PDA

Zobacz pełną wersję : salon z kuchnia, wentylacja kominek



acca5
07-08-2007, 19:14
Mam salon połączony z kuchnią otwartą, w kuchni dwa kanaly wentylacyjne- jeden będzie do okapu, drugi wolny- czy go zostawic i czy jest konieczny.?Przeszkadza mi w obudowaniu K-G
W tym samym pomieszczeniu obok wlotu kominka do komina (rondo plus), jest tez kanał wentylacyjny. co z nim? Rurę do kominka z powietrzem mam pod posadzką.
poradźcie bardzo proszę.

Barbossa
07-08-2007, 19:42
Dla chcącego nic trudnego! (http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=107102)
tylko nie każdemu się chce, prawda Elitko? (http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=108780)

wystarczy wyciągnąć wnioski

acca5
07-08-2007, 20:33
Wiesz Barbossa od roku buduje dom sama i naprawde jestem zmęczona tym wszystkim i czasami potrzebuję normalnej odpowiedzi typu zostaw bo jest potrzebna. a to ,że elita to tu dla mnie oznacza tylko tyle ,że mam wiele pytań ,często pytam lub po prostu lubię to forum.
Na budowie pytają mnie o rózne sprawy i gdyby nie to forum to wiele błędów bym zrobiła.
Wentylacja przy kominku- majster od kominka mówi ,że bedzie uciekac ciepełko- więc pytam, a przy kuchni po prostu przeszkadza w zabudowie pod sufitem z K-G. Nota bene kazałam jedno i drugie zostawic teraz tylko sprawdzam czy dobrze zrobiłam.

pablitoo
07-08-2007, 20:46
Wiesz Barbossa od roku buduje dom sama i naprawde jestem zmęczona tym wszystkim i czasami potrzebuję normalnej odpowiedzi typu zostaw bo jest potrzebna. (...)

acca5 -> nie przejmuj się - już nie raz na tym forum doświadczyłem "niezwykłej chęci pomocy" osób z dużą ilością zer w liczniku postów ... - no comments - ilość postów napisanych na tym forum absolutnie nie odzwierciedla jego jakości - a wręcz przeciwnie ... - tyle słowem komentarza ...

A co do wentylacji - ja też mam w dużej kuchni dwa kanały wentylacyjne - jeden - wyciągowy do okapu , drugi wentylacja grawitacyjna - obok jadalni również mam duży otwarty salon z kominkiem / palenisko otwarte / do kominka doprowadzone powietrze do spalania rurą pod wylewką , w przewodzie kominowym również mam jeden kanał wentylacyjny obok dymowego i absolutnie nie mam zamiaru go likwidować - prawidłowa wentylacja to podstawa .

Pozdrawiam

Barbossa
07-08-2007, 20:47
zawstydziałaś mnie :oops:
okap swoją drogą, wentylacja swoją - tak powinno być (można połaczyć jedno z drugim, tylko po co? - tak będzie gorzej) - ja tak nie mam :D wentylacja grawitacyjna w otwartej na salon kuchni jest zatkana przez wlot okapu (i tak od 7 lat, i co roku chodzą, i sprawdzają, i kiwają z dezaprobatą głową, i tyle)
wylot wentylacji zaraz przy kominku jest niefortunny ale ogólnie niezbędny ze względów chociażby formalnych, tyle, że mógły być trochę w innym miejscu
to pewnie tyle n/t
pzdr
i wytrwałości życzę

ale tak sama, sama?
fiu, fiu

acca5
07-08-2007, 21:41
Dzięki , sama z mężem i bez niego , tak bywa. :-?

