PDA

Zobacz pełną wersję : Tak te solary..... warto czy nie warto ? - oto jest pytanie



Artur_Cholys
16-07-2003, 22:04
:-?
Różne opinie, różni poducenci i ceny? CZy jest ktoś kto korzysta z takiego układu? Może się powtarzam ale ...... chyba warto

Artur_Cholys
17-07-2003, 19:16
Widzę że temat nie zanęcił. Opiszę co zamierzam ja zrobić.

Otóż układ c.o. będzie hybrydą:
kominek z płaszczem wodnym + kocioł jednofunkcyjny oba źródła w UKŁADZIE OTWARTYM bo łatwiej jest tym sterować (zwór mieszający)

Układ c.w.u. to zbiornik 300 l z dwiema wężownicami
jedna pod solar do pracy letniej
druga pod kominek/kocioł w okresie zimowym

Wszystko to wspiera rekuperator.

Właściwe to kwestia kosztów solarów bo reszta ma uzasadnienie ekonomiczne lub funkcjonalne (rekuperator). Rozmawiałem z chłopakami po fachu i twierdzili że inwestycja jest nieopłacalna bo... solary kosztują.
Co innego że mówili o markowych produktach.

Chciałbym poznać opinię tych osób które używają c.w.u. z układów solarnych. CZy na prawdę w okresie niegrzewczym im to wystarcza

Pa.

H_ania
18-07-2003, 20:49
Mam podobny dylemat, bardzo chciałabym zainstalować system solarny, na razie mam pomysł, by używać go do grzania wody. Ale wspomaganie ogrzewania, czemu nie?? Tylko, czy można to zgrać z ogrzewaniem podłogowym zasilanym w ciepłą wodę przez piec na drewno?? Tysiąc pytań, też szukam odpowiedzi. A dach mam wprost stworzony do takiego wykorzystania... Wdzięczna będę za opinie korzystających z tej zdobyczy cywilizacji:):)

19-07-2003, 10:17
Droga H_aniu
Troszeczkę źle mnie zrozumiałaś. Otóż solary będą służyły tylko do c.w.u. Wmontowanie ich do układu c.o. byłoby zbyt "przekąbinowane" tym bardziej żę już mamy kominek+kocioł w układzie otwartym.
Zimą parametry zasilania, które daje solar są zbyt niskie aby zastosować je w układzie c.o.
Ponadto koszt zastosowania wymiennika ciepła jest zbyt wysoki (solar działa w ukł. zamkniętym).

Dla porównania:
koszt kotła gazowego 1 funkcyjnego c.o. do układu otwartego - 3000zł
koszt zbiornika na c.w.u. z dwiema wężownicami 300l -2500 zł
koszt zaworu mieszającego z siłownikiem - 500 zł
automatyka do kominka - 300 zł
razem 6300 zł (bez armatury)

Układ otwarty to pewne wyzwanie, bowiem obecnie rzadko się go stosuje przy ogrzewaniu kotłem gazowym. Jednak przy połączeniu z kominkiem z płaszczem wodnym jest to tańsze rozwiązanie od układu zamkniętego
(dochodzi wymiennik = dokładamy 1000 zł)
a gdyby dołożyć solar dochodzi kolejne 1000 zł + automatyka 500 zł

Jak widać koszt inwestycji znacznie rośnie i wpływa na nasz wybór.

Tak naprawdę to cała inwestycja z solarami ogranicza się do ich kupienia, zatem można założyć że kosztują one ok. 4000 zł dla rodziny 4 -6 osobowej. Pozostałe elementy co i cwu i tak trzeba kupić (może nieco w mniejszym wymiarze ale zawsze)

no i tak za niewielkie pieniądze mamy oszczędny układ c.o. i c.w.u

Pa
:lol:

Artur_Cholys
19-07-2003, 14:52
Ten gość powyżej to ja
Pozdrawiam :oops:

Gregor 456
28-07-2003, 20:51
Artur jestes dobrym fachowcem. Powiedz nam jeszcze gdzie i jaki solar dla 4-6 osobowej rodziny kosztuje 4000 zl z montazem czy bez. A tak na marginesie moze Unia doplaci nam do solarow bo to przeciez ochrona srodowiska. Ja chce koniecznie solar bo wiem ze bede mial przez 6 miesiecy ciepla wode za darmo.
pozdrowionka.

