PDA

Zobacz pełną wersję : ... Już za późno... POTRZEBNA KREW GRUPY 0 Rh-



martadela
30-07-2007, 20:31
Niestety dzisiaj Danuta zmarła...

Wszystkim którzy chcieli pomóc serdecznie dziękuję...


:cry:

martadela
30-07-2007, 21:19
:(

Barbossa
30-07-2007, 21:26
współczuję

Barbossa
30-07-2007, 22:02
ważne, więc do góry

martadela
30-07-2007, 22:05
Dzięki Barbossa :(

martadela
30-07-2007, 22:27
:cry:

martadela
31-07-2007, 08:10
:(

Łukasz_K
31-07-2007, 08:13
niech którys modek to przyklei na górze do piątku.

Barbossa
31-07-2007, 08:14
zero odzewu? we Wrocławiu nie ma 0Rh- ?

plamiak
31-07-2007, 08:40
To bardzo rzadka grupa.... popytam na jednostce.

aru
31-07-2007, 12:26
up

Graczyk
31-07-2007, 12:34
Niepomogę 0Rh+

rrmi
31-07-2007, 12:43
up
mam +
Pilnujmy ,zeby bylo wciaz na gorze

plamiak
31-07-2007, 12:47
Niestety na całej jednostce znalazłem tylko jednego dawcę 0Rh-.... niestety oddawał krew niedawno i teraz nie może.

frosch
31-07-2007, 12:48
mati , dlaczego skasowalas posta ? :o

czandra
31-07-2007, 12:50
To faktycznie bardzo rzadka grupa krwi. Moja mama taką ma, ale mieszka bardzo daleko od Wrocławia. Ja mam 0 Rh+. Trzymam kciuki za twoją znajomą!!!

daggulka
31-07-2007, 12:57
kurcze, ja też mam 0rh+ ... wiem, że 0rh- to naprawdę rzadka grupa....dlatego im więcej ludzi przeczyta tym większe prawdopodobieństwo że ktoś się znajdzie.....podnosimy

pozdrawiam, smoczyca

Barbossa
31-07-2007, 13:20
martadela
Ty daj znać czy coś drgnęło w temacie

ania73
31-07-2007, 13:20
zadzwoniłam bo ja mam grupe krwi 0RH- ale niestetety jest już zapóźno... :cry:

trzymaj się martadela

wilanowski1
31-07-2007, 13:37
Jak to jest już za późno. Przecież był czas do piątku. Czyżby stało sie to najgorsze :cry:

Bigbeat
31-07-2007, 13:37
Za późno???

frosch
31-07-2007, 13:39
:o :(

ania73
31-07-2007, 13:40
zadzwoniłam na numer podany przez Martadele ok 20 do 30 minut temu i niestety Pani Danuta nie żyje :cry:

civic9
31-07-2007, 13:41
ej, ale to nie jest tak, że oddajecie krew i ona jedzie do tej osoby. zanim się wszystko posprawdza, potestuje... to się tak nie da. procedura jest taka: oddaje się krew, dostaje się karteczkę, że się oddało, to się przekazuje do osoby która tej krwi potrzebuje; ona za to, za te karteczki, z banku krwi dostanie bez problemów krew, której potrzebuje - bo wiedzą, że w to miejsce spłynie ta krew, którą ludzie właśnie oddali; z tego też powodu nie musi to być krew tej samej grupy - choć pewnie w przypadku rzadkich grup, takie są preferowane. i można oddać gdziekolwiek w kraju. tylko trzeba jeszcze pamiętać/zorganizować dostarczenie tych dowodów oddania (na których ma być napisane właśnie na czyje konto oddajemy, pomimo że fizycznie będzie dostarczona inna krew) do centrum dowodzenia akcją (chyba, że ostatnio zautomatyzowali przekazywanie takich danych).

ps. wiedza z podobnych akcji organizowanych dla znajomych; może szczegóły w zależności od sytuacji się różnią, ale chyba nie aż tak bardzo;

ps2. w trakcie pisania przyszła ta najgorsza wiadomość - ale zostawię tą informację na przyszłość, żeby ludzie wiedzieli jak to działa (w panice i nerwach nikt do tego nie ma głowy, żeby się dowiedzieć, zorganizować)

Bigbeat
31-07-2007, 13:42
:x :cry:
A my tu się jakimiś kafelkami czy fundamentami zamartwiamy...

Barbossa
31-07-2007, 14:16
zadzwoniłam bo ja mam grupe krwi 0RH- ale niestetety jest już zapóźno... :cry:


ze względu na brak krwi?

civic9
to oznacza, że krew można oddać gdziekolwiek, tyle, że z przeznaczeniem dla konkretnej osoby?
tzn moja trafia suma sumarum do banku krwi, a wcześniej z tegoż banku trafia do konkretnej osoby?
niezależnie od lokalizacji?

aniazbyszek
31-07-2007, 14:17
O mój boże, ja mam 0 Rh-, dziś trafiłam na ten wątek, juz chciałam dzwonić, czytam ciąg dalszy a tu taka smutna wiadomość.

