PDA

Zobacz pełną wersję : ogrzewanie gazowe - ile p?acicie?



Nikita
14-07-2003, 14:39
Ostatnio uczestniczyłam w takiej nazwijmy to dyskusji.
Ja mieszkam w domu 15 letnim, piętrowym, pow. 260m2 z piwnicami (piwnice też są ogrzewane, ponieważ przez nie przechodzi taka gruba rura z ciepłą wodą do grzejników.
Okna nie są zbytnio szczelne.
W zimie za 2 m-ce przychodzi rachunek ok. 1600 pln. I jest zimno!
A jakie są wasze doswiadczenia?

14-07-2003, 15:43
Podobny budynek i metraż. Pojemność instalacji grzewczej (grzejniki żeliwne i grube rury) 650 litrów.
Przed modernizacją kocioł ELKA gazowy rachunki za grudzień-luty 2002 wynosiły 4300 zł przy 24 st wewnątrz.
Po modernizacji tylko kotłowni pojemność instalacji taka sama rachunki za grudzień-luty 2003 wyniosły 1600 zł przy 24 st wewnątrz

tgb
14-07-2003, 16:56
Dom bardzo duży (nie nasz, ale tam teraz mieszkamy tzw. "kątem") - ok. 450 pow, ogrzewanej - rachunki tej zimy (pierwsza zamieszkała po wybudowaniu) ok. 2000 za 2 m-ce. Bez żadnego wspomagania kominkiem. Jednak mniej niż wspomniał(a) Nikita.

Tomek

marcy
14-07-2003, 18:13
Dom ocieplony, szczelne okna, 110 metrow+schody, wiatrolap i pomieszczenie w piwnicy z kaloryferem i za to wszystko ok. 500 zl miesiecznie. Za to w lecie 44 zl za 2 miesiace :P

Piotr_K
14-07-2003, 19:35
Metraż 220m2, stara instalacja (grube rury, żeliwne grzejniki), piec gazowy ma 19 lat, ostatni sezon grzewczy wyszedł 4400 zł, przy czym temperatura wewnątrz ok. 19-20 st. Latem 2002 roku wymieniono gaz z GZ-35 na GZ-50, rachunki są wyższe o ponad 30% w porównaniu z poprzednimi latami (również latem, kiedy gaz zużywam tylko do ogrzania wody użytkowej). Także, kto ma jeszcze GZ-35 niech się cieszy.
Pozdrawiam
Piotr

Luna_tyk
14-07-2003, 21:27
W kilku poprzednich wypowiedziach chwaliłem się. Muszę i teraz:
- dom 180 m2 (parter i poddasze), zasiedlony we wrześniu 2002
- ściany Porotherm 44 P+W, tynki tradycyjne cem-wap
- miejsce - rejony Oświęcimia, Wadowic
- brak kominka, gaz z sieci
- kocioł kondensacyjny Vitodens 200 + zasobnik 160 ltr
- w domu zimą (a ostatnia była dokuczliwa) równomierna temperatura 20-22 st.
- za cały rok zapłacę (grzanie, woda, kuchnia) 2150 zł.

patrząc na to, dyskusje 2; 3 warstwy, czy też jedna warstwa poryzowana 44 cm - nie mają sensu.
Jeszcze jedno - dach z dachówką ceramiczną, wełna mineralna 25 cm.

14-07-2003, 21:29
Piotr
Zmień kocioł. Ja tak zrobiłem. Post wyżej.

Piotr_K
15-07-2003, 07:05
Gość
Jaki masz metraż? Na jaki kocioł zmieniłeś? Czy oprócz kotła zainstalowałeś jeszcze jakieś urządzenia dodatkowe (czujniki, pogodówka itp.)? Ja zmieniam kocioł na opalany drewnem (holzgas), mam już wykupione drewno, na dniach mi je przywiozą. Na początku sierpnia mam zamiar zakupić i zainstalować kocioł Atmos lub Vigas.

Piotr

Nikita
15-07-2003, 13:34
Piotr_K - o co chodzi z tym gazem?

pchlistosc
15-07-2003, 14:46
ja mam kociol mialowy sezon grzewczy domu 160m2 1000PLN
zaznaczam nowe okna + ocieplone mury

Piotr_K
15-07-2003, 14:51
Nikita - gaz GZ-35 ma niższą kaloryczność od GZ-50, no i oczywiście cena jest inna, GZ-35 kosztował ok. 0,62zł/m3, a GZ-50 wychodzi ok. 1,08zł/m3. Niestety gazu GZ-50 nie zużywa się proporcjonalnie mniej (w porównaniu do ceny).

