PDA

Zobacz pełną wersję : jak? wybra? dachówk??



bd
15-07-2003, 09:20
witajcie!
mam problem, ponieważ juz od dłuższego czasu próbuję wybrać odpowiednią dachówkę, aby przykryć dom. Niestety, ale nie mogę na nic się zdecydować. W każdym składzie budowlanym polecają co innego, a ja chcę solidną i mocną dachówkę. Czy ktoś ma rozeznanie na temat dachówek ceramicznych i betonowych? Jesli tak to napiszcie do mnie:
[email protected]
pozdrawiam
beata

aa***a
22-07-2003, 13:25
G

marie
22-07-2003, 16:37
Ja tez zainwestowałam w Creatona nie żałuję-antracytowa Kerapfanne

Maluszek
22-07-2003, 16:43
Ja też wybrałam ceramiczną Creatona tylko Symfonię (angobowana miedź). Na dachu wygląda extra :D

Grześ z Krakowa
24-07-2003, 07:40
Ja tez mam na swoim dachu Creatona karpiowke ulozona w luske i wyglada super. Co do wytrzymalosci to tez moge potwierdzic ze jest solidna. W celach oszczednosciowych gasiary dalem z wiekora . na dachu zadnej roznicy a koszt o 50% tanszy.

magmi
24-07-2003, 10:59
Właśnie wychodzą z produkcji pierwsze dachówki RuppCeramika barwione w masie (modele Sirius i Neptun w kolorach antracyt i brąz). Jest to dachówka ceramiczna, angobowana, jest tansza od Creatona i ma dobrą raczej opinię, natomiast miałam wątpliwości co do ciemnej angoby bez barwienia dachówki w masie (tak było do tej pory i tak samo robi Wiekor i Roben). Wiadomo, dachówka ceramiczna z natury jest czerwona, więc jakiekolwiek odpryśnięcie i czy uszkodzenie ciemnej angoby powoduje, że widać kolor czerwony. To samo przy cięciu dachówki ( a czasem cięcia nie da sięuniknąć. No ale skoro zaczęli barwić w masie, to chyba na Ruppa się zdecydujemy. :D

24-07-2003, 18:33
Ja wybrałem śliczny Tondach angobowany. Wygląda super i nie wierzę w brednie sprzedawców, że to najgorsza dachówka na rynku !

krzyżan
28-07-2003, 19:16
Ja wybrałem wiekora naturalna, angobowana.
Dostałem dobrą cenę, a nie dotarły do mnie informacje, że coś z nią
nie tak. W projekcie mam tzw. wole oko, a karpiówka wiekora (jak chyba
żadna inna, jest nieco wypukła w osi dł. - można sprawdzić ! )
Przedstawiciel firmy twierdzi, że lepiej się układa ( z wiekiem dachu ).
Co Wy na to ?
Pozdrawiam. :wink:

dobrzykowice
29-07-2003, 19:32
jak więc beata widzisz wielu jest producentów którzy mają dobre produkty. Zauważ jednak że w wypowiedziach omawiane sa tylko ceramiczne dachówki. ja również taką mam (Wiekor) i raczej na betonową bym się nie zdecydował, ale jeżeli już; to weź przede wszystkim pod firmę Roben - znana, solidna i jakościowo niezła

Kaa
29-07-2003, 20:23
Ja właśnie jestem w trakcie krycia dachu. Wybraliśmy Rupp ceramika Sirius miedziana. Bardzo jesteśmy z niej zadowoleni, goście którzy kładą nam dach też mówią że jest dobra jakościowo. Mamy parterowy dom z dachem na którym sa 4 jaskółki i bardzo ładnie to wszystko zaczyna wyglądać.

cyrus
12-08-2003, 15:36
proponuję karpiówkę, natomiast co do firmy - Wiekor, Creaton, Rupp, ze wskazaniem na tego pierwszego

zbyszekP
12-08-2003, 16:21
U mnie też jest Creaton, karpiówka. Dachówka super a na wiosne można było dostać na nie całkiem niezły rabat. Jedyny minus (przynajmniej dla niektóych) to fakt, że Creaton nie ma fabryki w Polsce i wszystko musi być sprowadzane.

14-08-2003, 10:20
Wybraliśmy IBF - betonowa zdecydował wygląd i cena.

Teska
16-08-2003, 08:08
hmm a ja mam pytanko do wszystkich ktorzy maja ceramiczną,.....ilu z Was buduje sie na kredycie???

james brown
17-08-2003, 08:26
Majac na dachu 260 m. kw. na szczescie nie musze budowac na kredyt, przy tym:

nie jestem z Warszawy, jak wiekszosc z was
nie jestem Informatykiem jak wiekszosc z was
nie wypisuje bzdur, nie znajac przy tym tematu, jak wiekszosc z was
nie planuje dgp (czy jakos tak) jak wiekszosc z was

Srodki wlasne bez "wsparcia" banku badz tesciow, lotto, cyganow, hazardu itd.
Dom przy szacunkowych kosztach wg. muratora 350.000 powstal bez specjalnych oszczednosci na materiale za 200.000.

Wszystkim milego budowania
jb

Teska
17-08-2003, 10:17
james brown....

to dobrze ze wszystko u Ciebie jest ok....

hmm...to czemu zagladasz na forum??? tak sobie coby bzdury poczytac?? czy jest inny powód..bo cos taj zgorzkniale piszesz...

Miłego dnia

17-08-2003, 11:44
james brown....

to dobrze ze wszystko u Ciebie jest ok....

hmm...to czemu zagladasz na forum??? tak sobie coby bzdury poczytac?? czy jest inny powód..bo cos taj zgorzkniale piszesz...

Miłego dnia


Drogo Liderze tego forum dla naiwnych,

budowanie bez wszelkiej masci posrednikow tzw. systemem gospodarczym pochlania mase energii inwestora, zwlaszcza w koncowym etapie, w ktorym ja sie znajduje.
Masz racje, to forum nie wnosi dla mnie nic nowego, po moich postach widac jednak, ze bywam tutaj bardzo rzadko.

