PDA

Zobacz pełną wersję : Płyta elektryczna - przekrój kabla



jacekot
09-08-2007, 15:21
Witam
Może podzielicie sie swoim doświadczeniem odnośnie płyty elektrycznej do gotowania i przekroju kabla . Mam puszczoną siłę w kablu przekroju 2,5 milimetra czy jest to wystarczający przekrój czy muszę ciągnąć coś grubszego .

Zdania są podzielone . W sklepie powiedzieli mi ze musi być 4mm , gdzieś w jakieś instrukcji przeczytałem ze 3 mm , a instalator twierdzi ze 2,5 w zupełności wystarczy .

Czy ktoś ma kuchenkę elektryczną na 2,5 mm bez problemów ?

Bigbeat
09-08-2007, 15:26
Nie ma standardowo kabli o przekroju 3mm2.
Jeśli jest to blat, który możesz podłączyć pod 2 lub 3 fazy, 2.5mm2 wystarczy (no chyba że to jakaś potwornie wielka kobyła).
Jeśli będziesz podłączał tylko pod jedną fazę, może być mało.
Zwykle blaty mają możliwość podłączania pod więcej niż jedną fazę - im więcej, tym lepiej, bo - w uproszczeniu - dzielisz obciążenie między fazy, co z jednej strony pozwala na zastosowanie 2.5mm2, z drugiej strony potencjalnie zmniejsza niekorzystną asymetrię obciążenia faz.

jabko
09-08-2007, 20:30
W sklepie powiedzieli mi ze musi być 4mm
jaka moc ?? ile palników ??
4 gazowe :lol: :lol: :lol:

Jurek_Z
09-08-2007, 20:59
U mnie w projekcie inst. elektr. dla kuchenki 7,5 kW wygląda to tak:
" - linia zasilająca piec kuchenny – przewód YDYżo 5 x 4 mm2 o obciążalności długotrwałej Idd = 24 A będzie zabezpieczony wyłącznikiem nadprądowym S 304 B-20 A w rozdzielni RG"

jacekot
10-08-2007, 08:11
W sklepie powiedzieli mi ze musi być 4mm
jaka moc ?? ile palników ??


max moc 7kw 4 paliniki , kabel który posiadam 5 x 2,5
podobno do płyty podłacza się po dwa palniki , w takiej sytuacji powinno spokojnie wystarczyć , ale już sam nie wiem

mbied1
10-08-2007, 09:39
[quote=jacekot]W sklepie powiedzieli mi ze musi być 4mm
jaka moc ?? ile palników ??


przy mocy płytki 7kW oraz wzorze na moc P=UI

I=P/U czyli prąd przy zasilaniu trójfazowym wyniesie około 18A co wychodzi około 6A na jedną żyłę ... według mnie spokojnie i z zapasem wystarczy przewód 5x2,5 mm2

Jurek_Z
10-08-2007, 10:53
przy mocy płytki 7kW oraz wzorze na moc P=UI

I=P/U czyli prąd przy zasilaniu trójfazowym wyniesie około 18A co wychodzi około 6A na jedną żyłę ... według mnie spokojnie i z zapasem wystarczy przewód 5x2,5 mm2

Może i wystarczy, ale Twoje założenia są błędne. Jeżeli kuchenka ma 4 palniki to niestety ale przynajmniej 2 będą musiały wisieć na 1 fazie - a to już połowa mocy. Zazwyczaj są wykorzystywane tylko 2 fazy. Nie wiadomo jaka długość przewodu i jak długotrwałe obciążenia, jakie spadki napięć w sieci co też nie pozostaje bez znaczenia. Najgorzej, jeżeli w Wigilię gdy wszystkie palniki będą hulały od rana z pełną mocą a sieć w całej okolicy przeciążona, kable się przegrzeją. Do Nowego Roku cała rodzinka na suchym prowiancie (z wyjątkiem Ciebie bo Ciebie to chyba żona zabije. :( )

mbied1
10-08-2007, 11:06
przy mocy płytki 7kW oraz wzorze na moc P=UI

I=P/U czyli prąd przy zasilaniu trójfazowym wyniesie około 18A co wychodzi około 6A na jedną żyłę ... według mnie spokojnie i z zapasem wystarczy przewód 5x2,5 mm2