Barbossa
08-08-2007, 08:18
acca5 -> nie przejmuj się - już nie raz na tym forum doświadczyłem "niezwykłej chęci pomocy" osób z dużą ilością zer w liczniku postów ... - no comments - ilość postów napisanych na tym forum absolutnie nie odzwierciedla jego jakości - a wręcz przeciwnie ... - tyle słowem komentarza ...
większość na tym forum ma jakieś fobie dotyczące licznika postów
zrozumcie papraki patrzący na to i czepiający się tego, że ja jak i pewnie parę innych osób (wide Guru Betonu), mamy to w du.pie
a Szanowna Redakcja też

z jednym się zgodzę - jest to forum, gdzie każdy może się wypowiedzieć w sposób jaki mu się podoba i w jakim uważa, z uwzględnieniem ogólnie panujących zasad zachowania się (nie piszę kultury, chociaż to i tak jedno z bardziej kulturalnych miejsc)

na jednym z innych forów było napisane:
"nie żądaj odpowiedzi tylko o nią poproś" i nie chodziło tu o błaganie, czy czekanie na łaskawe zlitowanie się kogokolwiek, kto może na postawione pytanie odpowiedzieć

nie jest to dyżur ekspertów, którzy mają obowiązek pisać li tylko konkretnie i wyczerpująco na stawiane pytania, bo np. biorą za to kasę (i to Twoją)

gdybyś wysilił się i przeczytał to co jest w zamieszczonych przeze mnie linkach, znalazłbyś odpowiedź na postawione w tym poście pytania
a Ty nawet tego nawet nie sprawdziłeś, tylko wydaliłeś z siebie w/w

tyle słowem komentarza komentarza

Jeż
08-08-2007, 09:17
Mam salon połączony z kuchnią otwartą, w kuchni dwa kanaly wentylacyjne- jeden będzie do okapu, drugi wolny- czy go zostawic i czy jest konieczny.?Przeszkadza mi w obudowaniu K-G
W tym samym pomieszczeniu obok wlotu kominka do komina (rondo plus), jest tez kanał wentylacyjny. co z nim? Rurę do kominka z powietrzem mam pod posadzką.
poradźcie bardzo proszę.
W pomieszczeniu z kominkiem nie może być okapu z wyciągiem. To wynika z przepisów. Ponadto - to również wynika z przepisów - jeśli nie ma wentylacji mechanicznej zrównoważonej lub nadciśnieniowej, to w pomieszczeniu z kominkiem musi być wywiew grawitacyjny. Zatem - jeśli kuchnia i salon są jednym pomieszczeniem - w okapie nie może być wyciągu, musi być tylko grawitacyjny i ... on właśnie jest wywiewem grawitacyjnym dla kominka.
Reasumując - oba dodatkowe kanały wywiewne są zbędne. Zarówno ten obok kominka jak i ten w kuchni. Ale - okap musi być tylko wywiewem grawitacyjnym.
Jednak - czy tylko jeden o określonym przekroju wywiew grawitacyjny wystarczy dla salonu i kuchni o określonej kubaturze? To zależy właśnie od tego przekroju, tej kubatury, wysokości komina itp.
Pozdrawiam
Jeż

Barbossa
08-08-2007, 09:27
poniekąd masz rację, ale z własnego doświadczenia wiem, że przydaje się wentylacja w pobliżu kominka (raczej nie uniknie się dymu z kominka w pomieszczeniu), może lepiej by było, gdyby kratka była zamykana na czas niepalenia?
co do okapu - wystarczy, że nie będzie on pracował gdy pali sie w kominku

ściąganie wszystkiego do kuchni w takim przypadku nie zawsze jest dobre


chyba

pablitoo
08-08-2007, 10:28
większość na tym forum ma jakieś fobie dotyczące licznika postów
zrozumcie papraki patrzący na to i czepiający się tego, że ja jak i pewnie parę innych osób (wide Guru Betonu), mamy to w du.pie
a Szanowna Redakcja też

No widzisz - skoro masz to w dup..ie to sam sobie wystawiasz świadectwo - o czym tu dyskutować ...
Nie trzeba było od razu odpowiedzieć i pomóc dziewczynie ?? - trzy zdania i byłaby zadowolona - trzy zdania które tak trudno wyksztusić z siebie - łatwiej przypominać i napominać - wskazywac wyszukiwarkę etc.. Wyobraź sobie że wielu ludzi pracuje i nie ma czasu godzinami siedzieć przy komputerze i analizować dziesiątki tematów wyrzuconych przez wyszukiwarkę ... - liczą one na pomoc i dobre chęci innych forumowiczów ...


