PDA

Zobacz pełną wersję : Komin spalinowy - wybudowali za maly przekroj :( - CO ROBIĆ?



piotrulex
06-08-2007, 10:33
w projekcie byla kotlownia gazowa i wymiary komina chyba 14x14. zmienialismy przy adaptacji na ekogroszek ktory wymaga wiekszego wymiaru komina spalinowego. projektant przekroju komina nie zwiekszyl a komin caly juz wybudowany. w tym kominie sa 4 takie same kanaly

1. otwarty do kanalizacji
2. spalinowy
3 i 4. wentylacyjne w 2 lazienkach
5. jest tez wentylacyjny w kotlowni


co zrobic aby naprawic ten straszny blad?

jakie prawne skutki w stosunku do bledu projektanta? przeciez teoretycznie poniose dodatkowe koszta w zwiazku z tym bledem

EDIT
DOM JESZCZE W BUDOWIE - wlasnie robia nam dach

piotrulex
06-08-2007, 12:48
podnosze pytanie gdyz na jutro jestem umowiony na rozmowe z wlascicielem biura projektowego a na dzis wieczor z hydraulikiem, ktory bedzie miedzy innymi piec nam montowal

sebo8877
06-08-2007, 12:54
Widze że nikt sie nie kwapi to postaram się pomóc

w tej sytuacji jedynym wg mnie rozsądnym/możliwym rozwiązaniem sa "portki"

Będą wymagały nadzoru i przeglądu kominiarskiego. Polega to na podłaczeniu kotła w dwa kanały 14x14.

Wynika z tego jasno iż bedziesz miał problem z wentylacją.

Innym rozwiązaniem mozliwym do zastosowania będzie moze być zastosowanie czopycha chybrydowego juz na przewodzie kominowym. (po szczegóły zapraszam na PW)

http://www.ekokotly.com.pl/page.php?oferta=9 będzie to jednak wymagalo częstych przegladów komina i czestego czyszczenia przewodu spalinowego.

Podaj jeszcze wysokośc przewodu??

sebo8877

beton44
06-08-2007, 13:02
postaw jeszcze jeden komin :o

o odpowiednim przekroju

kaczorek.
06-08-2007, 13:09
to jest właśnie nakręcanie stresu inwestorowi ...
przekroj jest za maly to fakt ale spotkalem na forum osoby co maja eko groszki z przekrojem komina fi 12 8)

przekroj jest mniejszy niz wymagany ale ... nie jest powiedziane ze nie bedzie ciagu

moze byc tak ze kocioł bedzie działał bez problemow - najpierw go odpal potem bedziesz się stresował jak bedzie praktyczny problem - teraz to nie ma sensu - komina nowego nie wystawisz :roll:

a czopuch hybrydowy i robienie "gaci" ...napewno dobre ale w oststecznosci jak ten komin nie "pociagnie" wtedy trzeba szukac rozwiazania

piotrulex
06-08-2007, 13:13
wysokosc komina dymnego to okolo 9-10m

kotlownia jest w piwnicy, pozniej parter, poddasze uzytkowe i kawalek skosnego strychu + wystawanie ponad dach

komin juz wykonczony klinkierem, podczas budowania byl przerywany posadzkami (sa fragmenty betonu jak sa stropu). robiony z czerwonej pelnej cegly. jak mowisz 2 kanaly dymne to wentylacyjny zaczyna sie przy suficie a otwarty na pion kanalizacyjny w piwnicy byl robiony z betonowych bloczkow :(a dopiero pozniej rowno z cegly)

sebo8877
06-08-2007, 13:18
a wentylacyjny w piwnicy jest???

Czy wentylacyjne zaczynają sie od parteru (od stropu parteru)

wys. Ok i tak jak kaczorek pisze odpal ten kocioł w upalny dzień (jak będzie hulało - to pociągnie na tym kanale - będzie jednak szybko zarastał) choć osobiście uważam że ciasno.

ekogroszek to spalanie dolne. Jeżłei byłby to górniak to byłoby to bez znaczenia. Napisz jeszcze jaki masz kocioł (moc i producent)

Sebo8877

piotrulex
06-08-2007, 13:33
a wentylacyjny w piwnicy jest???

