PDA

Zobacz pełną wersję : Wylewanie ?aw w wykop ziemny



Uta
14-07-2003, 09:33
Witam forumowiczów
Mam nastepujący problem. Mniej więcej 2 lata temu w Muratorze pisano o wylewaniu betonu na ławy bezposrednio w odpowiednio przygotowany wykop ziemny i nie potrzeba wtedy robic szalunków (oszczędność na robociźnie). Dodatkowo aby za dużo betonu nie wsiąkało w ziemię zalecano wyłożenie wykopów folią. Po zalaniu betonu i wyschnięciu zalecano wystające resztki folii zawinąć na ławę czyli szczelnie ją opakować a na to izolacje i dalej fundamenty. Ostatnio jednak słyszałam że ława powinna oddychać i w razie zalania wodą aby mogła wyschnąć, co w przypadku zawinięcia w folię nie jest możliwe i z takim betonem może coś się dziać niewłaściwego.
Gdzie leży prawda? Za kilka dni będę to musiała rozstrzygnąć i na coś się zdecydować. Proszę o szybką pomoc.

HenoK
14-07-2003, 09:52
Witam forumowiczów
Mam nastepujący problem. Mniej więcej 2 lata temu w Muratorze pisano o wylewaniu betonu na ławy bezposrednio w odpowiednio przygotowany wykop ziemny i nie potrzeba wtedy robic szalunków (oszczędność na robociźnie). Dodatkowo aby za dużo betonu nie wsiąkało w ziemię zalecano wyłożenie wykopów folią. Po zalaniu betonu i wyschnięciu zalecano wystające resztki folii zawinąć na ławę czyli szczelnie ją opakować a na to izolacje i dalej fundamenty. Ostatnio jednak słyszałam że ława powinna oddychać i w razie zalania wodą aby mogła wyschnąć, co w przypadku zawinięcia w folię nie jest możliwe i z takim betonem może coś się dziać niewłaściwego.
Gdzie leży prawda? Za kilka dni będę to musiała rozstrzygnąć i na coś się zdecydować. Proszę o szybką pomoc.
No ładnie. Po atakach obrońców oddychających ścian, mamy obrońców oddychających ław fundamentowych :D :lol: :P .
IMHO woda, o ile nie jest agresywna w stosunku do betonu, nie powinna mu zaszkodzić. Szkodzi betonowi zamrażanie i rozmarażanie w stanie wilgotnym. Ławy fundamentowe powinny znajdować się w strefie, gdzie te zjawiska nie występują, albo występują sporadycznie.
Pytanie : jeżeli betonowi miałaby zaszkodzić folia, to czy nie zaszkodzi mu izolacja przeciwwilgociowa, która przecież zabezpiecza nie tylko przed zamoknięciem betonu, ale także przed jego wyschnięciem ?

Jagna
14-07-2003, 09:57
My właśnie tak planujemy zrobić. Mamy glinę i ławy fundamentowe będą szerokie, wysypane piachem, na to chudziak, na to folia, wylana ława i zawinięta wystającą folią. Ufff....mam nadzieję, że wystarczy tych zabezpieczeń :-? ?

HenoK
14-07-2003, 11:00
Ostrożnie z piaskiem pod ławą fundamentową. Jeżeli już ma być to musi być dobrze zagęszczony. Jeżeli folia ma spełnić rolę izolacji przeciwwilgociowej, to radziłbym ją dać na dno wykopu i przykryć warstwą chudego betonu. Chudy beton zapobiegnie w tym wypadku podziurawieniem folii podczas montażu zbrojenia i dobrze ją stabilizije na dnie wykopu. Górę ławy najlepiej zaszalować na jedną deskę - pozwala to na wzyskanie jednakowego poziomu góry ław fundamentowych.

Jagna
14-07-2003, 11:08
Ok, czyli najpierw folia, potem chudziak? I wtedy piasek nie jest potrzebny?

HenoK
14-07-2003, 11:47
Piasek może być potrzebny przy wykopie znacznie większym niż poziom posadowienia ław fundamentowych (np. po wykopach spadł ulewny deszcz, który rozmoczył glinę na dnie - w tym wypadku rozmoczony grunt trzeba usunąć i zastąpić go piaskiem). Jeżeli piasek potrzebny będzie to trzeba go dobrze zagęścić. Przy niedużym "przekopaniu" lepiej wyrównać to chudym betonem.

Jagna
14-07-2003, 15:06
Dzięki, HenoK!
Pozdrawiam :P

KrzysiekS
14-07-2003, 16:19
Ja mam ciezką gline z kamieniami, wiec lałem beton bezposrednio w ziemie. Tak bylo latwiej wykonawcom. Gdybym mial drugi raz wylewac, wybralbym chyba rozwiązanie z deskowaniem - latwiej jest wykonac drenaz (nie trzeba wykonywac pracochlonnego recznego "obkopywania" ław), zostanie zuzyte mniej betonu. Z drugiej strony zostanie zuzyte wiecej piasku na podsypke, co u mnie byloby znacznym kosztem.