PDA

Zobacz pełną wersję : prefabrykaty zbrojeniowe?



gaga2
16-07-2003, 12:12
Wykonawca w kosztorysie policzył mi pracę narzędzi i robocizę za przygotowanie zbrojenia, a także koszt stali zbrojeniowej prefabrykowanej. Wydaje mi się, że jeżeli płacę dość dużo za wykonanie prefabrykatów, to już praca giętarek itp. jest zbędna, nakład robocizny też powinien być inny. Wykonawca się upiera, żeby zamówić przefabrykaty na strzemiona (stal St0 6 mm), bo ich wykonanie zabiera zbyt dużo czasu. Co myślicie o prefabrykatach zbrojeniowych - czy rzeczywiście lepiej jest zamówić gotowe wyroby? Jakie są zalety tego rozwiązania a jakie wady (poza ceną oczywiście).
Dodam, że u mnie zbrojenia jest bardzo dużo, w sumie ok. 6 t stali różnego gatunku - to wszystko przez szkody górnicze.
Będę wdzięczna za odpowiedzi.
Pozdrawiam,
gaga2

Uller
16-07-2003, 12:29
Zaletą zbrojenia prefabrykowanego jest to że elementy są dokładnie podginane. Zmniejsza to też dość znacznie ilość pracy wykonawcy (co powinno mieć swoje odbicie w wynagrodzeniu). Różnica w cenie dla samych strzemion jest niewielka (u mnie 40 zł na kondygnację), tak więc wydaje mi się ze nie ma sensu samemu tego wyginać na budowie. Większe elementy są droższe i tu już trzeba przekalkulować.
Jak robili mi piwnicę to chcieli prefabrykaty, a jak robią mi strop na parterze to nawet strzemion nie chcą. Ich wola, ja tam tylko pilnuję aby było tanio i dobrze.