PDA

Zobacz pełną wersję : dzalka przy granicy lasu!! poradzcie!!



piegoosek
17-07-2003, 22:22
mam mozliwosc kupic dzialke, ktorej granica lezy ok 5m(droga) od sciany lasu,
linia granicy zabudowy na tej dzialce jest w odleglosci ok 25m od lasu, dzialka jest na tyle duza, ze na pozostalej czesci mozna wybudowac calkiem duzy dom (20mx40m);
dodam, ze las jest od strony poludniowo-wschodniej w stosunku do dzialki
czy ten las nie jest za blisko?
jakie sa minusy mieszkania przy lesie?
czy ktos ma jakies doswiadczenia w tej dziedzinie?
prosze o porady!!!
pozdrawiam
piegoosek

alexsoft
18-07-2003, 07:31
Minusy:
1. zacienienie (obejrz działkę rano w południe i wieczorem)
2. Chłód od lasu zimą (przymrozki etc.)
3. "Goście" na działce
4. Zwierzatka na działce (od mrówek po łosie)

Jagna
18-07-2003, 07:47
Tak, tak, koniecznie weź pod uwagę pkt1!
Strona południowa jest najbardziej słoneczna. Na ogół dąży się do tego, żeby mieć działkę z wjazdem od północy i odsłoniętą stroną południową na taras, ogród, leżaczek itp. Na tej działce, o której piszesz słońce będziesz miała tak na prawdę dopiero po południu :( A zimą, kiedy słońce nisko...brrr! Zimno i ciemno!

przmslw
18-07-2003, 08:31
Ja buduję się na takiej właśnie działce.
Jeśli chodzi o zacienienie to :
1. W lecie, w czasie upałów część działki przy lesie jest najprzyjemniejszym miejscem w okolicy :) - cień i przyjemny chłodek.
2. W zimie - las jest liściasty i słońca jest wystarczająco dużo.
Zwierzątka mi nie przeszkadzają.
Natomiast faktem jest że śnieg po zimie utrzymuje się znacznie dłużej od strony lasu, rośliny startują ze sporym opóźnieniem.
Jeśli chodzi o "gości" to zamierzam obsadzić płot od strony lasu jakimiś kolczastymi krzewami ;).

rafałek
18-07-2003, 08:40
Ja bym tej działki tak nie demonizował. Oczywiście, zacienienie to ważna sprawa, ale popatrz jak układa się cień na tej działce w ciągu dnia, pomyśl co może być na stronie zacienionej. Weź pod uwagę wiek lasu, jeśli jest młody dodaj ile jeszcze urośnie i o ile cień się przesunie w stronę domu. Jeśli jest liściasty licz się z tym, że może nawiewać liście jesienią - szczególnie przy wietrznych tygodniach. Powtórzę co powużej - przy słąbym ogrodzeniu (niskie, nieszczelne) będziesz miał gości w warzywniku. Dowiedz się czy droga jest leśna czy gminna, dowiedz się czy leśniczy będzie prowadził wywóz drewna tą drogą (jeśli gruntowa i będzie intensywnie wywoził to licz się z częstymi uszkodzeniami drogi). Jeśli masz w okolicy sąsiadów (w złym znaczeniu tego słowa) to zawsze masz większe prawdopodobieństwo kradzieży od strony lasu.
A teraz o pozytywach...
Na 100% nikt nie zasłoni ci widoku od strony lasu. Las osłoni cię od wiatru (jeśli będzie wiać do lasu to zawsze lekko unowi się przed ścianą lasu czyli też lepiej). Las łągodzi mikroklimat (latem chłodniej i wilgodniej, ale za to może na wiosnę dłużej poleżeć śnieg). Jak ładny las to masz piękny widok, blisko na grzyby i spacery i wszystko co z tym związane.
Na koniec pamiętaj, że wiele osób chciało by tak mieszkać.

rafałek
18-07-2003, 08:43
Zapomniałęm o pewnym dość dożym pozytywie... Jeśli chcesz mieć kominek i/lub palić drewnem w CO to masz blisko do drewna. Żyj dobrze z okolicznym leśniczym to zawsze będziesz miał dobre drewno i tani transport.