Może i wystarczy, ale Twoje założenia są błędne. Jeżeli kuchenka ma 4 palniki to niestety ale przynajmniej 2 będą musiały wisieć na 1 fazie - a to już połowa mocy. Zazwyczaj są wykorzystywane tylko 2 fazy. Nie wiadomo jaka długość przewodu i jak długotrwałe obciążenia, jakie spadki napięć w sieci co też nie pozostaje bez znaczenia. Najgorzej, jeżeli w Wigilię gdy wszystkie palniki będą hulały od rana z pełną mocą a sieć w całej okolicy przeciążona, kable się przegrzeją. Do Nowego Roku cała rodzinka na suchym prowiancie (z wyjątkiem Ciebie bo Ciebie to chyba żona zabije. :( )

nieprawda, 3 fazy równoważą obciążenie, nie ma podziału, że akurat jedno pole na 1 fazę czy inne konfiguracje faz-pole ... zwróć uwagę, że prawie zawsze w instrukcji jest napisane, że w przypadku zasilania trójfazowego wystarczy przewód 5x1,5 mm2

Jurek_Z
10-08-2007, 11:22
Przy silnikach tak, ale przy grzałkach?
Może rzucisz okiem na typowy schemat kuchenki.
Jak chcesz podłączyć 3 fazy do 1 grzałki, chyba, że w każdym polu masz 3 grzałki a takiej kuchenki na razie nie widziałem. Ale ja w zasadzie mało widziałem. :D

Asek
10-08-2007, 11:40
Ja osobiście dałem 5x4mm, tak na wszelki wypadek, chociaż 5x2,5mm też powinno wystarczyć
Najlepiej zajrzeć do instrukcji, tam powinno byc napisane jaki przekrój jest wymagany
Asek

krzysq
10-08-2007, 11:49
Tydzień temu elektrycy doprowadzili do miejsca gdzie będzie kuchnka puszkę z trójfazowym połączeniem i kablem 2,5mm2. Ważne jest by były 3 fazy a przekrój kabla jest wystarczający na każdą kuchenkę.

jacekot
10-08-2007, 14:23
no to pocieszające to co piszecie bo już zaczynałem kombinować jak tu ciągnać kabel dookoła domu , bo już tynki dawno zrobione .

I.W.
10-08-2007, 21:27
A piekarnik do tego ?

retrofood
10-08-2007, 21:50
Tydzień temu elektrycy doprowadzili do miejsca gdzie będzie kuchnka puszkę z trójfazowym połączeniem i kablem 2,5mm2. Ważne jest by były 3 fazy a przekrój kabla jest wystarczający na każdą kuchenkę.
Ciekawe, jak za parę lat Koleżanka Małżonka dojdzie do wniosku, że potrzebna jest nowa kuchenka o większej mocy, albo innym układzie zasilania.
Wtedy przy okazji potrzebny będzie remont kapitalny chałupy.
Powodzenia! Radzę zbierać kasę już dziś.

krzysq
12-08-2007, 11:28
Tydzień temu elektrycy doprowadzili do miejsca gdzie będzie kuchnka puszkę z trójfazowym połączeniem i kablem 2,5mm2. Ważne jest by były 3 fazy a przekrój kabla jest wystarczający na każdą kuchenkę.
Ciekawe, jak za parę lat Koleżanka Małżonka dojdzie do wniosku, że potrzebna jest nowa kuchenka o większej mocy, albo innym układzie zasilania.
Wtedy przy okazji potrzebny będzie remont kapitalny chałupy.
Powodzenia! Radzę zbierać kasę już dziś.

Retrofood - jak się ma żonę to kasę trza zbierać cały czas. :wink:

Wierzę w zdolności kobiet ale daj przykład jakiegoś urzędzenia domowego (nieprzemysłowego) które wymaga większego przekroju kabla (łącznie z zapasem) niż 2,5 mm2. ?

Ja używałem przepływowego ogrzewacza wody 21 kW (obecnie 18 kW). Instalacja w domu w którym mieszkałem była wykonana jakieś 25 lat temu. Kable aluminiowe - kruszyły się w palcach. Do gniazdka trójfazowego były chyba 2,5 mm2 a reszta to mniejsze. Oprócz ogrzewacza wody w tym samym czasie chodziła kuchenka elektryczna i czajnik. Jak wszystko było włączone na full (żadko tak bywało bo ogrzewacz cały rok pracował z niższą mocą - nie było potrzebne max mocy) to jedenym skutkiem ubocznym był zauważalny spadek napięcia. Elektrycy mówili że dla kabla aluminiowego np: 2,5 mm2 mniej więcej odpowiednikiem miedziamym jest przekrój o jeden stopień niższy czyli 1,5 mm2.
Inna sprawa to nie chciał bym mieć w kuchni urządzenia które pobiera minimum 30 kW :o - sam bym sie tego bał nie mówiąc już by miała to obsługiwać żona :D .

