PDA

Zobacz pełną wersję : Ekrany zagrzejnikowe



Stanley
16-07-2003, 10:47
Właśnie jak sądzicie czy jest sens je wieszać/przyklejać w nowowybudowanym domu dobrze izolowanym?
właśnie się zastanawiam - koszt w sumie żaden ale czy na pewno coś dają?

Wowka
16-07-2003, 10:55
Gdy zamieściłem swoją odpowiedź w pytaniu "kiedy wieszacie grzejniki" i napisałem o tym, że nakleiłem za grzejnikami ekrany, to miałem jakieś dziwne przeczucie, że temat ekranów się pojawi na forum.
I przeczucie mnie nie myliło :P

Było to już przerabiane. Odpowiedzi były jednoznaczne na tak. Co też i pomogło w podjęciu mojej decyzji.

Podaję link do poprzedniej dyskusji:
http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=3855&highlight=ekrany

HenoK
16-07-2003, 11:30
Te 2 - 3% oszczędności wydaje mi się przesadzone w przypadku domu dobrze ocieplonego, podobnie jak podwyższenie temperatury o 1 - 2 stopnie.
IMHO jest to sprzeczne z zasadami fizyki.
W jaki sposób masz umieszczone ekrany zagrzejnikowe, po obrysie grzejników czy wystające poza ich obrys ?

Wowka
16-07-2003, 11:46
Ekrany są mniejsze od obrysu grzejników. Mam Purmo a ekrany umieściłem tylko w przestrzeni pomiedzy wieszakami. Są widoczne tylko jeśli popatrzy sie na kaloryfer od góry.
Wyszedłem z założenia, że koszty niewielkie, oszczędności moga być. A i kiedyś gdy będę malował kolejny raz ściany to nie będę musiał pędzlem zbyt głęboko sięgać za grzejnik.
Pozdrawiam

Doki
16-07-2003, 12:20
No dobrze, przyjmijmy 3% oszczednosci, pewnie nawet mniej, jesli ekrany nie sa za calym kaloryferem. Planuje wydac na ogrzewanie nie wiecej niz 500 euro rocznie, czyli zaoszczedze 15 euro rocnie, w dobrym ukladzie. Warto? Nie jestem pewien, ale chyba przykleje ekraniki, chociaz nie wszedzie. Za dekoracyjnymi grzejnikami przeciez nie, na kafle tez nie. Na szczescie mam sporo grzejnikow na wewnetrznych scianach.

tom soyer
16-07-2003, 13:20
ekrany nie maja bezposredno wielkiego wplywu na oszczednosci w kosztach ogrzewania: w zle ociplonych domach straty przez pozostale przegrody sa tak duze ze ekran o pow 1m˛ w porownaniu np z 200m˛ przegrod to niewiele; w dobrze ocieplonych budynkach straty przez przegrody sa tak niewielkie ze ekran tez nie ma wplywu na zmniejszenie strat. Za to wydaje mi sie ze ma olbrzymi wplyw na cyrkulacje powietrza gdyz cieplo emitowane z powierzchni przy scianie moze byc albo latwo akumulowane w scianie jesli tego ekranu nie ma albo odbite i dzieki temu ogrzeje sie wiecej powietrza a sciana mniej zdazy zakumulowac. Zdolnosci akumulacyjne scian zaleza tez od samego materialu sciany.
Jesli uwazacie ze jest sens dawac taki ekran za grzejnikiem to czy daliscie tez takie ekrany przy ocieplaniu poddasza?

docieplenia
18-07-2003, 23:25
no i jeszcze zalezy jakie beda grzejniki - ja mam np. typu konwektorowego czyli cieplo rozchodzi sie glownie w plaszczyznie pionowej (tzw. bezpieczne dla dzieci - jak sie ich dotknie z boku to max. 40 stopni ) czyli jak sobie pomyslalem tak zrezygnowalem ;)

HenoK
19-07-2003, 06:59
no i jeszcze zalezy jakie beda grzejniki - ja mam np. typu konwektorowego czyli cieplo rozchodzi sie glownie w plaszczyznie pionowej (tzw. bezpieczne dla dzieci - jak sie ich dotknie z boku to max. 40 stopni ) czyli jak sobie pomyslalem tak zrezygnowalem ;)
Słuszna uwaga - ekrany zagrzejnikowe działają głównie na grzejniki pracujące na zasadzie promieniowania - płytowe i radiatorowe.