PDA

Zobacz pełną wersję : źle zrobiona izolacja fundamentu



skama
07-08-2007, 10:07
Przeczytałam wszystkie informacje o fundamentach, ale nie znalazłam odpowiedzi na pytanie: co zrobić ze źle wykonaną izolacją pionową fundamentów? Warstwy izolacji:bloczek, dysperbit, styropian ekstrudowany, dysperbit, siatka, dysperbit. W kilku miejscach styropian jest odklejony od bloczków, a w wielu siatka po prostu stoi obok styropianu. Jak na to potem przykleić płytki klinkierowe?

Witos
07-08-2007, 11:22
Coś za dużo tych dysperbitów , może lepiej trzeba było kleić na klej.

Sp5es
07-08-2007, 16:36
Na podłoże bitumiczne nadaje się wyłącznie klej bitumiczny.
Nie widziałem by na taki klej kleić płytki.
Myślę, że całość ma dobre szanse zjechać. W szczególności po doklejeniu płytek.

Zdjąć ostateczną warstwę - zeszlifować, nanieść klej z siatką, przekołkować przez siatkę , zasiatkować łby kołków, kleić na elastyczny klej mineralny, rozdylatowując pola fugą trwale elastyczną.

Rozumiem, że opis tyczy cokołu , a nie fundamentu pod ziemią, bo po co tam płytki?

skama
07-08-2007, 18:22
Oczywiście przesadziłam z tym dysperbitem. Na bloczki poszedł izoplast, potem styropian ekstrudowany , siatka i dysperbit. Ale efekt jest taki jak opisałam styropian stoi, a obok stoi siatka na sztywno z dysperbitem. Jeżeli przekołkuję przez styropian porobią mi się mostki /których chciałabym uniknąć/.Niezależny budowlaniec zaproponował wlanie rzadkiego betonu samopoziomującego między bloczki a styropian, zeby jakoś je skleić, a następnie obciąć siatkę do poziomu ziemi i położyć nową. Czy to dobry pomysł ?

37°C
07-08-2007, 19:09
betonu samopoziomującego między bloczki a styropian, zeby jakoś je skleićTen materiał nie służy do klejenia.

Mam ten sam problem w paru miejscach ściany i będę zrywać stryrodur i przyklejać ponownie.

Barbossa
07-08-2007, 19:25
czegoś tu nie rozumiem

Oczywiście przesadziłam z tym dysperbitem. Na bloczki poszedł izoplast, potem styropian ekstrudowany , siatka i dysperbit. Ale efekt jest taki jak opisałam styropian stoi, a obok stoi siatka na sztywno z dysperbitem.

Warstwy izolacji:bloczek, dysperbit, styropian ekstrudowany, dysperbit, siatka, dysperbit.
jak w końcu jest?
i czy to nad ziemią jest?
a jeżeli tak, to czemu

jeżeli przekołkuję przez styropian porobią mi się mostki


Niezależny budowlaniec zaproponował wlanie rzadkiego betonu samopoziomującego między bloczki a styropian, zeby jakoś je skleić
na pewno był to budowalniec?

puspul
07-08-2007, 21:10
Brawo dla budowlańca. Zrób to od nowa, ale nie zapomnij tym razem o KLEJU !!!
Powodzenia.

skama
07-08-2007, 21:13
Nie jest to budowlaniec z wykształcenia, ale juz niejednokrotnie pomagał mi rozwiązać problemy budowlane /remontowałam sie w latach 90/. Wiem, ze beton nie jest klejem, ale może pozwoli trzymać się izolacji cieplnej na właściwym miejscu i to stabilnie, co z kolei pomoże przymocować w przyszłości płytki klinkierowe. W tym stanie jak jest teraz wszystko "lata" /izolacja cieplna i przeciwwilgociowa/. Jego sposób nie wymaga też odkopywania fundamentów i robienia ich obu od nowa. Co więc myślicie? Oczywiście, mówie o tym , co jest nad ziemią. Mąż przypuszcza, że to nadmierne tempo prac / zasypywanie ziemiąnatychmiast po przyklejeniu obu warstw może być przyczyną problemów/.W tej chwili nie chodzi mi tylko o ustalenie przyczyny, ale co z tym zrobić dalej.