Troche zmeczony ale szczesliwy :)

Milego budowania i
jb

Kaa
17-08-2003, 16:25
:) Jezu, chyba faktycznie Mr James Brown zmęczyło Cię budowanie, zwłaszcza psychicznie:)
Teska - co do Twojego pytania, zrobiłam dach z Rupp ceramiki i prawdą jest że buduję za kredyt. Najgorsze jest to, że widać już koniec pieniędzy z kredytu a końca wydatków niestety nie ... :(

michalus
17-08-2003, 16:39
witam wszystkich :D i powrocmy do tematu,Pokrylem swoj dom dachowka ceramiczna Von Mullera w kolorze kasztan. Zakupilem ja w kwietniu i wtedy byla na nia promocja. wyglada bardzo ladnie. Uwazam ze kazda dachowka jezeli chodzi o wzgledy estetyzcvzne jest ladna jest to po prostu sprawa gustu. Ja moge polecic Von Mulera jest ladna i jak mowili fachowcy bardzo dobra pod wzgledem jakosci. 8)

17-08-2003, 17:03
[quote="Kaa"]:) Jezu, chyba faktycznie Mr James Brown zmęczyło Cię budowanie, zwłaszcza psychicznie:)

Obys i Ty pozostala przy zdrowych zmyslach do konca iwestycji :)

Kaa
17-08-2003, 18:19
Drogi gościu, ja buduję już drugi dom w przeciągu 10 lat i jestem bardzo zdrowa na umyśle:)

17-08-2003, 20:14
Drogi gościu, ja buduję już drugi dom w przeciągu 10 lat i jestem bardzo zdrowa na umyśle:)

Gratuluje, gratuluje!
Tzw. zycie na kredyt, dziekuje bardzo.

crimson
19-08-2003, 11:36
WIEKOR L15 ceglasta angoba szlachetna. Dlaczego ? A dlaczego nie ? Każdy argument jest dobry dla poparcia własnego wyboru. Moim zdaniem jedna z lepszych ceramik na rynku. Zwróciłbym uwagę na angoby i angoby szlachetne szczególnie na terenach o zwiększonej wilgotności...np blisko jezior i rzek. Obserwuję przy takim położeniu domu szybki (2-3 lata) nalot z mchów i innych roślinek na dachówkach zwykłych (bez różnicy czy ceramika czy cement). Pozdrawiam.

McŁoś
26-10-2003, 15:22
Ja wybrałem Tondach glazura. Naprawdę pięknie wygląda za naprawdę przyzwoitą cenę!!!
A swoją drogą to konia z rzędem temu który przekona mnie do wyższości dachówek Roben, Wiekor, Rupp ( każdy przedstawiciel opowiada inne bajki na temat zalet jego dachówek oraz inne brednie na temat dachówek konkurencji - sprawdźcie sami.

Ella
05-11-2003, 17:16
McŁoś , czy wszystkie Twoje dachówki mają jednolity odcień?
Kiedy oglądałam dachówki Tondach w Sawie w Krakowie, na wystawce z czarnym Amadeuszem widziałam różnice w odcieniach - a te jaśniejsze miały dodatkowo pajęczynkę spękań na glazurze (niedopalone?).

Wiem, że zdarza się to we wszystkich firmach, ostatnio przeczytałam na forum nawet narzekanie na Creatona, który wydawał mi się do tej pory poza wszelkimi podejrzeniami co do jakości.

A jeśli generalnie, niezależnie od ceny, dachówka ceramiczna to loteria... to ja chyba też zakupię Tondach...

krzyszt17
05-11-2003, 19:00
Ella napisała o mnie. Przestrzegam przed dachówką Creaton. Kupiłem wg. opinii sprzedawców jedną z najlepszych dachówek na świecie dachówkę Creaton Kera-Pfane barwioną w masie. Po położeniu na dachu okazało się, że są wyraźne różnice w odcieniach tej dachówki. Oczywiście zareklamowałem to w firmie sprzedającej dachówkę. Po kilku dniach przyjechał PAN PRZEDSTAWICIEL HANDLOWY z Warszawy MGR INŻ. ARKADIUSZ M****
zrobił zdjęcia, przyznał, że z dachówką jest coś nie tak i powiedział, że odezwie się w poniedziałek (szkoda, że nie powiedział w który), minęło już cztery, czy pięć poniedziałków i nic, co gorsza PAN KRZYSIO z firmy sprzedającej dachówkę radzi abym sam próbował dodzwonić się do PANA PRZEDSTAWICIELA, gdyż ON pewnie nie chce odbierać telefonów od firmy sprzedającej Creatona w Lublinie.
Mam nadzieję, że moja "przygoda" z Creatonem jest wyjątkowa, ale porządny wytwórca powinien chyba mieć porządnych przedstawicieli i porządnych dystrybutorów.
Pozdrawiam Krzysztof

McŁoś
05-11-2003, 22:13
[quote="Ella"]McŁoś , czy wszystkie Twoje dachówki mają jednolity odcień?
Kiedy oglądałam dachówki Tondach w Sawie w Krakowie, na wystawce z czarnym Amadeuszem widziałam różnice w odcieniach - a te jaśniejsze miały dodatkowo pajęczynkę spękań na glazurze (niedopalone?).

Droga Ellu,
na temat jednolitego odcieniu dachówki będe mógł Ci powiedzieć coś więcej najwcześniej jutro, ponieważ dopiero dzisiaj zaczęli mi ja kłaść.
Jak byłem na działce o 22:00 to niestety nawet koloru za bardzo nie mogłem dostrzec :wink:
Natomiast wiem też jedno - różnice w odcieniu dachówek z róźnych partii produkcyjnych to niestety norma(u wszystkich producentów). Jest jednak sposób aby zminimalizować to zjawisko, a mianowicie układając dachówki na dachu mieszać je z conajmniej 3 palet ( jest to wyraźnie zaznaczone w folderach Tondach oraz widnieje napis na paletach - niestety w języku czeskim ale idzie się domyśleć).
Mój dekarz był jednak nieco zdziwiony gdy go poprosiłem aby mieszał dachówki z trzech palet ( chyba robi tak pierwszy raz?) !

Natomiast co do spękań to:
- oglądałem dachówki Roben i jest na nich pajęczynka ze spękanej glazury.
- na Tondachu również jest - lecz co ciekawe jeżeli przetrzesz na mokro dachówkę to w dużym stopniu znika ( w sawie twierdzili że to kurz tak się układa na dachówce i jest to w znacznym stopniu prawda).
I nie przejmuj się bredniami przedstawicieli innych dachówek o niby żle wypalonych dachówkach z Tondach ( czarny rdzeń w środku nie jest tego jednoznacznym dowodem) !!!

P.S.
A jak rozmowy z Depox ???

Pozdrawiam serdecznie
Zawsze gotów do udzielenia odpowiedzi Twoje pytania :D :D :D

mark0
05-11-2003, 22:40
Ja też raczej zdecyduję się na Tondach.

