PDA

Zobacz pełną wersję : ściana z klinkieru - jaka zaprawa?



mieczotronix
13-07-2003, 18:51
Czy ktoś ma praktyczne doświadczenia na ten temat? Mam ścianę licową z klinkieru. Klinkier ma być piaskowy, a spoiny szare. Czy muszę murować tą ścianę zaprawą, a potem wykonać spoinowanie fugą? Dlaczego tak trzeba robić? A może wystarczy sama zaprawa?

Czy ktoś wie co to za zaprawa do klinkieru, którą sprzedaje PSB pod swoją marką? Jest narysowana na tej stronie (http://firmy.zambrow.org/ogloszenia.php?strona=bemex)
(Czy to jakiś no-name? czy jakaś porządna zaprawa?) Kosztuje to coś 10,50 zł za 25 kg worek.

Koko
13-07-2003, 19:44
Witaj. Tez mam elementy elewacji z klinkieru w kolorze piaskowym. Sa juz gotowe i wygladaja super. Zaprawa do klinkieru nie moze zawirac wapna i dlatego trzeba je zastapis specjalnym plynem bezwapiennym. Ja ponadto zastapilem zwykly cement szary - bialym i dodalem barwnik bo spiony tez chcialem w kolorze piaskowym, ale w troche ciemnieszej tonacji. Niezbyt ciemnej bo nie chcialem efektu kratki na scienie. Pilnuj murarzy by nie pochlapali klinkieru zaprawa z innych fragmentow sciany. Mozna to ocywiscie delikatnie wyskrobac, le plamy pozostaja. Najlepiej oslon folia i dobrze przyklej. Gotowa zaprawa do klinkieru tez pewnie jest OK i nie bedzie powodowala wykwitow wapiennych. Nie wiem jak z cena.
Pozdrawiam

ketiso
13-07-2003, 22:05
Z zaprawą do klinkieru jest tak,że powinna być tej samej firmy co klinkier.Możliwości wystąpienia wykwitów patrząc od strony zawartych zwiazków chemicznych w zaprawie czy też w cegle jest wiele. Każdy producent klinkieru ,jak sądzę wie na co zwrócić uwagę w przypadku swoich cegieł.Dlatego tez zaprawa jedynie firmowa to według mnie najlepsze rozwiązanie.Warto tez zdawać sobie sprawę ,że nawet najbardziej poprawna zaprawa nie zapobiegnie wykwitom w przypadku braku zachowania zasad sztuki murowania klinkieru-warto zapoznać się z zaleceniami producenckimi.
HEJ!

mironmk
13-07-2003, 22:28
ja skorzystałem z zaprawy gotowej sopro i jak na razie (rok) jest super, ale jest droga ok.30zł za worek.
www.sopro.pl (chyba)

_ZBYCH_
14-07-2003, 11:27
Klinkier powinien być murowany na barwioną zaprawę. Późniejsze fugowanie jest bardzo pracochłonne (jeśli ma być wykonane ładnie i dokładnie) i jest to dodatkowa czynność do wykonania, za którą trzeba zapłacić. Poza tym klinkier może się przy tym ubrudzić. Najlepiej kupić gotową zaprawę w danym kolorze. Barwienie cementu może mieć zgubne skutki. U mnie murowali dwa słupki przy bramie i w jednym zaprawa jest jaśniejsza, a w drugim ciemniejsza, bo murarzowi "się mniej wsypało" :(
Nie jest to bardzo widoczne, ale jestem pedantem i zawsze mnie to będzie denerwowało :cry: Na ścianie wyglądało by to jeszcze gorzej. Trzeba przypilnować murarza, żeby murował na metalowe pręty o przekroju np. 10 x 10 mm, a nie na drewniane listewki. Przy metalowych prętach fugi są równe, a przy drewnianych listwach, niekoniecznie :(

ketiso
14-07-2003, 17:34
czy te pręty mają zostać w murze?
Jeżeli nie to jak widzisz fugowanie "od razu"
HEJ!

14-07-2003, 21:15
ZBYCHU! Jeśli murarze ci brudzili klinkier a ponadto nie potrafili zachować proporcji barwnika to powinienieś ich wygonić z budowy bo to papraje, a nie profesjonaliści.