gdybyś wysilił się i przeczytał to co jest w zamieszczonych przeze mnie linkach, znalazłbyś odpowiedź na postawione w tym poście pytania
a Ty nawet tego nawet nie sprawdziłeś, tylko wydaliłeś z siebie w/w

tyle słowem komentarza komentarza

Wielokroć sam sie wysilam i czytam archiwa i próbuję szukać rozwiązań moich problemów - ale czasami nie potrafię albo nie mogę ... - i wówczas pytam i proszę licząc na pomoc - po to jest przecież forum ... - a kiedy odpisują mi tacy jak ty i komentują że mają to w dup..ie - no cóż - no comments ...

Pozdrawiam

sSiwy12
08-08-2007, 10:33
Precyzyjniej rzecz ujmujac, to nie mozna stosować wentylacji mechanicznej wywiewnej (wyciagu mechanicznego)
- w pomieszczeniach, w których istnieje wentylacja grawitacyjna
- w pomieszczeniach z kominkiem - czyli kominek nie może być w kuchni
Nie ma również "ustawowego" wymogu stosowania wentylacji grawitacyjnej wywiewnej lub jakiej kolwiek innej z uwagi na zastosowanie kominka.

Barbossa
08-08-2007, 10:34
pablitoo
widzisz, nawet nie zrozumiałeś, co mam w du.pie
a chodziło o głupi, nic nie wnoszący licznik postów
skup się czasami nad tym co czytasz, będzie Ci łatwiej (chociaż czasami)

pablitoo
08-08-2007, 10:56
Barbossa - no cóż ... - nie martw sie o moje zrozumienie czytanego tekstu - nie martw się - raczej czasami pomyśl jak odpowiadasz innym ...


Pozdrawiam - kończąc tą bezsensowna dysputę ...

Jeż
08-08-2007, 11:26
poniekąd masz rację, ale z własnego doświadczenia wiem, że przydaje się wentylacja w pobliżu kominka (raczej nie uniknie się dymu z kominka w pomieszczeniu), może lepiej by było, gdyby kratka była zamykana na czas niepalenia?
co do okapu - wystarczy, że nie będzie on pracował gdy pali sie w kominku
ściąganie wszystkiego do kuchni w takim przypadku nie zawsze jest dobre
chyba
Jeśli "chyba", to podyskutujmy.

Po pierwsze. Przyjęło się, i słusznie, że wywiewy grawitacyjne są w pomieszczeniach sanitarnych, a nie w pokojach. A więc w kuchni, łazienkach, WC, garderobach itp. Więc kierunek przepływu powietrza w pomieszczeniu salon-kuchnia powinien być zawsze od salonu do kuchni. Z tego punktu widzenia wywiew w salonie tuż obok kominka jest niepożądany, więc jeśli salon i kuchnia są wentylacyjnie jednym pomieszczeniem, to lepiej jest, gdy ten wywiew jest właśnie w kuchni, a tuż obok kominka go nie ma.

Po drugie - raczej można uniknąć wydostawania się dymu z kominka do mieszkania. Wystarczy jedynie parę razy w roku czyścić komin i poprawnie otwierać drzwiczki wkładu kominkowego tj. nie za szybko, a przy szybrze na 3 ruchy - otwarcie szybra, uchylenie drzwiczek, otwarcie drzwiczek. Z mojej praktyki - tylko w pierwszym roku użytkowania kominka zdarzało mi się wypuścić spaliny do mieszkania. W kolejnych latach już ani razu to się nie zdarzyło. A jeśli nawet zdarzy się to komuś, to nie ma znaczenia czy spaliny odbierze się wywiewem znajdującym się tuż przy kominku, czy kilka metrów dalej w kuchni. I tak smród ze spalin będzie wyczuwalny w mieszkaniu przez kilka godzin.

