PDA

Zobacz pełną wersję : wydajność studni chłonnej - PILNE - zalało mnie



jolka009
29-07-2007, 00:07
tydzień temu spadł deszcz. Trwał jakieś 30 min i po tym deszczu miałam 15cm wody w garażu (posadowniony jakiś 0,5 m poniżej pow. gruntu.

Obliczyłam że wlało mi się tam jakieś 5m3 wody z powierzchni dachu ok 40m2 (z pozostałych 120m2 powierzchni rynny schodzą w innych rogach budynku - nie przy garażu).

Zamierzamy odprowadzić tą deszczówkę do studni chłonnych - przyjechał fachowiec i stwierdził, że wykopie studnię chłonną o gł 2m i fi 0,8m.

Wychodzi mi z tego, że to cudo zmieści 1m3 wody a mi w pół godziny spadło 5m3. Oczywiście jak sama nazwa wskazuje studnia chłonna chłonie wodę na bieżąco ale jak szybko? wody gruntowe mam na głębokości ok. 1,4m.

theodolit
29-07-2007, 05:52
Pomijajac to ze nigdy nie liczylem - sprawdzalem w literaturze wydajnosci stuni chlonnych - na 1 rzut oka - proponuje zglosic sie do jakiegos projektanta inst. sanitarnych - niestety wydaje mi sie ze ciezko bedzie znalezc kogos kto sie dobrze na studniach chlonnych zna - wiec proponuje raczej starsze pokolenie, ktoer zna lepiej ta robote ;p


wydajnosc jak mozna sie domyslec uzalezniona jest od warunkow gruntowych dokladnie ich wskaznikow przepuszczalnosci - np studnia chlonna u mnie na dzialce - to by byla tylko teoria bo glina dookola...

moze na forum jest ktos kto zna lepiej temat i poradzi cos jak wiadomo bedzie w jakim gruncie bedzie ta studnia

pozdrawiam
piotrek

29-07-2007, 08:36
Pomijajac to ze nigdy nie liczylem - sprawdzalem w literaturze wydajnosci stuni chlonnych - na 1 rzut oka - proponuje zglosic sie do jakiegos projektanta inst. sanitarnych - niestety wydaje mi sie ze ciezko bedzie znalezc kogos kto sie dobrze na studniach chlonnych zna - wiec proponuje raczej starsze pokolenie, ktoer zna lepiej ta robote ;p ...

Wbrew pozorom obecnie również dość często korzysta się z urządzeń do wchłaniania wody: drenaży, studni chłonnych. Współczesna literatura podaje wzory do obliczeń takich urządzeń.

Jak słusznie zauważyłeś - aby policzyć dokładnie taką studnię trzeba znać przynajmniej współczynnik przepuszczalności gruntu nasyconego oraz (w zależności od tego jaki byłby rodzaj studni chłonnej) odległość zwierciadła wod gruntowej od dna studni.

Najprostszy przypadek to studnia znajdująca się całkowicie w warstwie przepuszczalnej lub nieprzepuszczalnej - powyżej swobodnego zwierciadła wody gruntowej, a oddawanie wody odbywa się tylko przez jej dno - czyli typowa studnia np. z kręgu betonowego, wypełniona w dolnej części żwirem.
Wtedy wydajność takiej studni liczy się (metodą Manga):
Q=4*pi*r*hs*kf
Q-zdolność chłonna studni [m3/s]
r-promień studni [m]
hs-głębokość studni liczona od jej dna [m]
kf-współczynni przepuszczalności gruntu nasyconego [m/s]

Metodą Manga można też liczyc studnie znajdujące się jednocześnie w dwóch warstwach: przepuszczalnej i nieprzepuszczalnej oraz z napiętym zwierciadłem wody gruntowej, wtedy oczywiście wzór jest trochę inny. Są również metody obliczania studni chłonnych metodą filtracji bocznej, ale tutaj obliczenia sa troche bardziej rozbudowane.

Barbossa
29-07-2007, 09:40
Obliczyłam że wlało mi się tam jakieś 5m3 wody z powierzchni dachu ok 40m2 (z pozostałych 120m2 powierzchni rynny schodzą w innych rogach budynku - nie przy garażu).

Zamierzamy odprowadzić tą deszczówkę do studni chłonnych - przyjechał fachowiec i stwierdził, że wykopie studnię chłonną o gł 2m i fi 0,8m.

Wychodzi mi z tego, że to cudo zmieści 1m3 wody a mi w pół godziny spadło 5m3. Oczywiście jak sama nazwa wskazuje studnia chłonna chłonie wodę na bieżąco ale jak szybko? wody gruntowe mam na głębokości ok. 1,4m.
tak bardziej po ludzku
jak sama policzyłaś zaproponowana studnia nie pomieści całości opadu więc to, co zaproponował fachowiec jest do bani, chyba że wykonana będzie w super gruntach(np piaskach), o naprawdę dużej chłonności
a jeżeli nie, to studnia ma robić za zbiornik deszczówki, który w jakimś okresie czasu odprowadzi to co skumulował do gruntu
tak więc, po chłopsku, studnia musi być większa, lub należy zastosować metodę naukową zaproponowaną w poście powyżej

wlodek8
29-07-2007, 10:48
Nie napisałaś którędy woda dostała sie do garażu. Jeżeli po nawierzchni to może wystarczy odprowadzić wodę z rynny na większą odległość i dodatkowo odwodnienie liniowe przed garażem. Jeżeli przesiąkła to może drenaż?

Rom-Kon
29-07-2007, 11:25
Dobrym sposobem jest wkopanie starych transporterów po butelkach i obłożenie ich geowłókniną. Taka "studnia" chłonna ma znacznie większą powierzchnię (uzależnioną od ilości transporterów) Chłonnoś jest uzależniona od przepuszczalności gruntu. Pojemność buforowa też jest uzależniona od ilości skrzynek. Zamiast transporterów można kupić oryginalne skrzynki specjalnie produkowane do takich celów.

Jurek_Z
29-07-2007, 11:47
... Trwał jakieś 30 min ...
... Obliczyłam że wlało mi się tam jakieś 5m3 wody z powierzchni dachu ok 40m2 ...

Czyżby spadło 125 mm deszczu w przeciągu 30 min. :o
Przed takim opadem nie uchroni żadna studnia chłonna. Nawet rów melioracyjny takiej wody nie przyjmie.

Jurek_Z
29-07-2007, 11:51
...
a jeżeli nie, to studnia ma robić za zbiornik deszczówki, który w jakimś okresie czasu odprowadzi to co skumulował do gruntu tak więc, po chłopsku, studnia musi być większa ...

Z działeczki 1000m2 przy takim opadzie będzie 125 m3 wody. Wyjdzie niezła studzienka :D

Zbigniew Rudnicki
29-07-2007, 11:55
Nie piszesz jolka009 w jaki sposób i w jakim czasie woda przedostała się do garażu.
Przesiąkła ? Czy wlała się drzwiami? Nie piszesz też jaki masz rodzaj gruntu.
W Piasecznie nie koniecznie musi być piasek.
Jeżeli poziom podłogi w garażu jest 0,5m poniżej poziomu otaczającego dom gruntu, to po opadach woda będzie przesiąkać.
Trzeba było wykonać izolację wodną (t.zw. wannę).
A tak, to poza studzienką chłonną (na zewnątrz), w garażu trzeba wykopać i obetonować (w najniższym miejscu) studzienkę dla pompy sterowanej pływakiem (do kupienia w Leroy-M).
Kiedy w tej studzience pojawi się woda - to natychnmiast zostanie wypompowana.
Aby przyspieszyć chłonność studzienki (zewnętrznej, tej 2m x 0,8m), po wstawieniu kręgów na warstwie żwiru,, obsypać je z zewnątrz także żwirem.

jolka009
29-07-2007, 16:04
no więc woda wlała się przez bramę (drzwi garażowe). Przy bramie garażowej jest rynna, i to co ściekło z tej rynny wlało się do garażu.
Sam dom jest dobrze zaizolowany i przez ściany absolutnie nic nie przesiąka - woda dostała się wyłącznie przez drzwi.

Wody gruntowe są na poziomie 1,4m (było badanie geotechniczne)

Pomysł z pływakiem i pompą jest chyba najlepszy - do takiego wniosku doszliśmy, że przy takiej ilości wody naraz to nie wiem jaka wielka ta studnia musiałaby być.

jolka009
29-07-2007, 16:14
Wtedy wydajność takiej studni liczy się (metodą Manga):
Q=4*pi*r*hs*kf
Q-zdolność chłonna studni [m3/s]
r-promień studni [m]
hs-głębokość studni liczona od jej dna [m]
kf-współczynni przepuszczalności gruntu nasyconego [m/s]

Metodą Manga można też liczyc studnie znajdujące się jednocześnie w dwóch warstwach: przepuszczalnej i nieprzepuszczalnej oraz z napiętym zwierciadłem wody gruntowej, wtedy oczywiście wzór jest trochę inny. Są również metody obliczania studni chłonnych metodą filtracji bocznej, ale tutaj obliczenia sa troche bardziej rozbudowane.

W takim razie jak policzyć to kf (wsp. przepuszczalności)???
Mam podane w badaniu geotechnicznym że mam następujące wartwy (jadąc od góry):
1. gleba piaszczysta 0,3m
2. piasek średni żółty w spągu zagliniony - od 0,3m do 1,1m. Stopień zagęszczenia 0,45
3. piasek pylasty żółty od 1,1m do 1,8m. Stopień zagęszczenia 0,5m
4. glina piaszczesta brązowa 1,8m do 2,2m

Wody gryntowe na głębokości 1,4m.

Zastanawiam się nad tym co jest w pkt. 2 - może te gliny utrudniały odpływ wody?

jolka009
29-07-2007, 16:25
Metodą Manga można też liczyc studnie znajdujące się jednocześnie w dwóch warstwach: przepuszczalnej i nieprzepuszczalnej oraz z napiętym zwierciadłem wody gruntowej, wtedy oczywiście wzór jest trochę inny. Są również metody obliczania studni chłonnych metodą filtracji bocznej, ale tutaj obliczenia sa troche bardziej rozbudowane.

podaj mi proszę też wzór na obliczanie chłonności jeśli dno studni będzie PONIŻEJ wody gruntowej

29-07-2007, 17:12
podaj mi proszę też wzór na obliczanie chłonności jeśli dno studni będzie PONIŻEJ wody gruntowej

Wtedy wzór przyjmuje postać (dla studni okrągłej):
Q=4*pi*r*(hs-H)*kf
Q-zdolność chłonna studni [m3/s]
r-promień studni [m]
hs-głębokość wody studni liczona od jej dna [m]
H- odległość zwierciadła wody gruntowej od dna studni [m]
kf-współczynni przepuszczalności gruntu nasyconego [m/s]

Wyjaśnienie co oznacza H i hs (na podstawie "Odwodnienie dróg" R.Edel, wyd. WKŁ) widać na poniższym zdjęciu:

http://images23.fotosik.pl/41/937b3cb705b09ba7med.gif

Współczynniki kf wynoszą:
-żwir drobny: od 10^-2 do 10^-3 [m/s] (czytaj 10 do potęgi minus 2)
-piasek grubo i średnioziarnisty: od 10^-3 do 10^-4 [m/s]
-piasek drobnoziarnisty: od 10^-4 do 10^-5 [m/s]
-piasek pylasty: od 10^-5 do 10^-6 [m/s]
-less o strukturze nie naruszonej: od 10^-5 do 10^-6 [m/s]
-less o strukturze przerobionej: od 10^-7 do 10^-9 [m/s]
-pyły: od 10^-6 do 10^-8 [m/s]
-gliny: od 10^-8 do 10^-10 [m/s]
-gliny zwięzłe: od 10^-9 do 10^-11 [m/s]
-iły: od 10^-10 do 10^-12 [m/s]

Jurek_Z
29-07-2007, 19:05
no więc woda wlała się przez bramę (drzwi garażowe). Przy bramie garażowej jest rynna, i to co ściekło z tej rynny wlało się do garażu...
Zastanów się czy jest to tylko woda z tej rynny. Z tego co podałaś to na 1 m2 spadło u Ciebie w przeciągu 30 min 125 l wody :o
Gdzie były takie deszcze, toż to by była totalna powódź.

Może ta woda spłynęła z całej drogi dojazdowej jeżeli jest powyżej poziomu garażu i wystaczy się tylko przed nią zabezpieczyć ściekiem wzdłuż ulicy.


... z pozostałych 120m2 powierzchni rynny schodzą w innych rogach budynku - nie przy garażu ...

Co zrobiłaś z wodą z tej części dachu - było tego ~15 m3 ?

jolka009
29-07-2007, 22:03
do falkon:
no to policzyłam, że chłonność takiej studni byłaby 25 do 250 litrów na godz., czyli o kant d... potłuc taką studnię.

do Jurek_Z
pozostałe 15m3 wody spadło z pozostałych trzech rynien w innych rogach budynku i sobie wsiąkło w ziemię. Parter budynku jest posadowiony powyżej poziomu gruntu, jedynie garaż jest niżej niż reszta i tam się wlało. Wjazd do garażu mam nieco w dół.


Chyba jedynie słuszne rozwiązanie to pompa pływakowa. W każdym razie nie mam innej koncepcji.

Jurek_Z
30-07-2007, 07:49
do Jurek_Z
pozostałe 15m3 wody spadło z pozostałych trzech rynien w innych rogach budynku i sobie wsiąkło w ziemię.
Jeżeli masz tak chłonny grunt to byle jaka studnia przyjmie Ci opad z tych 40 m2 dachu.



