PDA

Zobacz pełną wersję : Montaż okien a osiadanie budynku.



bimbelt
31-07-2007, 12:02
Gdzieś wyczytałem, że dobrze jest odsunąć montaż okien w czasie, by budynek zdążył osiąść. Czy na prawde ma to aż takie znaczenie? Czy osiadanie budynku wytwarza aż takie naprężenia, które mogłyby uszkodzić okna?

Dodam, że akutalnie mam budynek w stanie surowym z dachem obitym papą i układane są właśnie dachówki. Okna miałyby być montowane w przeciągu najbliższych dwóch tygodni.

Sylwia1667
31-07-2007, 12:06
Też miałam takie obawy.
podobno pianka montażowa eliminuje ryzyko uszkodzenia okien w trakcie osiadania.

Ja jednak będę montować po tynkach i wylewkach.

bimbelt
31-07-2007, 12:58
Też miałam takie obawy.
podobno pianka montażowa eliminuje ryzyko uszkodzenia okien w trakcie osiadania.

Ja jednak będę montować po tynkach i wylewkach.

Pianka montazowa pewnie troche niweluje naprezenia, ale okna sa przeciez tak na prawde zakotwione na sztywno do scian.

Czy ktos mial problemy przez zbyt wczesnie zamontowane okna?

Barbossa
31-07-2007, 13:01
co to znaczy zbyt wcześnie?
nie ma czegoś takiego jak osiadanie budynku przy poprawnie wykonanych fundamentach, a jeżeli zostały sper... to nie doczekasz się nigdy na odpowiedni moment mocowania okien
wad nie da rady przeczekać

Geno
31-07-2007, 13:10
co to znaczy zbyt wcześnie?
nie ma czegoś takiego jak osiadanie budynku przy poprawnie wykonanych fundamentach, a jeżeli zostały sper... to nie doczekasz się nigdy na odpowiedni moment mocowania okien
wad nie da rady przeczekać

Osiadać to osiada zawsze ale jeśli poprawnie wykonano to równomiernie nie ma duzych wartości osiadań a co za tym idzie istotnie nie wpływa to na konstrukcję :wink:

Barbossa
31-07-2007, 13:11
masz rację

jak zwykle

bimbelt
31-07-2007, 13:21
co to znaczy zbyt wcześnie?
nie ma czegoś takiego jak osiadanie budynku przy poprawnie wykonanych fundamentach, a jeżeli zostały sper... to nie doczekasz się nigdy na odpowiedni moment mocowania okien
wad nie da rady przeczekać

Zakładam, że fundament został wykonany porządnie i w sprzyjających warunkach. Wykop był stabilny, nie było żadnych opadów, a wszystko zostało wykonane dokładnie wg projektu.

bimbelt
31-07-2007, 13:22
co to znaczy zbyt wcześnie?
nie ma czegoś takiego jak osiadanie budynku przy poprawnie wykonanych fundamentach, a jeżeli zostały sper... to nie doczekasz się nigdy na odpowiedni moment mocowania okien
wad nie da rady przeczekać

Zakładam, że fundament został wykonany porządnie i w sprzyjających warunkach. Wykop był stabilny, nie było żadnych opadów, a wszystko zostało wykonane dokładnie wg projektu.

No i grunt jest raczej z tych bezproblemowych - piaszczysty z minimalnymi przerostami gliny.

jareko
31-07-2007, 14:35
dajcie sobie spokój :)
wogole nie montujcie okien bo osiada chalupa przez wieki ;)
a na serio
prawidłowo zwymiarowane okna do otworu nigdy nie ulegną uszkodzeniu - miedzy bajki takie opowieści włożyć
poza tym jeśli nawet chałupa zacznie osiadać nierówno - to chyba nie jak słynna krzywa wieża? :lol: i takie odchylki od poziomu mozna spokojnie zniwelować późniejsza regulacja okuć