PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki gatunek drewna wybra? na wi??b?



qbrakus
14-07-2003, 10:48
Witam
Mam do wyboru sosnę, świerk i modrzew. Znajomy leśnik pomoże mi wybrać kloce (dłużycę). Do mnie należy decyzja o gatunku. Krokwie o przekroju 8*16 pod blachodachówkę.
pozdrawiam

siewonka
14-07-2003, 11:00
Ponoć najlepsza jest sosna tak mówi nasz kierownik.

Wowka
14-07-2003, 11:29
Opinie są różne. Ale dobrze zaimpregnowana więźba z każdego z tych trzech gatunków drzew przetrwa conajmniej 2 pokolenia.

pitbull
14-07-2003, 11:37
Pod warunkiem ze drzewo bedzie bez wad typu np: podwojne rdzenie, pecherze zywiczne, seki, przerosty rdzeni (zalezy jeszcze jakie) oraz bez owadow.

Jarecky
14-07-2003, 12:03
Hey...
Jeśli masz do wyboru te gatunki drewna o których wspomniałeś to zdecydowanie polecam modrzew ze względu na większa wytrzymałość a przede wszystkim trwałość, choć w porównaniu z sosną lub świerkiem jest bardzo drogi ze względu na ochronę gatunkową i ograniczone z tego powodu wycinanie. Jeśli jednak cena gra rolę, to sosna lub świerk spełnią swe zadanie (więźba dachowa) bez problemu. Ważną sprawą jest wilgotność drewna z którego zostanie wykonana więźba dachowa...nie powinna przekraczać 18% (najlepiej 14%), gdyż tylko wtedy drewno ma odpowiednią do swojej klasy wytrzymałość. Drewno niesuszone ma wilgotność powyżej 30% a jego wytrzymałość jest niższa o 60-75% niż drewna wysuszonego.
Pozdrawiam serdecznie

qbrakus
14-07-2003, 12:11
Dzięki wielkie.

tom soyer
14-07-2003, 12:29
Pod warunkiem ze drzewo bedzie bez wad typu np: podwojne rdzenie, pecherze zywiczne, seki, przerosty rdzeni (zalezy jeszcze jakie) oraz bez owadow.

ciekawe jak to sprawdzisz. no, robaki to moze widac ale bezsekowego drewna jeszcze nie widzialem.
bez obaw, kiedys drewno nie bylo suszone i odzywiczane i osobiscie widzialem taki dach ponad stuletni. wygladal jak by byl zrobiony rok temu.

co do wilgotnosci drewna nie musisz kupowac drewna wysuszonego. nie musisz tez drewna suszyc przed zrobieniem wiezby. ale wiezba powinna byc przesuszona przed polozeniem dachowki.

tom soyer
14-07-2003, 12:31
z ojcem robilismy wiezbe ze swierku. byl akurat bardziej dostepny wczesna wiosna ... troche tanszy niz sosna na ktora musielibysmy czekac. kupilismy drewno w LP i sami oddalismy do tartaku. wszystko w promieniu kilkunastu kilometrow.

rafałek
14-07-2003, 13:42
Ludzie !!! Jakie wy głupoty piszecie... Od kiedy modrzew jest chroniony? Jeśli jest droższy to nie Ponoć dlatego że chroniony? Czy ktoś słyszał, żeby handlować chronionymi gatunkami?
To tytułem wstępu,
co do rad dobre daje pitbul, ja bym dodał tylko jeszcze, żebyś szukał wąskosłoistego czyli najlepiej z ubogich siedlisk (pogadaj z leśniczym - podpowie). Chodzi o to, że gęstsłoiste ma większą gęstość, jest przez to cięższe ale też i bardziej wytrzymałe. Nie daj się wrobić w drewno z gruntów porolnych - jest rzadkie, słabe i sękate.
Co do gatunku to chyba sosna, choć modrzew też jest dobry. Co się tyczy świerka nie wiem, nigdy nie słyszałem. Wracając do modrzewia - jak byś dobrze poszukał to znajdziesz w cenie sosny tylko trzeba umieć szukać. Znajdź dojście do leśników. Jeśli ktoś pozyskuje tartaczny sosnowy i trafi się tam kilka modrzewi to bez problemu kupisz w cenie sosny.

I na koniec... skąd te wiadomości o modrzewiu jako gatunku chronionym? Ludzie poczytajcie rozporządzenia z listami gatunków chronionych...

qbrakus
14-07-2003, 14:33
Propozycję wycinki modrzewia dostałem od leśniczego. Nie sądzę więc ze chciał wycinać czegoś co jest pod ochroną. Odnośnie gęstości drewna zapytam jesczcze leśnika.

Zbigniew Rudnicki
14-07-2003, 16:12
Sosnę przed ścięciem zwykle się odżywicowuje - więc jest jej pozbawiona.
Natomiast modrzew uchodzi za najbardziej wypełnony żywicą.
Jezeli dobrze się impregnuje - gatunek nie ma większego znaczenia.
Dobra jest też jodła, ale rzadko się trafia.