Jurek_Z
12-08-2007, 12:52
... Ja używałem przepływowego ogrzewacza wody 21 kW (obecnie 18 kW). Instalacja w domu w którym mieszkałem była wykonana jakieś 25 lat temu. Kable aluminiowe - kruszyły się w palcach. Do gniazdka trójfazowego były chyba 2,5 mm2 a reszta to mniejsze. Oprócz ogrzewacza wody w tym samym czasie chodziła kuchenka elektryczna i czajnik.

Ho ho a jakie do tego były zabezpieczenia i kto podłączył licznik z takimi zabezpieczeniami do kabla 2,5 mm2 Alu? :o

retrofood
12-08-2007, 13:18
Retrofood - jak się ma żonę to kasę trza zbierać cały czas. :wink:

Wierzę w zdolności kobiet ale daj przykład jakiegoś urzędzenia domowego (nieprzemysłowego) które wymaga większego przekroju kabla (łącznie z zapasem) niż 2,5 mm2. ?
1. W to, niestety, wierzę bez dalszych przykładów
2. Po co, skoro sam przytoczyłeś świetny przykład. Mogę tylko dodać, o czym już wiele razy pisałem na forum, ze przekrojów przewodów nie dobiera się wyłącznie ze względu na obciążalność. W grę wchodzą względy ważniejsze niż trwałość przewodu, bo sprawy bezpieczeństwa. Poza tym ZAWSZE należy mieć na uwadze, że w przyszłości możemy potrzebować mocy na coś, o czym jeszcze nie wiemy. I nie robimy tak jak napisałeś, że robili kiedyś. Oni nie mieli pojęcia, że w mieszkaniu będą podgrzewacze o mocy 21 kW. nawet w najczarnierjszych snach nikomu nie przyszło to do głowy. A minęło kilkanaście lat i ... Sam widzisz.

jabko
12-08-2007, 13:26
... Poza tym ZAWSZE należy mieć na uwadze, że w przyszłości możemy potrzebować mocy na coś, o czym jeszcze nie wiemy. I nie robimy tak jak napisałeś, że robili kiedyś. Oni nie mieli pojęcia, że w mieszkaniu będą podgrzewacze o mocy 21 kW. nawet w najczarnierjszych snach nikomu nie przyszło to do głowy. A minęło kilkanaście lat i ... Sam widzisz.
retro ale zgodnie z takim rozumowaniem muszę przewidzieć ze za 5 lat będą urządzenia 100kW i dać kabel 25mm2.
A może 150kW
Albo 200kW

Takie myślenie jest bez sensu bo nie ma "końca"

W tym przypadku przewód 5x2,5mm2 ułożony w tynku i nie strasznie długi jest już na zapas więc nie straszcie kolegi

retrofood
12-08-2007, 14:06
W tym przypadku przewód 5x2,5mm2 ułożony w tynku i nie strasznie długi jest już na zapas więc nie straszcie kolegi
Niestety, ja nie wiem, czy on jest już na zapas. To by trzeba pomierzyć. I wtedy raczej wyszłoby na moje.

krzysq
12-08-2007, 14:11
... Ja używałem przepływowego ogrzewacza wody 21 kW (obecnie 18 kW). Instalacja w domu w którym mieszkałem była wykonana jakieś 25 lat temu. Kable aluminiowe - kruszyły się w palcach. Do gniazdka trójfazowego były chyba 2,5 mm2 a reszta to mniejsze. Oprócz ogrzewacza wody w tym samym czasie chodziła kuchenka elektryczna i czajnik.