Ana27
07-08-2007, 21:13
Oczywiście przesadziłam z tym dysperbitem. Na bloczki poszedł izoplast, potem styropian ekstrudowany , siatka i dysperbit. Ale efekt jest taki jak opisałam styropian stoi, a obok stoi siatka na sztywno z dysperbitem. Jeżeli przekołkuję przez styropian porobią mi się mostki /których chciałabym uniknąć/.Niezależny budowlaniec zaproponował wlanie rzadkiego betonu samopoziomującego między bloczki a styropian, zeby jakoś je skleić, a następnie obciąć siatkę do poziomu ziemi i położyć nową. Czy to dobry pomysł ?

mam dokladnie ten sam problem :roll: i na dodatek jeszcze czesc styropianu zjadly nam kaczki sasiadow :-?
Pytalam sie naszego wykonawcy dlaczego siatka odchodzi od styropianu a dysperbitu juz prawie nie ma poniewz sie "wykruszyl" ......odpowiedzial mi, ze to dlatego iz ocieplenie fundamentow robilismy przed zima i warunki atmosferyczne (mroz) "zrobily swoje" :-?
Rece opadaja :x

jaro'71
07-08-2007, 21:50
Ach, ten wszechobecny dysperbit - "bo wszyscy go używają"!!! Ani dobrze nie izoluje, ani nie przykleja, a znika z budowy dość szybko, bez śladów :wink:

odaro
07-08-2007, 22:10
betonu samopoziomującego między bloczki a styropian, zeby jakoś je skleićTen materiał nie służy do klejenia.

Mam ten sam problem w paru miejscach ściany i będę zrywać styrodur i przyklejać ponownie.

A czym kleiłeś styrodur?

Kleił ktoś styrodur Styrbitem 2000 jest to masa bitumiczna do izolacji i jednocześnie klei styropian. Przedstawiciel firmy www.izolex.pl zaleca zmatowienie styroduru tarką do styropianu. Przyznam się ze mam trochę obawy.

odaro
07-08-2007, 22:12
Oczywiście przesadziłam z tym dysperbitem. Na bloczki poszedł izoplast, potem styropian ekstrudowany , siatka i dysperbit. Ale efekt jest taki jak opisałam styropian stoi, a obok stoi siatka na sztywno z dysperbitem. Jeżeli przekołkuję przez styropian porobią mi się mostki /których chciałabym uniknąć/.Niezależny budowlaniec zaproponował wlanie rzadkiego betonu samopoziomującego między bloczki a styropian, zeby jakoś je skleić, a następnie obciąć siatkę do poziomu ziemi i położyć nową. Czy to dobry pomysł ?

mam dokladnie ten sam problem :roll: i na dodatek jeszcze czesc styropianu zjadly nam kaczki sasiadow :-?
Pytalam sie naszego wykonawcy dlaczego siatka odchodzi od styropianu a dysperbitu juz prawie nie ma poniewz sie "wykruszyl" ......odpowiedzial mi, ze to dlatego iz ocieplenie fundamentow robilismy przed zima i warunki atmosferyczne (mroz) "zrobily swoje" :-?
Rece opadaja :x

Możecie mi wytłumaczyć czemu ma służyć smarowanie dysperbitem zewnętrznej strony styropianu

pierwek
08-08-2007, 06:59
Jeżeli przekołkuję przez styropian porobią mi się mostki /których chciałabym uniknąć/.

nie popadajmy w paranoje - wiesz jak się robi ocieplenie ściany budynku styropianem? Kołkuje się płytę kołkami - nieraz nawet 5szt na 1 płytę. Jak chcesz żeby styropian dobrze trzymał to musisz go przymocować kołkiem. Co innego pod ziemią... wtedy sienie kołkuje żeby nie przebijać izolacji pionowej a ziemia i tak dociśnie styropian - kołki są niepotrzebne lub niewskazane.

ale w Twoim przypadku dla styropianu NAD ziemią ?
bez jaj... - spokojnie kołkuj

Ana27
08-08-2007, 07:08
odaro, a niby skad mam to wiedziec. :roll: to nie ja ocieplalam fundamenty tylko osoba, ktora zatrudnilam i ktora buduje domy juz 20 lat.
Ja ksztalcilam sie w innym kierunku.
Teraz juz wiem, ze trzeba byc krok przed murarzami. niestety jak zaczynalismy 3 lata temu budowe domu to jeszcze nie znalam tego forum i nie mialam skad czerpac cennych informacji.