Gosc123
05-11-2003, 23:03
Cementowy Nelskamp Top2000S... ciemny brąz ale z dziwnym odcieniem fioletowawo-różowym...

martwist
17-11-2003, 22:09
Przeglądam wszyskie wypowiedzi dotyczące wyboru dachówki i zdrowo mi namieszaliście. Już byłem zdecydowany na Robena ale jest taki wątek na forum gdzie przeklinają tą dachówkę okrutnie i chyba sobie odpuszczę. Sporo dobrego ( mimo wszystko ) przeczytałem na temat cementu np. Euronitu i nie wykluczam takiego rozwiązania. Tymbardziej, że muszę się spieszyć, po 6 tygodniach budowy mam wyalny strop i zaczynają stawiać ściany kolankowe. To już chyba najwyższy czas na wybór dachówki.
Niech wszyscy mądrzy udzielą rady - cement czy ceramika. Wydaje mi się, że doskonale sprawdza się jedno i drugie a ocenianie domu ( i jego wlaścicieli ) po dachu to lekka przesada.
Pozdrowienia dla forumowiczów ze Szczecina
[/list]

Snowdwarf
18-11-2003, 09:19
u mnie sprawa była o tyle prosta że musiałem znaleźć dachówkę karpiówkę ceramiczną (budynek zabytkowy) - betonowa nie wchodziła w grę (i tak bym nie brał :) )

myślałem że kupię dachówkę Jopka - na śląsku to dość znana firma (i mam do niej blisko)
niestety pierwszy zgrzyt - dzwoniłem do producenta (Jopek - Bytom Sucha Góra) - i okazało się ze nie mają swojego samochodu samorozładowczego - i trzeba szukać innych przewoźników...
...
potem w hurtowni w której kupiłem częsć materiałów zaproponowano mi inną dachówkę - WIEKOR
po "atrakcyjnej cenie"
dopóki rozmowa była telefoniczna to cena "była atrakcyjna"
kiedy doszło do spotkania w celu zamówienia - zgrzyt kolejny...
cena "magicznie wzrosła" o około 1500zł...
...
tu nastąpiło małe załamanie nerwowe okupione posiwieniem resztek włosów ;)
...
i w tym momencie trafiłem do dużej hurtowni (gdzie wcześniej kupiłem folię wysokoparoprzepuszczalną)
udało mi się kupić WIEKORA poniżej ceny katalogowej producenta - po 1.17zł netto za sztukę dachówki - na karpiówkę dostalem 20% upustu (poprzednia cena - 1.44zł, na resztę ceramiki 11-15% upustu (nie wspominając o darmowym transporcie wraz z samochodem z dźwigiem koszowym, o upustach na system rynnowy od10-15% w zależności od elementu, oraz o możliwości zwrotu niewykorzystantych materiałów)

...oczywiścei moi dekarze po raz pierwszy kładli WIEKORA - majster jak zobaczył gąsiory opwiedzial cytuję: "kurwa aleś pan garnki kupił..."
rzeczywiście gąsiory wiekorowskie są głębsze od tych od Jopka (wyglądają jak połówki rur prawie...)
ale przy kłądzeniu gąsiorów majster mówił już: "...kurwa ale fajne te gąsiory - głeboko wchodzą na dachówki nie ma problemu żeby któryś wiatr zerwał)...

ceramika wiekorowska jest dobra jakościowo, ponieważ dokupowalem dachówek (na początek 107m2 musiałem dokupić 10m2 - wstępny kosztorys wraz z pomiarami dachu robił mi też pan od Jopka...ciutkę niedomierzył połacie a komin przewymiarował ale to już szczegół) - przy tych dwóch dostawach dachówek nie zauważyłem żadnych różnic w odcieniach (kolor naturalna czerwień), dachówka była dobra do wiercenia, nie pękała...
faktem jest że w kilku paczkach od dachówek odpadły zamki - ale wykorzystano je i tak przy koszach i kalenicach (dachówki były obcinane od strony zamka i wiercone)...

mam jeszcze kilka uwag o ceramice - ale są one chyba skierowane do wykonawców/dekarzy:
karpiówka Wiekora jest GRUBSZA od karpiówki Jopka (o okolo 2-4mm) i pakowana w paczkach po 16 sztuk (Jopek - 10 sztuk)
sprawia to że transport całej paczki na dach ręcznie powoduje pewnien dyskomfort w górnych kończynach... ;)

dla zainteresowanych - mam zestawienie kosztów remontu wraz z porównaniem wariantów Wiekor/Jopek oraz ewentualnie adresami hurtowni budowlanych z uslug których korzystałem-(arkusz excel)...
mogę je wam przesłać - dajcie znać na priv albo email...

pozdrawiam

chalubek
13-12-2003, 15:56
8) Ja mam dachówkę Rupp neptun. Wygląda dobrze. Trudna do ułożenia .Polecam fachowców zalecanych przez producenta. Ja sie do tego nie zastosowałem i musze czekac na zimę , żeby ocenić szczelność . Poprzedniej zimy fatalna. Zwracajcie uwagę na uszczelnienia w koszach.

wlowik
13-12-2003, 19:35
U mnie będzie cementowa Braas Celtycka, czerwona...
.... Celtycka (nie Frankfurter, nie Staroniemiecka, nie Taunus i nie Tegalit) dlatego, że Celtowie mają podobne warunki pogodowe jak u mnie na Kaszubach. Mokre, porywiste wiatry przez większą część roku, mgły, zawieruchy, itp... Lata doświadczeń Celtów nie poszły na marne...
.... Cementowa, bo nie widzę potrzeby, by pakować kasę w glinianą (30 lat gwarancji).
.... Braas, bo obejrzałem IBF, Euronit, i parę innych, i ta wydaje mi się najstaranniej wykonana (spójność, krawędzie, powierzchnia).

vardo
20-12-2003, 11:47
.

enzo 30
20-12-2003, 12:40
Witam :))
co do producentów nie bede sie wypowadał,kazdy kupuje taka na jaką go stac!! :wink:
Polecam i Zalecam aby była powlekana,wokół mnie stoi kilkanascie domów kazdy ma dachówke ceramiczna ale nie powlekaną; pięknie wyglądało ale przez 8-12 miesięcy a teraz PIĘKNY ZIELONY NALOT :cry:
POZDRAWIAM

Joasia
20-12-2003, 22:02
Słuchajcie, a dlaczego na starych dachach nie ma zielonego nalotu? Już nie mówię o przedwojennych, ale choćby na dachach na w-wskim Starym Mieście?
Joasia

vardo
21-12-2003, 06:48

Joasia
21-12-2003, 21:57
A jak ta blacha cynkowa działa? Na czym to polega?
Joasia.

