PDA

Zobacz pełną wersję : Pomysł na fundament



skorpio
08-08-2007, 08:20
Witam wszystkich,
Na dniach rusza u mnie inwestycja, której podstawą jest oczywiście fundament. Wykonawca zaproponował taki oto sposób jego wykonania:
1.Wytyczenie budynku przez geodetę
2.Wykopy w ziemi na głębokość 1,20 m wykonane koparką, poprawione przed wylaniem betonu ręcznie
3.Zbrojenie ułożone na dnie wykopu (na wysokości ok. 5-6 cm od dna)
4.Zalanie wszystkiego betonem B20 na równo z ziemią
5.Ułożenie izolacji poziomej
6.Wymurowanie ściany fundamentowej z bloczków betonowych
7.Położenie izolacji pionowych wraz z ociepleniem ścian fundamentowych
8.Obsypanie ścian ziemią
Proszę o opinie, czy taki sposób wykonania fundamentów jest zgodny ze sztuką budowlaną. W szczególności, czy taka wysoka ława w ziemi (1,20 m) nie powinna być zazbrojona w całym przekroju a nie tylko na jego spodzie? Czy humus musi być zdjęty? Wg opinii wykonawcy ziemia bez zdjęcia humusu jest bardziej spoista (nie obsypuje się). Dodam, że mnie na tym humusie nie zależy, jest to ziemia klasy IV więc przepisy nie nakazują mi przeniesienia jej spod budynku w inne miejsce, ale nie wiem czy są jakieś inne względy przemawiające za jego zdjęciem?

Barbossa
08-08-2007, 08:29
beton44 udzieli Ci odpowiedzi, wraz z odręcznym szkicem takiego rozwiązania
nota bene stęsknilem się za nim (szkicem, nie betonem44)
jak nie to ja się postaram

Geno
08-08-2007, 08:30
Witam wszystkich,
Na dniach rusza u mnie inwestycja, której podstawą jest oczywiście fundament. Wykonawca zaproponował taki oto sposób jego wykonania:
1.Wytyczenie budynku przez geodetę
2.Wykopy w ziemi na głębokość 1,20 m wykonane koparką, poprawione przed wylaniem betonu ręcznie
3.Zbrojenie ułożone na dnie wykopu (na wysokości ok. 5-6 cm od dna)
4.Zalanie wszystkiego betonem B20 na równo z ziemią
5.Ułożenie izolacji poziomej
6.Wymurowanie ściany fundamentowej z bloczków betonowych
7.Położenie izolacji pionowych wraz z ociepleniem ścian fundamentowych
8.Obsypanie ścian ziemią
Proszę o opinie, czy taki sposób wykonania fundamentów jest zgodny ze sztuką budowlaną. W szczególności, czy taka wysoka ława w ziemi (1,20 m) nie powinna być zazbrojona w całym przekroju a nie tylko na jego spodzie? Czy humus musi być zdjęty? Wg opinii wykonawcy ziemia bez zdjęcia humusu jest bardziej spoista (nie obsypuje się). Dodam, że mnie na tym humusie nie zależy, jest to ziemia klasy IV więc przepisy nie nakazują mi przeniesienia jej spod budynku w inne miejsce, ale nie wiem czy są jakieś inne względy przemawiające za jego zdjęciem?

a) Jeśli szerokość ławy będzie zgodna z projektem to ok

b) Na pewno będzie większe zuzycie betonu

c) Jesli budynek niepodpiwniczony to izolacja ławy nie jest potrzebna, tylko niezbędna izolacja na ścianie fundamentowej

d) z Twojego postu wynika,że ścianę fundamentowa bedziesz miał ocieploną na bardzo krótkim odcinku - 30-50 cm

e) Humus, obojetnie czy mocono organiczny czy nie nie ma praktycznie nośności , więc będzie osiadał. Kto ma piasek jako grunt to może sobie porównać - wpuścić auto ciężarowe na grun z humusem i bez humusu.

f) zbrojenie nie musi być w całym przekroju, wsytarczy te z przekroju ławy, oczywiście minimalne otuliny powinny być zachowane , w tym przypadku 75 mm

Barbossa
08-08-2007, 08:34
Geno trzeba było poczekać na szkic :cry:

czyli paintoryt

znalazłem

http://images1.fotosik.pl/169/3e46cbc9fd6bc880med.jpg

Geno
08-08-2007, 08:38
Geno trzeba było poczekać na szkice :cry:

Tia, rycina jest Pr0 :D

jajmar
08-08-2007, 08:39
Nie widze zeby wykonawca chcial ocieplic ta ławe w gruncie, a powinien zostać ocieplony. Tyle ze to nie ebdzie ani łate ani przyjemne dla wykonującego.

Geno
08-08-2007, 08:41
Nie widze zeby wykonawca chcial ocieplic ta ławe w gruncie, a powinien zostać ocieplony. Tyle ze to nie ebdzie ani łate ani przyjemne dla wykonującego.

Bo to jakiś postapokaliptyczny twór - 120 cm w gruncie ławo-ściany i ze 30-50 cm nad gruntem ściany fundamentowej i tu właściwie normalnie mozna tylko to docieplić, sam cokół.

jajmar
08-08-2007, 08:45
Bo to jakiś postapokaliptyczny twór - 120 cm w gruncie ławo-ściany i ze 30-50 cm nad gruntem ściany fundamentowej i tu właściwie normalnie mozna tylko to docieplić, sam cokół.

No to troszke mało, nad gruntem.

08-08-2007, 08:47
... Proszę o opinie, czy taki sposób wykonania fundamentów jest zgodny ze sztuką budowlaną ...
robiłem fundament mniej wiecej "w tę deseń"
stary sprawdzony sposób

skorpio
08-08-2007, 14:24
Dziękuję wszystkim za opinie i rady - dzięki Wam mogłem wprowadzić korekty, i tak: humus zostanie zdjęty przed wytyczeniem budynku przez geodetę co przyczyni się również do obniżenia poziomu, od którego będzie stawiana ściana z bloczków betonowych (będzie więcej ściany do zaizolowania pionowego).

Geno
08-08-2007, 14:42
Dziękuję wszystkim za opinie i rady - dzięki Wam mogłem wprowadzić korekty, i tak: humus zostanie zdjęty przed wytyczeniem budynku przez geodetę co przyczyni się również do obniżenia poziomu, od którego będzie stawiana ściana z bloczków betonowych (będzie więcej ściany do zaizolowania pionowego).
Tzn. ja uważam,że humus można zostawić aż do czasu kiedy będzie chciało się wykonać podbudowę, wtesy usunąć, niestety wiąże się to z podwójną robotą jeśli chodzi o roboty ziemne.

gorgonit
08-08-2007, 16:00
Przeciez nikt nie kopie ław tak jak jest na tym rysunku .Zeby coś takiego osiągnąc trzeba by chyba kopać kopaczką do ziemniaków.

Barbossa
08-08-2007, 16:03
co Ty wiesz o kopaniu...

gorgonit
08-08-2007, 16:07
wiem :)
do roku we wrzesniu rozpoczynam akcję "wykopki" :)

beton44
08-08-2007, 16:40
jak przyjemnie

mój rysuneczek to cytowana klasyka 8)