PDA

Zobacz pełną wersję : odbior nowego mieszkania-na co zwrocic uwage?



sekula
31-07-2007, 23:05
witam, jestem Nowy na forum. Prosze o porady i wskazowki, gdyz czeka mnie oficjalny odbior mieszkania od developera . Na co mam zwrocic szczegolna uwage w trakcie odbioru? slyszalem, ze jest malo czasu, a devepoler i kierownk budowy - naciskaja i kaza podpisac popier, ze wszystko jest OK. Podobno nalezy sprawdzac, czy sciany sa proste, itd. Moze jakies DOBRE RADY, bardzo chetnie.. Dzieki z gory.
kazda informacj abedzie cenna. pozdrawiam.

beton44
01-08-2007, 05:27
wysokość pomieszczeń czy jest zgodna z projektem

nie ma wielkich różnic wysokości posadzek w pokojach...

czy są okna i drzwi tudzież czy się otwierają/zamykają/ i
nie czynią tego "samorzutnie" czyli nie są krzywo osadzone...

czy jest woda w kranach w miarę możliwości we wszystkich
takie samo położenie ciepła/zimna...

czy odpływa woda do kanalizacji a nie na podłogę...


tyle co u góry to powienieneś/aś sama rozpoznać...


ściany czy posadzki czy są proste to tak o ile nie jest baaardzo krzywo
to na oko nie zobaczysz...

oczywiście jak jest 10 cm różnicy wysokości posadzki w pokoju to raczej jest źle...


A na koniec wesołe zakończenie - to co najgorsze mogli
spaprać w budynku - np posadowienie którego wady wyjdą po jakimś czasie /pękanie ścian i stropów/ tego
nie zobaczysz w czasie odbioru

ew. przecieki z dachu czy przemarzanie
czy też niedogrzewanie ewentualne to wyjdzie dopiero
w czasie deszczów czy ostrej zimy...
mokry parkiet - zobaczysz że był jak wyschnie...
światło w mieszkaniu się będzie zapalać np tylko po włączeniu
jednego wyłącznika np ...itd...

Graczyk
01-08-2007, 07:41
Musisz zamienić się w bardzo wścipskiego klienta nawet jeśli cała współpraca przebiegła fantastycznie. Developer nie budował tego sam więc majstry mogli dużo popsuć.
Na odbiór zabierz ze sobą dwie poziomice 80 cm i przynajmniej 180 cm. Pierwsza do sprawdzania okien i drzwi czy są osadzone równo, dłuższa nie wejdzie w otwory. Druga nazywa się łata do dokładnego przełacenia powierzchni. Kładziesz na podłodze i jak gdzieś powstaje pod łatą dziura to jest dołek albo górka w innym miejscu. Przełać szczegółowo bo może być katastrofa choćby z panelami lub kaflami. Sprawdż jeszcez czy ewentualny balko ma spadek od drzwi a nie na drzwi. Woda lepiej aby spływała na zewnątrz.
Narożniki sprawdzasz oczywiście kontomierzem takim metalowym. Będą się patrzeć ale potem przy meblowaniu Będziesz miał łatwiej.
Miarka stalowa do pomierzenia pomieszczeń też się przyda. Zmierz sobie wysokości kontaktów, gniazdek, parapetów bo często w różnych pokojach sa różnie pomontowane.
Jeśli przekazałeś developerowi plan zagospodarowania kuchni i było tam zaznaczone gdzie idzie sprzęt do zabudowy to pamiętaj że za takim sprzętem nie może być gniazdek albo bedziesz musiał kupoważ szersze blaty i odsuwać szafki od ściany. Sprzęt do zabudowy zajmuje całą głębokość szafki do ściany czyli gniazdka odpadają.
Odpływ do pralki musi być na na jakiejś wysokości a nie przy podłodze.
Prąd musisz zaufać ale już umiejscowienie górnych lamp dostosuj do mebli. Niech Ci przypadkiem nieumieszczą lampy w kuchni tak że szafek wiszących nie otworzysz.
Domofon montują z regóły w miejscu gdzie pasuje szafa.
Sprawdź parapety zewnętrzne czy są prawidłowo osadzone.

No to tyle a i najważniejsze przygotój się na walkę bo oni nie lubią poprawek.
Ma być poprawione przez nich albo nie płacisz.