vardo
22-12-2003, 12:56

VOLTA1
23-12-2003, 13:16
Ja wybrałam dachówkę Wiekor - Holenderka Narvik czerwona. Ponieważ strasznie przeklinali na forum Robena, to nawet nie patrzyłam w tamtą stronę. Z poczty pantoflowej dowiedziałam się że niezły jest WIEKOR i RUPPCERAMIK - tą ostatnią znajomy ma 5 sezon na dachu i bardzo sobie chwali. Wybór dachówki należy też rozważyć pod kątem kształtu dachu - jeżeli jest bardzo łamany, dużo facjatek itp. to lepiej wybrać karpiówkę lub inną dachówkę, ale małą. Znajomi położyli HUGENOTKĘ właśnie z tych powodów - wyszła ładnie, a jeśli chodzi o cenę, to mój wykonawca ją wycenił ją na mój dach ok. 4.000 zł drożej od WIEKORA (powierzchnia dachu ok.275 m).
Buduję korzystając z kredytu "Własny Kąt" PKO BP SA. Projekt jest MURATORA - dom na 102 D09a niepodpiwniczony z poddaszem użytkowym i dlatego też zdecydowaliśmy się na dachówkę ceramiczną tj. jest cichsza (poddasze jest dla dzieci), ładniejsza i bardzo trwała - to ostatnie pod warunkiem, że dobrze zrobiona. Dużą wadą była cena - najdroższe chyba pokrycie dachu, ale moi rodzice teraz wymieniali blachę na dachu - po 11 latach od zakończenia budowy. Nie mam zamiaru bawić się w remonty gdy tylko nabiorę oddechu po budowie. Mój dach leży 2 miesiące i mam szczerą nadzieję, że przez najbliższe kilkanaście lat będę zajmować się tylko jego podziwianiem. Są rzeczy na których się nie zaoszczędzi - my za takie uważamy dach, okna, i dobre ocieplenie - lepiej dziś nie wykończyć całego wnętrza a na tym nie oszczędzać. Jeśli ktoś decyduje się na dachówkę, to niech pyta w kilku miejscach - najlepiej zostawić kserokopię projektu u przedstawiciela i poprosić o wycenę - mieliśmy wyceny z 3 miejsc - niewiele się różniły, ale ceny były dużo wyższe niż zakładaliśmy. Ponieważ to nas bardzo przystopowało, to zastanawialiśmy się co robić przez ok. 2 - 3 tygodnie i w tym czasie firmy "zmiękły" - dały nam spore upusty i aczkolwiek drogo, to jednak połozyliśmy dachówkę ceramiczną.
Jeśli zaś chodzi o z zielenienie dachu, to znajomy który ma dachówkę ceramiczną i mieszka przy lesie twierdzi, że zielenieje od drzew liściastych a nie iglastych - na mojej działce rosną tylko sosny - za rok dam znać czy mi dach zielenieje.
Pozdrawiam

Babette
23-12-2003, 15:55
JA tu właściwie z okna mojego obecnego miejsca zamieszkania widzę składnice Tondachu. Nie zła ta dachówka ale ja chcę Bolesławca podwójną s brązową. Nie wiem co mój mąż na to powie- pewnie mi to wyperswaduje jak dojdziemy do dachu. Bo on chce cermiczna czerwoną a ja cementową brązową. Tylko, że ja uparta jestem... he he

szeryf2
07-01-2004, 09:20
cześć! ja położyłem u siebie dachówkę ceraminczą Robena kolor miedziany i uważam że nie mogłem wybrać lepiej.Leży już czwarty sezon i nic się z nią nie dzieje.Pięknie wygląda i cena też nie była wygurowana

myciek
07-01-2004, 14:59
Widzę, że jestem w zdecydowanej mniejszości...
Wybrałem dachówkę betonową. Jest to Euronit Ekstra grafitowy.
Dachówka ta leży od dwóch miesięcy, więc nie mogę nic powiedzieć na temat tej trwałości, ale tzw wygląd (gładka, bez spękań itp) ma bardzo dobry w porównaniu do innych producentów z tzw. "wystawek" w hurtowniach.
Od strony estetycznej jestem bardzo zadowolony: ładny kolor i ładny kształt. Dodam, że leży na dachu dwuspadowym więc wszelkie niejednorodności na pewno byłyby widoczne.

Co zadecydowało o wyborze dachówki betonowej? Cena, jakość i wygląd - wszystkie te parametry były równocenne.

Co zadecydowało, że nie wybrałem ceramicznej? Wysoka cena. Jakość i wygląd uważam za porównywalne (co nie znaczy, że identyczne!).

ara
07-01-2004, 21:07
Dłuuugo wałkowaliśmy temat dachu nad głową...Ostatecznie zwyciężyła dachówka cementowa z powodów wspomnianych wyżej.
Mam grecką Braasa. Myślę, że mnie przeżyje. Mam też nadzieję, że w razie harców wiatru pojedyncze sztuki dokupię u nas bez kłopotu ! :lol:

rafalg
08-01-2004, 07:54
Ja na poczatkubyłem za dachówką ceramiczną. Teraz wybieram cementową. Parametry prawie identyczne, wygląd też a ceny zdecydowanie lepsze.

andrzej100
11-01-2004, 02:45
rafalg Jestem na etapie wyboru dachówki i nie mogę się zgodzić, że wyglądają identycznie (cementowa-ceramiczna). W hurtowni gdzie zaopatruję się jestem namawiany na cementową- bardzo atrakcyjna cenowo, jednak decyduję się na ceramikę. To ma być dach na całe moje życie a wizualna różnica jest wyrażna. Wiadomo, każdy dach pokrywa się nakotem ale z obserwacji wynika mi że ten ceramiczy jakby ciut póżniej czyli mniej.

rafalg
12-01-2004, 07:46
Andrzej100 - identyczne oczywiście nie są z perspektywy oglądania dachówóki "w ręku". Ale jak to już ktoś napisał na forum, zrobiony dach ogląda się z kilkunastu/kiludziesięciu metrów a wtedy proównując ceramikę i cement, to ciężko stwierdzić, kóra jest która.
JA do tej pory byłem nastawiony na ceramikę, natomiast stosunek parametrów (bardzo podobnych do siebie) do ceny wychodzi korzystniej na rzecz cementowej - ale to kwestia kasy i gustu. :)

DLPOAKS
02-02-2004, 00:08
Ceramiczna Creaton Kera Pfane brąz. 50 lat gwarancji, barwiona w masie.

statek
02-02-2004, 22:57
Witam!
Sprzedaję pokrycia dachowe w rejonie Warszawy.
Z dachówek ceramicznych mam w ofercie Wiekora, Ruppa, Robena, von Mueller'a.
Z dachówek betonowych Braasa, Euronit.
Zainteresowanych ofertą proszę o kontakt [email protected]

Martin
02-02-2004, 23:14
U mnie będzie cementowa Braas Celtycka, czerwona...
.... Celtycka (nie Frankfurter, nie Staroniemiecka, nie Taunus i nie Tegalit) dlatego, że Celtowie mają podobne warunki pogodowe jak u mnie na Kaszubach. Mokre, porywiste wiatry przez większą część roku, mgły, zawieruchy, itp... Lata doświadczeń Celtów nie poszły na marne...
.... Cementowa, bo nie widzę potrzeby, by pakować kasę w glinianą (30 lat gwarancji).
.... Braas, bo obejrzałem IBF, Euronit, i parę innych, i ta wydaje mi się najstaranniej wykonana (spójność, krawędzie, powierzchnia).

