PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki wybrać strop.



qbrakus
16-07-2003, 07:56
Witam
Jestem w trakcie wybierania rodzaju stropu. Mój majster doradza strop z pustaków akermana. Moje pytania o pełne deskowanie kwituje cyt. „Deski pójdą na dach”. W ostatnim numerze Muratora piszą, że jest to już rzadko stosowany typ. Proszę o wykazanie wad i zalet tego stropu jak również czy takie deski z przysłowiowego odzysku nadają się na deskowanie dachu (blachodachówka).

Jarecky
16-07-2003, 09:39
Hey :)
Strop Ackermana jest tzw. stropem gęstożebrowym. Wykonuje sję go z pustaków wysokości 15-22cm długości 19,5 lub 29,5, pomiędzy pustakami układa się zbrojenie, które po zalaniu nadbetonem (3do 4cm) tworzą żebro. Technologia wykonania jest podobna do innych stropów gęstożebrowych np Teriva z tym, że w Terivie wykorzystuje się belki prefabrykowane na których układa się pustaki, przez co nie wymaga pełnego deskowania tylko ich stemplowania. Zysk na czasie i robociznie jest oczywisty.
Stropy Ackermana faktycznie rzadko się już stosuje. Wypieraja go nowocześniejsze stropy gęstożebrowe (teriva, fert itp) dlatego radziłbym zastosować którąś ze współczesnych odmian tego stropu.
Zalety: szybkość montażu (bez ciężkiego sprzetu), brak deskowania pełnego, względnie dobra izolacyjność akustyczna w porównaniu z innymi stropami, mała waga własna stropu.
Ps...wykorzystanie desek z szalunków, deskowań, może jest ekonomicznie uzasadniona (oczywiści po zagruntowaniu odpowiednimi środkami adhezyjnymi przed zbudowaniem deskowania), ale jak na moją estetykę wykluczona ;)
Pozdrawiam serdecznie

qbrakus
16-07-2003, 09:51
Dzięki!!
Czym wysmarować deski przed laniem w nie betonu?
Nie wystarczy zwykła folia?