PDA

Zobacz pełną wersję : Słup na działce



mati_sowee
09-08-2007, 07:24
Mam problem, mamy działkę a na niej na samym skraju słup średniego napięcia.
Okazuje się, że nie otrzymamy warunków zabudowy, zanim zakład energetyczny nie zrobi ekspertyzy.

moze mieliscie jub slyszeliscie o takim przypadku - chcemy starac sie o to aby zaklad zabral slup z naszej dzialki - czy to jest mozliwe.

marjucha
09-08-2007, 08:28
Mam problem, mamy działkę a na niej na samym skraju słup średniego napięcia.
Okazuje się, że nie otrzymamy warunków zabudowy, zanim zakład energetyczny nie zrobi ekspertyzy.

moze mieliscie jub slyszeliscie o takim przypadku - chcemy starac sie o to aby zaklad zabral slup z naszej dzialki - czy to jest mozliwe.
Ja mam na działce dwa słupy niskiego napięcia.
Najpierw chciałem walczyć. ale nie wyszło.
Dostałem odpowiedź, że mogą to wykonać na mój koszt(ok.15tys. rok temu :( ).
Podobno można coś sądownie wywalczyć, gdy Energetyka nie ma pisma ze zgodą poprzedniego właściciela na postawienie słupa.
Więcej na pewno podpowie Ci Oskar w wątku Dokumenty własne(jakoś tak to się nazywa)
Pozdrawiam

oskar0259
13-08-2007, 22:18
Rzeczywiście, sam to ćwiczę (wszedłem już na drogę sądową), ale w tym przypadku nie uważam się za eksperta.
Jest na tym forum post BIGSISTER z 2006 r., gdzie są bardzo sensowne wskazówki, jak postępować w podobnych przypadkach.
Poszukaj (także innych, wielu wątków).
Uwaga praktyczna: nie licz na działanie PINB!
W większości przypadków, zamiast nakazać rozbiórkę linii lub przyłącza (nawet zbudowanych bez pozwolenia lub z odstępstwem od niego) rozpoczną procedurę legalizacyjną. Jedyne, co może to zablokować, to pozew do sądu o usunięcie urządzeń elektroenergetycznych i wniosek do PINB o zawieszenie postępowania legalizacyjnego (w związku z koniecznością rozstrzygnięcia przez sąd zagadnienia wstępnego).
Jeśli myslisz poważnie o walce z ZE, to raczej pospiesz się. W sejmie jest projekt ustawy o tzw. służebności przesyłu, która chroni interesy monopolistów, przeważnie energetycznych.