Nic dodać, nic ująć. Mam tak samo.

Macieii
03-02-2004, 13:46
Braas, podwójna s, jasny brąz (beton rzecz jasna)

mariowu
03-02-2004, 16:03
A już myślałem ze ceramika króluje na forum ale na szczęście ostatnie wypowiedzi pokazały ze nie będe jedynym z cementową dachówką nad głową . Ja wybieram brass grecka czarna.

Macieii
03-02-2004, 17:06
A już myślałem ze ceramika króluje na forum ale na szczęście ostatnie wypowiedzi pokazały ze nie będe jedynym z cementową dachówką nad głową . Ja wybieram brass grecka czarna.

Nie żartuj, przecież na oko co najmniej 1/3 postów na tym topicu jest na "za" betonem...

ADAMOS48
06-02-2004, 19:28
Z lewej strony widać piękny tondach angobowany.Adam

Angrafran
07-02-2004, 00:16
Witam ja tez nie moglem sie zdecydowac ale doszedlem do wniosku ze ktora z dachowek jest najlepsza to trzeba troche poczekac tj, z 10 -15 lat a potem mozna wyciagnac konkretne wnioski bo wszystkie firmy na rynku nie maja 10-20 letniej praktyki a kazdy ze sprzedawcow zachwala to co ma w ofercie a czego nie ma to juz moze byc gorsze .
Na koniec wybralem Tondach Romanska Wisnia zobacze jak bedzie za 5-10 lat teraz wyglada ok nawet prosta i dobrze wykonana a co potem bedzie jak bedzie lezec na dachu ???


Angrafran

mik99
07-02-2004, 09:25
Ja wybrałem cementową z IBFa rzymską, co do koloru, to jeszcze się waham, ale prawdopodobnie ceglasta.

ryby
07-02-2004, 15:01
Na 99% będzie czarna celtycka from Braas :)

adamski
10-02-2004, 15:56
U mnie jest RuppCeramika Syriusz czerwien miedziana. Co do wyzszosci czy tez nizszosci w stosunku do Robena i Wiekora - po prostu dostałem najlepszą cenę na Ruppa (Roben nie miał dachówki barwionej w masie w kolorze czerwien miedziana). Moi dekarze robią dachy od wielu lat i mówili tylko że Syriusz jest bardzo twardy i trudny do cięcia (ale to był już ich problem ;-) ).
Dach mozna obejrzec w galerii, wygląda naprawdę nieźle.
Co do wyboru dachówki cementowej to przez długi czas przerabiałem temat wyboru cementówki - IBF, Brass, Euronit. Wszystkie wyglądają podobnie, w zależności od regionu Polski na jedną bądź drugą można dostać lepszą cenę. Proszę wyliczając cenę dachu zwróćcie uwagę na wybór ekipy do wykonania dachu i związany z tym koszt robocizny !!! Niech nie będzie to ekipa spod budki z piwem, bo mając na dachu źle położonego Creatona będziecie czuli się gorzej niż ten który ma na dachu blachodachówkę. Wydałem na swój dach sporo pieniążków, ale jak przyjeżdzam na budowę i spojrzę na dach to nie żałuję żadnej złotówki na niego wydanej i wydaje mi się to najważniejsze w tym wszystkim.
Co do opowieści handlowców o towarze to można by napisać książkę. Najlepiej rozmawiać w składzie który ma szeroki przekrój towaru, a nie w takim który namawia do Wiekora czy Ruppa bo tylko takowe dachówki sprzedaje.

rafalg
12-02-2004, 10:31
Adamski - dawaj namiary na dekarzy. U mnie bedzie cement, ale przy kładzieniu nie ma znaczenia, czy to cement czy ceramika.

adamski
12-02-2004, 10:56
Rafalg: namiary wysłałem Ci mailem. Widzialem dach pokryty Brassem robiony przez nich, tez wygladal niezle.

Marzek
12-02-2004, 13:31
U nas WIEKOR karpiówka antracyt. I żadna inna. Poprostu pasuje do domu. I taka była w projekcie. Zrobiliśmy w kolorze jak na wizualizacji naszego projektu i rzeczywiście jest super. W hurtowniach, których byłem jednak częściej polecali ceramiczne. Podobne zdanie miał dekarz. U nas karpiówka bardziej pasowała do kształtu dachu (wole oko). Cena też była dobra. Lepiej niż 9% rabatu nie udało mi się uzyskać. Ale to było pod koniec 2002. Nie jest barwiona w masie i cięcia trochę widać, ale nie jest źle. Jesteśmy zadowoleni.

Richardo
01-03-2004, 14:20
Proponuję Creatona - jest najlepsza
PZDR

Marcin Czyczerski
01-03-2004, 18:57
Nie ważne jakiej firmy (pewnie Braas albo IBF) byleby była cementowa (nie zamierzam przepłacać)...

A teksty typu, "bo nasze dzieici też będą miały dzieci" (to a propos trwałości, jakby ktoś nie zrozumiał :D ), to, co znaczy, że ja mam smarkaczy całe życie pod dachem trzymać... Do 19-stki i sio na studia...

Więc się nie martwię, a jak ktoś słusznie napisał... Wszystkie firmy mają w danej technologi po max. kilkanaście lat doświadczeń... to skąd mowa o trwałości rzędu 100-150 lat.

150 lat temu planowano, że w 2000 r. cały Paryż utonie w gó... Tyle będzie zaprzęgów konnych... Nasze technologie za 20 lat będą przestarzałe, a za 30 lat, żeby coś zmienić w życiu, zmienimy dachówkę ;-) Jak ktoś nie wierzy to proszę spojrzeć na dachy kostek sprzed 15 lat... Bierze obrzydzenie? to samo będą czuli ludzie patrząc na nasze dachy za 20 lat. Pytanie tylko, czy zapłacimy za to x, czy 2x...

cementowa... szara oczywiście... ;-)

Pzdr

Marcin

Sonika
01-03-2004, 21:09
A ja pomimo to obstaję za deklarowaną jakością! I mam oczywiście - Creatona.

Marcin Czyczerski
02-03-2004, 10:44
A ja pomimo to obstaję za deklarowaną jakością! I mam oczywiście - Creatona.

Buuu! :D

KasiaF
02-03-2004, 12:23
BRASS, klasyczna ceglasta czerwień. Na dachu wygląda SUPER. Ale jedno zastrzeżenie. JA mam Wsór "Grecka". NIestety pomiędzy tymi dachowkami pozostają bardzo widoczne szpary po położeniu na dachu (i nie jest to wina złego ulożenia, był specjalista z BRassa i ocenił ułożenie dachu jako dobre). Z większej odleglości szpary są niewidoczne, ale z bliska gdy np. dom jest niski, parterowy urody dachowi to nie dodaje.

Marcin Czyczerski
02-03-2004, 12:54
BRASS, klasyczna ceglasta czerwień. Na dachu wygląda SUPER. Ale jedno zastrzeżenie. JA mam Wsór "Grecka". NIestety pomiędzy tymi dachowkami pozostają bardzo widoczne szpary po położeniu na dachu (i nie jest to wina złego ulożenia, był specjalista z BRassa i ocenił ułożenie dachu jako dobre). Z większej odleglości szpary są niewidoczne, ale z bliska gdy np. dom jest niski, parterowy urody dachowi to nie dodaje.

Istotna informacja!

Dzięki Kasia!

adamski
03-03-2004, 07:26
Marcin Czyczerski: cementowa beeeee :-) Aż mnie korci żeby się trochę podroczyć...
Teraz troszkę poważniej: wszedłem sobie na stronkę MTM Styl i spojrzałem na Twoją chatkę. Ładna chatka, zazdroszczę Ci zwłaszcza tych zadaszonych miejsc przed domem. W kosztorysie widnieje przy pozycji pokrycie dachu 120m2. Czy aby na pewno tylko tyle? Daszek wygląda na cokolwiek większy.
Wracając do tematu dachówki -
Zawsze jak słucham lub czytam argumentów sprowadzających się do pieniędzy to obawiam się że takie same oszczędności będą dotyczyć drewna na więźbę dachową, wyboru ekip ciesielskiej i dekarskiej. Później kończy się tak jak w przypadku jednego domku w pobliżu mojego - zmniejszono przekroje krokwi, któraś z nich pękła i cały dach diabli wzięli. Czy to będzie cementowa czy ceramiczna dachówka ważne jest WYKONANIE.
A tak apropos - czy to że musi być szara to dlatego że w projekcie tak jest?

Pozdrawiam
Adamski

statek
22-03-2004, 19:03
Wiekor=>Koramic L15 PL, Rupp Ceramika Sirius, Roben Średzka
Zbliżone cenowo

statek
22-03-2004, 20:02
Wiekor=>Koramic L15 PL, Rupp Ceramika Sirius, Roben Średzka
Porównanie:
1. Ceny
Ostatnio przygotowywałem ofertę dla klienta w trzech powyższych opcjach. L15 PL (w jednej cenie angoby: czerwona, brązowa, antracytowa, grafitowa), Sirius (w zbliżonej cenie angoby: cz. ceglana, cz. miedziana, jasny brąz), Średzka (w zbliżonej cenie angoby: miedziana, brązowa, antracytowa, rustykalna, jesienny liść). Po rabatach większych lub mniejszych (w zależności od możliwości) oferty na dach ponad 300 m2 nie różniły znacznie (różnica najtaniej/najdrożej nie przekroczyła 1000 zł.
2. Jakość
Mnie osobiście najbardziej przekonuje L15 - polecam na dachy 30 st spadku i mniejszych. Najbardziej dopracowane, dokładnie zaprojektowane i wykonane zamki boczne i górne. Producent stawia na jakość.
Na drugim miejscu postawiłbym Ruppa. Zamki wyglądają na solidne.
Różnica w szczegółach L15 w jednej ręce, w drugiej Sirius. Solidniej wygląda L15. Różnica też w gabarytach L15 - 12,6 szt./m2, Sirius - 14,5 szt/m2.
Roben (12,7 szt./m2) pod względem zamków wypada zupełnie blado.
3. Kształt
Wszystkie dachówki są bardzo podobne kształtem. Rupp ma trochę mniejszy format dachówki.
4. Kolorystyka
Trzeba zobaczyć. Każdy z kolorów znajdzie swojego amatora.
Kolor ma bardzo duże znaczenie i decyduje o wyborze (ostatnie słowo mają przeważnie żony).
L15 PL ma angoby lekko matowe, Rupp pośrednie, Roben ma dachówki najbardziej "połyskliwe". Ciekawe w ofercie Robena są dachówki rustykalna i jesienny liść.
Jeżeli chodzi o opinie - jak w każdym temacie są przeróżne.
(najlepiej wyciągnąć średnią)
Pozdrawiam [email protected]

Ella
22-03-2004, 20:28
Statek, Twoje spostrzeżenia są bardzo pomocne :) .
Mam w związku z tym prośbę: czy mógłbyś w ten sposób porównać MARSYLKĘ Koramica i RuppCeramiki? W najbliższych dniach muszę się zdecydować na którąś z nich. Ciekawa jestem, czy wnioski będą analogiczne, jak powyżej...
Sądzę, że cena będzie porównywalna, ale głównie chodzi mi o jakość.

I pytanie dodatkowe: podobno Koramic ma gorsze parametry związane z nasiąkliwością niż RuppCeramika - czy wiesz coś na ten temat?

BK
23-03-2004, 09:35
A powiedzcie mi, kochani, jakie tak naprawdę ma znaczenie jakość dachówki?
Np. polska dachówka (nie pomnę nazwy) o której pan hurtownik mówił że jest nieco gorsza od Braasa, bo jednokrotnie malowana - jak to będzie widoczne w eksploatacji - czy coś się z nią będzie działo na dachu? Bo przyznam że różnica w wydatku na dach rzędu kilku tysięcy złotych jest istotna.
Jak jakość dachówki przekłada się na trwałość dachu? Bo np. zaleta użytkowania dachu nie 100 a 150 lat nie przemawia do mnie - te 5000 zł mogę wydać np. na wczasy we Francji :wink:
bardzo proszę o opinie

statek
23-03-2004, 17:19
Statek, Twoje spostrzeżenia są bardzo pomocne :) .
Mam w związku z tym prośbę: czy mógłbyś w ten sposób porównać MARSYLKĘ Koramica i RuppCeramiki? W najbliższych dniach muszę się zdecydować na którąś z nich. Ciekawa jestem, czy wnioski będą analogiczne, jak powyżej...
Sądzę, że cena będzie porównywalna, ale głównie chodzi mi o jakość.

