PDA

Zobacz pełną wersję : Kolektor słoneczny



rafałek
16-07-2003, 12:44
Staram się zebrać jak najwięcej informacji. Na dzień dzisiejszy raczej mnie nie stać na to, ale z tego co widać tanieją. Kolega twierdzi, że przy zakłądaniu instalacji można ją przystosować do późniejszego przyłączenia do kolektora. Czy ktoś ma doświadczenie w tym temacie?
Na co trzeba zwrócić uwagę przy planowaniu takiej instalacji i podłączeniu jej w kilka lat po zamieszkaniu (mam nadzieję, że potanieją). Chodzi o to by potem jak najmniej przerabiać, rozkuwać itp.

rysio
16-07-2003, 12:56
Popieram - też o tym myślę.

Wydaje mi się, że na początek wystarczy doprowadzić 2 rury (wej i wyj) z kotłowni lub miejsca z piecem i zasobnikiem, w okolice gdzie będzie kolektor (żeby potem nie przebijać się prze stropy). W instalacji w kotłowni przygotować odejścia na zasilanie z innego żródła i to tyle na razie.
Nie wiem czy opłaca się już teraz kupować odpowiedni zasobnik zasilany z pieca i z kolektora - czy poczekac i za pare lat dołożyć drugi/wymienić na odpowiedni.

emems
16-07-2003, 12:56
Witam i zajżyj tutaj http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=6686&highlight=kolektory+s+oneczne

ja też z tego co się orientuję to tanieją bo bedąc na targach budowlanych w Białymstoku firma oferowała ok 20-30 % taniej zestawy niż wcześniej... to dużo może za rok całkiem stanieją o połowę ??? :) -- teraz troszkę drodo wydawać nawet po obnizonej cenie 6 tys.. za zestaw..
Pozdrawiam

HenoK
16-07-2003, 12:57
Przede wszystkim musisz się zastanowić, gdzie chcesz mieć kolektory, gdzie zasobniki c.w.u. i zestaw pompowy.
Przy niewielkiej instalacji 2 - 4 kolektory zazwyczaj wystaczą rurociągi miedziane o średnicy 18 mm z odpowiednią izolacją.
Do tego przewód z czujnikiem temperatury.
Najlepiej jednak zwróć się do przyszłego wykonawcy całej instalacji, niech przygotuje ten etap łącznie z projektem na całość instalacji.

rafałek
16-07-2003, 13:13
Dobrze tylko jeśli okarze się że za np 3-4 lata zmienią się dość drastycznie jekieś wymagania to może i tak będzie potrzebna większa przeróbka. Czy mogę na to przeznaczyć fragment strychu? Wiem z której strony będą mocowane kolektory bo słońce zawsze będzie z tej samej strony. Pozostaje tylko pytanie ile potrzeba miejsca na pompy, wymiennik i co tam jeszcze potrzebne. Mi nasunęło się pytanie czy jeśli chcę wszystko upchnęć na strychu to czy nie będzie mi to wszystko hałasować? Czy wiecie czy instalacja (popmy i co tam jeszcze może być) wydziela większe hałąsy czy raczej nie należy się tego obawiać?

16-07-2003, 13:27
Dobrze tylko jeśli okarze się że za np 3-4 lata zmienią się dość drastycznie jekieś wymagania to może i tak będzie potrzebna większa przeróbka. Czy mogę na to przeznaczyć fragment strychu? Wiem z której strony będą mocowane kolektory bo słońce zawsze będzie z tej samej strony. Pozostaje tylko pytanie ile potrzeba miejsca na pompy, wymiennik i co tam jeszcze potrzebne. Mi nasunęło się pytanie czy jeśli chcę wszystko upchnęć na strychu to czy nie będzie mi to wszystko hałasować? Czy wiecie czy instalacja (popmy i co tam jeszcze może być) wydziela większe hałąsy czy raczej nie należy się tego obawiać?
Tu masz linki z artukułem jak dobrać czynnik grzewczy, izolację przewodów od kolektorów do zasobnika :
http://www.instalator.pl/archi/mi7-8(47-48)/30.pdf
http://www.instalator.pl/archi/mi7-8(47-48)/31.pdf
Pompy nie wytwarzają dużo hałasu, tego się nie musisz obawiać (w nocy, kiedy hałas jest najbardziej odczuwalny, kolektory nie pracują).
Rozmiary pomp są niewielkie i nie powinny stanowić żadnego probelmu.
Ale gdzie chcesz umieścić zasobnik. Jeżeli na strychu, to musisz mieć przewidzianą do tego konstrukcję.

HenoK
16-07-2003, 13:30
To powyżej to moje (wylogowało mnie).

tgb
16-07-2003, 14:57
Też myślałem o późniejszym instalowaniu kolektorów. Jednak promocja u Vaillanta skłoniła mnie do zzakupu wszystkiego od razu (kocioł, zasobnik, kolektory, pompa, układ sterowania).
Wcześniej na pewno warto poprowadzić rurki dla czynnika grzewczego (od kolektorów do zasobnika) i przewidzieć więcej miejsca na zasobnik (standardem jest zasobnik o poj. min. równiej dziennemu zapotrzebownaiu na ciepłą wodę).

Rafałek, nie przypuszczam, żeby taka instalacja hałasowała bardziej niż "zwykła" - czyli w praktyce minimalnie.

Tomek

paj^
16-07-2003, 17:58
u siebie mam wstawiona rure PCV 110 w scianie od kotlowni do samej kalenicy, kiedy tylko fundusze pozwola to wystarczy wszystko spiac do instalacji ...