Bardzo mi przykro, wyrazy współczucia dla rodziny...

boguslaw
31-07-2007, 14:18
Mam "0" Rh(-)
posiadacz takiej krwi to tzw. "uniwersalny dawca".
Krew mogę otrzymać niestety tylko od też "zerominusa".
Będę oddawał krew co najmniej raz w roku.

Żelka
31-07-2007, 14:24
To jeśli bark tej krwi to i tak można oddać krew, bo może komuś zdąży życie uratować. Oby dla kogoś znowu nie było za późno. :(
W tv mówili, ze maja braki krwi w bankach, wiec nie zależnie od tego jaka kto ma grupę, jeśli może oddać, to proszony jest o to.

boguslaw
31-07-2007, 14:47
Z opisu wynika, że p. Danuta przeszła rozległą operacje radykalną.
Obecnie istnieją doskonałe płyny krwiozastępcze.
Nie są one jednak w stanie zastąpić w pełni krwi.

Zespół operujący wie, jaki ubytek krwi może nastąpić podczas konkretnego typu operacji i taka ilość krwi musi być zabezpieczona do określonego zabiegu. Inaczej się go nie wykonuje.
Komplikacja polegała prawdopodobnie na ostrej niewydolności nerek, która zawsze może wystąpić przy takich zabiegach lub rozejściu się któregoś zespolenia z krwotokiem wewnętrznym.
To jest życie i takie ono jest......

martadela
31-07-2007, 15:23
Niestety już za późno.

czandra
31-07-2007, 15:26
zadzwoniłam na numer podany przez Martadele ok 20 do 30 minut temu i niestety Pani Danuta nie żyje :cry:

Serdeczne współczucia. Bardzo smutna wiadomość :cry:

civic9
31-07-2007, 15:31
civic9
to oznacza, że krew można oddać gdziekolwiek, tyle, że z przeznaczeniem dla konkretnej osoby?
tzn moja trafia suma sumarum do banku krwi, a wcześniej z tegoż banku trafia do konkretnej osoby?
niezależnie od lokalizacji?

tak, może nie wszędzie (np. w akcjach objazdowych w autokarach nie zawsze się da), ale ogólnie - w stacjach - jest taka możliwość. trzeba zgłosić przy oddawaniu (najlepiej PRZED, nie wiem czemu ale podobno czasem PO już nie chcą zmienić), żeby się imię i nazwisko znalazło w papierach. grupa krwi też się nie liczy - wymieniają 1:1.

Barbossa
31-07-2007, 15:48
dobrze wiedzieć

a może (podobno) wzorem krajów zachodnich
oddawać na zapas dla siebie?
też mam 0- i tak myslę, że może czas zacząć sobie robić zapasy?
jak to mój wujo powiadał: "śmierć czy .... niewiadomo gdzie zastanie"
skoro wcześniej oddałem to będę miał prawo dostać z zapasów banku

martadela
31-07-2007, 15:59
Słowa wyjaśnienia:

- p. Danusia, zmarła nie ze względu na brak krwi :cry:

- dla p. Danusi potrzebna była 0rh-. Nie mieli tej krwi na wymianę. Na konto Danusi 60 osób z różnymi grupami oddało krew, ale wczoraj lekarze powiedzieli że nie mają 0rh-. Powiedzieli rodzinie by na własną rękę szukała dawców, stąd moja próba...

Dziękuję Wam za dobre chęci.

Marta

piomar64
31-07-2007, 18:48
Ja mam taką grupę i coś o tym wiem. Tak jak w poście wyżej, to się nie odbywa tak szybko. Niestety mieszkam daleko i dziś wyjeżdżam na wakacje.
Bardzo mi przykro, bo to mogło mnie dotyczyć.
Ostatnio Szwedzi odkryli jak można zamieniać grupy krwi chodzi o zmianę jakiś enzymów. W przyszłości, każda grupa krwi będzie zamieniana na 0 aby była uniwersalna.

Ela_i_Maciek
31-07-2007, 20:16
[']

Grazia-Ol
31-07-2007, 20:39
wiem, że 0rh- to naprawdę rzadka grupa

Tak przykro. :(
Przechodziłam parę lat temu operację. W szpitalu był popłoch, nie mieli na stanie mojej grupy krwi. Nie była mi potrzebna, ale tak jest w etykiecie szpitalnej ( na wszelki wypadek).
Mam grupę A1B Rh-. Tę grupę ma najmniejszy % ludzi w Polsce.

:oops: Nie wypada. Ale jestem ciekawa. Czy ktoś z forumowiczów ma taką samą?