Ryszard G. z Tarnowa
15-07-2003, 15:29
płaciłem w sezonie za dwa miesiące 1600 zł. W starym domu ze starą instalacją wymieniłem kocioł na koksowy i jestem szczęśliwy. Spalam przez całą zimę 4 tony po 530 zł co daje 2120. Koszt postawienia pieca wrócił mi się po jednej zimie. A obsługa pieca z nadmuchem i sterowaniem elektronicznym sprowadza się do przerusztowania i wrzucenia dużego wiadra rano i wieczorem. Popiołu z dobrego koksu jest niewiele. Uważam, że rozwiązałem problem kosztów ogrzewania na długi czas. AAAAAAAA i najważniejsze: w końcu mam w domu ciepło! :D

pawel_l
15-07-2003, 19:31
Ludzie!!! Horror. Koszty na poziomie 4000 - 5000 rocznie przy 200- 300m są absurdalne. Zmieniajcie kotły (zysk min. 30% i ocieplajcie). I nie dajcie się mamić tak jak mój znajomy któremu "fachowiec" wmówił że ściana : Max30+3 cm styropian+12 cm gazobeton jest ciepła no wystarczy przykleić góra 5 cm styropianu. Bzdura!!! (A swoją drogą mógłby ktoś to przeliczyć dla k=0.25?, będę wdzięczny).

Ja przy ścianie max25+14 styropian, dach 20cm, w podłodze 10 cm styr, szyby 1.1, pow 150m liczę na koszt roczny <<2000 tys.
Paweł

Stanley
16-07-2003, 09:32
obecnie (mam nadzieję już niedługo) mieszkam w rodzinnym moim domu 350 metrów ogrzewanie ma ok 17 lat grzejniki żeliwne jakiś włoski kocioł wiszący, dom z lat 70 nie ocieplony okna nieszczelne, za ogrzewanie rachunki raz na 2 miesiące ok 2000 w zalezności od mrozów, wcześniej wisiała czeska zmora (mora) i to dopiero pochłaniało gaz.
Średnioroczny koszt woda + OC+ CWU około 8000 :-(

Stanley
16-07-2003, 09:35
acha i jeszcze jedno
papcio również zastanawia się nad zmianą na kocioł węglowy, jak kiedyś był to za te 3000 (porównując koszty dzisiejsze węgla i koksu z tym co się spalało wtedy) byłoby tak ciepło (bo było) że można by byegać w krótkich spodenkach ;-)

pawel_l
16-07-2003, 09:36
To jakie są grzejniki i ogólnie pojemność instalacji jest mniej istotne. Wpływa tylko na steerowalność układu. W końcu jeśli ciepło juz "wejdzie" do wody to "wyjdzie" tylko w budynku, więc strat nie ma. Co najwyżej wolno się rozgrzewa ale też wolno chłodzi.
Najważniejszy jest kocioł no i ocieplenie.

Paweł

pawel_l
16-07-2003, 09:40
obecnie (mam nadzieję już niedługo) mieszkam w rodzinnym moim domu 350 metrów ogrzewanie ma ok 17 lat grzejniki żeliwne jakiś włoski kocioł wiszący, dom z lat 70 nie ocieplony okna nieszczelne, za ogrzewanie rachunki raz na 2 miesiące ok 2000 w zalezności od mrozów, wcześniej wisiała czeska zmora (mora) i to dopiero pochłaniało gaz.
Średnioroczny koszt woda + OC+ CWU około 8000 :-(

Przy takich kosztach, wymiana okien (sądzę że PCV byłyby <8000 i ocieplenie zwróci się po 3- 4 latach.

