PDA

Zobacz pełną wersję : izolacja mi?dzy ?aw? a ?cian??



14-07-2003, 12:14
Czy powinno sę robić izolację poziomą między ławą a ścianą fundamentową? Jeśli tak to z czego?

Drozdek
14-07-2003, 17:28
pytanie podstawowe- czy masz piwnice?... stosowanie izol poziomej przy braku piwnic na poziomie law wydaje się mało skuteczne, tym bardziej że obowiązkowo robi się izolację na poziomie zerowym (podlogi), choc ponoć od nadmiaru glowa nie boli Do zastosowania 2Xpapa na lepiku, badź specjalne folie....

agi
15-07-2003, 06:30
Gość to byłam ja Agi. Dzięki za pierwszą odpowiedź.
Piwnic nie mam , ale nurtuje mnie ten temat, ponieważ Architektka zaprojektowała izolację między ławą a chudziakiem. Kierownik stwierdził, że to jakaś bzdura, nikt tak nie robi i izolacja nad chudziakiem nie została położona. Natomiast nie ma w projekcie izolacji między ławą a ścianą fundamentową, a takowe są zawsze na wszystkich madrych obrazkach w mądrych pismach o budowaniu. Nasz Kierownik ów mówi, że nie trzeba.

Metal
16-07-2003, 07:24
Po mojemu jest tak:
Jeżeli ktoś (a znam takich) uważa, że izolacja między ścianą fundamentową i ścianą parteru jest wystarczająca by zabezpieczyć dom przed wilgocią, to może nie izolować fundamentów w ogóle, ani poziomo, ani pionowo. Ale jeżeli robi się izolację pionową ściany fundamentowej (to robi zdecydowana większość), to bez izolacji poziomej między ławą i ścianą fundamentową nie ma to sensu, bo ściana zawilgoci się od dołu. Wilgoć dojdzie wtedy do górnej izolacji dużo później niż bez izolacji pionowej, ale dojdzie i w efekcie mamy zaizolowaną i zawilgoconą ścianę fundamentową, która nawet po odkopaniu nie ma możliwości wyschnąć.
Pani architekt może planowała zaizolować także ławy, więc izolacja między chudziakiem i ławą jest potrzebna, z powyższych względów.

gaga2
16-07-2003, 08:49
Mogę odpowiedzieć wyłącznie jako laik opierając się na swoim projekcie.
U mnie izolacja pozioma jest między chudziakiem a ławą, a nie ma tej izolacji między ławą a ścianą fundamentową. Oczywiście jest izolacja pionowa. Z tego co tłumaczył architekt - wykonawca się z nim zgadza - takie rozwiązanie jest stosowane na terenach szkód górniczych. Gdyby położyć ilozację poziomą między ławą a ścianą fundamentową to wówczas istniałoby ryzyko przesuwania się ścian fudnamentowych w stosunku do ław ( o ile dobrze to zrozumiałam). Ja też oglądałam rysunki w Muratorze i tam wszędzie izolacja jest między ławą a ścianą. Ale tak na Śląsku się nie buduje, - to słowa wykonawcy.
Pozdrawiam,
Gaga2

durysz
17-07-2003, 20:21
Popieram Metala. Izolacja pozioma między ławą a ścianą jest zawsze wymagana, bez względu na to czy będzie piwnica czy też nie. Koszt wykonania izolacji jest stosunkowo nieduży (w budownictwie nie kosztów małych), że nie warto ryzykować. Późniejsze koszty zlikwidowania zawilgocenia ścian są znacznie większe.

dryblas
20-07-2003, 22:40
Witam mój majster powiedział żę izolacja pozioma musi być między ławą a ścianą fundamentową i tak zrobiliśmy 2x papa na Jarlepie L.
Dodatkowo na ścianie fundamentowej obowiązkowa izolacja jeszcze rozważam co to będzie folia czy papa a także izolacja pionowa, i tu mam zgryz bo sam nie wiem czy tylko otynkować i na to abizol lub inny środek czy docieplac styropianem?? możde ktoś poradzi.