Czy wentylacyjne zaczynają sie od parteru (od stropu parteru)

wys. Ok i tak jak kaczorek pisze odpal ten kocioł w upalny dzień (jak będzie hulało - to pociągnie na tym kanale - będzie jednak szybko zarastał) choć osobiście uważam że ciasno.

ekogroszek to spalanie dolne. Jeżłei byłby to górniak to byłoby to bez znaczenia. Napisz jeszcze jaki masz kocioł (moc i producent)

Sebo8877

nie mam jeszcze zadnego pieca bo dach na chalupie dopiero robie

przewody biegna tak jak napisalem kawalek wyzej

kaczorek.
06-08-2007, 13:50
jak się wszystkim bedziesz martwił na zapas to wyladujesz w Tworkach :wink:

komin juz jest wiec albo rezygnujesz z groszkowca i kocioł na gaz wstawiasz,
albo się przestajesz przejmować a problem bedziesz rozwiazywał jak wystąpi innej mozliwosci na tym etapie inwestycji nie ma !

piotrulex
06-08-2007, 13:57
jak się wszystkim bedziesz martwił na zapas to wyladujesz w Tworkach :wink:

komin juz jest wiec albo rezygnujesz z groszkowca i kocioł na gaz wstawiasz,
albo się przestajesz przejmować a problem bedziesz rozwiazywał jak wystąpi innej mozliwosci na tym etapie inwestycji nie ma !

ups - z grubej rury widze

gazu nie wstawie bo nie mam ziemnego a na dowozony do baniaka mnie nie stac i nie ma na to miejsca na posesji - nie bierzemy tego rozwiazania pod uwage

jak nie bedzie innego rozwiazania to piszac oczywiscie abstrakcyjnie wole dobudowac specjalny wiekszy przewod kominowy poki nie mam jeszcze dachu, tynkow czy posadzek niz jak juz bede mial firanki w oknach - w koncu chyba po to jest forum

PS. do mechanika tez jezdzisz dopiero jak Ci kolka na trasie odpadna czy moze jak zaczyna latac na boki kierownica? :wink:

kaczorek.
06-08-2007, 14:17
[

PS. do mechanika tez jezdzisz dopiero jak Ci kolka na trasie odpadna czy moze jak zaczyna latac na boki kierownica? :wink:

ale z tego co piszesz to miałbym jechac do mechanika z samochodem ktorego jeszcze nie mam :roll: to take zeby nie pozostać obojętnym na twoje kąśliwe uwagi :wink:


powiem tak miałem podobny problem jak ty


zrobisz jak uważasz ale najpierw wybierz kocioł i zadzwoń do działu technicznego
danego producenta kotła,
goscie z dzailu technicznego powiedza ci czy taki komin z taka wysokoscią i przekrojem bedzie wystarczajacy (pomijając przepisy) wielkie znaczenie ma wysokosć komina

z 2 giej strony widzę że bardzo chcesz sobie ten komin dobudować :lol: więc pozostaje życzyć powodzenia ale warto się nad tym wczesniej poważnie zastanowic

piotrulex
06-08-2007, 14:24
zrobisz jak uważasz ale najpierw wybierz kocioł i zadzwoń do działu technicznego
danego producenta kotła,
goscie z dzailu technicznego powiedza ci czy taki komin z taka wysokoscią i przekrojem bedzie wystarczajacy (pomijając przepisy) wielkie znaczenie ma wysokosć komina

z 2 giej strony widzę że bardzo chcesz sobie ten komin dobudować :lol: więc pozostaje życzyć powodzenia ale warto się nad tym wczesniej poważnie zastanowic

to dzialu technicznego juz oczywiscie dzwonilem, nawet kilku i wszedzie mowia to samo. 14 moze byc za malo, dwie 14 juz lepiej. tylko ze oprocz tego spalinowego zaden inny komin nie zaczyna mi sie przy podlodze kotlowni i tym bardziej nie jest robiony z cegly. dookola spalinowego zaraz za cegla sa bloczki betonowe ............

kaczorek.
06-08-2007, 14:40
zrobisz jak uważasz ale najpierw wybierz kocioł i zadzwoń do działu technicznego
danego producenta kotła,
goscie z dzailu technicznego powiedza ci czy taki komin z taka wysokoscią i przekrojem bedzie wystarczajacy (pomijając przepisy) wielkie znaczenie ma wysokosć komina

z 2 giej strony widzę że bardzo chcesz sobie ten komin dobudować :lol: więc pozostaje życzyć powodzenia ale warto się nad tym wczesniej poważnie zastanowic

to dzialu technicznego juz oczywiscie dzwonilem, nawet kilku i wszedzie mowia to samo. 14 moze byc za malo, dwie 14 juz lepiej. tylko ze oprocz tego spalinowego zaden inny komin nie zaczyna mi sie przy podlodze kotlowni i tym bardziej nie jest robiony z cegly. dookola spalinowego zaraz za cegla sa bloczki betonowe ............



no to co ...

pozostaje usiąść przy piwku i patrzeć jak komin dostawiają :roll:

piotrulex
06-08-2007, 14:59
no to co ...

pozostaje usiąść przy piwku i patrzeć jak komin dostawiają :roll:

z pewnoscia tez to rozwazymy lecz nawet porozmawiac musze z "moim" prawnikiem aby sie wypowiedzial kto za te wszystkie komplikacje i dodatkowa prace zaplaci :wink:

jutro mam rozmawiac z wlascicielem biura projektowego

jajmar
06-08-2007, 15:27
Tak z ciekawości to zauważyłes jaki przekrój ma komin dopiero po ukończeniu go ?
Sadze ze za dodatkowy sam zapłacisz i tak sie to skończy.
Masz jakies papiery ze projetant miał zminic przekrój ?

Barbossa
06-08-2007, 15:35
to raz,
a dwa - wielki ten piec? bo może ledwo pierdzi i kaczorek ma rację, że istniejący komin wystarczy
no i komin o chyba ma być w calości, nie "przecinany stropem" nawet przy zachowaniu wymiarów

piotrulex
06-08-2007, 21:22
Tak z ciekawości to zauważyłes jaki przekrój ma komin dopiero po ukończeniu go ?
Sadze ze za dodatkowy sam zapłacisz i tak sie to skończy.
Masz jakies papiery ze projetant miał zminic przekrój ?

widziec to kazdy widzial tylko nikt nie patrzyl jaki ma byc piec i nie zastanawial sie jaki jest dla niego potrzebny komin

zauwazyl to hydraulik bo on sie na tym zna

papiery mam takie ze w projekcie jest piec na ekogroszek zamiast gaz jak bylo wczesniej. jednak nikt nie zmienil przekroju komina a zmienic powiniec bo takie piece wiekszego przekroju wymagaja. z hydraulikiem spotykam sie jutro. dzwonil ze z racji wysokiego dosc komina i pieca ktory powinien miec 24kw moze bedzie OK aczkolwiek niepewnosc jest. w koncu po to daje sie projekt do adaptacji zeby wszystko bylo OK i nie wychodzily takie kwiatki

piotrulex
06-08-2007, 21:23
to raz,
a dwa - wielki ten piec? bo może ledwo pierdzi i kaczorek ma rację, że istniejący komin wystarczy
no i komin o chyba ma być w calości, nie "przecinany stropem" nawet przy zachowaniu wymiarów

24KW - mam nadzieje ze ma racje i wystarczy jednak zly jestm na projektanta jak diabli

w projekcie jest komin. pozniej strop a w miejscach przewodow wkladalismy styropian, pozniej go wydlubywalismy i dalej z cegly do kolejnego stropu. tak jakos mam w projekcie a na poczatku prosilem wykonawce aby trzymal sie projektu i nieczego nie zmienial

sebo8877
07-08-2007, 06:46
TO jeszczeMoże powiem ja :)

Tw 24 kW - to ten hydraulik wzioł na wiatr??

Ogolne Zapotrzebowanie Na Ciepło wykonac należy (w projekcie byc powinno) i tam jak byk stoi jaki kocioł należy zastosowac. Po prawdzie to powinna byc policzona także instalacja (choć nikt tego nie robi)

sebo8877

piotrulex
07-08-2007, 06:51
TO jeszczeMoże powiem ja :)

Tw 24 kW - to ten hydraulik wzioł na wiatr??

Ogolne Zapotrzebowanie Na Ciepło wykonac należy (w projekcie byc powinno) i tam jak byk stoi jaki kocioł należy zastosowac. Po prawdzie to powinna byc policzona także instalacja (choć nikt tego nie robi)

sebo8877

nie bardzo rozumiem co chcesz mi powiedziec ale wlsanie 24KW mam w projekcie. w projekcie byl rowniez kociol gazowy lecz my w mimencie adaptacji zrobilismy go jako ekogroszek gdyz po prostu nie mamy gazu ziemnego. projektant piec zmienil na ekogroszek w projekcie a przekroj komina zostawil jak do gazowego

sebo8877
07-08-2007, 07:24
TO jeszczeMoże powiem ja :)

Tw 24 kW - to ten hydraulik wzioł na wiatr??