Paweł

Qgiel
16-07-2003, 14:12
Do pawel_I ...
Dla tej sciany i zalożonogo wspólczynnika k=0.25, grubość
styropianu wacha sie w zależności od rodzaju gazobetonu
( w programie OZC wyróżniono 5 jego radzajów) od 11
do 13 cm. O ile się orientuję w handlu występują grubości
12 i 14 cm.......trzeba przeliczyć sobie koszty.
Pozdrawiam

Teska
16-07-2003, 14:32
ja mam BK odm 600 gr 24 cm zamierzam ocieplic 15 cm styropianem..i mysle ze rachunki mnie nie zjedzą...

tom soyer
16-07-2003, 14:37
Dom ocieplony, szczelne okna, 110 metrow+schody, wiatrolap i pomieszczenie w piwnicy z kaloryferem i za to wszystko ok. 500 zl miesiecznie. Za to w lecie 44 zl za 2 miesiace :P
ja mam podobnie: nieociplony strop/dach, nieogrzewana piwnica, 100m˛ pow. wymienione okna, ociplony fundament i sciany - zima ponizej 450PLN (co, cwu) na miesiac.

co daje wymiana pieca bez wymiany instalacji oprocz wzrostu sprawnosci na piecu?

pawel_l
16-07-2003, 14:45
[/quote]

co daje wymiana pieca bez wymiany instalacji oprocz wzrostu sprawnosci na piecu?[/quote]

Sam sobie odpowiedziałeś, spadek strat ciepła "w komin". Instalacja nic do tego nie ma. Instalacja o mniejszej pojemności jest łatwiej sterowalna, ale praktycznie nie przenosi się to na oszczędności.

Paweł

tom soyer
16-07-2003, 14:57
jak myslisz ile mozna zyskac/oszczedzic?

Ryszard G. z Tarnowa
16-07-2003, 15:00
dodam, że zmieniając kocioł na węglowy lub koksowy zaleca się nawet mieć intalację starodawną (otwartą, ze zbiornikiem wyrównawczym). Paląc gazem, oszczędnie, ustawiałem góra 60 st na piecu i było w domu zimno, a na węglowym grzanie zaczyna się od 60 st i kończy na 100 st...

pawel_l
16-07-2003, 15:03
Zysk może być tylko na stanach dynamicznych typu szybkie ocieplenie albo rozpalenie kominka albo nagrzewanie po wychłodzeniu. Dlatego problematyczne w takich instalacjach jest dobowe obnizanie temp. np. zegarem. Nie sądzę żeby dawało to różnice większe niż 5%.

Paweł

tom soyer
16-07-2003, 15:07
Sam sobie odpowiedziałeś, spadek strat ciepła "w komin". Instalacja nic do tego nie ma. Instalacja o mniejszej pojemności jest łatwiej sterowalna, ale praktycznie nie przenosi się to na oszczędności.
Paweł
otoz daje. minimalizujesz straty na przeregulowaniach. ale narzedziem nie jest tu tylko wymiana instalacji ale i np automatyki oraz wlasciwosci obiektu np poprzez izolacje.
musze przed zima troche zmienic instalacje CO i zastanawiam sie nad tym czy porwac sie na wymiane calej (z poczatku lat 80-tych) czy pozostac przy wymianie pieca i dolozeniu dwoch grzejnikow.
na ile stara instalacja "zniszczy" mi nowy piec we wszelkim tego slowa znaczeniu?

pawel_l
16-07-2003, 15:19
Sam sobie odpowiedziałeś, spadek strat ciepła "w komin". Instalacja nic do tego nie ma. Instalacja o mniejszej pojemności jest łatwiej sterowalna, ale praktycznie nie przenosi się to na oszczędności.
Paweł
otoz daje. minimalizujesz straty na przeregulowaniach. ale narzedziem nie jest tu tylko wymiana instalacji ale i np automatyki oraz wlasciwosci obiektu np poprzez izolacje.
musze przed zima troche zmienic instalacje CO i zastanawiam sie nad tym czy porwac sie na wymiane calej (z poczatku lat 80-tych) czy pozostac przy wymianie pieca i dolozeniu dwoch grzejnikow.
na ile stara instalacja "zniszczy" mi nowy piec we wszelkim tego slowa znaczeniu?

O izolacji (i sprawności kotła) pisałem jako dwóch podstawowych sprawach. Dobra automatyka będzie tylko z trochę większymi stratami regulować układ.

Co do kwestii łączenia nowy kociło- stara instalacja z punktu widzenia niszczenia (korozja itp) to nie jest to moja działka. Tak na wyczucie to po dobrym wypłukaniu i dodaniu jakich swiństw do wody powinno być OK.

Paweł

pchlistosc
16-07-2003, 18:44
sluchajcie czy naprawde dyskomfort w postaci raz dziennie dosypania milu do pieca ze sterownikiem moze usprawiedliwiac dodatkowe wydatki rzedu 3000PLN?

pawel_l
16-07-2003, 19:38
Max. 3000 to powinno kosztować ogrzanie gazem 250 -300 m2. Natomiast faktycznie ogrzewanie drewnem lub węglem jest tańsze. Ale uwzlędniając sprawność typowych kotłów to jest to różnica rzędu 30%. Wyjątkiem są dobre kominki i kotły na zagazowanie drewna.

Paweł

17-07-2003, 05:40
Gość
Jaki masz metraż? Na jaki kocioł zmieniłeś? Czy oprócz kotła zainstalowałeś jeszcze jakieś urządzenia dodatkowe (czujniki, pogodówka itp.)? Ja zmieniam kocioł na opalany drewnem (holzgas), mam już wykupione drewno, na dniach mi je przywiozą. Na początku sierpnia mam zamiar zakupić i zainstalować kocioł Atmos lub Vigas.

Piotr
250m/2. Kocioł gazowy kondensacyjny, sterowanie pogodowe

Jaga
13-08-2003, 12:06
Max. 3000 to powinno kosztować ogrzanie gazem 250 -300 m2. Natomiast faktycznie ogrzewanie drewnem lub węglem jest tańsze. Ale uwzlędniając sprawność typowych kotłów to jest to różnica rzędu 30%. Wyjątkiem są dobre kominki i kotły na zagazowanie drewna.

Paweł

13-08-2003, 18:41
dwa domy 120m.kw +260m.kw zasilane jednym piecykiem TOURUS 23kW
w sezonie zimowym ok.400zł/miesiąc (b tej zimy w Wielkoplsce ) :P

13-08-2003, 22:03
dwa domy 120m.kw +260m.kw zasilane jednym piecykiem TOURUS 23kW
w sezonie zimowym ok.400zł/miesiąc (b tej zimy w Wielkoplsce ) :P


No i widzicie, jakie bzdurne odpowiedzi mozna uzyskac na ww. postawione pytanie :)

pawel_l
14-08-2003, 08:52
dwa domy 120m.kw +260m.kw zasilane jednym piecykiem TOURUS 23kW
w sezonie zimowym ok.400zł/miesiąc (b tej zimy w Wielkoplsce ) :P


No i widzicie, jakie bzdurne odpowiedzi mozna uzyskac na ww. postawione pytanie :)

Bzdurne to są, ale takie anonimowe odpowiedzi

jagodav
14-08-2003, 12:09
jaką formę ogrzewania wybrać dla nowo budowanego domku parterowego, bez piwnic i bez poddasza, 140 m. kw? Myślałam o ogrzewaniu gazowym, ale wszyscy straszą koszmarnymi kosztami za gaz zimą.. Nie bardzo mam miejsce na piec na miał czy koks, dodam tylko, że dom zbudowany jest z 24 cm suporeksu+ 10 cm ocieplenia styropianu, strop ocieplony jest wełną min. na razie 15 cm, ale będzie jeszcze 10 cm

pawel_l
14-08-2003, 12:17
jaką formę ogrzewania wybrać dla nowo budowanego domku parterowego, bez piwnic i bez poddasza, 140 m. kw? Myślałam o ogrzewaniu gazowym, ale wszyscy straszą koszmarnymi kosztami za gaz zimą.. Nie bardzo mam miejsce na piec na miał czy koks, dodam tylko, że dom zbudowany jest z 24 cm suporeksu+ 10 cm ocieplenia styropianu, strop ocieplony jest wełną min. na razie 15 cm, ale będzie jeszcze 10 cm

Gaz.
Nie będzie tak żle, ale koniecznie więcej na ocieplenia na dach (min.20) a może styropianu 12?

Darek B.
14-08-2003, 21:09
Jest alternatywa kominek c.o. +piec gazowy , jak jesteś w domu palisz w kominku ,jak wygasa w kominku i temp. spada to automatycznie włanczasie piec gazowy. Tym sposobem można zaoszczedzić sporo na opale a dwa "piece" gwarantują odpowiedni komfort.

pawel_l
14-08-2003, 22:48
Kominek jest OK, ale z rozprowadzeniem powietrza. Raczej nie opłaca się instalacja z płaszczem wodnym

Darek B.
15-08-2003, 08:58
Nie "raczej" a napewno OPŁACA . Koszt zakupu kominkac.o. jest takisam jak kominka "klasycznego" wykonanie instalacji z cielym powietrzem jest droższe jak podłaczenie do instalacji co . woda lepiej odbiera cieło...Drewno jest znacznie tańsze jak gaz...Kominek planuje obecnie 80% budujących, wystarczy tyko połączyć kominek z ekonomicznym myśleniem i wybór jest oczywisty...Napewno kominekc.o. jest trwalszy jak kupiony po "okazyjnej "cenie wkładzik do dekoracji salonu.

