PDA

Zobacz pełną wersję : Czy jest kto? taki kto pali? brzoz? w kominku(jotul harmony



17-07-2003, 08:33
Witam
Czy jest ktoś taki kto palił brzozą w kominku(jotul harmony lub panorama)?
Proszę powiedzieć czy kaloryczność brzozy jest znacznie gorsza nisz buka lub grabu, a może czas spalania jest znacznie krótszy.
Tylko proszę o konkrety poparte praktyką w poprzednich sezonach, a nie jakieś teoretyczne mądrości.
Pozdrawiam
Jarek

tom soyer
17-07-2003, 09:08
jesli pytasz o praktyke to pali sie w kominkach brzoze bo daje najlepszy stosunek kalorycznosci do ceny.
Teoria: im drewno ma wieksza gestosc wieksza kalorycznosc, im wieksza wilgotnosc tym mniejsza kalorycznosc, im drewno bardziej suche tym drozsze.

Teoria podpowie ci jak wybrac prktycznie

17-07-2003, 09:13
Paliłem brzozą i spalała się błyskawicznie w porównaniu z bukiem , urzywam jej raczej do rozpałki , a i strasznie okapca szybę , ale to może mieć zwiazek z wilgotnoscia . A konkretny przykład : brzoza załadowana o 21.00 - rano ciemność w kominku , buk załadowany o 21.00 - rano zar i jedno niedopalnoe polano . Przyjmowałem do testów taki sam dopływ powietrza. Cena , u nas Brzoza po 75 - 80 zł a buk 90 zł.Wg. mnie nie ma co porównywać . Brzoza jest fajna do kominków otwartych - fajnie strzela.

Greg_pu
17-07-2003, 09:14
Powyżej to ja .

tom soyer
17-07-2003, 09:23
. Brzoza jest fajna do kominków otwartych - fajnie strzela.
i ma fajny zapach :)

am
17-07-2003, 11:30
Podobne wrażenia - porównywałem brzozę i grab - grab pali się dużo dłużej

Leszek33
17-07-2003, 22:13
Palę w kominku od trzech lat i nie ukrywam , że brzoze bardzo lubie - pali się doskonale nawet mokra, daje dużo ciepła , ma zachwycający płomień . Ogólnie mówiąc jeśli chodzi o walory estetyczne gorąco polecam . Jednak konsumcyjnie i praktycznie to przydało by się coś twardszego .

Forest-Natura
18-07-2003, 20:47
Witam.
Jeżeli chodzi o drewno to wg kolejności od najlepszego:
-brykiet (obojętnie jaki - iglasty czy liściasty)
-grab
-dąb
-wiąz
-robinia (akacja)
-buk
-jesion
-klony i jawor
-brzoza (jest ok. ale faktycznie bardzo kopci nawet jak jest sucha)
Innych nie warto używać do palenia bo mają małą wartość opałową.
Ale:
-zawsze warto mieć trochę osiki do przepalenia komina (nowego) z sadzy
-zawsze najlepiej rozpala się iglastym (dla mnie świerkiem)
-jeżeli mam do wyboru palenie mokrym liściastym i suchym iglastym to bez wachania należy wybrać to drugie.
Pozdrawiam

Forest-Natura
18-07-2003, 20:49
Jeszcze raz ja.
Jak macie okazję zdobyć drewno za friko lub po bardzo okazjonalnej cenie to dobre jest każde.
Darowanemu koniowi...

tomek1950
18-07-2003, 22:28
Biała brzozowa kora jest doskonała do rozpalania. Pali sie jak celuloid. Do rozpalenia drewna w kominku wystarczy naprawdę niewielki kawałek. O ile drewno jest suche.

KARO1
04-08-2003, 08:16
Najlepszym drewnem jest grab. Może być również brzoza, ale musi być dobrze wysuszona. Najlepiej przygotować drzewo na koniec zimy początek lata - luty, marzec żeby odczekało a bedzie sie świetnie paliło (duża temperatura) w następnym sezonie grzewczym.

MarekWWW
04-08-2003, 15:01
Ja mam po budowie bardzo dużo desek osikowych, czy można palić nimi w kominku?