Barbossa
01-08-2007, 07:49
albo trzeba zabrać ze sobą łebskiego budowlańca, który wszystko sprawdzi
i jeżeli developer na poziomie to on powinien mieć łatę i kątownik + miarkę
jeżeli jest ot odbiór to powinien mieć też miejsce obmiar (chyba, że umowa mówi inaczej), bo potem można pisać na Berdyczów

sekula
01-08-2007, 08:12
witam. bardzo pomocne rzeczy napisaliscie. wydrukije sobie i przygotuje sie do odbioru.
gdyby co, to chetnie wiecej informacji. chociaz te sa bardzo wazne.

andrzej

jacekp71
01-08-2007, 09:17
sprawdz rowniej jak zachowuja sie liczniki, czy jest ciag w kominach wentylacyjnych, czy drzwi otwieraja sie min. do kąta 90 stopni, czy kafelki na balkonie sa doszorowane do czysta ....

jesli kupujesz mieszkanie z oscieznicami, ale bez drzwi, to bardzo dokladnie zmierz, czy sa one rowno osadzone, potem drzwi sie nie domykaja, a poprawic to nilatwo.

J.

jacekp71
01-08-2007, 09:18
aha !! i jesli masz piwnice czy inna skrytke, to warto sprawdzic, czy twoj klucz nie otwiera rowniez drzwi sasiadow ;-))

u mnie tak wlasnie bylo - klucze byly dosyc uniwersalne ;-))

xdotka
01-08-2007, 09:52
Czy okna na tej samej wysokości, przynajmniej w tym samym pomieszczeniu,nadproża (chyba dobrze mówię) nad oknami tej samej wys
kaloryfery, czy równo
Jeśli masz piec, to czy działa prawidłowo
Jeśli masz schody, to czy równe stopnie
na wyjścia kan. w odpowiednim miejscu i na dobrej wys., np.żeby umywalka po montażu nie wypadła pod pachą, a do kibelka nie trzeba było stołeczka
otwory na drzwi, czy odp szerokości
Wentylacja, a to było
ocieplenie, czy nie brakuje (w ścianie 3-w), ale do tego potrzebny jakiś przyrząd
tynki

sailor_ro
02-08-2012, 20:59
Heyka:)

Mam takich parę pytań w powyszym temacie,dlatego podbijam:

1) w umowie jest napisane, ściany w garażu i piwnicy tynkowane,gładzone,bielone-rodzaj tynku generalnie jest określony jako gipsowy w umowie,natomiast w piwnicy i garaży jest na dwóch ścianach gipsowy-gładzony, na dwóch cem-wap bez gładzi,pomalowane na biało

2)puszki elektryczne,kilka z nich,jest osadzonych poniżej płasczyzny tynku,schowane około 0,5-1 cm

3)2 czy 3 puszki osadzone obok siebie, przygotowane pod ramki modułowe, nie są osadzone w poziomie

4)sufit i ściany w łazience nie zostały wytynkowane, ściany pociągnięte klejem w którym została zatopiona siatka,sufit goły

5)w łazience wisi luźny kabel,brak puszki pod gniazdko,przy czym w lazience znajduje się kocioł gazowy c.o.,pod który powinno zostać doprowadzone gniazdo,tak mi się wydaje przynajmniej

6)wszystkie okna do regulacji,mówi,że przyjdą i zrobią,cisnąć przed odbiorem/aktem notarialnym


Co moge z tym zrobić,pytam bo poszedłem deweloperowi na reke,on mnie troche wykiwa na tym co miał mi dołożyć i teraz musze wyjśc na swoje.Tynki i posadzki przełacone jest ok,pod jednym parapetem wewn. pojawiło się pęknięcie (postukałem jest pusto),będzie poprawka.

pozdrawiam
MO

Christo24
05-08-2012, 09:16
Budując dom/mieszkanie najlepiej być podczas całej budowy i co ważne - z własnym kierownikiem budowy, choć wielu z tego rezygnuje, bo są to dodatkowe koszta. Robienie z siebie pajaca, czerpanie wiedzy z forum i na tej podstawie ocena pracy wykonawców jest śmieszna, nie zauważy się 99% usterek poza tymi oczywistymi.

Osobiście popełniłem parę błędów podczas budowy swojego domu przez deweloppera, nie wszystko udało mi się wychwycić, a podczas odbioru na wiele rzeczy jest zwyczajnie za późno, bo co nam wtedy po zauważeniu krzywych ścian, przeciekających kominów, dachu, balkonu, to bardzo trudno naprawić jest się spieprzyło na etapie budowy.

Niektóre rzeczy np. zbyt głęboko osadzone puszki od gniazdek elektrycznych (nawiązując do postu wyżej) łatwo naprawić, wystarczy kupić dłuższe śruby.

Pozdrawiam!

Krzychu777
01-02-2013, 09:33
Witam,
Za miesiąc mam odebrać mieszkanie od Dev. Po przeczytaniu postu chyba zwrócę się do kogoś o pomoc w odbiorze.
Mieszkanie duże 78m2. Czym większe tym więcej takich kwiatków może być, prawda?
Znacie jakichś zaufanych ludzi do odbioru mieszkania?