PDA

Zobacz pełną wersję : kuchnia + bojler



lukbon
28-07-2007, 13:48
witam!mam problem proszę o pomoc.mianowicie mam kuchnię węglową, w której jest wężownica i chcę kupić podgrzewacz wody (bojler), tylko nie wiem jaki, bo są bojlery z wężownicami i bez i proszę o poradę jaki mam wziąć i jak podłączyć. z góry dziękuje

cortazar1
28-07-2007, 15:36
POdłaczam sie do pytania.
Ale z tego co rozumiem to tzw. wezownica musi znajdowac sie w kuchni .

plamiak
28-07-2007, 16:00
Jedna wężownica znajduje się w palenisku, a druga w bojlerze (oddaje ciepło do wody).Obie wężownice trzeba połączyc grubymi rurami i koniecznie w najwyższym punkcie tej instalacji podłączyć naczynie wzbiorcze (otwarte). Ja z 15 lat temu robiłem coś takiego - bez żadnych obliczeń - na żywca. Dałem rury bodajże calowe, w najmiższym punkcie spust, w najwyższym naczynie wzbiorcze i zawór do napełniania. Miałem bardzo dobra nagrzewnicę w palenisku i zagrzanie bojlera 120 l trwało max 2 godziny słabego palenia pod blachą.

cortazar1
29-07-2007, 18:09
A kto to montuje?
hydraulik czy zdun ?

29-07-2007, 18:25
hydraulik

cortazar1
29-07-2007, 18:33
ale zdun musi chyba działas z nim w porozumieniu?
bo trzeba jakos rozumnie zaplanowac miejsce w kuchni na wymiennik

29-07-2007, 19:09
owszem
mozna zrobic to w dwojaki sposób
- zmierzyc w sklepie rozmiar "podkowy" i podac zdunowi
- kupic podkowe /nie znam aktualnych cen ale kiedy kupowałem oscylowała między 30 - 50 PLN/ i zdun wykonuje odpowiednio duze i wyprofilowane palenisko do otrzymanego "wzornika"

p.s.
nietypową podkowe /do danego juz wykonanego paleniska/ moze wykonac hydraulik dysponujacy giętarka do rur i spawarką

cortazar1
29-07-2007, 20:30
Widzialem takie gotowe w sklepie, zaleznie od rozmairu, materialu i spawu roznily sie solidnie cena, okolo 100-400 zł

29-07-2007, 20:51
to znaczna róznica w stosunku do tego co podałem

cortazar1
29-07-2007, 20:56
No wiesz stal podrozala okropnie !
a po drugie mysle , ze ty mowisz o wymiennikach o przekroju rurowym, a te sa tansze.

cortazar1
29-07-2007, 21:04
acha, spotkalem tez modele bez szwa, z wprasowanymi na zimno koncowkami i te były najdrozsze.

29-07-2007, 21:28
No wiesz stal podrozala okropnie !
a po drugie mysle , ze ty mowisz o wymiennikach o przekroju rurowym, a te sa tansze.

tak, mówiłem o wymienniku o przekroju rurowym, ze stosunkowo cienkosciennej rury - taka seryjna minimalistyczna produkcja do której końcówki gwintowane powinien dospawac sobie sam hydraulik
uwazam, ze mimo to kilka lat taka podkowa wytrzyma
a ze wzgledu na to, ze jest to typówka - bez problemu można ja bedzie dokupic w dowolnym momencie

cortazar1
29-07-2007, 21:38
A to masz racje, oczywiscie ze tak jest.
Myslisz,ze jej trwałosc mozna zwiekszyc przez bardziej odpowiednie umiejscowienie? wiem , ze robi sie specjalne kanały ktore "schładzają" temperature z kuchni

cortazar1
29-07-2007, 21:43
A co sądzisz, zeby z kuchni pociągnac ogrzewanie podlogowki ? oczywisci etylko w pomieszczeniu kuchennym