15-07-2003, 13:48
Ja bede stosowal zaprawe Optiroca do murowania klinkieru M200.
Jutro ja odbieram w hurtowni.

mieczotronix
15-07-2003, 13:57
a co to za zaprawa ten M200? Ja u nich znalazłem w katalogu M100/600. Gdzie mogę coś poczytać o tej 200-tce? Czy jest tańsza od M100/600?

Wowka
15-07-2003, 14:00
Z wyższymi kosztami zaprawy barwionej można sobie poradzić następująco:
2 kielnie + sztaflik z zaprawą barwioną + sztaflik z zaprawą normalną.
Murarze tego raczej nie lubią (wiadomo utrudnienie) niemniej jest to praktykowane.

gaga2
15-07-2003, 14:09
Czyli można murowac klikier od razu na zaprawie w kolotrze docelowym bez fugowania. Właśnie mój wykonawca upiera się, że fugowanie musi być i już, inaczej się nie buduje. A ja sobie tak po cichu myślę, że może jednak wystarczy kupić zaprawę w kolorze docelowym (gafit) i to wystarczy ? Klinkier ma być na cokole i narożnikach domu, plus strefa wejściowa i taras. Co o tym myślicie?
Pozdrawiam,
Gaga2

_ZBYCH_
15-07-2003, 19:39
czy te pręty mają zostać w murze?
Jeżeli nie to jak widzisz fugowanie "od razu"
HEJ!

Widziałem, jak się muruje słupki z cegły klinkierowej. Pręty układa się, na poszczególnych warstwach cegieł, zlicowane z cegłami. Nakłada się do środka barwną zaprawę i kielnią rozprowadza tak, aby przylegała wszędzie do prętów. Na tym układa się kolejną warstwę cegieł, itd. Po ułożeniu czterech warstw cegieł - przerwa na wysychanie (bo prętów było za mało :lol: ). Takie wykonanie eliminuje konieczność fugowania.

_ZBYCH_
15-07-2003, 19:50
ZBYCHU! Jeśli murarze ci brudzili klinkier a ponadto nie potrafili zachować proporcji barwnika to powinienieś ich wygonić z budowy bo to papraje, a nie profesjonaliści.

Klinkieru mi nie brudził, ale barwienie mu nie wyszło :( .
Czynnie uczestniczyłem w operacji stawiania głównego słupka, bo stawiał je jeden murarz - ok. 70-letni. W jednym ze słupków miały być obsadzone dwie przelotowe, aluminiowe skrzynki na listu i pozostawione wnęki na domofony i zamek szyfrowy do otwierania bramy, a także rozprowadzone odpowiednio peshle. Jak zobaczyłem "precyzyjne" wycinanie cegieł szlifierką kontową z tarczą o średnicy 250 mm, to nie wiedziałem czy mam się śmiać, czy płakać, ale zakasałem rękawy, wyjąłem swoją szlifierkę (do robót precyzyjnych :lol: ) i sam powycinałem kształty w cegłach oraz wymurowałem słupek w części obsadzenia urządzeń. Drugi słupek stawiał już sam i stąd ta różnica w kolorze zaprawy :-? . Wygonić nie miałem sumienia, a poza tym wygonić to nie problem, tylko gdzie szukać dalej murarza do dwóch słupków?

_ZBYCH_
15-07-2003, 19:52
Czyli można murowac klikier od razu na zaprawie w kolotrze docelowym bez fugowania. Właśnie mój wykonawca upiera się, że fugowanie musi być i już, inaczej się nie buduje. A ja sobie tak po cichu myślę, że może jednak wystarczy kupić zaprawę w kolorze docelowym (gafit) i to wystarczy ? Klinkier ma być na cokole i narożnikach domu, plus strefa wejściowa i taras. Co o tym myślicie?
Pozdrawiam,
Gaga2

Widocznie Twój wykonawca ma swoją technologię, ale ponieważ to Ty płacisz, żądaj, aby wykonanie było takie, jak sobie życzysz!

kaKa
16-07-2003, 13:41
a co to za zaprawa ten M200? Ja u nich znalazłem w katalogu M100/600. Gdzie mogę coś poczytać o tej 200-tce? Czy jest tańsza od M100/600?

Sorki, to bylem ja.
Pomylilem sie - biore M100/600. Ma kolor szary i z zapraw do murowania Optiroca jest najtansza.

Pozdrawiam