PDA

Zobacz pełną wersję : Pleśn w łazience



minioiminio
31-07-2007, 16:02
Na połączeniach wanny lub brodzika prysznicowego uszczelnionych silikonem "do łazienek" (czyli niby zawierający środek przeciwgrzybiczny) pojawiają się po czteroletnim użytkowaniu grzyby, po kolejnym roku grzyby opanowaly również fugi pomiędzy kafelkami tuż nad wanną i brodzikiem. Jak sobie poradzić z istniejącą sytuacją w obecnej łazience i jak uniknąć tego problemu w przyszłości w nowej łazience? Czy ktoś ma na to jakieś sprawdzone rady?

bimbelt
31-07-2007, 16:14
Problemu pozbedziesz sie tylko poprzez zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Rozwiazania sa dwa:

1. Sprawny kanal wentylacji grawitacyjnej, odpowiednich rozmiarow szczelina pod drzwiami i nawiewniki w oknach. Kratka na kanale wentylacyjnych nie moze byc zaslonieta!

2. Wywiewny kanal wentylacji mechanicznej. Idealem byloby tutaj dolozenie czujnika, ktory zwiekszylby obroty wentylatorow przy wzroscie wilgotnosci.

minioiminio
31-07-2007, 16:17
A jak zlikwidować już istniejące grzybki? Czy tylko pozostaje zrywanie kafelek i od początku?

Rezi
31-07-2007, 16:38
ogólniedostępne środki zawierające chlor lub specjalistyczne do kupienia w marketach sieciowych

Dominik i Gosia
31-07-2007, 18:26
Ja grzybki usunąłem w 3 tygodnie, właśnie z fug.
A faktycznie wentylacja to podstawa. Zrobiłem lepszy cug i od ponad roku kłopotu nie ma.
Teraz będę budował dom i wiem już jak istotna jest wentylacja. Wydatek niewielki, a unika się brzydkich kłopotów.

DPS
01-08-2007, 06:41
Świetny jest np. zwykły Domestos, tylko trzeba uważać, bo potem fugi mogą żółknąć.

Sp5es
01-08-2007, 18:39
1. mechaniczne usunięcie
2. odkażenie preparatami chlorowymi, opcjonalnie na organicznych zasadach tzw. quat
3. nowy silikon - markowy z konserwantem
4. oczywiście dobrze wietrzyć
5. po zakończeniu kąpieli obsuszeniu gąbką, ścierką wodę zawierającą mydło, naskórek i inne smaczne dla pleśni rzeczy

minioiminio
16-08-2007, 15:05
Dzięki serdeczne. U mnie sprawdził się chlor. Wymienimy silikon. Poprawiliśmy wentylację i może będzie OK.