PDA

Zobacz pełną wersję : Kronika budowy



cinekn
16-08-2007, 21:29
Pierwszy post nie zawiera konkretów :-?
Wychowałem sie w domu jednorodzinnym i zawsze marzyłem o tym, że kiedyś przyjdzie czas na budowę własnego domu. Nigdy nie sądziłem jednak, że stanie się to tak szybko... :wink:

"Na wariackich papierach" robiłem już w życiu wiele. Ostatnio spontaniczny ślub z kochaną Agnieszką, którą poznałem dokładnie rok temu 16.08.2006:D Równie szybka była nasza decyzja o kupnie działki (oczywiście na kredyt) i plany zbudowania domu (oczywiście też na kredyt). Chyba nikt nie zaprzeczy, że zasługujemy na członkostwo w grupie oszołomów...

cinekn
16-08-2007, 21:50
marzec-kwiecień 2007

Szukamy działki...
Każdy sposób jest dobry: po pierwsze ogłoszenia (Gratka, Allegro, Gumtree, strony pośredników, prasa) oraz przede wszystkim weekendowe wyjazdy w teren, czyli pomiędzy Krakowem, Myślenicami a Kalwarią Zebrzydowską, Rozwieszamy ogłoszenia na przystankach i tablicach ogłoszeń, pytamy napotkanych ludzi (często dobrze znieczulonych), sprzedawców w sklepach, sołtysów, mieszkańców świeżo ocieplonych domów - oni zwykle ocieplali za pieniądze ze sprzedaży działki, więc jest szansa, że mają jeszcze jedną.
Widzieliśmy ze 20 działek o rozmaitych wadach: szer. ok 16m (lotnisko), brak drogi (nawet na mapie), działki rolne, bardzo pochyłe, nieforemne, sąsiadujące z ruchliwą drogą i oczywiście nieprzyzwoicie drogie :-?

cinekn
16-08-2007, 22:17
1 kwietnia też 2007

Znaleźliśmy działkę...
Pytając ludzi przechodzących drogą działkę na sprzedaż dowiedzieliśmy się, że na tablicy ogłoszeń pod sklepem jest ogłoszenie sprzedaży działki. Jadąc pod sklep myśleliśmy, że to prima-aprilisowy żart, bo nigdy wcześniej nie widzieliśmy ogłoszenia sprzedaży, za to wiele ofert kupna.
Po chwili okazało sie, że co prawda to nie żart ale działka i tak za duża - 36a. My szukaliśmy czegoś do 15stu. Na tej samej tablicy przyczepiliśmy wiec nasze ogłoszenie "Kupię działkę budowlaną 10-15a" i do samochodu. Ale myślimy, że ciekawe za ile ta działka, skoro okolica jest dla nas maksymalnie oddalona od Krakowa z założonych pierwotnie. Dzwonimy, nie dzwonimy, dzwonimy, nie, zadzwonimy zapytamy z ciekawości. 80.000 muszą dostać - usłyszałem spodziewając się kwoty dwukrotnie wyższej.
Spotkaliśmy się więc z właścicielem na działce. Bardzo ładna ta działka - kwadratowa prawie, obok biega sarna, bażant, kuropatwy, nieopodal las. Tyle, że droga asfaltowa 170m dalej a droga na działkę istnieje tylko na mapie, bo w terenie to zwykła łąka, w dodatku media 40m od granicy a dojazd od południa... ale ta cena...
Zaraz okazało się, że budowlane jest 30a a 6 to tereny lasów i zalesień ale okej, bo dzięki temu mamy z jednej strony fajny zagajnik i pewność, że nikt sie tam nie postawi.
Właściciel miał wszystkie papiery do działki (wypis z z planu, mapkę, wypis z księgi, przeznaczenie działki) więc papiery dla banku gotowe. Nic tylko podpisać umowę przedwstępną...

cinekn
17-08-2007, 13:41
9 kwiecień 2007

Umowa Przedwstępna

2 dni po ślubie przyszedł czas na podpisanie umowy przedwstępnej na zakup działki. Byliśmy pewni, że to okazja której nie możemy przepuścić (tak też uważam do dziś, choć może z mniejszym entuzjazmem i mam nadzieje, że nic tego nie zmieni). Myśleliśmy, że na tej działce można zbudować 2lub 3 domy - tak też mówił sprzedający, więc była to dla nas nie tylko okazja na własne miejsce pod słońcem ale także inwestycja.
Przyjechaliśmy więc do właściciela z zaliczką i umową. Po jej podpisaniu dostaliśmy oryginały dokumentów i mogliśmy sie starać o kredyt...

