PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z szambem



EDZIA
15-07-2003, 19:47
Zgodnie z projektem robię szambo 3-komorowe z kręgów. W trakcie kopania okazało się ,że w piaszczystym , pozornie "spokojnym" gruncie trafili na tzw. kurzawkę. Jedna komora wpadła prawie na 1- krąg a pozostałe komory bardzo trudno uszczelnić . Ciągle wybija woda. Czy macie może jakiś pomysł jak sobie z tym problemem poradzić.

tomek1950
15-07-2003, 21:06
Edzia współczuję, w drążeniu szybów górniczych, w sytuacji gdy występuję kurzawka stosuje się mrożenie gruntu. Niestety tutaj ta metoda odpada, ale jestem pewien, że forumowicze znajdą rozwiązanie.
Trzymaj się

EDZIA
15-07-2003, 21:11
Dzięki Tomku za słowa pocieszenia. :) Wierz mi jak już z daleka widzę koparkę stojącą obok szamba to momentalnie psuje mi się humor. Największy horror był dwa tygodnie temu, w czasie nawałnicy wtedy naprawdę się bałam, że podmyje i koparkę

tomek1950
15-07-2003, 21:20
Miejmy nadzieję, że nie będzie lało! W takiej sytuacji chyba da się uszczelnić.

tomek1950
15-07-2003, 21:20
Miejmy nadzieję, że nie będzie lało! W takiej sytuacji chyba da się uszczelnić.

EDZIA
15-07-2003, 21:25
Teraz już deszcze nie takie straszne, bo wykopy wokół komór szamba /uszczelnianie z zew./ zostały zasypane i jest dość stabilne a wtedy była duża dziura i wpadające tam potoki pędzącej wody dodatkowo podmywały brzegi

Wowka
16-07-2003, 09:19
Teraz jak przypuszczam już nie zmienisz planów. Ale jedynym logicznym wyjściem z zaistniałej sytuacji byłby zakup szamba szczelnego np. http://www.probud.pl/szamba.htm
Mam podobny problem z wysokim poziomem wód gruntowych na mojej ilastej działce. Dlatego też zdecydowałem się zastosować dla mojej oczyszczalni korzeniowej nie zbiornik z kręgów który byłby zdecydowanie tańszy lecz szczelny zbiornik betonowy.

Sadzę, że będziesz miała niestety problemy z utrzymaniem szczelności szamba.
Pozdrawiam

EDZIA
16-07-2003, 09:49
Wowka moja decyzja o szambie z kręgów była moją największą wpadką na dotychczasowym etapie procesu budowlanego. Teren był sprawdzany pod względem obecności żył wodnych i wszystko było o.k. a teraz taka niespodzianka.
Planów raczej już nie zmienię - fachowcy robią co mogą. Też boję się tej nieszczelności choć fachowcy uważają, że kiedy szambo będzie użytkowane ciśnienia się wyrównają i nie będzie przcieków- mnie to jednak nie uspokaja, bo przecież po opróżnieniu, ciśnienie będzie zachwiane. Mam jednak nadzieję ,że jakos opanują ten żywioł. Jedynym pocieszeniem jest perspektywa budowy oczyszczalni w mojej gminie i to już nie tak odległa.

PANTHER
16-07-2003, 22:42
Edzia, ja przeżyłam podobną historię z betonowym szambem, które składało sie z 2 części. Najpierw był problem z osadzeniem (kurzawka na 1m), a później z uszczelnieniem połączenia. Przez parę dni zamiast szamba mięliśmy basen. Mój nieoceniony mąż dotąd szukał, aż znalazł rozwiązanie. Nie wiem skąd jesteś, bo jeśli z okolic Warszawy to podaję namiary na zakład wytwarzający materialny izolacyjne: Hydrostop ul. Bruszewska 10 Warszawa, tel.:6338398. Kupiliśmy od nich Hydrostop-Fix minutowy(10kg za 85zl), do tego trochę pracy mojego męża i już mamy szczelniusieńkie szambo. Może doradzą ci coś jeszcze. Pozdrawiam

EDZIA
17-07-2003, 08:16
Dzięki Panther za rady, u mnie wszystkie odpowiednie materiały uszczelniające podanej przez Ciebie były zastosowane i nie pomogły. Największym problemem jest nie sama wdzierająca się woda ale glina, która powoduje, że te materiały nie mogą się związać.

PANTHER
17-07-2003, 19:47
Współczuję ci. To chyba już nic nie poradzę. Trzymaj się

EDZIA
18-07-2003, 10:44
Dzięki PANTHER, moi fachowcy załamują już ręce ale są dobrej myśli, zatem ja też muszę pozytywnie o tym mysleć :)

EDZIA
21-07-2003, 06:36
Dno mojego szamba potraktowane zostało jakimś sypkim materiałem uszczelniającym i zalane wodą ta na ok. 1/2 kręgu i czekamy na efekt. Proszę trzymajcie kciuki, żeby się powiodło.

EDZIA
23-07-2003, 07:55
Dziś woda z mojego szamba zostanie wypompowana i okaże się czy ta metoda była skuteczna. Jezeli tak tzn. jeżeli jutro nie będzie w nich wody to nareszcie - odbiór :) i zamknie się najgorszy rozdział mojej budowy :P

tomek1950
25-07-2003, 01:28
Edzia! Co z szambem?!!!! Szczelne?!!!!

EDZIA
25-07-2003, 06:56
Tomku o wypompowaniu woda w szambie już się nie pojawiła i w końcu zostało odebrane przez kierownika budowy i mam nadzieję, że tak będzie do końca

tomek1950
25-07-2003, 09:21
Trzymam kciuki za szczelność szamba :lol:

EDZIA
25-07-2003, 09:25
Tomku dzięki :lol: