PDA

Zobacz pełną wersję : Izolacja pozioma fundamentów a słup żelbetowy



choleszek
01-08-2007, 01:10
W projekcie domu są słupy żelbetowe w scianie nośnej. Stopy tych słupów są w jednym poziomie z ławą fundamentową. Słupy wyżej wychodzą zbrojone 4 prętami.
Mój problem jest taki
Czy izolacja pozioma ław fundamentowych i później ścian fundamentowych powinna zachować ciągłość , tzn czy może przerwać monolit betonu słupa(bez przerywania zbrojenia oczywiście)? Czy też beton słupa nie może być przerwany a izolację poziomą wykonuje się jakoś inaczej w tym przypadku.

Dodam, że projekt tego nie rozwiązuje, a mój KB jest na urlopie.

Przepraszam jeśli coś niejasno napisałem.
Pozdrawiam

01-08-2007, 06:49
... czy może przerwać monolit betonu słupa ...
praktykuje sie przerwanie izolacji

choleszek
01-08-2007, 21:27
Czy wobec tego izolacja pozioma będzie jeszcze spełniała swoje funkcje? Czy taki słup betonowy może przenosić wilgoć? Teren jest dość mokry.
Czy są specjalne metody izolacji przeciwwilgociowej do zastosowania w opisanej sytuacji?

Barbossa
01-08-2007, 21:28
tak
nie
nie

marcin_u
01-08-2007, 22:36
tak
nie
nie

Czy napewno brak izolacji pod słupem zelbetowym nie bedzie miało złych skutkow w postaci podciagania wilgoci??
bardzo mnie to zastanawia bo mam bardzo wysoko wody gruntowe a musze zrobic fundament pod schody i boje sie podciagania wilgoci przez schody.na całej podłodze (chudziaku) chce dac pape zeby odizolowac sie od wody a schody beda przerywały ta izolacje.

02-08-2007, 06:15
... Czy napewno brak izolacji pod słupem zelbetowym nie bedzie miało złych skutkow w postaci podciagania wilgoci??...
w teorii - skutki mogą byc złe ...
w praktyce - nie obserwuje czegos takiego u siebie

marcin_u
02-08-2007, 06:26
... Czy napewno brak izolacji pod słupem zelbetowym nie bedzie miało złych skutkow w postaci podciagania wilgoci??...
w teorii - skutki mogą byc złe ...
w praktyce - nie obserwuje czegos takiego u siebie

nie obserwujesz...ale na jakim poziomie masz wode gruntowa??

gg
02-08-2007, 07:09
marcin_u


ja miałam dokładnie taką sytuację.
Oczywiście,że beton będzie podciągał wilgoć, bo dlaczego niby nie. :o Dawaj folię i się nie przejmuj. Co może się stać? Przecież w poziomie ław nie masz praktycznie żadnych sił poziomych, natomiast siła od ciężaru własnego całego budynku jest tak duża, że nic się nie stanie. Musisz tlko zapewnić ciągłość prętów i wszystko będzie ok.

KiZ
02-08-2007, 07:18
Ja miałem taki słup stawiany już po ścianach parteru. Nawierciliśmy ścianę fundamentową monolityczną na głębokość ok 40 cm. Pręty przeszły przez papę, wokół szalunek zalany betonem. Pomysł kiero; trudno powiedzieć jak to będzie funkcjonowała bo dom w budowie.

Barbossa
02-08-2007, 07:24
jeżeli słup jest żelbetowy, to po to aby stworzyć monolit, a nie stawiać słupek tylko trochę mniejszy od np z bloczków na zaprawie
projektant miał coś na myśli robiąc z tego monolit
przerywanie go papą powoduje, że jest to to samo co ściana fundamentowa

gg z tymi siłami to bym nie wyskakiwał nie widząc całości

a dobrze zawibrowany beton, klasy min B 20 nie będzie tak ciągnął wilgoci

Metal
02-08-2007, 08:39
Ja mam dwa słupy (fi ok. 70cm), tyle że zewnętrzne - mają własne stopy fundamentowe i podpierają naroża dachu. Robiłem w nich izolację poziomą z dysperbitu i folii budowlanej na poziomie izolacji ścian - ciągłe jest tylko zbrojenie. Zdaje się, że tak było w projekcie. Mieszkam czwarty rok i nic się nie dzieje.