29-07-2007, 21:49
z opini fachowców głoszonych na forum, wynikało ze dla ochrony stali dobrze jest
- utrzymywac temperatury powyzej 60*C /wtedy nie osadza sie dziegć i sadza/
- palic węglem I gatunku /niezasiarczonym/
- przepalac dwoma gatunkami paliwa na zmiane
węglem /którego spaliny maja odczyn zasadowy/ i drewnem /którego spaliny maja odczyn kwaśny/
stosując te zasady - wydłuzamy zywotnośc stali majacej kontakt z ogniem i spalinami
A co sądzisz, zeby z kuchni pociągnac ogrzewanie podlogowki ? oczywisci etylko w pomieszczeniu kuchennym
nie wiem jak z podłogówką /prawdopodobnie nie pojdzie na grawitacje i wymaga stosunkowo niskiego parametru czynnika grzewczego/
ale mozliwe jest ogrzewanie grzejnikiem pomieszczenia zasilanego z podkowy

cortazar1
29-07-2007, 22:04
mysle, ze bez pompy nie pojdzie, to fakt.
Sprobuje pogadac z hydraulikiem co on o tym sązdzi, wygladał na rozsądnego

cortazar1
29-07-2007, 22:09
troche z innej beczki, bo widze ze masz doswiadczenie,
co sądzisz zeby umiescic butle gazową w pomieszczeniu gdzie bedzie stał piec co ? to jest pomieszczenie okolo 12 m2

29-07-2007, 22:18
co do podłogówki - rozmawiaj jeszcze z hydraulikiem

w temacie butli - mam takie dane

Zasady instalowania butli:

- butla musi znajdować się w odległości conajmniej 1,5 m od urządzeń emitujących ciepło
- butli nie wolno umieszczać w sąsiedztwie urządzeń powodujących iskrzenie, takich jak: gniazda wtykowe, włączniki elektryczne, liczniki bądź inne urządzenia elektryczne
- butle muszą być ustawiane pionowo i zabezpieczone przed uderzeniem lub przewróceniem
- temperatura pomieszczeń, w których instaluje się butle nie powinna przekraczać 35 C

jesli w kotłowni wygrodzisz kacik, który spełnia te kryteria ...

acha jeszcze to:
- jeżeli przechowujemy butlę z gazem nie podłączoną do żadnego urządzenia, musimy umieszczać ją poza pomieszczeniem mieszkalnym, zawsze powyżej poziomu otaczającego terenu (gaz propan-butan jest cięższy od powietrza)

cortazar1
29-07-2007, 22:22
Tego wszystkiego chyba nie spelnie, a poza tym
nie chce ryzykowac,
prosciej bedzie schowac ja w kuchni pod zlewem.

cortazar1
29-07-2007, 22:25
A masz jakis rozsądny pomysł na zrobienie fajnego okapu nad taka kuchnią?
ona bedzie miala spore rozmiary, wiec i okap musi byc duzy

29-07-2007, 22:29
butle mozna tez na zewnatrz (jakas azurowa skrzynka z daszkiem) i rura stalowa w poblize kuchenki

okap - to najlepiej załatwic z blacharzem, przyjdzie, pomierzy i zaproponuje optymalne wymiary i kształt (dokupienie wentylatorka czy jakies podswietlenie nie powinno stanowic wiekszego problemu - tak mysle)

cortazar1
29-07-2007, 22:35
Moze masz racje, mam na miejscu fajnego kowala,
moze cos ładnego wyfasowac z blachy.

Chociaz zona chciała cos z gipson -kartu na stelazu, ale boje sei czy tam nie bedzie za duza temperatura?

29-07-2007, 22:44
widziałem kiedys ze na konstrukcji z blachy zrobiono z /opalonej palnikiem/ boazeri imitacje dachu krytego gontem ale w formie stylizowanego daleko posunietego zniszczenia
fajnie sie to prezentowało ... ale palic ostro pod tym okapem - tez miałbym obawy

cortazar1
29-07-2007, 22:47
A jak wykombinowac konstrukcje, zeby zrobic go z cegły?

30-07-2007, 05:21
trzeba by murowac na szalunku - tak jak wykonuje sie strop Kleina plus zbrojenie spoin