PDA

Zobacz pełną wersję : Testament



radziu81
31-07-2007, 21:06
rodzice zmarli 10 lat temu w testamencie mam zapisany dom co mam zrobić żeby był mój?

ewoo
31-07-2007, 21:18
To testament leżał 10 lat? Nie jestem pewien ale obiło mi się o uszy że testament trzeba otworzyć do roku po śmierci.

Lharhard
31-07-2007, 21:25
Cytat z jakiejś stronki:
Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego w sposób jednoznaczny stwierdzają,iż osoba,u której znajduje się testament jest obowiązana złożyć go w sądzie spadku,gdy dowie się o śmierci spadkodawcy.Otwarcie i ogłoszenie testamentu ma jednak charakter czysto formalny.Sąd w postępowaniu tym nie bada ważności testamentu.Reasumując:przepisy prawne nie statuują terminu do złożenia testamentu w sądzie spadku.Jednak w razie gdy osoba,u której on się znajduje nie wykona tego obowiązku,ponosi ona za to odpowiedzialność,a nadto sąd może na nią nałożyć grzywnę.

adam_mk
31-07-2007, 22:08
Według mego stanu wiedzy, należy przeprowadzić postępowanie spadkowe. Zapytaj w lokalnym sądzie co i jak. Składasz dokumenty, jakie wskażą i czekasz na rozprawę (chyba, że postępowanie jest nieprocesowe). Sąd orzeka o prawie do objęcia całości/części spadku (zachowki itp). Oświadczasz że - przyjmujesz/nie przyjmujesz spadek. Wykonujesz to, co przypada właścicielowi, który objął/odrzucił spadek (bo można). Podatki, KW itp.
Sprzedajesz, darowujesz czy zostawiasz - niech se stoi.
Wszystko w kodeksie cywilnym, a kodeks przez przez googla w sieci.
Adam M.

nom
31-07-2007, 22:16
Do pół roku po śmierci można złożyć wniosek o nabycie spadku (bo spadek już masz, tylko sądownie stwierdza się nabycie tego spadku), a po pół roku przechodzi na spadkobierców bez sprawy, czyli do pół roku można zrzec się spadku, później już nie, czyli jak ktoś pozostawił długi to można się tego zrzec, ale tylko do pół roku.

Jeż
31-07-2007, 22:18
rodzice zmarli 10 lat temu w testamencie mam zapisany dom co mam zrobić żeby był mój?
Nie przejmuj się tym co napisali poprzednicy. Nic Ci nie grozi za zwłokę w ujawnieniu testamentu, jeśli tylko przez to jakiś spadkobierca nie poniósł szkody w wyniku tej zwłoki.
Nie wspomagaj się żadnym prawnikiem. To zbędne, bo procedura jest prosta. Złóż (wyślij listem poleconym) w wydziale cywilnym sądu rejonowego właściwego dla spadkodawców (rodziców) wniosek o stwierdzenie nabycia spadku wraz z oryginałem testamentu i odpisem Twojego (i ewentualnie innych spadkobierców) aktu urodzenia (w przypadku zmiany nazwiska w wyniku małżeństwa odpis aktu małżeństwa) z naklejonym znaczkiem opłaty sądowej za 50 zł na wniosku. Od tego momentu czytaj dokładnie co Ci sąd poleci i przygotuj kaskę na podatek spadkowy (około 6 - 7% wartości nieruchomości).
Pozdrawiam
Jeż

31-07-2007, 22:59
ups...
6 procencików od domku to przy dzisiejszycg cenuniach moze troszkie kasiorki być

Jeż
01-08-2007, 06:50
ups...
6 procencików od domku to przy dzisiejszycg cenuniach moze troszkie kasiorki być
Dzisiejsze ceny są nieważne, tylko te sprzed 10 lat, bo spadkodawcy zmarli 10 lat temu, więc nabycie spadku nastąpiło wtedy, a jedynie stwierdzenie przez sąd nabycia spadku ewentualnie nastąpi w tym roku. Gdyby zaś zmarli w tym roku, to dzisiejsze ceny również nie miałyby znaczenia, bo od 1 stycznia br. najbliżsi spadkobiercy (w tym wypadku dzieci) są zwolnieni z podatku spadkowego, jeśli nabyli spadek w tym roku (czytaj - spadkodawca zmarł w tym roku).
Pozdrawiam
Jeż

d5620s
04-08-2007, 10:03
Słuchaj Jeża-ale najlepiej pofatyguj sie do sądu osobiście- a jak testament wsiąknie z listem poleconym to przed tobą długie i bardziej kosztowne postępowanie:)
tylko nie piszcie że przedadzam, bo nie takie rzeczy się gubiły starszym i doświadczonym koleżankom z sądowej administracji :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

jprzedworski
04-08-2007, 12:54
Za parę złotych można zrobić odpis notarialny (zgodność z oryginałem), tak na wszelki wypadek.
Przy braku testamentu i tak sąd orzeknie prawa do domu, ale zgodnie z podziałem ustawowym, a może ktoś jeszcze w tym brałby udział (np. rodzeństwo).

uranos
04-08-2007, 19:08
witam przecodziliśmy to z żoną niedawno (3 lata temu) daj znać na priva to podeślę ci wszelkie wnioski sądowe. :)