Barbossa
02-08-2007, 08:47
Ja mam dwa słupy (fi ok. 70cm), tyle że zewnętrzne - mają własne stopy fundamentowe i podpierają naroża dachu. Robiłem w nich izolację poziomą z dysperbitu i folii budowlanej na poziomie izolacji ścian - ciągłe jest tylko zbrojenie. Zdaje się, że tak było w projekcie. Mieszkam czwarty rok i nic się nie dzieje.
co nie oznacza, że jest to prawidłowe rozwiązanie

Geno
02-08-2007, 08:50
Ja mam dwa słupy (fi ok. 70cm), tyle że zewnętrzne - mają własne stopy fundamentowe i podpierają naroża dachu. Robiłem w nich izolację poziomą z dysperbitu i folii budowlanej na poziomie izolacji ścian - ciągłe jest tylko zbrojenie. Zdaje się, że tak było w projekcie. Mieszkam czwarty rok i nic się nie dzieje.

Nikoniecznie to musi miec jakieś konsekwencje ale tym sposobem zrobiłeś sobie przegub.

Metal
02-08-2007, 09:03
co nie oznacza, że jest to prawidłowe rozwiązanie


Oczywiście, że nie musi tego oznaczać.





Nikoniecznie to musi miec jakieś konsekwencje ale tym sposobem zrobiłeś sobie przegub.

Chyba nie całkiem, bo zbrojenie jest ciągłe.

Filary na mostach też lane są na raty. Nie ma oczywiście folii między kolejnymi fazami zalewania, ale czy miejsce styku dwóch faz ma taką samą wytrzymałość jak lity beton? Pytam jak mechanik "fachmana" od betonu.

Geno
02-08-2007, 09:12
[
Chyba nie całkiem, bo zbrojenie jest ciągłe.

Filary na mostach też lane są na raty. Nie ma oczywiście folii między kolejnymi fazami zalewania, ale czy miejsce styku dwóch faz ma taką samą wytrzymałość jak lity beton? Pytam jak mechanik "fachmana" od betonu.
Oczywiście,że jest przegub bo w tym względzie znaczenie ciągłości zbrojenia nie ma - nie ma współpracy pomiędzy betonem a zbrojeniem.

Zbrojenie przeciez jest po to aby wspólpracowało z betonem, gdyby było inaczej to same pręty przenosiłyby te same obciążenia co żelbet?

Przerwy robocze są jak najbardziej dopuszczalne ale nigdy nie mają tej samej nośności co element betonowany ciągle dlatego,tez miejsca tych przerw wyznacza się analizując schemat statyczny tak aby były jak najmniej wytężone.

marcin_u
02-08-2007, 09:30
na słup zelbetowy działaja siły raczej pionowe,a ja mam do wykonania schody i tu raczej siły nie działaja pionowo i martwi mnie brak mozliwosci pogodzenia izolacji poziomej od wod gruntowych z dobrym polaczeniem schodow z fundamentem.
Geno(lub ktos inny) moze podpowiesz jak polaczyc schody zelbetowe z fundamentem zeby nie podciagały wody gruntowej bo wode mam bardzo płytko.W jaki spozob zrobic izolacje?
Jak duzy musi byc fundament pod schody?
Schody beda zabiegowe i bardzo zwarte bo beda sie miescic w otworze 2,10 x 2,40
Schody beda mniej wiecej wygladac tak...beda miały inny kształt stopni zeby były bardziej wygodne niz w orginale
http://images30.fotosik.pl/45/c964ae769d897474.jpg (www.fotosik.pl)

Barbossa
02-08-2007, 09:38
przecież fundament robisz w środku, nie musi być on na poziomie pozostałych fundamentów tylko tuż pod posadzką
jak już pisałem wyżej min B20 dobrze zawibrowany załatwi problem podciągania wody

a jak się boisz, to może tak :D (http://limba.wil.pk.edu.pl/~mh/Zadania/Statyka/Teoria/index.htm)

Metal
02-08-2007, 09:45
Oczywiście,że jest przegub bo w tym względzie znaczenie ciągłości zbrojenia nie ma - nie ma współpracy pomiędzy betonem a zbrojeniem.

Zbrojenie przeciez jest po to aby wspólpracowało z betonem, gdyby było inaczej to same pręty przenosiłyby te same obciążenia co żelbet?