Artur_Cholys
28-07-2003, 21:43
www.hewalex.com.pl najtaniej - nie warto stosować drogich zbiorników pojemnościowych okrytych blachą, lepiej wziąść większy np.300l pokryty skają. :D

Smok
28-07-2003, 21:56
Jak się zorientowałem, piszecie o kolektorach słonecznych.
Solarem jest popularnie nazywana instalacja ogniw fotowoltaicznych opartych o półprzewodniki (krzem)
Polecam stronę na ten temat
http://www.fotowoltaika.sfo.pl/fotowoltaika/

29-07-2003, 06:48
Mam podobny dylemat, bardzo chciałabym zainstalować system solarny, na razie mam pomysł, by używać go do grzania wody. Ale wspomaganie ogrzewania, czemu nie?? Tylko, czy można to zgrać z ogrzewaniem podłogowym zasilanym w ciepłą wodę przez piec na drewno?? Tysiąc pytań, też szukam odpowiedzi. A dach mam wprost stworzony do takiego wykorzystania... Wdzięczna będę za opinie korzystających z tej zdobyczy cywilizacji:):)

Oczywicie, ze mozna

http://www.atmos-holzkessel.de/index.htm
szukal w linku hydraulikschemen

vacus
29-07-2003, 08:13
Chętnie skorzystam z doświadczeń tych co skorzystali z różnych form dofinansowania na rozwiązania pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych (np. solary, pompy ciepła itp.)

zedgrajewo
29-07-2003, 08:23
Koszt instalacji solarnej to jakieś 10000pln, koszt ciepłej wody z kotła olejowego poza sezonem grzewczym ok. 500pl. Zwrot kosztów po 20 latach? Moim zdaniem nie warto :(

vacus
29-07-2003, 08:30
Ja ciągle zastanawiam się gdzie najlepiej zlokalizować solar (na dachu ?)

HenoK
29-07-2003, 09:40
Koszt instalacji solarnej to jakieś 10000pln, koszt ciepłej wody z kotła olejowego poza sezonem grzewczym ok. 500pl. Zwrot kosztów po 20 latach? Moim zdaniem nie warto :(
Nie wiem skąd biorzesz takie koszty.
Firma Hewalex (http://www.hewalex.com.pl/hewalex/index.html) oferuje aktualnie w ramach promocji (http://www.hewalex.com.pl/hewalex/h.php?action=p&op=promo1&lang=pol) zestaw solarny za niecałe 5000 zł.
Na stronach Hewalexu znajdziesz także kalkulator (http://www.hewalex.com.pl/hewalex/h.php?action=p&op=calc1&lang=pol) pozwalający obliczyć okres zwrotu inwestycji.

zedgrajewo
29-07-2003, 10:38
Euro 3,6pln? 5000+20%=6000 + 900(zasobnik minimum 300l duo z grzałką) =6900 jeszcze musisz to zainstalować i dołączyć do pozostałych instalacji. 10000pln chyba nie jest przesadzone?

HenoK
29-07-2003, 14:19
Euro 3,6pln? 5000+20%=6000 + 900(zasobnik minimum 300l duo z grzałką) =6900 jeszcze musisz to zainstalować i dołączyć do pozostałych instalacji. 10000pln chyba nie jest przesadzone?
Jeżeli masz kocioł olejowy do podgrzewania c.w.u., to zapewne masz też i zasobnik c.w.u., tak że ten koszt możesz pominąć przy porównaniu, a przynajmniej znacząco go zredukować.