Po trzecie - w okapach z wyciągiem mechanicznym zwykle stosuje się wentylatory promieniowe. A te w przeciwieństwie do osiowych dają spory opór dla grawitacyjnego przepływu powietrza. Więc przy wyłączonym wentylatorze okap z wyciągiem mechanicznym jako wywiew grawitacyjny działa słabo. To dlatego w handlu są dostępne specjalne kratki, w których jest nie tylko kratka ale również króciec dla rury z okapu. Ale to prowizoryczne rozwiązanie. Prawidłowym jest odrębny kanał wentylacyjny dla okapu i - jeśli ma on mechaniczny wyciąg - odrębny dla wywiewu grawitacyjnego.

Po czwarte - skoro okap z wyciągiem mechanicznym jest zabroniony przepisami w pomieszczeniu z kominkiem, to nie dla widzimisię kogolwiek, ale dla bezpieczeństwa ludzi. Więc niedopuszczalne jest podejście, że "wystarczy, że nie będzie on pracował gdy pali sie w kominku". Liczenie na to, że nikt nigdy nie włączy wentylatora w takim okapie przy rozpalonym kominku jest nieodpowiedzialne. Po prostu - w pomieszczeniu z kominkiem nie może być okapu z wyciągiem mechanicznym.

Pozdrawiam
Jeż

Barbossa
08-08-2007, 12:17
ad po pierwsze - tego nie kwestionowałem, nie wiem po co to piszesz
ad po drugie - u mnie sie nie daje uniknąć; kominek mam w salonie, z którego wchodzi się do sypailni, a z niej do łazienki, więc smrody miałbym w sypialni, czego nie chcę i mam w innym miejscu w salonie pion wentylacyjny; kwestia aranżacji pomieszczeń
ad po trzecie - a co ja pisałem, coś innego?
ad po czwarte - "po prostu" nie zawsze musi być tak jak stoi w przepisach, żeby było poprawnie
i bez chyba

sSiwy12
08-08-2007, 12:43
Może tak:
9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.
10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową.
Czyli nie jest tak, że nie można.
Po drugie:
Nigdzie nie jest powiedziane, że kuchnia otwarta na salon jest jednym pomieszczeniem. Nigdzie nie ma również definicji "pomieszczenia".
Bardzo czesto przyjmuje sie "salomonowe" rozwiazanie. Jesli w projekcie "osobno" opisana jest kuchnia (np. podana powierzchnia) i nie okreslono tego pomieszczenia jako wneka kuchenna, to bez względu na "otwartość" na inne pomieszczenia (np. częściowa ściana odzielajaca, lub jej brak) traktuje się ja (kuchnię) jako pomieszczenie osobne.
Podsumowując:
Jesli jest wentylacja mechaniczna zrównoważona lub nadciśnieniowa to tak czy inaczej wszystkie rozwiazania z okapem w kuchni są poprawne pod wzgledem przepisów i co wiecej funkcjonalne, a stosowanie dodatkowej wentylacji wywiewnej grawitacyjnej w pomieszczeniu z kominkiem (lub gdzie indziej) jest nie zgodne z przepisami i logiką.
Jesli jest wentylacja grawitacyjna, to tak czy inaczej w kuchni nie może być okapu wyciagowego mechanicznego.

Jeż
08-08-2007, 13:40
ad po pierwsze - tego nie kwestionowałem, nie wiem po co to piszesz
Kwestinowałeś. Napisałeś "przydaje się wentylacja w pobliżu kominka".

ad po drugie - u mnie sie nie daje uniknąć; kominek mam w salonie, z którego wchodzi się do sypailni, a z niej do łazienki, więc smrody miałbym w sypialni, czego nie chcę i mam w innym miejscu w salonie pion wentylacyjny; kwestia aranżacji pomieszczeń
Zdaje się, że radzimy i dyskutujemy o problemach acca5. Nic nie napisała o wchodzeniu do sypialni z salonu. Napisała zaś o połączonej kuchni z salonem. I to jej a nie Tobie Barbossa zaproponowałem tylko jeden wywiew grawitacyjny w kuchni w postaci okapu bez wentylatora. Załóż własny wątek, przedstaw swoje problemy lub osiągnięcia, to może Tobie ja lub ktoś inny zaproponuje dokładnie to co również Ty uważasz u siebie za optymalne.

ad po trzecie - a co ja pisałem, coś innego?
Tak. Napisałeś: "co do okapu - wystarczy, że nie będzie on pracował gdy pali sie w kominku".

ad po czwarte - "po prostu" nie zawsze musi być tak jak stoi w przepisach, żeby było poprawnie
i bez chyba
Przepisy nie są doskonałe. O kominkach i wentylacji też. Ale akurat ten, że w pomieszczeniach z kominkiem wyciągu mechanicznego być nie może, jeśli w mieszkaniu jest wentylacja grawitacyjna, jest bezdyskusyjny.

Pozdrawiam
Jeż

Barbossa
08-08-2007, 13:47
Twoje

Po trzecie - w okapach z wyciągiem mechanicznym zwykle stosuje się wentylatory promieniowe. A te w przeciwieństwie do osiowych dają spory opór dla grawitacyjnego przepływu powietrza. Więc przy wyłączonym wentylatorze okap z wyciągiem mechanicznym jako wywiew grawitacyjny działa słabo. To dlatego w handlu są dostępne specjalne kratki, w których jest nie tylko kratka ale również króciec dla rury z okapu. Ale to prowizoryczne rozwiązanie. Prawidłowym jest odrębny kanał wentylacyjny dla okapu i - jeśli ma on mechaniczny wyciąg - odrębny dla wywiewu grawitacyjnego.
a napisałem wcześniej

okap swoją drogą, wentylacja swoją - tak powinno być (można połaczyć jedno z drugim, tylko po co? - tak będzie gorzej)
po czym Twoja odp

Barbossa napisał:
ad po trzecie - a co ja pisałem, coś innego?


Tak. Napisałeś: "co do okapu - wystarczy, że nie będzie on pracował gdy pali sie w kominku".
hm, pewnie cyferki się pomieszały, tylko komu


Zdaje się, że radzimy i dyskutujemy o problemach acca5. Nic nie napisała o wchodzeniu do sypialni z salonu.
zgadzam się, tyle, że jak zauważyłem wcześniej zależy od aranżacji wnętrza

ale ok, (szkoda akademickiej dyskusji jak zauważyłeś w innym temacie)
NIE MAM RACJI
amen

Zołza
10-10-2007, 08:40
a ja mam wentylację obok kominka, w kuchni jedną do gazu bo płytę mamy gazową i normalny wyciąg z okapem

i czekam na zimę zobaczę jak to się sprawdza

ale wiem z doświadczenia że lepiej jest mieć jedną wentylację więcej niż za mało

u moich rodziców wilgoć się pojawiła z braku wentylacji i są niezłe problemy żeby sie jej pozbyć

ja też buduję prawie sama i pozdrawiam te kobiety które z różnych powodów zmagają się same z budową

lutek34
18-10-2007, 22:04
Ja również mam otwartą kuchnie na salon i w kuchni tylko jeden kanał wentylacyjny do którego podpiety jest okap i obok kominka też mam kratke wentylacyjna i myślę że dobrze że tam jest bo jak czasami troszke dymku ucieknie z kominka kiedy się otworzy drzwiczki to ma gdzie ten dymek uciec a nie wisi w powietrzu.

