PDA

Zobacz pełną wersję : Przebicie stropu



Siecky
15-07-2003, 14:18
Zastanawiam się nad połączeniem dwóch mieszkan położonych jedno nad drugim... i nie mam zielonego pojęcia o budowie stropów. Jest to ok. 100 letni domek 4 rodzinny. Nurtuje mnie zasadnicze pytanie czy przebicie się pomiędzy belkami stropowymi osłabia konstrukcję stropu i czy wchodzi ewentualnie w rachubę "wycięcie" odcinka belki stropowej (oczywiście podpierając ja następnie belką) ?

Wowka
15-07-2003, 14:28
Jeśli liczysz na jednoznaczną odpowiedź na to pytanie to się zawiedziesz.
Wysupłaj kilka złotych i zamów ekspertyzę biegłego budowlanego (w szerokim rozumieniu tego słowa) który min. zbada stan konstrukcji stropu i zmierzy obciążenia,

Teoretycznie "przebicie" przez strop jest możliwe. Ale powtarzam po wykonaniu ekspertyzy.

Jarecky
17-07-2003, 07:41
Hey :)
Wykonanie otworu w stropie jest jak najbardziej możliwe :), oczywiście po uprzedniej inwentaryzacji technicznej i wykonaniu projektu przez konstruktora, który w zależności od typu istniejącego stropu wykona niezbędne obliczenia i przeprojektuje strop.
Otwór wykonany między belkami stropowymi ne osłabi stropu, natomiast co do wycinania belek to i tak musisz jej koniec podeprzeć słupem, pamietając o wykonaniu fundamentu (stopy) na którą słup przeniosłby obciązenia. Ale podkreslam...przed wykonaniem otworu niezbędny jest konstruktor, który odpowiednio do istniejącej konstrukcji przeprojektuje ją :)...
Pozdrawiam

Alanta
18-07-2003, 12:09
Wcale nie trzeba podpierać słupem, można zaprojektować tzw. wymian...

HenoK
18-07-2003, 12:45
Wcale nie trzeba podpierać słupem, można zaprojektować tzw. wymian...
... pod warunkiem, że sąsiednie belki mają wystarczającą nośność, albo jest możliwość ich dodatkowego wzmocnienia.

Alanta
18-07-2003, 12:55
Słuszna uwaga.
Wzmocnić da sie prawie wszystko :D , tylko czasem koszt jest niewspółmierny...