Ella
14-07-2003, 20:27
Poproszę uprzejmie o wyjaśnienie, bo się na tym nie znam:
Czy mam rozumieć, że drewno wypełnione żywicą jest lepsze?
pzdr

Jarecky
14-07-2003, 20:28
Hey...
Na poczatku dla Rafałka link http://wp.muratordom.pl/6A19B7EA3CC64C5B9B329F792460499D_2AEF28DE4F91480AA 0B27B190D8C01EB.htm jeszcze jeden link http://wiem.onet.pl/wiem/0083b3.html i jeszcze jeden link http://www.drewno.com.pl/encyklopedia/encyklopedia.asp?ID=52 gdybyś Rafałku potrzebował więcej daj znać...
natomiast co do cech i parametrów użytkowych drewna modrzewiowego podaję następny link http://www.itd.poznan.pl/VADCUM/Modrzew.htm
mam pytanie następujące do Toma Soyera...co znaczy "przesuszyć"?...
i to w dodatku gotową więźbę?a co powiesz na te "przesuszone" łącza ciesielskie lub wykonanych za pomocą łączy stalowych? ile czasu trzeba "przesuszać" taką gotową więźbę?...chyba nie rok lub dwa?... Jest to niezgodne z technologią i sztuką budowlaną, że o normach nie wspomnę.
Zakończę na Rafałku ;)...sosna i świerka mają podobne parametry wytrzymałościowe i użytkowe wiec bez różnicy który gatunek się wybierze...co do drewna modrzewiowego to określenie "może być" jest zdecydowanie krzywdzące ;)... takie postawienie sprawy wynika z braku podstawowej wiedzy na temat materiałów stosowanych w budowniectwie, zaczerpniętej widocznie z własnego doświadczenia lub doświadczenia "domorosłych" tzw. majstrów...tak tak Rafałku ;)
Pozdrawiam serdecznie

Zbigniew Rudnicki
14-07-2003, 21:07
Żywica spełnia rolę naturalnego impregnatu, co może mieć znaczenie gdy zbyt płytko zaimpregnujemy nasze drewno.
Cieśle wolą drewno odżywicowane - bo łatwiej się je piłuje i nie klei rąk.
Żywica daje się zmywać denaturatem lub terpentyną.

rafałek
15-07-2003, 07:19
Hey...
Rafałku potrzebował więcej daj znać...
Zakończę na Rafałku ;)...sosna i świerka mają podobne parametry wytrzymałościowe i użytkowe wiec bez różnicy który gatunek się wybierze...co do drewna modrzewiowego to określenie "może być" jest zdecydowanie krzywdzące ;)... takie postawienie sprawy wynika z braku podstawowej wiedzy na temat materiałów stosowanych w budowniectwie, zaczerpniętej widocznie z własnego doświadczenia lub doświadczenia "domorosłych" tzw. majstrów...tak tak Rafałku ;)
Pozdrawiam serdecznie

Oj wypisujesz brednie i do tego powtarzasz je niesprawdzone za innymi (chodzi mi o ochronę gatunkową). Do tego przykre jest to, że brednie te wypisuje MURATORDOM. Zobacz Dz.U. 01.106.1167 Jest tam rozporządzenie właściwego ministra dotyczące listy gatunków chronionych... i modrzewia tam nie ma...
Co się tyczy właściwości modrzewia to jest ogólniewiadome że z drewna modrzewiowego budowało się piękne i trwałe dworki (lecz czy nadaje się na konstrukcje więźby nie wiem - mogę tylko przypuszczać dlatego nie wypowiadałem się jednoznacznie na temat tego gatunku w odniesieniu do więźby)

Co się tyczy wypełniemia żywicą to znowu coś pokręciłeś. Modrzew ma naturalne i często dość duże pęcherze żywiczne - jest to wolna przestrzeń w drewnie która wypałnia się życicą. Nie wierzę byś chciał mieć więźbę z czymś takim...

Do Pana Zbigniewa - w Polsce już się nie żywicuje sosny - jest to nieopłacalne ekonomicznie, a lasy nie mogą robić tego co deficytowe. Jeśli jeszcze się trafiają takie drzewa (w przeszłości żywicowane) to niestety nikt nie chce odcinka ze spałą żywiczarską właśnie z powodu przeżywiczenia.

Pozdrawiam wszystkich

tom soyer
15-07-2003, 10:18
mam pytanie następujące do Toma Soyera...co znaczy "przesuszyć"?...
i to w dodatku gotową więźbę?a co powiesz na te "przesuszone" łącza ciesielskie lub wykonanych za pomocą łączy stalowych? ile czasu trzeba "przesuszać" taką gotową więźbę?...chyba nie rok lub dwa?... Jest to niezgodne z technologią i sztuką budowlaną, że o normach nie wspomnę.


nie chodzi mi o znormalizowane pojecie "przesuszenia". jesli drewno lezy przez zime w lesnym rowie to nie jest ono suche i na pewno ma gorsza wytrzymalosc. ale to nie przeszkadza w tym aby zrobic z niego wiezbe. jesli pytasz ile czasu trzeba przesuszac powiem ci ze nie wiem. to tak jakbys pytal mnie jak dzis masz krawat. wszystko zalezy od tego w jakim stanie bylo drewno i w jakich warunkach bedzie - niech ci bedzie - przesychac. w ciagu trzech tygodni drewno na pewnym dachu obnizylo wzglednie swoja wilgotnosc o 55..60% (biore pod uwage blad pomiaru).
a ty mi powiedz jaka dzieki temu uzyskalem roznice w wytrzymalosci.
moze byc z normy.