Ale tej współpracy nie ma raptem na długości 1mm.
OK, nawet jeśli założymy, że przy rozpatrywaniu statyki takiego słupa trzeba uznać to miejsce za przegub, to jakie to ma znaczenie w tym konkretnym przypadku, czyli słupa w budynku jednorodzinnym, związanego np wieńcem z resztą budynku? Co to zmienia praktycznie w statyce całego budynku?
Nie rozpatrujmy problemu w ogólnej sferze konstrukcji żelbetonowych, bo ni czas ni miejsce na to.

Geno
02-08-2007, 09:48
Ale tej współpracy nie ma raptem na długości 1mm.
trochę więcej niz 1 mm ale to zupełnie wystarcza.

OK, nawet jeśli założymy, że przy rozpatrywaniu statyki takiego słupa trzeba uznać to miejsce za przegub, to jakie to ma znaczenie w tym konkretnym przypadku, czyli słupa w budynku jednorodzinnym, związanego np wieńcem z resztą budynku? Co to zmienia praktycznie w statyce całego budynku?
Nie rozpatrujmy problemu w ogólnej sferze konstrukcji żelbetonowych, bo ni czas ni miejsce na to.

Metal , rozumiem,że czytasz ze zrozumieniem i rozumiem,ze przeczytałeś dokłądnie co napisałem wyżej, cytat:


"Nikoniecznie to musi miec jakieś konsekwencje* ale tym sposobem zrobiłeś sobie przegub."


* w tym przypadku (dopisek)

Barbossa
02-08-2007, 09:50
Ale tej współpracy nie ma raptem na długości 1mm.
OK, nawet jeśli założymy, że przy rozpatrywaniu statyki takiego słupa trzeba uznać to miejsce za przegub, to jakie to ma znaczenie w tym konkretnym przypadku, czyli słupa w budynku jednorodzinnym, związanego np wieńcem z resztą budynku? Co to zmienia praktycznie w statyce całego budynku?
Nie rozpatrujmy problemu w ogólnej sferze konstrukcji żelbetonowych, bo ni czas ni miejsce na to.

-czyli nie ma praktycznie wcale, a zbrojenie prędzej czy później skoroduje
-znaczenie może mieć duże lub żadnego, dlatego trzeba wiedzieć co ten słup podpiera
- a rozpatrywanie w ogólnej sferze - czemu ni czas ni miejsce na to?

Geno
02-08-2007, 09:53
Metal, przypomnę tylko Tobie jeszcze schemacik z wykresem momentów dla róznych zamocowań :D

http://img219.imageshack.us/img219/8518/zamocowaniejs8.th.jpg (http://img219.imageshack.us/my.php?image=zamocowaniejs8.jpg)

Geno
02-08-2007, 09:56
na słup zelbetowy działaja siły raczej pionowe,a ja mam do wykonania schody i tu raczej siły nie działaja pionowo i martwi mnie brak mozliwosci pogodzenia izolacji poziomej od wod gruntowych z dobrym polaczeniem schodow z fundamentem.
Geno(lub ktos inny) moze podpowiesz jak polaczyc schody zelbetowe z fundamentem zeby nie podciagały wody gruntowej bo wode mam bardzo płytko.W jaki spozob zrobic izolacje?
Jak duzy musi byc fundament pod schody?
Schody beda zabiegowe i bardzo zwarte bo beda sie miescic w otworze 2,10 x 2,40
Schody beda mniej wiecej wygladac tak...beda miały inny kształt stopni zeby były bardziej wygodne niz w orginale
http://images30.fotosik.pl/45/c964ae769d897474.jpg (www.fotosik.pl)

Albo jak Barbossa napisał , beton dobrej klasy i bardzo dobrze zawibrowany , albo izolujesz od wszystkich stron stopę, łacznie z podeszwą.

Metal
02-08-2007, 10:36
Metal, przypomnę tylko Tobie jeszcze schemacik z wykresem momentów dla róznych zamocowań :D



Chyba se nie pogadamy, bo Wy (geno i Barbossa) ciągle chcecie mi udowodnić, coś co dla mnie jest oczywiste, że zastępowanie litego słupa w konstrukcjach betonowych słupem z przegubem może mieć znaczenie dla statyki konstrukcji. Więc mówię: oczywiście, że może. Ja pewnie nie wstawiałbym izolacji w słup, gdybym budował konstrukcję nośną (słup wolnostojący) pod elektrownię wiatrową.