*milek*
13-02-2012, 22:45
Witam - ja z grona budujących kobietek :rolleyes:

Odkopuję wątek, bo mam podobne rozterki, choć warunki planowane nieco odmienne ;)

Planuję rozwiązanie wentylacji przez nawiew z rurowego gwc (prawdopodobnie z wykorzystaniem wentylatora z regulacją obrotów) i wywiew wentylatorami oraz częściowo grawitacyjnie (wentylatory najprawdopodobniej z dwustopniową regulacją obrotów - niski bieg do działania ciągłego i wyższy uruchamiany czujnikiem wilgoci - w łazienkach i pralni; w kuchni wyciąg działający zamiennie z kratką (możliwy wentylator), przy wykorzystaniu zestawu z przepustnicą; kratki w garderobach - w tej na poddaszu możliwe że będzie również wentylator). Kuchnia bez gazu, z możliwością odgrodzenia od salonu podwójnymi drzwiami suwanymi.
W salonie kominek zamknięty, z doprowadzonym osobnym dopływem powietrza. W kominie mam dodatkowy kanał wentylacyjny od strony salonu, który chciałabym wykorzystać do poprowadzenia dgp.
Mogę tak zrobić?

kangaxx
14-02-2012, 18:01
dgp to nie wentylacja, jeśli zlikwidujesz ten kanał to przyczepi się kominiarz

*milek*
14-02-2012, 22:48
Ale ja nie chcę wcale żeby dgp zastępowało wentylację - z powyższych rozważań wywnioskowałam, że nie ma przepisu nakazującego lokalizację wywiewu w salonie - będzie w kuchni sąsiadującej z salonem.

I jeszcze dopiszę - wg przepisów nie można z kolei stosować w jednym pomieszczeniu wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej - a ja będę mieć przecież mechaniczny nawiew z gwc, m.in w salonie.

kangaxx
15-02-2012, 17:06
aaa to jeśli ma być wm zrównoważona to kanał ten możesz na co chcesz przeznaczyć, nie mów tylko kominiarzowi przy odbiorze że będzie kominek, tak na wszelki wypadek, bo nie wiadomo kto przyjdzie :)

*milek*
15-02-2012, 18:49
Nie wiem, czy zrównoważona wyjdzie, czy nadciśnieniowa lekko, bo nie będzie to typowa instalacja z centralą - nawiew z gwc anemostatami, ale wywiewy za pomocą wentylatorów i kominki na dachu.
Ale co za różnica - przepis mówi, żeby nie łączyć w jednym pomieszczeniu wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej, a nawiewy należą do wm, obojętne czy zrównoważonej, czy nadciśnieniowej - mylę się?

I nie wiem czy się uda do odbioru kominka nie montować...


A to nie jest tak, że to inwestor umawia się z kominiarzem, z którym chce?

kangaxx
15-02-2012, 19:40
możesz sobie wybierać kominiarza,
nawiewy wymuszone to wm
zgadza się, nie wolno mieszać wm z wg
nie musisz stowiać kominka do odbioru

*milek*
15-02-2012, 19:55
No nie muszę, ale nie wiem czy harmonogram prac się tak nie ułoży...



Dzięki za rozwianie wątpliwości - pozostaje teraz poszperać o projektowaniu i samodzielnej instalacji wm ;)

Gdyby Ci się Kangaxx jeszcze nasuwały jakieś uwagi dotyczące mojej koncepcji wentylacji, to nie pogardzę... :cool:

witekgo
22-02-2012, 14:48
czytając ten watek już sam nie wiem co mam zrobić mam jedną kratkę wentylacyjna w kuchni i salonie i teraz czy mogę do tej kratki w kuchni podłączyć okap i dać taką oto kratkę http://www.foros.pl/?s=5&catid=4&nWMact=2&pid=1088?? Dodam że w salonie będzie kominek a w kuchni kuchenka elektryczna proszę o podpowiedź bo już mam mętlik w glowie i nie wiem co mam zrobić

*milek*
23-02-2012, 13:39
Może się przyczepić kominiarz - ja najprawdopodobniej zastosuję kształtkę z przepustnicą (zestaw Awentis), która pozwala na podłączenie okapu i kratki pod jeden kanał i działanie jednego lub drugiego oddzielnie.