Artur_Cholys
29-07-2003, 19:54
Drodzy forumowowicze!
Na stronie Hewalexu jak dobrze się przypatrzycie to koszt najtańszego zestawu kpl. solarów+zbiornik+osprzęt kosztuje faktycznie niecałe 5000zł.
Cena w euro jest podana w ogólnym cenniku wyłącznie dla włoskich zasobników reszta oferty jest podana w zł, zatem zakładamy żę ceny nie są przeliczane wg kursu euro.
Prawdą jest że przy nowo-powstałych instalacjach koszt montażu solarów czytaj kolektorów słonecznych do ogrzewania wody - nie fotowoltaicznych - wynosi tyle ile trzeba kupić więcej niż przy zwykłej kotłowni tj
- kolektor w wersji the best brutto 1213,90 x 2 = 2427,80 (kpl za 1780 zł w najtańszej wersji)
-układ pompowy ze sterownikiem 1132,06zł
-reszta pierdółek 780 zł
za 1999,83 zł można kupić zbiornik 300l z dwiema wężownicami i grzałką 2kw (tego nie liczymy bo i tk trzeba kupić)

i co :-? trzeba dołożyć aż 4339,86zł (3692,06zł przy tańszym układzie solarów) :lol:
Jeśli teraz wydajemy na c.w.u. 500zł w okresie nie grzewczym to inwestycja zwraca się po 9 latach.
A jak podłączymy jeszcze tańszy 1 funkcyjny kocioł do układu 2 wężownicy to zimą c.w.u. mamy przy okazji c.o. no a wtedy można założyć że oszczędzamy 1000 zł/rok a to już zupełnie inne IRR (internal rate of return czyli wewnętrzna stopa zwrotu) :D

zedgrajewo
30-07-2003, 06:33
Niestety nawet jeżeli masz już zasobnik CW to go nie wykorzystasz do instalacji solarnej. Po pierwsze za mały, po drugie to napewno nie jest on z dwoma wężownicami. Podobno żywotność takiego kolektora to10 lat.

Artur_Cholys
30-07-2003, 22:10
Ja piszę o nowo budowanej kotłowni gdzie inwestor ma pęłną możliwość wyboru czego chce. W przypadku budynków zaopatrzonych w kocioł czy zbiornik koszty oczywiście rosną.
Zastanawiam się na czym ktoś opiera swój sąd, że solary mają swoją żywotność ok. 10 lat?
Z pewnością ich sprawność może spaść, ale co niby ma tu się uszkodzić? Chyba ewentualnie wysokoselektywna warstwa chromu może stracić swe właściwości (i w efekcie obniży się sprawność układu)
8)

tomek1950
30-07-2003, 22:40
Obniżyć sprawność kolektora to chyba może tylko zanieczyszczona szyba (można umyć) lub kamień (nie powinno go być, bo układ napełniany jest płynem). No, za 10 lat sprawność solarów będzie pewnie większa (nowe, lepsze powłoki), ale to niewiele. A jednak od wiosny do jesieni mamy darmową, lub prawie darmową ciepłą wodę.

zedgrajewo
31-07-2003, 06:40
Nie zapominajcie o tym iż niejednokrotnie nie będziecie mieli co zrobić z gotującą się wodą w zasobniku np. gdy niema was w domu.

Iktorn
01-08-2003, 11:25
Wlasnie jak to jest z ta woda co sie gotuje...
czy mi sie instalacje z plastiku nie roztopi ?
Mysle o cyrkulacji za pomoca pompy wody w pionie
aby nie czekac na 2 pietrze na ciepla
hm...

HenoK
01-08-2003, 19:06
Nie zapominajcie o tym iż niejednokrotnie nie będziecie mieli co zrobić z gotującą się wodą w zasobniku np. gdy niema was w domu.
Woda w zasobniku się nie zagotuje. Od tego jest automatyka, żeby nie dopuści do wzrostu temperatury wody ponad ustaloną wartość (przeważnie ok. 90 st. C). Jeżeli temperatura wzrośnie ponad tą wartość wyłaczane są pompy obiegowe. Jedyne co grozi to zagotowanie wody w kolektorach i wzrost ciśnienia w instalacji. Aby zapobiec nadmiernemu wzrostowi ciśnienia stosuje się odpowiednio obliczone naczynie wzbiorcze.
Patrz też post (http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=65127&highlight=#65127) Jeziera.