cinekn
01-09-2007, 20:39
maj 2007

Umowa kredytowa i notarialna

Z zaświadczeniami o zarobkach i papierami działki udaliśmy się do jednego z krakowskich doradców kredytowych. Po trzech tygodniach dostaliśmy z jego biura oferty dwóch banków. Trochę wysokie okazały sie miesięczne raty więc rutynowo, będąc w Galerii Kazimierz weszliśmy do BPH. Szefowa oddziału zrobiła nam wstępną wycenę, a jej rata okazała się o 100zł niższa niż przedstawiona przez doradce... Podziękowaliśmy więc firmie doradczej dość wymownie i resztę formalności załatwiliśmy z naszą Panią z BPHu. Teraz kredyty na 30 lat bierze się w galerii...
Im bliżej podpisania umowy tym bardziej nerwowa atmosfera była pomiędzy nami a właścicielami działki. Byli oni strasznie wydygani, że nie dostaną gotówki i podpiszą akt notarialny z informacją, że pieniądze dostaną przelewem bezpośrednio od banku w ciągu kilku dni. Z tego powodu mało nie zerwali bądź co badź nie notarialnej umowy przedwstępnej. Po długich tłumaczeniach z naszej strony i ze strony naszej Pani z banku udało się ich jednak zaciągnąć do znanej przez nich pani "notariausz", która w sumie skasowała nas na 5323,40 PLN! (musiała wpisać notarialnie do KW hipotekę banku aby sprzedający mogli szybko otrzymać zapłatę).
Dziś jesteśmy "szczęśliwymi" posiadaczami kredytu na kwotę 64000zł. Z ratą miesięczną 364zł przez 30 lat.

cinekn
02-12-2007, 14:16
sierpień, wrzesień 2007 - geodeta - mapa sytuacyjno-wysokościowa i mapa do celów projektowych

Działkę już mamy mamy, więc czas na kolejne kroki prowadzące do budowy. Pojechaliśmy do starostwa do wydziału geodezji po mapkę sytuacyjno wysokościową. Telefonicznie dowiedzieliśmy się, że po przyjeździe w ciągu kilku minut dostaniemy kopie. Na miejscu okazało się jednak, że w miejscu, gdzie znajduje się nasza i sąsiednie działki, na mapie w geodezji jest jedna wielka plama. Nie ma innej rady jak tylko zlecić uprawnionemu geodecie sporządzenie mapki do celów projektowych w skali 1:500, którą to można okazać także podczas występowania o warunki przyłączenia do sieci energetycznej, gazowej czy wodociągowej. Po kilkunastu telefonach do geodetów dogadałem się Maciejem Buckim - geodetą z Wadowic. Trzy tygodnie później spotkaliśmy się na działce na rekonesans, wtedy też nasz geodeta od razu zabrał się do pracy. Kilka tygodni później odebraliśmy mapki, wyrys i wypis z mapy ewidencyjnej i płytkę CD, płacąc 850zł za całość.

cinekn
02-12-2007, 14:52
wrzesień 2007 - droga dojazdowa

Do naszej działki teoretycznie prowadzi 170m drogi wewnętrznej, której posiadaczem samoistnym jest gmina. W praktyce droga ta niczym nie różni się od sąsiadujących z nią łąk. Z trudem dojechałem tam moją osobówką. Przekazaliśmy więc do gminy pismo z prośbą o utwardzenie tejże drogi, zaznaczając, że w przyszłym roku planujemy budowę. Podobnie uczynił nasz przyszły sąsiad. Wkrótce okaże się co wskóraliśmy ale już teraz wiemy, że rada sołecka uznała, że trzeba zabezpieczyć środki w przyszłorocznym budżecie na tę drogę. Mam tylko nadzieje, że utwardzanie nastąpi wiosną, zanim ruszymy z budową.

cinekn
02-12-2007, 15:06
wrzesień - projekt

Po kilkumiesięcznym castingu na projekt wybraliśmy Ciekawy 118b z kolekcji Muratora.

http://projekty.muratordom.pl/projekt?IdProjektu=415&IdKolekcji=

Zmiany:
1. Strop z płyty zamiast Porotherm (proszę uwzględnić pustke nad parterem obok schodów, która nie jest zaznaczona na obecnym projekcie stropu)
2. Zmiana miejscami łazienki i garderoby na parterze
3. Zamiana pustaka 18cm na beton komórkowy 24cm
4. Scianka kolankowa wyższa o jedną warstwę (24cm)
5. Usuniecie jednego okna połaciowego z garderoby na pietrze
6. Usunięcie okien z garażu
7. Dodatkowej instalacja zasilająca konwektory do ogrzewania elek. w pokojach i pom. gosp. oraz elektryczne ogrzewanie podłogowe w łazienkach, kuchni, salonie i komunikacji na parterze
8. Usunięcie komina z pom. gosp. (brak kotła na paliwo stałe lub gaz)
9. Usunięcie kotła gazowego i instalacji gazowej
10. Zamiana okna okrągłego na półokrągłe nad wejściem
11. Brama wjazdowa do garażu z przeciwnej strony
12. Poszerzenie garażu o 1m i bramy garażowej o 0,5m
13. Zbiornik CWU podgrzewanej elektrycznie i przez solary.