Ale nie jesteśmy na zajęciach z teorii statyki, tylko mamy zadanie praktyczne: "słupy żelbetowe w ścianie nośnej" w budynku jednorodzinnym (prawie na 100% są związane wieńcem z resztą budynku). Pytanie brzmi: Czy można wprowadzić przegub w takim słupie?

Ja twierdzę, że można.

Geno
02-08-2007, 10:40
Metal, przypomnę tylko Tobie jeszcze schemacik z wykresem momentów dla róznych zamocowań :D



Chyba se nie pogadamy, bo Wy (geno i Barbossa) ciągle chcecie mi udowodnić, coś co dla mnie jest oczywiste, że zastępowanie litego słupa w konstrukcjach betonowych słupem z przegubem może mieć znaczenie dla statyki konstrukcji. Więc mówię: oczywiście, że może. Ja pewnie nie wstawiałbym izolacji w słup, gdybym budował konstrukcję nośną (słup wolnostojący) pod elektrownię wiatrową.

Ale nie jesteśmy na zajęciach z teorii statyki, tylko mamy zadanie praktyczne: "słupy żelbetowe w ścianie nośnej" w budynku jednorodzinnym (prawie na 100% są związane wieńcem z resztą budynku). Pytanie brzmi: Czy można wprowadzić przegub w takim słupie?

Ja twierdzę, że można.

Bzdura,

Nie znając obranego schematu statycznego przez projektanta nic stwierdzić nie mozna,

Obejrzałes ten wykres wyżej?

Metal
02-08-2007, 10:54
Obejrzałes ten wykres wyżej?

Dodaj do niego proszę symbole podparcia i przyłożonych obciążeń.

Geno
02-08-2007, 10:58
Obejrzałes ten wykres wyżej?

Dodaj do niego proszę symbole podparcia i przyłożonych obciążeń.

Zmienie lekko wypowiedź, nie można kiedy występuje zginanie. Przy słupie czysto ściskanym juz takich wielkich konsekwencji nie ma.

Jak znasz statykę to nie potrzebujesz symboli podparcia ani przyłozonych obciążeń bo widać z wykresu,że:

rysunek po lewej - zamocowanie w fundamencie przegubowe, w wieńcu, przynajmniej częściowe utwierdzone, obciążenia rozłozone równomiernie.

rysunek po prawej - zamocowanie w fundamencie i w wieńcu, przynajmniej częściowe utwierdzone, obciążenia rozłozone równomiernie.


Niemniej jdnak, fakt , taki wykres raczej nie pasuje do domku jednorodzinnego (przynajmniej nie w większości)

Metal
02-08-2007, 11:47
Zmienie lekko wypowiedź, nie można kiedy występuje zginanie. Przy słupie czysto ściskanym juz takich wielkich konsekwencji nie ma.

Jak znasz statykę to nie potrzebujesz symboli podparcia ani przyłozonych obciążeń bo widać z wykresu,że:

rysunek po lewej - zamocowanie w fundamencie przegubowe, w wieńcu, przynajmniej częściowe utwierdzone, obciążenia rozłozone równomiernie.

rysunek po prawej - zamocowanie w fundamencie i w wieńcu, przynajmniej częściowe utwierdzone, obciążenia rozłozone równomiernie.


Niemniej jdnak, fakt , taki wykres raczej nie pasuje do domku jednorodzinnego (przynajmniej nie w większości)

A kiedy słup wpuszczony w ścianę nośną budynku jednorodzinnego podlega znaczącym obciążeniom zginającym? Co mogłoby spowodować jego złamanie? On podlega właśnie ściskaniu i ewentualnie wyboczeniu (mocno ograniczonemu przez wpuszczenie w ścianę).

Statykę trochę znam i dlatego mi te wykresy nijak do omawianej sytuacji nie pasowały.

Geno zrozum o co mi chodzi. Ja nie zarzucam Tobie (ani Barbossie) braku wiedzy, czy opowiadania bzdur. Macie rację w tym co piszecie, tylko, że to nie zawsze dotyczy tematu.
Mnie idzie tylko o to, żeby konkretnie odpowiadać na pytania dotyczące konkretnych przypadków, bez przytaczania ogólnych wzorów i teoryj (tu ukłon w stronę JKM :wink: ), bo w większości pytający ich i tak nie zrozumie (bo gdyby rozumiał, to sam by sobie odpowiedział) i one nie dotyczą jego przypadku.

A swoją drogą ciekawe po co w ścianie nośnej słup betonowy?

Pytanie do twórcy wątku: Co jest na górze nad tym słupem? Czy to na pewno jest ściana nośna?

Geno
02-08-2007, 11:54
Zmienie lekko wypowiedź, nie można kiedy występuje zginanie. Przy słupie czysto ściskanym juz takich wielkich konsekwencji nie ma.

Jak znasz statykę to nie potrzebujesz symboli podparcia ani przyłozonych obciążeń bo widać z wykresu,że:

rysunek po lewej - zamocowanie w fundamencie przegubowe, w wieńcu, przynajmniej częściowe utwierdzone, obciążenia rozłozone równomiernie.

rysunek po prawej - zamocowanie w fundamencie i w wieńcu, przynajmniej częściowe utwierdzone, obciążenia rozłozone równomiernie.


Niemniej jdnak, fakt , taki wykres raczej nie pasuje do domku jednorodzinnego (przynajmniej nie w większości)

A kiedy słup wpuszczony w ścianę nośną budynku jednorodzinnego podlega znaczącym obciążeniom zginającym? Co mogłoby spowodować jego złamanie? On podlega właśnie ściskaniu i ewentualnie wyboczeniu (mocno ograniczonemu przez wpuszczenie w ścianę).

Statykę trochę znam i dlatego mi te wykresy nijak do omawianej sytuacji nie pasowały.

Geno zrozum o co mi chodzi. Ja nie zarzucam Tobie (ani Barbossie) braku wiedzy, czy opowiadania bzdur. Macie rację w tym co piszecie, tylko, że to nie zawsze dotyczy tematu.
Mnie idzie tylko o to, żeby konkretnie odpowiadać na pytania dotyczące konkretnych przypadków, bez przytaczania ogólnych wzorów i teoryj (tu ukłon w stronę JKM :wink: ), bo w większości pytający ich i tak nie zrozumie (bo gdyby rozumiał, to sam by sobie odpowiedział) i one nie dotyczą jego przypadku.

A swoją drogą ciekawe po co w ścianie nośnej słup betonowy?

Pytanie do twórcy wątku: Co jest na górze nad tym słupem? Czy to na pewno jest ściana nośna?

Dlatego 2 raz cytuję napisałem:

""Nikoniecznie to musi miec jakieś konsekwencje ale tym sposobem zrobiłeś sobie przegub."


Głównie chodziło mi o to aby nie szachować sobie dowolnie projektem bo w określonych warunkach może się taka zmiana źle skończyć.

jajmar
02-08-2007, 12:07
A swoją drogą ciekawe po co w ścianie nośnej słup betonowy?



Bo np w tym miejscu opiera sie podciąg i rekacja z niego jest zbyt duża aby przeniósł ja materiał uzyty do budowy ściany. Taki słup potrafi przenieśc sporo wiecej niż mur.
Poza tym zauważ ze w podanych przez Geno wykresach znaczaco wzrasta moment w przesle jezeli nie ma na dole sztywnego połaczenia a to ma wpływ na nosnosc elementu i na potrzebą ilosc zbrojenia.
Co do izolacji w słupie nie stosuje sie tego.

Metal
02-08-2007, 12:19
Dlatego 2 raz cytuję napisałem:

""Nikoniecznie to musi miec jakieś konsekwencje ale tym sposobem zrobiłeś sobie przegub."

Głównie chodziło mi o to aby nie szachować sobie dowolnie projektem bo w określonych warunkach może się taka zmiana źle skończyć.


Czytałem, czytałem, tylko pocoś mi potem te wykresy pokazywał :wink: :P ? (Nie odpowiadaj.)

A co do projektu, to pełna zgoda. Każdą zmianę trzeba dobrze przemyśleć i spróbować przewidzieć wszystkie jej następstwa, także te mogące się ujawnić dopiero na etapie instalacji, czy wykańczania, że o zmianach konstrukcyjnych nie wspomnę.

Metal
02-08-2007, 12:24
A swoją drogą ciekawe po co w ścianie nośnej słup betonowy?



Bo np w tym miejscu opiera sie podciąg i rekacja z niego jest zbyt duża aby przeniósł ja materiał uzyty do budowy ściany. Taki słup potrafi przenieśc sporo wiecej niż mur.
Poza tym zauważ ze w podanych przez Geno wykresach znaczaco wzrasta moment w przesle jezeli nie ma na dole sztywnego połaczenia a to ma wpływ na nosnosc elementu i na potrzebą ilosc zbrojenia.
Co do izolacji w słupie nie stosuje sie tego.

