej eksploatowana przez pobliską cegielnię. Cegielnię, a nie kopalnię piasku. DZ robiłem we własnym zakresie. Wykop 1,7-1,8m głębokości(minikoparka), każda rura osobno w wykopie, odstęp pomiędzy zasilaniem a powrotem 1m, ostatnia pętla około 0,8m. DZ źródło zrobione tanio, przewymiarowane.
Poproszę szacownego eksperta o wskazanie, gdzie zrobiłem błąd wykonując DZ. I jak mogłem je zrobić lepiej. I jeszcze, jakie powinienem mieć temperatury DZ. W tamtym innym wątku wkleiłem wykres zależności - ale nie doczekałem się odpowiedzi, jaką powinienem mieć temperaturę DZ zakopanego na 1,7-1,8m

JTKirk
27-02-2018, 14:29
jak dla mnie to kiepska ta moderacja, bo wypisywanie tych głupot zaczęło się tutaj

Śledziłem długo wątek o temp.DZ zw gruntówkach.Śmiem twierdzić,że żaden z użytkowników nie ma poprawnie wykonanego DZ.Chyba ,że podają zanizone temp :)

Jednoznacznie chodziło o DZ, bez rozróżnienia odwierty czy inne...

TwojPan
27-02-2018, 14:30
To co napisałeś zrozumiałem. Tylko ty nie rozumiesz co napisałeś. Taka różnica.

Nie ma żadnego związku z badaniami gruntu do celów budowlanych (i to niezależnie czy PF czy tradycyjnie) a możliwością doboru odwiertów na podstawie takich badań.

A ja nie pisałem o odwiertach ,pisząc o wykorzystaniu badań gruntu pod PF ;)

Tomek B..
27-02-2018, 16:56
Jeśli słońce nagrzewa ziemię do 100m w głąb to dlaczego DZ pozime nie powinno być głębiej niż 2 m?

Źródłem transportu ciepła z warstw wyższych do niższych są: wody gruntowe i podziemne.
Kto twierdzi, że DZ poziome nie powinno być głębiej niż 2 m? Poprawnie powinno być do pierwszej warstwy nieprzepuszczalnej, ponieważ najprawdopodobniej poniżej tej warstwy znajduje się warstwa iłów i piasków do, której w ogóle nie docierają wody podziemne. Może być to kolejne kilkanaście metrów, poniżej których znajduje się druga warstwa nieprzepuszczalna a dalej rzeki piasków zasobnych w wody podziemne. To, że ktoś ma 100 m głębokości odwierty wcale nie oznacza, że całe 100 m pracuje skutecznie. Tak naprawdę może to być tylko połowa, ponieważ duża ilość metrów odwiertu może pracować poza warstwami wodonośnymi.

Tomek B..
27-02-2018, 17:41
Może lepiej sprawdź rozkład temperatur w ziemi i jej zmiany wraz z porami roku.
Może wtedy zorientujesz się że wpływ na temperaturę ziemi głębiej niż 15-20m ma głównie ciepło z wnętrza ziemi a nie słońce.

Czy przypadkiem na tych głębokościach temperatura nie jest stała? A jeśli tak jest, to dlaczego użytkujący odwierty mają inne temperatury latem i inne zimą?
Latem grzeją się od jądra ziemi bardziej niż zimą? Ale jajca:).

Tomek B..
27-02-2018, 18:05
Na głębokpściach większych niż 20 m jest stała dla danej głębokości ale żeby glikol doszedł do pompy musi przejść przez te pierwsze 15-20m gruntu o temperaturze zmieniającej się z porami roku.
Również dobiegi do kolektora pompy idą na głębokości do 2 m a może ich być kilkanaście metrów.
Nie rozumiesz tego? Ale jajca :)

Czyli według ciebie po co to wszystko jest? Wystarczy kilkanaście metrów dobiegów na 2m głębokości i 20 m odwiertów aby ogrzewać dom?
W jakim celu robi się te odwierty po 100m?

Tomek B..
27-02-2018, 19:04
Że wahania temperatur są to nie znaczy że są takie same jak tych z poziomymi DZ.
Zapytaj tych z poziomymi DZ jakie mają temperatury pod koniec zimy po chłodnym pochmurnym lecie.
Pionowe DZ nie mają takiego problemu.
Wiesz dlaczego?

Nie muszę nikogo pytać bo, sam korzystam z poziomego wymiennika.
Parafrazując: nadal uważam, że na warunki temperaturowe gruntu do co najmniej 100m głębokości, największy wpływ ma energia dostarczana przez słońce.
To, że na tych głębokościach temperatura została ustalona na pewnych poziomach, rownież zawdzięczamy słońcu.

Tomek B..
27-02-2018, 20:09
Niestety nie wiesz o czym piszesz.
Pokazałem Ci wykres temperatury gruntu i widzę że zupełnie go nie zrozumialeś.
Nie będę Ci tego dalej tłumaczył bo nie widzę możliwości abyś to zrozumiał.

Zastanawiałeś się może, dlaczego taki wykres powstał?
Typowo spekulacyjnie: operacja słoneczna zostaje zmniejszona o 30%, co stanie się z temperaturą na powierzchni i w głąb gruntu?

Tomek B..
27-02-2018, 21:16
Czy zastanowiłeś się jak to jest możliwe że poniżej 20m temperatura jest stała chociaż w lecie jest +20C a w zimie jest -20C?
Po prostu slońce nie ma wpływu na temperaturę na głębokości poniżej tych 20m.
Temperatura jest tam zależna jedynie od temperatury w środku ziemi.
Nawet jak slońce przestanie świecić ta temperatura będzie nadal stała.

Słońce ma największy wpływ. Jeśli średnie temperatury na Ziemi wzrosną lub spadną, to automatycznie zmieni się rozkład temperatur w strukturze geologicznej planety.
Wiesz dlaczego pewne rejony Syberii nazywane są wieczną zmarzliną?
A dlaczego na biegunie północnym czy południowym pokrywa lodu ciągnie się kilometrami w głąb?
Dlaczego jąderko nie ogrzewa?
Bo za to jakie panują temperatury na zewnątrz i wewnątrz planety Ziemi odpowiedzialne jest Słońce.

Tomek B..
27-02-2018, 22:02
W takim razie już wszystko wiemy i możemy zakończyć dyskusję:)

Xerox
27-02-2018, 22:16
Mieszkam prawie na szczycie górki więc wody gruntowe raczej szybko tam powinny opadać, ale co dziwne jak tylko dziubnę w ziemi to wszędzie mokro, nawet kałuże stoją mi na luźnym gruncie. Miałem nadzieję że w takich warunkach wyniki będę miał lepsze, na razie to jest katastrofa. Nie mieszkam jeszcze, temp w domu 18-19st, brak grzania CW, ale dopiero co drzwi zamontowałem, jeszcze tydzień temu grzałem cały dom może to wykończyło DZ
U mnie podłoże podobne.
Pierwszy sezon (grzeje od listopada), jeszcze wykończeniówka działa, więc temperatura w domu ok 16 stopni, brak grzania CWU, chata ocieplona i szczelna - czyli teoretycznie powinien być lajcik dla PC.
A tutaj:
Przy tych mrozach (ok -12*C), po 1h pracy pompy DZ na wejściu -3*C, na wyjściu -6*C... Trochę mało, co nie?!
Pompa Nibe 1245 6kW, odwierty 2x 85m, do ogrzania ok 190m2.

Tomaszs131
28-02-2018, 04:29
U mnie podłoże podobne.
Pierwszy sezon (grzeje od listopada), jeszcze wykończeniówka działa, więc temperatura w domu ok 16 stopni, brak grzania CWU, chata ocieplona i szczelna - czyli teoretycznie powinien być lajcik dla PC.
A tutaj:
Przy tych mrozach (ok -12*C), po 1h pracy pompy DZ na wejściu -3*C, na wyjściu -6*C... Trochę mało, co nie?!
Pompa Nibe 1245 6kW, odwierty 2x 85m, do ogrzania ok 190m2.

Koniecznie skontaktuj się z instalatorem. Zrób to zanim DZ zamarznie. Coś jest nie tak- zbyt mało glikolu, nitki zapowietrzone lub coś innego?

JTKirk
28-02-2018, 05:15
jeszcze jest opcja, że to zanieczyszczenia z rur DZ, zatrzymały sie w obiegówce i przepływ jest zupełnie inny niż ci się wydaje. Ja w 1 sezonie grzewczym coś podobnego miałem. Po zdemontowaniu obiegówki było w środku trochę drobnych kamyczków....po wyczyszczeniu i ponownym zamontowaniu temperatury podskoczyły i to znacznie.

wihajster
28-02-2018, 05:57
Przepływ OK, tylko jeden odwiert może nie pracować.

Xerox
28-02-2018, 07:59
Koniecznie skontaktuj się z instalatorem. Zrób to zanim DZ zamarznie. Coś jest nie tak- zbyt mało glikolu, nitki zapowietrzone lub coś innego?
Kontaktowałem się - przyjechał, sprawdził (zarówno ustawienia pompy, jak i instalację) i kazał obserwować...
- Glikolu nie jest za mało, bo ciśnienie pokazuje ok 1,8 i pojemniczek wyrównawczy jest prawie pełny.
- Serwis przeczyścił też filtr - był czysty.
- Zastanawiam się nad zapowietrzeniem, ale z tego co powiedział instalator to automatycznie powinno się odpowietrzać. Nie wiem, czy jakoś ręcznie mogę to wymusisz? (nie mam żadnej studzienni rewizyjnej na zewnątrz)


jeszcze jest opcja, że to zanieczyszczenia z rur DZ, zatrzymały sie w obiegówce i przepływ jest zupełnie inny niż ci się wydaje. Ja w 1 sezonie grzewczym coś podobnego miałem. Po zdemontowaniu obiegówki było w środku trochę drobnych kamyczków....po wyczyszczeniu i ponownym zamontowaniu temperatury podskoczyły i to znacznie.
Co to znaczy "po zdemontowaniu obiegówki"? U mnie jedyny dostęp do DZ to przy filtrze, gdzie mogę napełnić glikol, bądź właśnie przeczyścić filtr.

JTKirk
28-02-2018, 08:17
znaczy dokładnie to co napisałem. Odkręcenie śrub i demontaż :P
Ale ja mam nietypową instalację - wszystkie pompy obiegowe mam w kotłowni,w PC nie ma żadnych pomp.

Gdzieś musi być problem, bo takie temperatury to nie jest normalna rzecz. Najlepiej powiedzieć, że to samo powinno się odpowietrzać i umyć ręce, nieprawdaż?

wihajster
28-02-2018, 08:28
Zamknij pierwszy z tych 2. odwiertów i obserwuj temperatury, potem otwórz pierwszy i zamknij drugi. Próbuj po około 15 minut. W którymś nie masz (prawie wcale) przepływu albo nie wypełnione niczym odwierty...
To nie wygląda na problem z pompą obiegową ani z filtrem.

Xerox
28-02-2018, 12:45
Zamknij pierwszy z tych 2. odwiertów i obserwuj temperatury, potem otwórz pierwszy i zamknij drugi. Próbuj po około 15 minut. W którymś nie masz (prawie wcale) przepływu albo nie wypełnione niczym odwierty...
To nie wygląda na problem z pompą obiegową ani z filtrem.
Dzięki za sugestie!
Będę sprawdzał zatem oba odwierty (duże prawdopodobieństwo, że działa tylko jeden) - niestety muszę się do nich dokopać najpierw (do domu wchodzą już 'tylko' dwie rury od DZ) więc trzeba przeczekać te mrozy trochę...

JTKirk
28-02-2018, 12:53
...

Proszę szacownego experta o odpowiedź na nurtujące mnie - i nie tylko mnie pytania.

Xerox
28-02-2018, 13:40
Jak masz te odwierty połączone? Szeregowo czy równolegle?
Jeżeli tylko jeden działa to by znaczyło że są połączone równolegle ale wydawało by się logiczne mieć dostęp do miejsca gdzie te pętle są połączone.
Z tego co piszesz wynika że kolektor łączący pętle masz zakopany!? :(
Połączone są równolegle. Tak, wszystko jest zakopane - teoretycznie miało być bezobsługowo i bezawaryjnie ;) No nic, będziem działać w przyszłym tygodniu mam nadzieję.

wihajster
28-02-2018, 14:10
Dzięki za sugestie!
Będę sprawdzał zatem oba odwierty (duże prawdopodobieństwo, że działa tylko jeden) - niestety muszę się do nich dokopać najpierw (do domu wchodzą już 'tylko' dwie rury od DZ) więc trzeba przeczekać te mrozy trochę...
Niczego nie rozkopuj!!!!
Poproś instalatora żeby przyjechał odpowietrzyć pompą o dużej wydajności i dużej wysokości podnoszenia.
Jak nie ma takiej pompy to już czas sobie kupić....

Xerox
28-02-2018, 15:44
Może źle się wyraziłem. Tzn te rozkopy będzie robił instalator - ja tego nie tykam na razie. Dlatego też pisałem, że może w przyszłym tyg. jak się trochę ociepli.

Miałem już chyba tak odpowietrzane - bo zrobili obieg bez pompy ciepła, podłączyli pompę zewnętrzną i tak pół dnia chyba (przy okazji syf cały wyszedł bo założyli tymczosowo inny, większy filtr. Podobno nie można za dużego ciśnienia puszczać, żeby na dole na zagięciu sondy nie puściło?!

Przy okazji pogadam z instalatorem jak to z tym kolektorem i odpowietrzaniem, bo rzeczywiście wydaje się, że mam 'inne' rozwiązanie niż Wy :)

JTKirk
28-02-2018, 15:58
Połączone są równolegle. Tak, wszystko jest zakopane - teoretycznie miało być bezobsługowo i bezawaryjnie ;) No nic, będziem działać w przyszłym tygodniu mam nadzieję.

nie chce się wymądrzać, ale sposób w jaki masz to wszystko zrobione, mówi wiele o twoim instalatorze....
ja mam połączenie w budynku, tam jest rozdzielacz, zawory, wychodzą 4 pętle na zewnątrz...to o czym piszesz, to chyba jakiś nowy anty-standard...:(

Xerox
10-04-2018, 11:51
Maly update. Pogoda dopisała, więc można było kopać.
Okazuje się, że jeden z odwiertów jest niedrożny, dlatego taka niska temperatura - przez zimę szło na jednym.
Suma summarum będzie robiony nowy odwiert, ale tak jak sugerowaliście wprowadzam teraz wszystko najpierw do domu, potem rozdzielacz i na końcu pompa.