Zmiany mniej istotne:
1. Usunięcie umywalki z garażu i pom. gosp.
2. Usunięcie złączy do pralki z łazienki na piętrze i zainstalowanie ich w pom. gosp.
3. Izolacje cieplne:
podłogi dla budynku 12cm zamiast 8cm
podłogi dla garażu 8cm zamiast 5cm
dachu dla budynku 25cm zamiast 20cm
dachu dla garażu 20cm zamiast 18cm
ścian fundamentowych 10cm zamiast 6cm
strop poddasza 25cm zamiast 20cm
ścian zewnętrznych 15cm zamiast 12cm
ścian wewn. od strony garażu 8cm zamiast 5cm
4. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i GWC
5. Usunięcie kilku wyrzutni dachowych wentylacji grawitacyjnej przewidzianej w projekcie
6. Okna o współczynniku infiltracji powietrza do 0,3 z powodu wentylacji mechanicznej
7. Instalacja kominka z DGP
8. Instalacja odkurzacza centralnego

cinekn
02-12-2007, 20:08
Działeczka:


http://images32.fotosik.pl/67/a7bb52a21fbeca57.jpg (www.fotosik.pl)
http://images29.fotosik.pl/120/702a7cf6cdbcac0f.jpg (www.fotosik.pl)

cinekn
02-12-2007, 20:16
październik - listopad 2007 - media

udało się uzyskać już warunki z ENION (3 tygodnie), gazownia (3 tygodnie). Wystąpiliśmy też o warunki do wodociągów ale ponieważ rura doprowadzająca jest dość cienka, a dodatkowo znajduje się ponad 100m od miejsca przyłączenia stwierdziliśmy, że decydujemy się na studnię głębinową. W Krakowie powiedzieli nam 300zł/m.
Gazu też nie będzie podłączać - ogrzewanie z konwektorów, podłogówki oraz przede wszystkim kominka DGP, w kuchni płyta zamiast kuchenki, a CWU podgrzewane kominkiem, prądem lub solarami.

cinekn
02-12-2007, 20:26
listopad - grudzień 2007 - adaptacja projektu

Nasza pani architekt przekazała projekt do konstruktora w celu naniesienia zmian. Potem jeszcze instalatorzy muszą nakreślić swoje. Oby tylko szybko załatwić ZUD i jeszcze w tym roku wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na budowę.

Martwiliśmy się o kredyt. Działkę kupiliśmy na kredyt w BPH, a budowę chcemy sfinansować kredytem z dopłatą, który to jest udzielany w Pekao S.A. i kilku innych bankach ale nie w BPHu. Szczęśliwie się składa, że przedwczoraj BPH został przyłączony do Pekao S.A., więc i nasza hipoteka przeszła na Pekao S.A. co z kolei oznacza, że bez specjalnych zabiegów będziemy mogli starać się o kredyt z dopłatą w Pekao S.A. Oby tylko WIBOR opadł do wiosny...

cinekn
02-12-2007, 20:55
W końcu jestem na bieżąco z update'owaniem dziennika :lol: Oby udało się to utrzymać.

Dzięki forumowiczom Muratora znaleźliśmy ekipę z Myślenic do stanu surowego. Jak na razie zrobili na nas bardzo dobre wrażenie. Przedstawili nam ofertę z ceną do przyjęcia i załączyli wzór umowy.

Tuż obok naszej działki budowlanej jest działka należąca do terenów lasów i zalesień, a według planu miejscowego w odległości 25m od takiego terenu nie można stawiać obiektów kubaturowych. Na nasze szczęście niedawno zmienili tą odległość w planie do 12m i dzięki temu nie musimy budować na roku działki lecz na jej środku. Biorąc pod uwagę fuzje BPH i Pekao S.A.to już drugi taki fart w ciągu miesiąca...


Chociaż na forum się nie udzielam, to jednak czytam intensywnie posty (oprócz tych pisanych przez Barbossa). Czytając utwierdzam się w przekonaniu, że dobrze docieplony dom z went. mech. można bez ponoszenia strasznych kosztów ogrzać kominkiem i konwektorami, choć niestety moja rodzina i niektórzy znajomi nie podzielają mojego zdania. Za rok się okaże czy słusznie :wink: