PDA

Zobacz pełną wersję : darowizna -jak to rozwiazac?



lukasz123
29-07-2007, 19:58
Witam. moi rodzice chcą mi podarować mieszkanie które ja planuje sprzedać . i tu moje pytanie: jak obejść podatek czy lepiej by oni sprzedali i darowali mi pieniądze czy może lepiej by darowali mi mieszkanie a ja bym sprzedał a pieniądze przeznaczył na budowę domu i bym nie musiał płacić podatku?( ale podobno od 1 stycznia2007 to już nie obowiązuje )

z gory dziekuje za odpowiedzi

simon1234
29-07-2007, 20:53
prosciej-rodzice sprzedaja mieszkanie a Tobie darowują gotowkę

Rysio_z_Klanu
29-07-2007, 20:53
To prawda. Podatek od darowizny przekazanej osobie z pierwszej grupy podatkowej już nie obowiązuje. Musisz tylko pamiętać by zgłosić fakt darowizny do US.

macio
29-07-2007, 21:15
W przypadku darowania nieruchomości fakt nie płacisz podatku natomiast jeżeli chcesz sprzedać mieszkanie to musisz zapłacić podatek - są dwa wyjątki:

1. jeżeli będziesz zameldowany w ofiarowanym mieszkaniu możesz je sprzedać po roku i wtedy nie płacisz podatku
2. jeżeli nie będziesz zameldowany w mieszkaniu bez podatku możesz je sprzedać po pięciu latach

Najlepszym wyjściem jest darowizna gotówkowa

pozdrawiam

kasiula77
29-07-2007, 21:33
Sprawa ma sie tak,niedawno miałam taka sama sytuacje jak ty.Mieszkanie w kórym mieszkałam do tej pory formalnie zawsze nalezało do mojego taty,jakos nie było nigdy czasu zeby je przepisać na mnie.Poniewaz postanowilismy sie wraz z mezem budowac poprosiłam tate aby sprzedac mieszkanie.Mieszkanie sprzedał tato a pieniązki przelał na moje konto,ja w skarbowym wypełniałam druczek(nie pamietam jaki)+dołaczałam dokument przelewu bankowego ze takowe pieniazki wpłyneły i tyle!!!!Zwykła formalnosc,zadne z nas nie płaci wzbogacenia,sprawa swieza bo mieszkanie sprzadałam w czerwcu! Ten druk wypełnisz na miejscu w skarbowym! Pozdrawiam.

lukasz123
29-07-2007, 22:14
kasula77 pocieszlas mnie bo mam podobny problem ale dzieki tobie wiem jak go rozwiazac ----dzieki

GosiaIAdam
30-07-2007, 08:20
Poza tym przy darowiźnie nie płacisz podatku, ale musisz mieć akt notarialny. A notariusz za darmo nie pracuje... oj niestety, nie pracuje.

Rysio_z_Klanu
30-07-2007, 11:04
Poza tym przy darowiźnie nie płacisz podatku, ale musisz mieć akt notarialny. A notariusz za darmo nie pracuje... oj niestety, nie pracuje.

A cóż za różnica?
Tylko taka, że notariusza opłacają rodzice w chwili sporządzenia aktu sprzedaży domu.
A w tym wypadku to zdaje się jedna kasa......

GosiaIAdam
30-07-2007, 11:08
Ano taka, że przy darowiźnie jesteś u notariusza dwa razy - raz robiąc darowiznę mieszkania na syna, drugi raz sprzedając mieszkanie. Gdy mieszkanie sprzedają rodzice - u notariusza są tylko raz :)

Rysio_z_Klanu
30-07-2007, 11:37
Ano taka, że przy darowiźnie jesteś u notariusza dwa razy - raz robiąc darowiznę mieszkania na syna, drugi raz sprzedając mieszkanie. Gdy mieszkanie sprzedają rodzice - u notariusza są tylko raz :)

Masz rację

kasiula77
30-07-2007, 11:44
słuchajcie, u notariusza płaci kupujący mieszkanie a nie sprzedajacy, a poza tym moj ojciec nie przekazywał mi darowizny notarialnie,zgłaszałam sie ten fakt tylko w urzedzie skarbowym i to w ciągu miesiaca!Poczytaj w
internecie na ten!Tylko! pieniadze za mieszkanie wpływaja na konto rodziców a póżniej na twoje z opisem:darowizna od Jana Kowalskiego dla syna Łukasza Kowalskiego.Mieszkanie niech sprzedadza rodzice, po co dwa razy dokonywac formalnosci,przeciez i tak dadza ci chyba pieniadze,nie rozmyslą sie jak zobacza taka sume na rachunku!! :D Pozdrawiam

Rysio_z_Klanu
30-07-2007, 12:00
kasiula77 - Darowizna nieruchomości rządzi się innymi prawami niż darowizna gotówki. W Twoim przypadku mieszkanie sprzedał Twój ojciec i darował Tobie pieniądze.
Jeszcze jedno. Kupujący doskonale wie ile będzie musiał zapłacić podatku i taksy notarialnej. Dlatego też będzie się starał "uszczknąć" cokolwiek z kwoty zapłaty za mieszkanie. Dla niego koszt nabycia nieruchomości to suma wielu składników w tym takze i opłat.


GosiaIAdam ma rację. Poprzednio jakoś "umknął" mej uwadze fakt, że mieszkanie stało by się dwukrotnie powodem wizytu u notariusza.

lukasz123
30-07-2007, 12:29
witajcie, a na jakiej podstawie moi rodzice nie beda placic podatku ze sprzedazy?

sSiwy12
30-07-2007, 13:03
Jesli byli włascicielami mieszkania dłużej niż 5 lat, to podatek nie wystepuje -wg. starych zasad i nowych też, z ta róznica, że mieszkania zakupione po 1.01.2007r. jeśli właściciel był zameldowany przez okres minimum 1 roku podatek też nie wystepuje.

lukasz123
30-07-2007, 14:31
w moim przypadku wlascicielem sa rodzice ale w mieszkaniu nie sa zameldowani czy jest to jakas przeszkoda? sa wlascicielami 20 lat

kasiula77
30-07-2007, 20:27
rysiu z klanu,masz racje!
mówie o darowiznie gotówki za sprzedane mieszkanie bo chyba dobrze zrozumiałam ze mieszkanie i tak bedzie sprzedawane????

łuki bo to nie oni sie wzbogacaja,pieniądze oddaja tobie.Mój tata był właścicielem mieszkania ponad 6 lat i zameldowani bylismy:ja ,mąż i dzieci.Nie bede udawać znawcy prawnego,pisze jak było w moim przypadku, a pytałam sie o wszystko znajomego urzednika ze skarbowego,zeby za lat kilka sie urzędy nie czepiały!

lukasz123
31-07-2007, 08:25
dzieki

Maffin
31-07-2007, 10:09
Najlepszym rozwiązaniem jest to, w którym dostaniesz gotówkę za sprzedaż mieszkania. Pamiętaj tylko, że musisz spisać z rodzicami umowę darowizny środków pieniężnych (2 egz.) - nie ma konieczności, aby była notarialna, a następnie z tymi umowami udajedz się do urzędu skarbowego (pamiętaj, że masz na to 30 dni od daty sporządzenia umowy). Tam wypełniasz formularz sd-z1, do pobrania za strony http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const=3&dzial=151&id=27765.
I to wszystko. Musisz jeszcze w US napisać oświadczenie, czy juz kiedyśrodzice darowali ci jakieś środki pieniężne. Nie ma się co stresować, wszystko jest do załatwienia. Kilka razy sama tak załatwiałam darowizny. Życzę powodzenia i pozdrawiam.
:D

lukasz123
31-07-2007, 10:50
Maffin, dzieki serdeczne za pomoc

pozdrawiam

d5620s
31-07-2007, 10:56
dzięki za te informaje-mi równiez sie przydadzą:)