18-07-2003, 10:11
Takiej działki to ja właśnie szukałem i w końcu znalazłem. Od północy i wschodu mam las, więc dom od najzimniejszych stron jest osłonięty lasem. W ogrodzeniu furtka bezpośrednio do lasu. Też miałe problem z pozwoleniem na budowę domu i odległościa, ale w gminie w końcu pozwolili mi wybudować 8 m od lasu. Działki przy lesie są raczej towarem deficytowym, poszukiwanym i dużo droższym niż w szczerym polu.

tdxls
18-07-2003, 10:28
Stary działka przy lesie to super sprawa. Bliski las to jest to czego najbardziej nam brakuje. Zależy tylko czy lubisz las.
Każdy ma inne gusta i będzie szukał argumentów na poparcie swoich tez (dotyczy zwolenników i przeciwników pobliskiego lasu).

piegoosek
18-07-2003, 14:36
mowie Wam, dzialka jest piekna!! PIEKNA!! duza (1500m2) mozna spokojnie odsunac sie od lasu... jest w kwadracie, slonca teraz od poludnia az do zachodu mnostwo!! tak sobie mysle, ze zima i tak u nas (w Polsce) slonca jak na lekarstwo... droga miedzy dzialka a lasem, to pewnie bedzie utrapienia, na razie malo uczeszczana, ale pewnie z czasem sie to rozwinie! spacery podono bajka w tej okolicy, podobno nie ma lepszego miejsca w naszym miescie! oczywiscie zanim nie kupie, nikomu nie powiem gdzie ona jest ;)
las uwielbiam, zapach i ten cudowny mikroklimat (komary, jakies chrzaszcze, mrowki ;) ) uwielbiam... co do warzywniakow... nie zamierzam, gorzej z kwiatkami, no ale zobaczymy...
dziekuje wszystkim za pomoc! w sumie juz zdecydowalismy! widze, ze zwolennikow jest wiecej, wiec to tez o czyms swiadczy!
pozdrawiam serdecznie!!
piegoosek

jenna
18-07-2003, 14:41
a gdzie ta działka? i czy drogo,? bo to pewnie "też" ma znaczenie przy wyborze

piegoosek
18-07-2003, 14:53
dzialka jest... przy lesie... :D
nie powiem, nie powiem... zeby mnie ktos nie ubiegl :wink:
nie tak strasznie drogo, wlasnie!
pozdrawiam
piegoosek

Jagna
18-07-2003, 15:07
No to trzeba było tak od razu: że cudo, że miodzio, i że musi być nasze :D W takim momencie już niewiele człowieka może zniechęcić. A jeżeli da sie odsunąć od cienia - to git. Ja po prostu oglądałam kiedyś taką działkę i wczesną wiosną po południu była już prawie cała w cieniu a kawałek dalej słoneczko przyjemnie przygrzewało. Mimo jej urody - zrezygnowaliśmy. Las - jak najbardziej, ale od północy, tak jak ma Jubba. Ja też nie dość, że mam las od północy, to jeszcze ze 400 - 500m dalej. Za to jak wieje! :o Wszystko ma plusy i minusy.
Jednym słowem - skoro czujesz, ze TO JEST TO, to trzeba brać! :D :P
No powiedz, gdzie ta działka.... :P Chociaż w przybliżeniu 8)

peilin
18-07-2003, 15:15
Mieszkam obecnie na przeciwko lasu i jestem bardzo, ale to bardzo zadowolona. Jest to moj tymczasowy dom, ale kupilam juz nowa dzialke i oczywiscie tez jest przy lesie i podobnie jak twoja ten las jest od pld-wsch, dzialka mimo to wydaje sie nie byc zacieniona. Co do zwierzat to nigdy nie przeszkadzaly mi losie, zajace czy sarny, dzik w ciagu 2 lat przyszedl raz, a mniejsze nie stanowia problemu. Wlasciwie o jakie mniejsze zwierzeta Ci chodzi, owady? Mam kota i psa i moze dlatego nic obcego sie po dzialce nie szwenda. Jedno trzeba pamietac i kota i psa koniecznie trzeba terminowo szczepic na wscieklizne.

piegoosek
18-07-2003, 15:30
to fakt, ze juz mnie trudno bedzie od tej dzialki odwiesc... :)
co do miejca, to... dzialka graniczy z Trojmieskim Parkiem Krajobrazowym :D cudo...
a i pies bedzie i kotek, moze dwa psy i dwa kotki :D
ale wlasnie o takie uwagi mi chodzilo jak Wasze!! wszystkie sa wazne!!
dzieki serdeczne
piegoosek