Słuszna uwaga o tym podciągu, ale z dalszymi rozważaniami zaczekajmy na odpowiedź pytającego, żeby nie zaczynać znowu jakiejś akademickiej dyskusji.

Dajmy spokój tym wykresom.

Geno
02-08-2007, 12:42
A swoją drogą ciekawe po co w ścianie nośnej słup betonowy?



Bo np w tym miejscu opiera sie podciąg i rekacja z niego jest zbyt duża aby przeniósł ja materiał uzyty do budowy ściany. Taki słup potrafi przenieśc sporo wiecej niż mur.
Poza tym zauważ ze w podanych przez Geno wykresach znaczaco wzrasta moment w przesle jezeli nie ma na dole sztywnego połaczenia a to ma wpływ na nosnosc elementu i na potrzebą ilosc zbrojenia.
Co do izolacji w słupie nie stosuje sie tego.

Słuszna uwaga o tym podciągu, ale z dalszymi rozważaniami zaczekajmy na odpowiedź pytającego, żeby nie zaczynać znowu jakiejś akademickiej dyskusji.

Dajmy spokój tym wykresom.

Eee tam, wykresy są fajne, np. ten w określonym przypadku gdyby podciąg ze słupem stanowił "ramę"

:wink:

http://img261.imageshack.us/img261/2456/ramart5.th.jpg (http://img261.imageshack.us/my.php?image=ramart5.jpg)

Metal
02-08-2007, 12:49
[

Eee tam, wykresy są fajne, np. ten w określonym przypadku gdyby podciąg ze słupem stanowił "ramę"

:wink:

http://img261.imageshack.us/img261/2456/ramart5.th.jpg (http://img261.imageshack.us/my.php?image=ramart5.jpg)

To już jest czysta prowokacja. :wink: :D

02-08-2007, 13:05
...nie obserwujesz...ale na jakim poziomie masz wode gruntowa??
ogólnie - wysoko /mieszkam w poblizu rzeki/
ale zmienny poziom - teraz susza - spadł znacznie

choleszek
02-08-2007, 23:21
Na tych słupach żelbetowych opierają sie belki a na nich strop monolityczny. Projektant zastosował je ze względu na dużą rozpiętość stropu i duże domniemane obciążenia (taras).
Po prześledzeniu dyskusji skłaniałbym się do zachowania monolityczności słupa i przerwaniu izolacji na krótkim odcinku.
Jednak chciałbym wiedzieć jak się robi w praktyce? Co jest zgodne ze "sztuką budowlaną"?
Czy dobrym kompromisem byłoby zastosowanie jakiegoś dodatku do betonu na słup aby zmniejszyc jego przenoszenie wilgoci? Jakiego ?

Krzysztofik
02-08-2007, 23:39
......Czy dobrym kompromisem byłoby zastosowanie jakiegoś dodatku do betonu na słup aby zmniejszyc jego przenoszenie wilgoci? Jakiego ?
"Adaptator" zalecił mi zastosowanie na ławy betonu z dodatkiem hydrobetu w ilości 2%
(wysoki poziom wód)
Beton zamawiałem w "znajomej" betoniarni, gdzie powiedziano mi ze mają dodatki prosto z NASA :wink:

Geno
03-08-2007, 08:01
Na tych słupach żelbetowych opierają sie belki a na nich strop monolityczny. Projektant zastosował je ze względu na dużą rozpiętość stropu i duże domniemane obciążenia (taras).
Po prześledzeniu dyskusji skłaniałbym się do zachowania monolityczności słupa i przerwaniu izolacji na krótkim odcinku.
Jednak chciałbym wiedzieć jak się robi w praktyce? Co jest zgodne ze "sztuką budowlaną"?
Czy dobrym kompromisem byłoby zastosowanie jakiegoś dodatku do betonu na słup aby zmniejszyc jego przenoszenie wilgoci? Jakiego ?

Już było tutaj 3 razy opisywane...

- beton dobrze zawibrowany , to takie rozw. minimum
- izolacja ze wszystkich stron, łącznie z podeszwą fundamentu - jeśli jest zamocowany w ławie to na krótkim odcinku
-beton wodoszczelny , W2 powinno wystarczyć

Pielęgnacja ma duże znaczenie gdyz rysy skurczowe zniwelują efekt szczelności.