skama
08-08-2007, 07:36
pospul - dziękuję za odpowiedź na priv. Teren na którym ma stać dom dość gliniasty /a dokładniej zmienny/. Stąd moja chęć zabezpieczenia się przed wodą, może odrobinę za duża.
pierwek -obserwuje budowy w okolicy i nie widziałam, żeby ktoś kołkował styropian, wszyscy kleją. Przecież w kołkując tworzysz mostki termiczne!
Ana27 -w jaki sposób masz zamiar uporać się z tym problemem?
Widzę, że zdania na temat rozwiązania problemu są podzielone. To dobrze, od tego jest forum, żeby dyskutować. Niemniej jednak dalej nie wiem, co zrobić. Dziś wieczorem będę widziała się z wykonawcą i napiszę co on proponuje.
Czy jest na forum ktoś, kto miał już taki problem i się z nim uporał.

Geno
08-08-2007, 07:45
pierwek -obserwuje budowy w okolicy i nie widziałam, żeby ktoś kołkował styropian, wszyscy kleją. Przecież w kołkując tworzysz mostki termiczne!
.
Te mostki się uwzględnia w obliczeniach, nie zawsze trzeba kołkować, instrukcje dokładnie o tym mówią. Natomiast zdarza się czasem ,iz nie kołkowana warstwa w przypadku występowania dużego ssania zostanie oderwana - najbardziej narażone są strefy przykrawędziowe.

Barbossa
08-08-2007, 07:45
nie popadajmy w paranoje - wiesz jak się robi ocieplenie ściany budynku styropianem? Kołkuje się płytę kołkami - nieraz nawet 5szt na 1 płytę. Jak chcesz żeby styropian dobrze trzymał to musisz go przymocować kołkiem. Co innego pod ziemią... wtedy sienie kołkuje żeby nie przebijać izolacji pionowej a ziemia i tak dociśnie styropian - kołki są niepotrzebne lub niewskazane.
bez jaj... - spokojnie kołkuj

37°C
08-08-2007, 12:30
A czym kleiłeś styrodur?http://www.dom-net.pl/?id_kat_gl=15&id_prod=589&prod=t

zaleca zmatowienie styroduru tarką do styropianu. Przyznam się ze mam trochę obawy.Obawy to mogą mieć lenie wykonawcy. Tak właśnie powinno się robić, czego nie zrobili moi wykonawcy. :evil:

andrzejek
08-08-2007, 16:35
Temat akurat na czasie.Zeby nie otwierac nowego wątku dołączę sie z pytaniem.Mam podobny dylemat.Wymurowana piwnica, przykryta stropem.Za 2 tygodnei ekipa wraca i robi wyzej parter.Piwnica jest wysoka, od 2,75 do 3,2 m na gruntem (dom na skarpie), ma byc zasypana .Teraz niby mam czas na zrobienie izolacji pionowej (Deitermann Superflex 10) plus styrodur.Wstrzymuje mnie obawa przed tym, że murujac parter poniszczą i pozrywają izolację.Obawiam się, czy klejenie bitumicznym Deitermannem styroduru wytrzyma, zanim obsypie sciany piwnicy ziemią, troche to potrwa.Wykonawca radzi kleic na polozoną izolację bitumiczą klejem mineralnym, tak robill wiele razy poprzednio.Mnie to jednak nie przekonuje i chcę zrobic zgodnie z zaleceniem, Superflex 10 na scianę jako izolacją pionowa, a potem tym samym placki na styrodur i kleic....Może ktoś sie wypowie, czy styrodur sie utrzyma na scianie?Pozdrawiam.

odaro
09-08-2007, 07:22
A czym kleiłeś styrodur?http://www.dom-net.pl/?id_kat_gl=15&id_prod=589&prod=t

zaleca zmatowienie styroduru tarką do styropianu. Przyznam się ze mam trochę obawy.Obawy to mogą mieć lenie wykonawcy. Tak właśnie powinno się robić, czego nie zrobili moi wykonawcy. :evil:

Tylko czy matowienie tarką da 100% pewności że styrodur się nie odleji.

Przedstawiciel od Styrbitu twierdzi że styrodur często ma tłustą, nasączoną powierzchnię i to najbardziej przeszkadza. A najbardziej natłuszczony jest styrodur URSA a taki własnie ja kupiłem.