A co ze stemplami z sosny
Słyszałem, że sosna wytwarza bardzo dużo sadzy, której pożar w kominie może być bardzo groźny.
Kominkarz stwierdził, że można sosnowe kołki dodawać małe ilości z innym drewnem a co wy na to

Forest-Natura
04-08-2003, 23:07
Witam.
Więcej sadzy będziesz miał z drewna liściastego kupionego o tej porze roku niż z sosnowych stomplów kupionych w początkowej fazie budowy domu.
Sucha osika też jest dobra, tyle że ma małą kaloryczność w porównaniu z innymi, gęstszymi gat. drewna.
Wśród leśników jest powiedzenie iż osika pali się "zimnym ogniem".
Ale na podpałkę (rozpalanie w kominku) obydwa gat. są znakomite (jak są suche).
Pozdrawiam.

ArtMedia
05-08-2003, 10:02
Witam.


Witam.
Jeżeli chodzi o drewno to wg kolejności od najlepszego:
-brykiet (obojętnie jaki - iglasty czy liściasty)
-grab
-dąb
-wiąz
-robinia (akacja)
-buk
-jesion
-klony i jawor
-brzoza (jest ok. ale faktycznie bardzo kopci nawet jak jest sucha)
Innych nie warto używać do palenia bo mają małą wartość opałową.
Ale:
-zawsze warto mieć trochę osiki do przepalenia komina (nowego) z sadzy
-zawsze najlepiej rozpala się iglastym (dla mnie świerkiem)
-jeżeli mam do wyboru palenie mokrym liściastym i suchym iglastym to bez wachania należy wybrać to drugie.
Pozdrawiam

A co z owocowymi. Będe mial do wycięcia stary sad, który idzie pod budowę drogi. Że nadaja się to wiem, a gdzie uplasuja się w "rankingu"?

Sebastian

Marek K
05-08-2003, 10:23
Na pewno bardzo wysoko, możliwe że nawet powyżej dębu!!!.
Marek.

Forest-Natura
06-08-2003, 00:46
Witam.
Orzech - w okolicach dębu i wiązu.
Czereśnia i grusza- jw.
Jabłonie i inne - buk i jesion.
Jeżeli jednak są już spruchniałe (w starych sadach to częste zjawisko ze względu na wiek drzew) to wartość opałowa może być niższa.
Jeżeli drewno jest zdrowe i pnie dosyć grube (min. 30 cm) i "wyciągnięte do góry (min. 2,5 m proste odcinki) to zorientuj się czy nie warto takiego drewna sprzedać jakiemuś stolarzowi lub...dużej firmie produkującej okleiny.
Może się zdarzyć że za te pieniądze będzie można kupić drewna do kominka na najbliższe...10 lat.
Pozdrawiam.

ArtMedia
06-08-2003, 09:15
A to ciekawe ;-) Mam jeszcze jedna grubą, starą lipę. Jak ona się uplasuje?

Sebastian

ArtMedia
06-08-2003, 09:19
...i jeszcze Wierzba?

Forest-Natura
06-08-2003, 21:36
Lipka i wierzba - cieńko, tak jak topola i osika.
Ale czemu w ogóle chcesz wycinać stare drzewa?
Pomyśl ile lat będziesz musiał czekać na takie same, posadzone przez siebie (jeżeli się takich w ogóle doczekasz).
Pozdrawiam.

tomek1950
07-08-2003, 19:47
ArtMedia, mam obok domu stara lipę, srednica pnia około metra, daje przepiekny cień i czuję się pod nią ja pan z Czarnolasu. Nie zamienię jej na TIRa z wysuszonym, porąbanym grabem.

ArtMedia
08-08-2003, 10:03
Witam ponownie.

Na wiosnę w miejscu gdzie stoją te drzewa rozpoczyna się budowa drogi. Będzie biegła dokładnie w tym miejscu. To działka teściowej, już jest wykupiona i ma czas do końca roku na wyprowadzenie się. Po co więc zostawiać drzewa na zmarnowanie w ognisku przy budowie drogi? O ile oczywiście dostane pozwolenie...

Sebastian