PDA

Zobacz pełną wersję : Działka lepiej darowina czy kupno ?



Radek1974
01-08-2007, 06:57
Witam,

Mam taki problem: pewna starsza Pani chce podarowć mojej mamie działkę 73 ary, jest to działka na końcu drogi przy lesie, rośnie na niej dużo drzew.

Moje pytanie jak lepiej jet przejąć tę działkę w formie darowizny czy kupna za symboliczne pieniądze..
Zamierzamy ją później sprzedać ponieważ ja sam się rozbudowuję i nie jest nam ona potrzebna.
Może ktoś miał podobny przypadek i orientuje się jakie są to koszty.

Pozdrawiam,

Radek

zbigmor
01-08-2007, 07:03
Przy darowiźnie od obcej osoby nie ucieknie się od podatku (nawet przy zakupie za symboliczną kwotę - US ma swoje tabelki). Pomyśl czy jednak nie lepiej, aby obecna właścicielka sprzedała tą działkę, przekazała rodzicom pieniądze, a oni przekazali darowiznę tobie. To oczywiście też grozi podatkiem od darowizny dla rodziców, ale jest mniej formalności. No chyba, że jest nadzieja na wyraźny wzrost wartości tej działki.

Radek1974
01-08-2007, 07:27
Dzięki za odpowiedz.

W odległości około kilometra budują się i są zbudowane duże domy, gdy przejeżdzałem tamtędy nie widziałem żadnej skierniewickiej rejestracji, wszystko na warszawskich blachach, jest więc nadzieja że ziemia nie stanieje. Cena w pobliżu to około 20 zł za metr kwadratowy.
Przerażają mnie tylko te drzewa nie wiadomo co z nimi zrobić wyciąć czy zostawić dla przyszłego właściciela.

Radek

zbigmor
01-08-2007, 07:28
A może niech ta pani przepisze w spadku tą działkę? A jak będziecie chcieli ją wcześniej sprzedać to ona ją sprzeda dla was?

kroyena
01-08-2007, 07:28
Jeżeli Cię stać to bym kupował.
DAROWIZNĘ ZAWSZE MOŻNA COFNĄĆ.
(jeżeli darczyńca żyje)

PS. Nie licz, że kupisz za jakieś marne pieniądze, cena musi być adekwatna.
Po zakupie najlepiej złożyć na siebie samego "donos" w US.
Niech rozpoczna postępowanie i określą czy zapłacona cena jest adekwatna.
Jezeli tego nie zrobisz narażasz się, że US za 5 lat wytoczy Tobie postepowanie i wpisze się do księgi wieczystej z kwotą zaległego podatku wraz z odsetkami.

Tak robią, czekają do 5. roku a potem doliczaja różnicę w wartości podatku od nieruchomości i liczą odsetki.

Vafel
01-08-2007, 07:53
DAROWIZNĘ ZAWSZE MOŻNA COFNĄĆ.
(jeżeli darczyńca żyje)

??????? Możesz coś więcej o tym napisać? Jakieś źródło, podstawa prawna?

Po prostu mnie zatkało. Niby na jakiej podstawie można cofnąć darowiznę, jeżeli od momentu darowania to obdarowany jest właścicielem (i na potwierdzenie tego ma akt notarialny i jest wpisany do KW)?

kroyena
01-08-2007, 08:00
Za niewdzięczność, rażącą względem darczyńcy.

Vafel
01-08-2007, 08:06
Wybacz, ale... to bzdura...

Barbossa
01-08-2007, 08:09
Za niewdzięczność, rażącą względem darczyńcy.
to chodzi o wydziedziczenie i pozbawienie zachowanka (tak to brzmi?)

zbigmor
01-08-2007, 08:38
Za niewdzięczność, rażącą względem darczyńcy.
to chodzi o wydziedziczenie i pozbawienie zachowanka (tak to brzmi?)

Było bliski. Chodzi o zachówek. Przy darowiźnie może on być ustalony, ale nie musi. Z reguły tyczy to sytuacji, gdy starsza osoba darowuje dom/mieszkanie komuś, a w zamian za to nowy właściciel gwarantuje jej dach opiekę aż do śmierci darczyńcy. W takim przypadku warto dokładnie spisać co wchodzi w skład tej opieki.

Vafel
01-08-2007, 08:53
OK. Okazało się, że jednak nie bzdura (tzn. jest coś takiego w ustawie - ale kto powiedział, że ustawa nie jest bzdurna ;-)

Art. 897. Jeżeli po wykonaniu darowizny darczyńca popadnie w niedostatek, obdarowany ma obowiązek, w granicach istniejącego jeszcze wzbogacenia, dostarczać darczyńcy środków, których mu brak do utrzymania odpowiadającego jego usprawiedliwionym potrzebom albo do wypełnienia ciążących na nim ustawowych obowiązków alimentacyjnych. Obdarowany może jednak zwolnić się od tego obowiązku zwracając darczyńcy wartość wzbogacenia.

Art. 898. § 1. Darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności.

§ 2. Zwrot przedmiotu odwołanej darowizny powinien nastąpić stosownie do przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Od chwili zdarzenia uzasadniającego odwołanie obdarowany ponosi odpowiedzialność na równi z bezpodstawnie wzbogaconym, który powinien się liczyć z obowiązkiem zwrotu.

Art. 899. § 1. Darowizna nie może być odwołana z powodu niewdzięczności, jeżeli darczyńca obdarowanemu przebaczył. Jeżeli w chwili przebaczenia darczyńca nie miał zdolności do czynności prawnych, przebaczenie jest skuteczne, gdy nastąpiło z dostatecznym rozeznaniem.

mazepa
04-08-2007, 20:15
Piszesz, że działka przy końcu drogi, przy lesie, lekko zadrzewiona. To znaczy, że budować na niej nie można, chyba że domek letniskowy. Moi teściowie mieszkają na podobnej działce i wiem, że istnieje pas ochronny wokół lasu, na którym nie wolno nic trwałego budować. Teraz większość poszukuje działek budowlanych, więc zastanów się, czy łatwo znajdziesz potencjalnego jej kupca.