15-08-2003, 09:05
dwa domy 120m.kw +260m.kw zasilane jednym piecykiem TOURUS 23kW
w sezonie zimowym ok.400zł/miesiąc (b tej zimy w Wielkoplsce ) :P


No i widzicie, jakie bzdurne odpowiedzi mozna uzyskac na ww. postawione pytanie :)

Bzdurne to są, ale takie anonimowe odpowiedzi

Nie-anonimowy sie znalazl.

gość 1
15-08-2003, 20:29
dwa domy 120m.kw +260m.kw zasilane jednym piecykiem TOURUS 23kW
w sezonie zimowym ok.400zł/miesiąc (b tej zimy w Wielkoplsce ) :P
może powinienem się podpisać gość 1 i by nie było zamieszania a reszta to nie bzdury ,pozdrawiam

helism
16-08-2003, 13:29
Paweł_I.
Też uważam, że kominek z płaszczem wodnym nie jest najlepszym rozwiązaniem (jak to ktoś w innym wątku napisał "Po co sobie robić kotłownię w salonie").
Zamierzamy natomiast zrobić w przyszłości kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza. Słyszałam jednak, że coś takiego nie jest dobre dla alergików. Podobno są jakieś drobnoustroje, które żyją w kanałach rozprowadzających. Są to wiadomości niesprawdzone. Z drugiej strony kolega astmatyk (+alergiczne dzieci) ma kominek z rozprowadzeniem i bardzo sobie chwali. Nie wiem co o tym myśleć.

My mamy D21 z częściowym podpiwniczeniem. W tym roku grzaliśmy tylko otwarty parter (niewykończona góra grzała się sama do temp. 0 do +2 stopnie). Na dole było 18,5(noc) 20(dzień) stopni. Sciany mamy trójwarstwowe BK 24cm+11cm wełna+12cm BK. Instalacja jest tradycyjna tzn. rurki stalowe o dużych przekrojach, nowe grzejniki (stal), tam gdzie są płytki na podłodze jest podłogówka wodna. Do tego wszystkiego piec Ideal Mexico 14 KW. Za 4 miesiące tej zimy zapłaciliśmy 1300 zł (w tym grzanie ciepłej wody na mycie).

Darek B.
16-08-2003, 20:08
O tych "alergicznych opiniach " co do kominkow sa dwa zdania. Jedni twierdza że kominek oczyszcza powietrze właśnie z drobnoustrojów przez to że powietrze stykasie z bardzowysoka temp. na wkładzie . Drudzy że system DGP rozsiewa wszystko co najgorsze. Uważam pierwszą opinie za słuszna, natomiast wdrugiej jest ziarnko prawdy. Przy intensywnej wymianie pow przez wentylator czsami dochodzi do pylenia z wełny mineralnej stoswanej powszechnie do budowy kominków. ożna zbudować kominek bez wełny i problem znika , sam stosuje od pewnego czasu inne materiały do izolowania . Pierwszy raz taki materiał "zdobyłem" na wyrażne życzenie lekarza z dzieckiem alergikiem...

helism
16-08-2003, 21:29
Darek B.
A czy mógłbyś uchylić rąbka tajemnicy, co to za materiał. :)

pawel_l
16-08-2003, 21:31
Darek B.
A czy mógłbyś uchylić rąbka tajemnicy, co to za materiał. :)

Też jestem ciekawy

niezorientowany
17-08-2003, 18:17
Darek B:
Napewno kominekc.o. jest trwalszy jak kupiony po "okazyjnej "cenie wkładzik do dekoracji salonu.
gdzie można znaleźć informacje na temat takich kominków(c.o) i i co to jest instalacja z płaszczem wodnym?
W przyszłym roku ruszam z instalacjamii, a nie wiem jak się zabrać za sensowne zbieranie informacji. Coraz bardziej się przekonuję do rozwiązania kominek + piec gazowy ILE TO MOżE KOSZTOWAć?

gość 1
20-08-2003, 20:44
koledzy tak czytam i zastanawiam się dyskusja zeszła na psy .ogrzewanie gazowe ile płacicie ?

na początku nie miałem gazu .to zbudowałem sobie wkład kominkowy z rozprowdzeniem ciepłego powietrza było to 9 lat temu i piekelnie drogo
wkład 4k. wentylator 1,2k itd wszytko działało o.k i wspomagająco ogrzewanie elektryczne piec Moriel c.o + konwektory + sterowanie .