02-08-2003, 05:45
"Woda w zasobniku się nie zagotuje. Od tego jest automatyka, żeby nie dopuści do wzrostu temperatury wody ponad ustaloną wartość (przeważnie ok. 90 st. C). Jeżeli temperatura wzrośnie ponad tą wartość wyłaczane są pompy obiegowe. "

He, he- podobnie jak w kominkach z płaszczem wodnym.
Jak palimy w kominku, to musimy grzać kaloryfery.
Jeśli kolektory pracują wpełnym słońcu i dochodzi do przegrzania wody, to włączane są pompy obiegowe. Ok.
A gdzie te pompy podają tą wodę ? Do lodówki, czy w obieg CO, cwu ?
Wątpliwą przyjemnością jest ogrzewać dom, gdy na dworze pełne słońce
i skwar się z nieba leje ;-)

"Jedyne co grozi to zagotowanie wody w kolektorach i wzrost ciśnienia w instalacji. Aby zapobiec nadmiernemu wzrostowi ciśnienia stosuje się odpowiednio obliczone naczynie wzbiorcze."

Ok. Ale w dłuższym okresie czasu z tą wodą coś jednak trzeba zrobić.
W ostatnim muratorze poddano pewnien pomysł.
Jest artykuł o człowieku, który dobudował sobie basen. I to jest pewien pomysł.
Grzegorz

greg98
02-08-2003, 05:48
Post powyżej, to ja.
Coś to forum za dobrze nie działa.
Grzegorz

HenoK
02-08-2003, 09:17
... Woda w zasobniku się nie zagotuje. Od tego jest automatyka, żeby nie dopuści do wzrostu temperatury wody ponad ustaloną wartość (przeważnie ok. 90 st. C). Jeżeli temperatura wzrośnie ponad tą wartość wyłaczane są pompy obiegowe. Jedyne co grozi to zagotowanie wody w kolektorach i wzrost ciśnienia w instalacji. Aby zapobiec nadmiernemu wzrostowi ciśnienia stosuje się odpowiednio obliczone naczynie wzbiorcze.

... Jeśli kolektory pracują wpełnym słońcu i dochodzi do przegrzania wody, to włączane są pompy obiegowe. Ok. ...


Jest chyba drobna różnica pomiędzy wyłączeniem (przepraszam za brak ogonków, ale czasem mi się gubią), a włączeniem o którym pisze Grzegorz :lol: .
Oczywiście lepiej jest mieć mozliwość wykorzystania tego niepotrzebnego ciepła. Np. Piotrek w wątku Kolektory słoneczne (http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=6686&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight) pisze o kierowaniu tego ciepła do wymiennika gruntowego pompy ciepła.

JerzyB
02-08-2003, 16:44
Wytrychem dla systemu wodnych baterii słonecznych wspomagających CWU jest odkryty basen w ogrodzie.
To tak jak w silniku spalinowym z wtryskiem - turbosprężarka czyni taki motor w pełni sterowalnym i kontrolowalnym (jeśli można tak rzec).
Latem nadmiar energii dogrzewa wodę w basenie, zimą - gdy podaż energii słonecznej jest mała - nie ma potrzeby (i możliwości) korzystania z basenu.
Ilość zaworów minimalna, automatyka prosta, teoretycznie bardzo duża niezawodmność z co za tym idzie bezpieczeństwo!
To samo dotyczy też kominka z płaszczem wodnym wspomagającego CWU.
Lecz tu aby zimą "był spokój" - zasobnik buforowy wody musi być spory, tzn. 800 - 1000 litrów.
Według mnie zasobnik wodny dla systemów solarnych o pojemności 300 Litrów to zbyt mało (zbyt niebezpiecznie).

HenoK
02-08-2003, 17:35
....Lecz tu aby zimą "był spokój" - zasobnik buforowy wody musi być spory, tzn. 800 - 1000 litrów.
Według mnie zasobnik wodny dla systemów solarnych o pojemności 300 Litrów to zbyt mało (zbyt niebezpiecznie).
Pojemność zasobnika zależy od powierzchni kolektorów słonecznych.
Zazwyczaj wystarcza 80-200 litrów na 1 m2 kolektora.