I pytanie dodatkowe: podobno Koramic ma gorsze parametry związane z nasiąkliwością niż RuppCeramika - czy wiesz coś na ten temat?

Sprawdziłem
Cenowo wychodzą bardzo podobnie.
Zakładki porównywalne.
Marsylka (Koramic) - ok. 12,6 szt/m2, Mars - 14,5/m2 (L15 szersza o 3 cm)
Nasiąkliwość - możliwe że Koramic ma większą nasiąkliwość. Dachówki Ruppa są bardziej zbite, twarde i cięższe (domieszki do gliny i technologia wypalania) lecz to nie świadczy o ich większej trwałości. Z zapisów w gwarancjach na obie dachówki wynika że to Koramic jest bardziej przekonany o trwałości swojej dachówki (chodzi głównie o mrozoodporność).
Pozostaje kwestia kolorów. Jeżeli podoba się bardziej Koramic - nie zastanawiałbym się dłużej. Jeżeli Rupp - trzeba przeanalizować wszystkie za i przeciw.
Pozdrawiam [email protected]

23-03-2004, 18:48
Creaton-brąz angoba albo RuppCeramika brąz angoba.Mam 280 m dachu.Cena pierwszej (dachówka,elementy dodatkowe ,9 veluxów)33.000 PLN,zaś drugiej(okna Roto)-29.000 PLN.Jeszcze się nie zdecydowałam,a muszę to zrobić szybko :)

magda d
23-03-2004, 19:07
My chyba zdecydujemy sie na Brass lub Euronit -kolor grafitowy niewielka różnica w cenie a co do jakości to niemam pojęcia która lepsza :-

Ella
23-03-2004, 19:35
Statek , WIELKIE, WIELKIE DZIĘKI!!!!!!! O to mi właśnie chodziło!!!
:) :) :) :) :)




Statek, Twoje spostrzeżenia są bardzo pomocne :) .
Mam w związku z tym prośbę: czy mógłbyś w ten sposób porównać MARSYLKĘ Koramica i RuppCeramiki? W najbliższych dniach muszę się zdecydować na którąś z nich. Ciekawa jestem, czy wnioski będą analogiczne, jak powyżej...
Sądzę, że cena będzie porównywalna, ale głównie chodzi mi o jakość.

I pytanie dodatkowe: podobno Koramic ma gorsze parametry związane z nasiąkliwością niż RuppCeramika - czy wiesz coś na ten temat?

Sprawdziłem
Cenowo wychodzą bardzo podobnie.
Zakładki porównywalne.
Marsylka (Koramic) - ok. 12,6 szt/m2, Mars - 14,5/m2 (L15 szersza o 3 cm)
Nasiąkliwość - możliwe że Koramic ma większą nasiąkliwość. Dachówki Ruppa są bardziej zbite, twarde i cięższe (domieszki do gliny i technologia wypalania) lecz to nie świadczy o ich większej trwałości. Z zapisów w gwarancjach na obie dachówki wynika że to Koramic jest bardziej przekonany o trwałości swojej dachówki (chodzi głównie o mrozoodporność).
Pozostaje kwestia kolorów. Jeżeli podoba się bardziej Koramic - nie zastanawiałbym się dłużej. Jeżeli Rupp - trzeba przeanalizować wszystkie za i przeciw.
Pozdrawiam [email protected]

Japan
24-03-2004, 16:12
Ja wybrałem Brassa. Przy wycenie dachu 260m różnica pomiędzy Brassem a IBF-em 600 zł na korzyść IBF-u. Pozdrawiam

MEDYK
26-03-2004, 14:25
A my zdecydowaliśmy się na Brassa czerwoną Celtycką, widzieliśmy na dachu wygląda cudnie, a i cena 2,22 brutto/szt i 14% upustu na dodatki wydaje się być odpowiednia.

fogel
26-03-2004, 19:01
kupiłem czerwoną angobę von Mullera - w marcu była promocja, ale jeszcze nie przyjechała do nas na plac i żona ciągle się zamartwia, czy kolor modelowej czerwonej angoby, który stoi u nas na biurku, to na pewno to samo , co dostaniemy. A tak na serio: teść, który robi w betonie, co prawda drogowym, przestrzegał nas przed cementową. według niego przedwojną mogła byc dobra dachówka cementowa, ale teraz wskutek zakwaszenia środowiska, zwłaszcza Pustyni Błędowskiej, bo tam gdzieś jest chyba fabryka, piasek też jest zakwaszony siarczanami i przez to beton ma znacznie niższą wytrzymałość. No to weszliśmy w tę ceramiczną. Jak przywiozą i połozą, to opiszę.

Ella
26-03-2004, 19:38
A my zdecydowaliśmy się na Brassa czerwoną Celtycką, widzieliśmy na dachu wygląda cudnie, a i cena 2,22 brutto/szt i 14% upustu na dodatki wydaje się być odpowiednia.
Jak na Brassa, słabiutki rabat dostałeś - porozglądaj się jeszcze.

Marcin Czyczerski
26-03-2004, 20:09
A my zdecydowaliśmy się na Brassa czerwoną Celtycką, widzieliśmy na dachu wygląda cudnie, a i cena 2,22 brutto/szt i 14% upustu na dodatki wydaje się być odpowiednia.
Jak na Brassa, słabiutki rabat dostałeś - porozglądaj się jeszcze.

Ella,

a kiedy Ty swój rabat dostałaś?

Nie chciałbym za bardzo polemizować, bo zawsze, jak się tu mądrze, to dostaję po głowie :o

... ale ostatnio (poprzedni weekend) byłem na targach budowlanych we Wrocławiu i podpytywałem, jakie rabaty dają swoim hurtowniom...

powiedziano mi, że jeżeli któraś dałaby przy tym rynku 15 %, to zrobiłaby to po kosztach... i jeszcze od nich dostałaby po uszach za łamanie "kanałów dystrybucji"...

Ja sam jeszcze parę tygodni temu byłem większym optymistą w zakresie skuteczności negocjacji cenowych (co widać po moich pierwszych postach), ale teraz musiałem przewartościować swoje postrzeganie możliwości zbijania cen...

Może wywrotnie napiszę:

"Byle do 1. maja" ... potem może być już tylko lepiej... i może wróci zapomniana od roku w tej branży instytucja promocji...