Chyba jedynie słuszne rozwiązanie to pompa pływakowa. W każdym razie nie mam innej koncepcji.
Tak z ciekawości to gdzie tą wodę odpompujesz? Zrób odprowadzenie bezpośrednio z rynny do tego miejsca i po kłopocie. :)

kroyena
30-07-2007, 08:53
Jurek ona che to sąsiadowi przepompować... :roll: :lol:

Barbossa
30-07-2007, 09:18
Tak z ciekawości to gdzie tą wodę odpompujesz? Zrób odprowadzenie bezpośrednio z rynny do tego miejsca i po kłopocie. :)
zbyt proste rozwiązanie

jolka009
30-07-2007, 20:09
Tak z ciekawości to gdzie tą wodę odpompujesz? Zrób odprowadzenie bezpośrednio z rynny do tego miejsca i po kłopocie. :)
zbyt proste rozwiązanie

z byt proste bo woda pod górę ni cholery nie chce płynąć :lol:

Dzisiaj rozmawiałam ponowinie z panem od odwodnień, twierdził że na 100% jego rozwiązanie zadziała (studnia fi 80cm, z dziurawym dnem i dzurawymi bokami, obsypana keramzytem). Powiedział żebym mu zaufała :-?

Ja już żadnemu fachowcowi nie ufam... na wszystkim trzeba się poznać samemu...

Jurek_Z
30-07-2007, 20:35
Ja już żadnemu fachowcowi nie ufam... na wszystkim trzeba się poznać samemu...
Stąd moja uwaga co do możliwości wystąpienia tak wielkich opadów. Sprawdź jeszcze raz czy ta woda była tylko z dachu czy może spłynęła z ogrodu bądź drogi. W takim przypadku uchwycenie wody z rynny do studni chłonnej nie wystarczy.

Barbossa
30-07-2007, 21:36
z byt proste bo woda pod górę ni cholery nie chce płynąć :lol:

Ja już żadnemu fachowcowi nie ufam... na wszystkim trzeba się poznać samemu...
tzn wylot rury spustowej masz tak nisko, że punkt odprowadzenia będzie powyżej rynny?
co do fachowca - wie jaki tam jest grun? jaką ma chłonność?

jolka009
30-07-2007, 22:32
Jurek ona che to sąsiadowi przepompować... :roll: :lol:

nie sąsiadowi tylko na drogę. Ale tego tyż nie wolno podobno :evil:


Stąd moja uwaga co do możliwości wystąpienia tak wielkich opadów. Sprawdź jeszcze raz czy ta woda była tylko z dachu czy może spłynęła z ogrodu bądź drogi. W takim przypadku uchwycenie wody z rynny do studni chłonnej nie wystarczy.

dzisiaj się temu jeszcze raz przyglądałam no i stwierdziłąm że faktycznie, ponieważ opad był bardzo gwałtowny, woda spłynęła nie tylko z dachu ale i z części działki i z drogi - jak pisałam zjazd do garażu jest nieco w dół. Wniosek taki że trzeba będzie nieco wyprofilować teren. Spływanie z drogi załatwi podmurówka (na razie nie mam płotu), a przy bramie wjazdowej (w płocie) wykonawca radził lekki próg żeby woda płynęła sobie dalej drogą a nie do mojego garażu. Chyba brzmi rozsądnie co nie???


tzn wylot rury spustowej masz tak nisko, że punkt odprowadzenia będzie powyżej rynny?
co do fachowca - wie jaki tam jest grun? jaką ma chłonność?
tak aż nisko nie mam, ale chciałam tę podę lać na drogę, a nie rozsączać pod drogą - więc nie może to być rura ze spadkiem biegnąca pod zmienią .
Co do chłonności gruntu - tam są piaski pylaste i gliny piaszczyste - fachowiec od deszczu twierdzi że to są dobre grunty.
[/quote]

jacenty74
05-09-2012, 19:24
tydzień temu spadł deszcz. Trwał jakieś 30 min i po tym deszczu miałam 15cm wody w garażu (posadowniony jakiś 0,5 m poniżej pow. gruntu.

Obliczyłam że wlało mi się tam jakieś 5m3 wody z powierzchni dachu ok 40m2 (z pozostałych 120m2 powierzchni rynny schodzą w innych rogach budynku - nie przy garażu).

Zamierzamy odprowadzić tą deszczówkę do studni chłonnych - przyjechał fachowiec i stwierdził, że wykopie studnię chłonną o gł 2m i fi 0,8m.

Wychodzi mi z tego, że to cudo zmieści 1m3 wody a mi w pół godziny spadło 5m3. Oczywiście jak sama nazwa wskazuje studnia chłonna chłonie wodę na bieżąco ale jak szybko? wody gruntowe mam na głębokości ok. 1,4m.


Polecam kontakt z firmą: PRO-EKO-BUD Sp. z o.o. Kraków, tel. 12 626 01 29. Wykonują obliczenia i projekty.

pirawawa
05-09-2012, 19:54
Pewnie Twoja reklama pomoże po 5 latach od zapytania !!!