Ho ho a jakie do tego były zabezpieczenia i kto podłączył licznik z takimi zabezpieczeniami do kabla 2,5 mm2 Alu? :o

To było dawno temu, nie było wtedy takiej eko high technologii - bezpieczniki (tzw. stopki) były na 20A (osobny na podgrzewacz), o ile pamiętam główny miał 25A. W dawnych czasach największy problem był ze spadkiem napięcia. We wsi znajomych, mieszkańcy umawiali się kto dzisiaj wieczorem włączy cyrkulatkę lub spawarkę. Całe domy chodziły na bezpiecznikach 10A. Chyba, że ktoś mieszkał blisko słupa z kondensatorami to miał deczko lepiej. Teraz nie ma już takich problemów.

krzysq
12-08-2007, 14:24
Poza tym ZAWSZE należy mieć na uwadze, że w przyszłości możemy potrzebować mocy na coś, o czym jeszcze nie wiemy. I nie robimy tak jak napisałeś, że robili kiedyś. Oni nie mieli pojęcia, że w mieszkaniu będą podgrzewacze o mocy 21 kW. nawet w najczarnierjszych snach nikomu nie przyszło to do głowy. A minęło kilkanaście lat i ... Sam widzisz.

Ale obecnie wszystko jest coraz bardziej energooszczędne i dąży do jak najmniejszego poboru mocy a nie odwrotnie. Zamiast podgrzewacza można zastosować bojler jednofazowy albo malutkie ogrzewacze przepływowe na kranach.

Osobiście wolałbym kupić lepszy przewód (lepszy materiał, firmowy) niż większą średnicę.

miol
12-08-2007, 15:46
Retrofood - jak się ma żonę to kasę trza zbierać cały czas. :wink:

Wierzę w zdolności kobiet ale daj przykład jakiegoś urzędzenia domowego (nieprzemysłowego) które wymaga większego przekroju kabla (łącznie z zapasem) niż 2,5 mm2. ?
1. W to, niestety, wierzę bez dalszych przykładów
2. Po co, skoro sam przytoczyłeś świetny przykład. Mogę tylko dodać, o czym już wiele razy pisałem na forum, ze przekrojów przewodów nie dobiera się wyłącznie ze względu na obciążalność. W grę wchodzą względy ważniejsze niż trwałość przewodu, bo sprawy bezpieczeństwa. Poza tym ZAWSZE należy mieć na uwadze, że w przyszłości możemy potrzebować mocy na coś, o czym jeszcze nie wiemy. I nie robimy tak jak napisałeś, że robili kiedyś. Oni nie mieli pojęcia, że w mieszkaniu będą podgrzewacze o mocy 21 kW. nawet w najczarnierjszych snach nikomu nie przyszło to do głowy. A minęło kilkanaście lat i ... Sam widzisz.
Super. Więc jaki proponujesz przekrój 5x4 (no trochę za mało, co będzie za 10 lat?), to może 5x6 (nie no nie będziemy się ograniczać), najlepiej 5x10 bo do tego prowadzi taki tok rozumowania, przy czym całkowicie gdzieś zapomniałeś o czymś takim jak cała instalacja, jeżeli by doszło do takiego wzrostu zapotrzebowania na energię w budynku to cała instalacja jest do wymiany począwszy od złącza. Przecież przewód 5x2,5 w tynku ma obciążalność długotrwałą 24A (w rurkach i listwach 19A) i ten przewód jest w stanie długotrwale przenieść moc 15,8kW (12,5kW) jeżeli chodzi o obciążalność prądową, czyli tyle co w większości domków wynosi moc przyłączeniowa! Więc po co straszyć że kabelek zrobi się gorący. Problemem mogą być spadki napięcia ale nie sądze zeby długość obwodu była większa niż 25m (to chyba domek nie hala), załóżmy że obwód jest zabezpieczony 16A i w takim przypadku kabelek może przenieść 3,7kW na fazę (napewno się zbytnio nie nagrzeję bo dużo wcześniej wyłączy go zabezpieczenie) a spadek napięcia będzie w granicach 6V co też nie jest tragedią. A 3.7kW na fazę to chyba wystarczy dla takiej kuchenki i zostaje jeszcze zapas. A ponadto jest to urządzenie które nie pracuje ciągle a jedynie okresowo i rzadko jest obciążane pełną mocą (wspomniane święta).

krzysq
12-08-2007, 17:09
... Przecież przewód 5x2,5 w tynku ma obciążalność długotrwałą 24A (w rurkach i listwach 19A) i ten przewód jest w stanie długotrwale przenieść moc 15,8kW (12,5kW) jeżeli chodzi o obciążalność prądową, czyli tyle co w większości domków wynosi moc przyłączeniowa! ...