JACKIE P
31-07-2007, 22:57
[i] [i] [i] [i] [i]

JACKIE P
31-07-2007, 22:57
[i] [i] [i] [i] [i]

JACKIE P
31-07-2007, 22:58
[i] [i] [i] [i] [i]

ANIAILIS
01-08-2007, 08:25
Grazia-Ol, takie oznaczenie z jedynką? Ja mam "zwyczajne" AB Rh-

Barbossa
01-08-2007, 08:33
błękitna krew

sutruh
01-08-2007, 09:11
[i] [i] [i] [i]

DPS
01-08-2007, 09:34
http://www.znicz-kam.pl/graphics/image2.png

Barbossa
01-08-2007, 15:01
Dawcy krwi mają prawo do ulgi podatkowej
IAR (15:30)

Ministerstwo finansów przypomina, że od tego roku honorowi dawcy krwi mają prawo do odliczenia wartości oddanej przez nich krwi od podatku dochodowego. Ministerstwo ma nadzieję, że w ten sposób zachęci do oddawania krwi więcej Polaków.

Jak poinformowało ministerstwo finansów, odliczenie z tytułu darowizny krwi jest limitowane wysokością ekwiwalentu pieniężnego. W tej chwili ekwiwalent za jeden litr pobranej krwi wynosi 130 złotych.

Informacja z resortu finansów zbiegła się z doniesieniami Nardowego Centrum Krwi. Centrum ostrzegło, że zgromadzona obecnie w szpitalach krew wystarczy jedynie na bieżące potrzeby systemu ochrony zdrowia i mogą wkrótce wystąpić jej niedobory.

rzeczywiście źle jest z zapasami krwi

Grazia-Ol
01-08-2007, 15:24
Taką miałam wbitą pieczęć do starego dowodu osobistego. Zachowałam ją. :o

Grazia-Ol
01-08-2007, 15:33
WYJAŚNIAM:


Przyjmuje się, że osoba z grupą krwi A lub B ma gen 0, czyli uważa się, że dojrzałe gamety (plemniki i jaja) osobników z grupą A mają geny warunkujące cechę krwi A i geny warunkujące cechę krwi 0.

Dla całości obrazu należy jeszcze zaznaczyć, że antygen A nie jest jednorodny i dzieli się na A1 i A2, dlatego w praktyce wyróżnia się 6 grup krwi: A1, A2, B, A1B, A2B i 0. Istnieje jeszcze podział na dwie grupy Rh dodatnią i Rh ujemną.

Chyba należę do przegranej grupy :cry:

wilanowski1
01-08-2007, 15:39
Ja też mam nie za ciekawą grupę krwi A1Rh+. Dzieki Bogu na szczęście chociaż "+". Szczere wyrazy współczucia dla martadeli.

Grazia-Ol
01-08-2007, 15:57
:wink: Ale za to masz ciekawe- dostojne nazwisko.

wilanowski1
01-08-2007, 16:13
Odziedziczyłam je po mężu, bo wcześniej miałam mniej ciekawe. Nawet nie warto o tym mówić. Bardzo jestem zadowolona ze tego faktu że je zmieniłam. :wink:

AnetaS
01-08-2007, 16:31
bardzo mi przykro, że nie znaleziono odpowiedniej grupy krwi na czas.

Ja miałam więcej szczęścia, znaleźli w jednostce wojskowej
A moja grupa krwi to "A1 Rh-"

Grazia-Ol
01-08-2007, 17:05
To jest nas więcej tych "rzadkich". :P

niezapominajka
02-08-2007, 00:35
Dziś zauważyłam ten apel. Nie mam takiej grupy krwi ale uświadomiłam sobie jakie życie jest kruche i jaką stanowi wartość. Ogromnie mi przykro. Wyrazy wsparcia.

02-08-2007, 06:46
" ...Dane o grupie krwi warto mieć przy sobie, wpisane np. na krew-kartę.

- Na karcie są też imię i nazwisko oraz PESEL i numer dowodu osobistego. Dzięki temu lekarz jest pewien, że dokument należy do pacjenta - mówi Zenobia Lewanowicz z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie ..." piszą Nowiny


Kosztuje "tylko" 46 zł. Krew-karta z grupą krwi, w razie wypadku, może uratować życie ...

tylko, ze

dawniej grupę krwi mieliśmy wpisaną na jednej z ostatnich stron dowodu osobistego /ale jakiegoś "reformatora" świerzbiły pazurki i olśniony kazał wymienic dowody - z masą informacji (grupą krwi, zatrudnieniach, datami urodzin dzieci, mozliwościa wpisania NIPu i wielu innych) - na gó.wniane karty z których trudno nawet rozpoznac czy osoba na zdjęciu to okaziciel zreformowanego "dowodu"/

teraz część decydentów - jak sądzic po artykule - obudziło sie z ręka w nocniku - proponuje wyrabiac kolejny, n - ty swistek /aby były osobno... a nie razem - jak w dawnym dowodzie .../
i oczywiście kosztami obciążyc społeczeństwo ...
/zamiast wziąsc do odpowedzialnosci autora "reform" i izolowac od społeczeństwa - jako niebezpiecznego dla otoczenia/

:evil:

DPS
02-08-2007, 07:30
bardzo mi przykro, że nie znaleziono odpowiedniej grupy krwi na czas.

Ja miałam więcej szczęścia, znaleźli w jednostce wojskowej
A moja grupa krwi to "A1 Rh-"

No to blisko nam do siebie - ja to A2 Rh -

siemka
02-08-2007, 22:32
miłość i zycie nie ma ceny...........strasznie mi przykro

ZBYSZEK_SK
05-08-2007, 19:29
bardzo mi przykro, że nie znaleziono odpowiedniej grupy krwi na czas.

Ja miałam więcej szczęścia, znaleźli w jednostce wojskowej
A moja grupa krwi to "A1 Rh-"
Witam.
Ja mam tę samą grupę A1 Rh(-).
Gdyby była taka konieczność to jestem do dyspozycji oddać jedną dawkę.
Boże człowiek nie zna dnia ani godziny.......

chopinetka
05-08-2007, 19:52
Witam

Wyrazy współczucia.
Niestety dołączam do grupy tych rzadkich :(

AnetaS
06-08-2007, 12:33
bardzo mi przykro, że nie znaleziono odpowiedniej grupy krwi na czas.

Ja miałam więcej szczęścia, znaleźli w jednostce wojskowej
A moja grupa krwi to "A1 Rh-"
Witam.
Ja mam tę samą grupę A1 Rh(-).
Gdyby była taka konieczność to jestem do dyspozycji oddać jedną dawkę.
Boże człowiek nie zna dnia ani godziny.......

mam nadzieję że już nie będzie potrzebna,
jeśli osoby po operacji serca kwalifikują się jako dawca, to również jakby co chętnie pomogę.

zielony_listek
10-08-2007, 11:57
Kosztuje "tylko" 46 zł. Krew-karta z grupą krwi, w razie wypadku, może uratować życie ...

tylko, ze

dawniej grupę krwi mieliśmy wpisaną na jednej z ostatnich stron dowodu osobistego /ale jakiegoś "reformatora" świerzbiły pazurki i olśniony kazał wymienic dowody

Honorowi dawcy dostają krew-kartę za darmo. Tylko czy faktycznie ona tak ratuje życie?
Kiedyś słyszałam wywiad z lekarzem (nie pamiętam skąd), który twierdził, że ten wpis w stary dowód to psu na budę. Bo i tak żaden lekarz nie zdecyduje się tylko na tej podstawie podwać/przetaczac krwi, i tak zrobi badanie. Fakt, że jakis czas temu to słyszałam, akurat jak sie zaczęła akcja z wymiana dowodów. Nie podejrzewam, żeby był to artykuł "sponsorowany" pt. jak przekonac do nowych dowodów bez grupy krwi, ale może cos się zmieniło od tamtego czasu.

To podobnie jak na motocyklistów mówią "dawcy organów". Całkiem niedawno czytałam artykuł, że z motocyklisty po wypadku to nie bardzo jest pożytek pod tym względem (przepraszam za bezpośredniość stwierdzenia) - ze względu na uszkodzenia organów, czas od smierci do mozliwości pobrania itp.

Ja akurat mam 0Rh-, przegapiłam ten wątek, ale i tak dopiero w połowie sierpnia mogłabym oddać (ze względu na czas od poprzedniego pobrania).
Jest mi bardzo przykro z powodu smierci tej Pani, ale tez lepiej sie czuję po informacji, że to jednak nie brak krwi był powodem.

Cóż, może część z forumowiczów dzięki temu wątkowi zacznie oddawać krew? Na pewno ktoś jej potrezbuje!

pozdrawiam
zielony_listek

Grazia-Ol
10-08-2007, 19:47
Hej Zielony Listku. Miło Cię znowu "usłyszeć". Widzę, że tez jesteś "ujemna :wink: "
Jak tam zwierzątka sobie radzą? Pozdrawiam.

zielony_listek
11-08-2007, 15:06
Hej Zielony Listku. Miło Cię znowu "usłyszeć". Widzę, że tez jesteś "ujemna :wink: "
Jak tam zwierzątka sobie radzą? Pozdrawiam.

Dzięki, również pozdrawiam :-)
Zwierzaki OK, głównie śpia czego im najbrdziej zazdroszczę. Kot to ma klawe życie ;-) Śpi ile chce, miche podadzą, jeszcze wybrzydza...

Pozdrawiam
zielony_listek