Ogolne Zapotrzebowanie Na Ciepło wykonac należy (w projekcie byc powinno) i tam jak byk stoi jaki kocioł należy zastosowac. Po prawdzie to powinna byc policzona także instalacja (choć nikt tego nie robi)

sebo8877

nie bardzo rozumiem co chcesz mi powiedziec ale wlsanie 24KW mam w projekcie. w projekcie byl rowniez kociol gazowy lecz my w mimencie adaptacji zrobilismy go jako ekogroszek gdyz po prostu nie mamy gazu ziemnego. projektant piec zmienil na ekogroszek w projekcie a przekroj komina zostawil jak do gazowego

No to OK - myślałem że ten kocioł na ekogroch dobrał Ci hydraulik....:0

sebo8877

Dlugi
07-08-2007, 13:21
1. otwarty do kanalizacji
2. spalinowy
3 i 4. wentylacyjne w 2 lazienkach
5. jest tez wentylacyjny w kotlowni


Na razie temat zostaw. Jak juz bedziesz mial kociol i okaze sie ze nie bedzie chcial prawidlowo dzialac na jednym kanale to zrobisz portki i wpuscisz je do kanalu spalinowego oraz do (1) - wlozysz wklad. Wentylacje kanalizacji wprowadzisz rura np.fi 75 do ktoregos z kanalow wentylacyjnych, wyciagniesz ponad czape komina ok. 30cm i dasz zakonczenie.
Tak bym zrobil choc niedoczytalem sie info czy ta wentylacja kanalizacji jest pociagnieta az do dolu.

piotrulex
07-08-2007, 13:58
1. otwarty do kanalizacji
2. spalinowy
3 i 4. wentylacyjne w 2 lazienkach
5. jest tez wentylacyjny w kotlowni


Na razie temat zostaw. Jak juz bedziesz mial kociol i okaze sie ze nie bedzie chcial prawidlowo dzialac na jednym kanale to zrobisz portki i wpuscisz je do kanalu spalinowego oraz do (1) - wlozysz wklad. Wentylacje kanalizacji wprowadzisz rura np.fi 75 do ktoregos z kanalow wentylacyjnych, wyciagniesz ponad czape komina ok. 30cm i dasz zakonczenie.
Tak bym zrobil choc niedoczytalem sie info czy ta wentylacja kanalizacji jest pociagnieta az do dolu.

dzieki. tak wlasnie wymyslij nasz hydraulik wiec miejmy nadzieje

dzwonil tez moj gosc od adaptacji ktory ten temat przeoczyl. wie ze jestem wymagajacy i czepialski oraz potrafie sie poslugiwac skomplikowanym prawniczym belkotem - nie jest mu do smiechu i stara sie mnie udobruchac - zobaczymy jak to zrobi :wink:

Dzieki. na razie zostawiam ten temat tak jak piszesz

msilent
02-01-2014, 22:35
Jak się sprawa skończyła z Twoim kominem? Mam podobny problem, stary budynek, dwa kanały na 'pół cegły' połączone na długości 1 metra. Do tej pory działa tak śmieciuch. Cug niestety nie jest idealny. Myślicie, że da radę zainstalować piec na groszek 16kw? Czy wymagania co do wielkości kanału są obligatoryjne, tnz w razie czego nie będzie problemu z ubezpieczalnią, nadzorem?

coulignon
03-01-2014, 05:25
każdy szanujacy się producent kotłów daje wytyczne jaki minimalny przekrój/wysokość komina jest potrzebny by jego kocioł działał prawidłowo. zacznij od tego.
Przykłady:
http://www.ogniwobiecz.com.pl/kotly/eko-plus
http://www.defro.pl/kotly/seria-defro-duo/defro-duo-uni

kominiarz
05-01-2014, 14:00
każdy szanujacy się producent kotłów daje wytyczne jaki minimalny przekrój/wysokość komina jest potrzebny by jego kocioł działał prawidłowo. zacznij od tego.
Przykłady:
http://www.ogniwobiecz.com.pl/kotly/eko-plus
http://www.defro.pl/kotly/seria-defro-duo/defro-duo-uni

to nie dobroduszność producentów, to ich obowiązek

Jarecky007
06-01-2014, 19:48
zobacz to:
http://www.youtube.com/watch?v=OawEmEq1iR0
poszukaj w sieci, jest troche firm ktore to robi.
z 14x14 chyba zrobią nawet okragly 25 cm.