To mogę teoretycznie mieć na jednym gniazdku trójfazowym z kablami 2,5mm2 dwa piecyki do wody po 21kW i jeszcze coś zostanie (nie biorę pod uwagę bezpieczników i przydziału mocy).

Może zadziałać jeszcze siła najwyższa czyli małżonka - tu jesteśmy zgodni że tu wszystko jest możliwe. Dopadnie ją wizja o nowym układzie zasilania domu, wystąpi o nowy przydział mocy - przemysłowy, na kabelku będzie chciała mieć ze 40A to nawet kable 4mm2 nie pomogą. :D :D :D

retrofood
12-08-2007, 17:41
Dyskusja wielka, chociaż właściwie nie wiem po co. Czy tak trudno położyć 5 x 4 mm? I nie martwić się, że przy pomiarach impedancja pętli zwarcia teraz lub za 5 lat wyjdzie na styk, albo i nie?
A kładźcie se nawet telefoniczny 2 x 0,5.

Jurek_Z
12-08-2007, 20:41
... To było dawno temu, nie było wtedy takiej eko high technologii - bezpieczniki (tzw. stopki) były na 20A ...
No cóż, mi dalej coś nie gra. Biorąc pod uwagę sam podgrzewacz to nawet jeżeli podzielić 21 kW na 3 fazy - to przypada 7 kW na jedną fazę. 7 kW podzielone przez 220 V daje 32 A więc zabezpieczenie 20 A nie miało prawa wytrzymać. :o Ale z drugiej strony dzisiaj zostałem dziadkiem :D (wpływ C2H5OH trudny do określenia) więc jestem w stanie pozwalającym ze wszystkim się zgodzić :D (Gdzieś mi się zgubiło cos(fi) :wink: )

marcin714
12-08-2007, 23:58
Widocznie pochopnie założyłeś te 220V napięcia. Wtedy te 21kW to tylko na tabliczce znamionowej było napisane.


wasz spór może rozstrzygnąć jedynie rachunek ekonomiczny. niech koś obliczy roczne koszty strat mocy i energii na tych przewodach i tego będzie racja czyje koszty strat będą mniejsze . Obciążalność prądowa przewodów to tylko jedno z kilku kryteriów doboru przewodów.

Więc do dzieła i czekamy na wyniki.

krzysq
13-08-2007, 06:04
No cóż, mi dalej coś nie gra. Biorąc pod uwagę sam podgrzewacz to nawet jeżeli podzielić 21 kW na 3 fazy - to przypada 7 kW na jedną fazę. 7 kW podzielone przez 220 V daje 32 A więc zabezpieczenie 20 A nie miało prawa wytrzymać. :o Ale z drugiej strony dzisiaj zostałem dziadkiem :D (wpływ C2H5OH trudny do określenia) więc jestem w stanie pozwalającym ze wszystkim się zgodzić :D (Gdzieś mi się zgubiło cos(fi) :wink: )

Ja bym podzielił 21 kW przez 380V - wszak to trójfazowe gniazdko i przez 3 to daje poniżej 20A na kabelek ale dawno już chodziłem do szkoły i nie wiem jak powinno być :wink:

Jak by nie było - podgrzewacz działa do dzisiaj i żadko wykorzystuje max mocy

PS Gratulacje dla DZIADKA!!! :D Z tym prądem to tak jak z promilami. Jak się ma powyżej 4 to powinien być koniec ale niektórzy są przesterowani grubo powyżej tej granicy i nic się nie dzieje :D :D :D

krzysq
13-08-2007, 06:43
Dyskusja wielka, chociaż właściwie nie wiem po co. Czy tak trudno położyć 5 x 4 mm? I nie martwić się, że przy pomiarach impedancja pętli zwarcia teraz lub za 5 lat wyjdzie na styk, albo i nie?
A kładźcie se nawet telefoniczny 2 x 0,5.

Na położenie instalacji elektrycznej w naszym domu wykorzystano prawie 1 kilometr kabla pojedyńczego. Tu dochodzimy do sedna sprawy czyli kasy: kabel kładzie się tak samo - różna jest tylko cena kabla 2,5mm2 czy 4mm2 czy 6mm2. Decyzja należy do inwestora.