Myslę ,że wielu czytelników forum to ludzie aktywni zawodowo ,którzy przychodzą do domu sie wyspać ,nie zawsze mają czas na telewizję a tu dodatkowa atrakcja w chałupie trzeba napalić .
Fakt urocze płomienie za szybką ,miły zapach palonego drewna i jeszcze kupka popiołu do użyźnienia ogródka .
Ale czy będzie Ci się chciało robić to codziennie . A może masz małe dzieci i zatrudnisz nianie by stała przy kominku bo szybka jest bardzo gorąca a na państwową służbą zdrowia nie licz .

Moje doświadczenia :
ogrzewanie wkładem kominkowym działa dobrze jest tanie ale ma wady :
- mój kominek ( jakiś francuski ,5 lat gwarancji ! ,kupiony w renomowanej firmie w Poznaniu) nie ma możliwości regulacji ( takiej jak bym chciał) szybkośći spalania - myślałem że jak zamknę dopływ powietrza to będę mógł "zadusić" ogień co jest kłopotliwe jeżeli zbyt mocno rozpali się ( serwisant radził mi żebym polewał drewno wodą lub zasypał popiołem szpary prz uszczelce szyby -osioł ale to było 9 lat temu.
- powietrze wychodzące z rur jest zbyt ciepłe tak jak w pomieszczeniu gdzie znajduje się kominek pod sufitem jest gorące - farba żółknie
- promieniowanie podczerwone bywa ucążliwe przy odległości poniżej 2 m jest za gorąco
- bezpieczeństwo dzieci ! ( o tym nie zawsze myślisz drogi czytelnku )

Co zrobię :

Wyrzucam wentylator na parter i grzeję tylko pomieszczenie z kominkiem
Instalację rozprowadzenia C.P wykorzystuje do wentylacji mechanicznej
Korzystam z kominka tylko dla przyjemności w święta i jako podkreślenie uroczystości rodzinnych.
Usuwam zywe i te nieżywe wróble które nagminie sprawdzają od wewnątrz jak zbudowany jest przewód kominowy

Co radzę :

Jeżeli masz gaz to zdecyduj się na niego ( wiem że jest upierdliwe Warunki ,mapki ,kominiarze ,gazownia itd )
Jezeli nie masz to może legalett ?

Dobrze ociepl chałupę k< 0,18 20 cm izolacji sciany ,25-30 cm strop ,10-15cm posadzka . Jeżeli masz jeszcze kasę to okna z żaluzjami .

A wtedy grzejniczki 40Wna metr kw .a może jeszcze mniej ,piecyk zwykły bez specjalnych wodotrysków zimą ciepło ,latem chłodno
a rachunki za gaz będa przyjemnością

To nie teoria lecz prawda .
1,budynek 12cm syropian posadzka ,sciana max 24cm ,wełna 20cm ,BK 12cm,sufit 30cm wełna budynek z poddaszem uzytkowym 120m.kw

2,budynek posdzka j.w ,sciana Ytong 36 + 10wełna ,sufit j.w
budynek z poddaszem użytkowym 260m.kw

ogrzewanie torus 23kw + grzejniki konwektory ( już częściowo bez zaworów termostatycznych -były Herz ale się rozpadły mimo ,że nikt nimi nie kręcił- dziadostwo ) termostat euroster
budynki wolnostojąjace 9 i 6 lat

tej zimy 400zł za 380m.kw na miesiąc

teraz myślę o budowie firmy ok.400 m kw i będzie chyba tak
posadzka 16 cm syropian ,sciany PREAFA +20cm styropian,strop filigran ,dach moderndach 25-30cmwełny z folia refleks Al -ogrzewanie chyba powietrzne ( wentylacja - takie 2w1 a może jeszcze klima to 3w1

co o tym sądzicie

gość 1