Pozdrawiam Cię i gratuluje, bo pewnie jesteś dużo dalej niż osoba, która dostała 14%, czy na przykład autor tego "posta"

Ella
26-03-2004, 21:49
A my zdecydowaliśmy się na Brassa czerwoną Celtycką, widzieliśmy na dachu wygląda cudnie, a i cena 2,22 brutto/szt i 14% upustu na dodatki wydaje się być odpowiednia.
Jak na Brassa, słabiutki rabat dostałeś - porozglądaj się jeszcze.

Ella,

a kiedy Ty swój rabat dostałaś?

Nie chciałbym za bardzo polemizować, bo zawsze, jak się tu mądrze, to dostaję po głowie :o

... ale ostatnio (poprzedni weekend) byłem na targach budowlanych we Wrocławiu i podpytywałem, jakie rabaty dają swoim hurtowniom...

powiedziano mi, że jeżeli któraś dałaby przy tym rynku 15 %, to zrobiłaby to po kosztach... i jeszcze od nich dostałaby po uszach za łamanie "kanałów dystrybucji"...

Ja sam jeszcze parę tygodni temu byłem większym optymistą w zakresie skuteczności negocjacji cenowych (co widać po moich pierwszych postach), ale teraz musiałem przewartościować swoje postrzeganie możliwości zbijania cen...

Może wywrotnie napiszę:

"Byle do 1. maja" ... potem może być już tylko lepiej... i może wróci zapomniana od roku w tej branży instytucja promocji...

Pozdrawiam Cię i gratuluje, bo pewnie jesteś dużo dalej niż osoba, która dostała 14%, czy na przykład autor tego "posta"

Powiem krótko : 20% niezmiennie od pierwszej wyceny w grudniu do tej pory ( to oczywiście opcja najkorzystniejsza , bo w róznych firmach -różne rabaty).

Marcin Czyczerski
27-03-2004, 07:35
Powiem krótko : 20% niezmiennie od pierwszej wyceny w grudniu do tej pory ( to oczywiście opcja najkorzystniejsza , bo w róznych firmach -różne rabaty).

No to gratuluję... :D

REYS
27-03-2004, 08:15
A CZY KTOŚ MA JAKIEŚ DOŚWIADCZENIA Z DACHÓWKĄ BETONOWĄ PRO-DACH?

Tommco
27-03-2004, 08:56
A ja mam Braasa Frankfurter czerwony. Troszkę jest mniej popularna...ale bardzo ładna. Fajnie wygląda na prostych dachach.

Możecie podziwiać :lol: na dole (link do galerii)

Pozdrawiam

Marcin Czyczerski
27-03-2004, 20:57
A CZY KTOŚ MA JAKIEŚ DOŚWIADCZENIA Z DACHÓWKĄ BETONOWĄ PRO-DACH?


Ja się nią interesowałem, bo tania...

Ale chyba już trochę za tania....

I z wyglądu wśród 4 innych dachówek poznałem, która jest z Prodachu...
Ma inną strukturę...

Krystian
28-03-2004, 20:21
TONDACH - Marsylka 12, brązowa angoba.... decyzję podejmę na dniach :roll: :roll: :roll:

Ella
28-03-2004, 22:00
TONDACH - Marsylka 12, brązowa angoba.... decyzję podejmę na dniach :roll: :roll: :roll:

Krystian, ja byłam zdecydowana na Tondach w listopadzie, kiedy był jeszcze atrakcyjny finansowo (cena równa blachodachówce, czy dachówce betonowej...). W tej chwili, po podwyżkach, cena jest porównywalna do sprawdzonych i pewniejszych dachówek ceramicznych (jakich firm - można się domyślić :wink: ), które wcześniej były dużo droższe od produktów Tondach.
Ponieważ nie zdążyłam w odpowiednim czasie - teraz zrezygnowałam i skierowałam wzrok ku innym. Są różne zdania co do jakości gliny w Hranicach , słyszałam trochę niepochlebnych opinii (również od dekarzy).
To prawda, że wśród forumowiczów użytkujących Tondach nie było specjalnych narzekań, ale... przy porównywalnej cenie - wolę kupić coś pewniejszego.
pzdr

MarcinU
08-04-2004, 13:17
Jak ktoś nie wierzy to proszę spojrzeć na dachy kostek sprzed 15 lat... Bierze obrzydzenie? to samo będą czuli ludzie patrząc na nasze dachy za 20 lat.

Chyba nie do końca masz rację. Spójrz na dachy np. kilkusetletnich kosciołów. Chę? Bierze obrzydzenie? A na stare domy (no oczywiście te jakoś utrzymane, a nie zaniedbane i opuszczone)? Dachy kostek płaskie, czarne, smołowane i śmierdzące to nie jest dobre porównanie.

Sam mam właśnie dylemat Braas czerwony celtycka czy ceramiczna (Rupp Sirius albo Wiekor). Muszę dołożyć 3-4 tys. do ceramicznej i się łamię. Jak się na nie patrzy to widac wyraźnie jakość wykonania i materiału, ale ta kasa ...

ryby
08-04-2004, 18:41
Marcin
za lat kilka (naście) obie będą wyglądały podobnie. :)
Też przez jakis czas miałem ten problem.
pozdrawiam.

Ula i Sławek
10-01-2005, 02:22
VOLTA1 w grudniu 2003 napisała:
Jeśli zaś chodzi o z zielenienie dachu, to znajomy który ma dachówkę ceramiczną i mieszka przy lesie twierdzi, że zielenieje od drzew liściastych a nie iglastych - na mojej działce rosną tylko sosny - za rok dam znać czy mi dach zielenieje.
I jak?

idkam
10-01-2005, 22:34
Witajcie,

proszę popatrzeć na daszek...

http://www.dobredomy.pl/?id_project=21

Co wybrać???

Eutonit czy Creaton o 6 tys. droższy?????????????
Czy warto zacisnąć pasa i zdecydować się na Creatona?

Joasia
10-01-2005, 23:29
My zacisnęliśmy i kupiliśmy Creatona. Czy warto naprawdę, czy ulegliśmy reklamie - sama tak do końca nie wiem... W każdym razie kupiliśmy Kera Biber - to jest taka dachówka wypalona w wyższej temperaturze na klinkier. Mam nadzieję, że to zaprocentuje.

Ella
12-01-2005, 18:16
Witajcie,

proszę popatrzeć na daszek...

http://www.dobredomy.pl/?id_project=21

Co wybrać???

Eutonit czy Creaton o 6 tys. droższy?????????????
Czy warto zacisnąć pasa i zdecydować się na Creatona?
Idkam, na mój gust trochę dziwne zestawienie - Euronit (relatywnie niska półka cenowa) i Creaton (bardzo wysoka półka).
Jest przecież wiele możliwości w "średnicy" - kompromis w relacji jakość / cena.