PDA

Zobacz pełną wersję : Góra wyrwanych chwastów- jak szybko zrobić nawóz



acca5
18-08-2007, 13:54
Właśnie może czymś podsypać mam tego ze 4 kubiki albo i więcej ?

DPS
18-08-2007, 17:18
Najlepiej, jeśli na rozłożonej folii w kompostowniku będą miały zawsze wilgotno. Cień. I ewentualnie szczepionka kompostowa. Jest ich kilka rodzajów, można wybrać, ja używam Kompostinu.

hanka55
18-08-2007, 17:36
Ułóżyc w pryzmę i przesypać azofoską lub tańszym mocznikiem, ewentualnie zmieszać z obornikiem lub polewać gnojowicą. Po 2 tygodniach już półkompost z miękkich częsci się utworzy. Mocznik lub azofoska - działają jak OGRRRROMNY dopalacz :D

paskud
18-08-2007, 18:37
utworzyć ładna pryzmę, posypać lekko ziemią, a przed nasypaniem ziemi tak jak pisze hanka55 dodać nawozy, takiego, który ma w sobie duuuzo azotu, azot przyspiesza rozkład materii organiczej przez mikroorganizmy, no i nie zapomnij o tym, ze te żyjątka dobrze pracują, jak mają wilgotno.

D`arek
19-08-2007, 20:10
Często przerabiać, tj przekładać z miejsca na miejsce. Troche roboty ale w ub. roku juz po kilku tyg. miałam kompost

gawel
19-08-2007, 20:28
Ułóżyc w pryzmę i przesypać azofoską lub tańszym mocznikiem, ewentualnie zmieszać z obornikiem lub polewać gnojowicą. Po 2 tygodniach już półkompost z miękkich częsci się utworzy. Mocznik lub azofoska - działają jak OGRRRROMNY dopalacz :D

A własciwie mam pytanie sory ze trywialne :oops: czy bakterie kompostowe działają lepiej w warunkach tlenowych czy beztlenowych? (mam fajne plastikowe skrzynie z klapą i chce z nich zrobic kompostownik i sie zastanawiam jakie zrobic otwory i ile i czy w ogóle???.
A co do kompostu i mocznika to jest inny sposób na uzupelnienie azotu :oops: :lol:

Mirek_Lewandowski
19-08-2007, 20:31
Tlenowych.
Bez dostępu powietrza to będzie kupa smrodu..

gawel
19-08-2007, 20:44
Tlenowych.
Bez dostępu powietrza to będzie kupa smrodu..

Czeli musze wyciąć otwory w dolne i górnej częci i po krzyku. dzieki!
A czy warto kupowac preparaty gotowe do kompostowania np taki : http://www.hantpol.com.pl/ekokompost.htm ?

acca5
19-08-2007, 20:57
A mi powiedziano że najszybciej pójdzie z wapnem posypanym po pryzmie i przesypanie lekkie ziemią.

hanka55
19-08-2007, 21:02
Sorry, ale wapnem to sypało sie trupy w mogiłach zbiorowych, coby zwolnić rozkład i zabic smród.... :-?

acca5
19-08-2007, 21:42
:cry: :-? :o

Bełatka
24-08-2007, 18:05
Może Ktoś się wypowie i pomoże laikowi, bo nie do końca rozumiem co i jak zrobić z tymi chwastami?
1. Zgrabić, zebrać wyrwać z korzeniami i ułożyć na pryzmę.
2. posypać ekokompostem lub kompostinem lub azofoską
3. posypać ziemią
4. podlewać ,żeby wilgotno było
5. od czasu do czasu przenieść , przekopać

i teraz moje pytania
1. czy układac tą pryzmę na ziemi, czy na folii (jakiej?)
2. czy muszę budować kompostownik ( mam działkę ze spadkiem ), tzn. czy taka luźno leżąca pryzma też może być
3. układając pryzmę powinnam też dawać warstwę małych gałęzi i ziemi ?

Bełatka
24-08-2007, 18:51
doczytałam już odnośnie pytania 1. na pewno nie na folii, najlepiej na siatce o małych oczkach ułożonej w wykopie w ziemi.
:D
ale pojawiły się nowe pytania, co zrobić jeśli chwasty zakwitły i kiedy je wyrywam sypią się na ziemię ( glinę) nasionka mnóstwo :evil: :cry: :(
takie chwasty z nasionkami nie nadają się do kompostownika ?

hanka55
24-08-2007, 19:05
Nie, nie nadają się do kompostnika. Bo nasiona wykiełkują nawet po 2 latach!
Ale...można sobie poradzić inaczej. Kwitnące i nasienne częsci odciąć i wpakować w worek dla MPO, a łodygi i korzenie wrzucić do kompostu.
Ja, osobiście nie rozpiam żadnych siatek, na dno wrzyucam trochę 10-20 cm grubszych gałęzi i nie obracam kompostu WCALE.
Wkład kuchenny ( obierki) i ogrodowy ( trawki, chwasty, róze z wazonu, etc.) daje piękny kompost po roku, a z dopalaczami ( gnojówką z pokrzyw lub mocznikiem) nawet po sezonie. Gałęzie do kompostu mielę na trociny gałęziarką, czyli młynkiem :D

JoShi
27-08-2007, 12:49
Ja tam się nasionkami nie przejmuję i kompostuję wszystko poza roślinami porażonymi choroba. Wychodzę z założenia że w miejscu w którym mieszkam i tak milion nasion przyleci na moje podwórko szkoda mi więc marnować te roślinki i ich nie kompostować.

Mikazuu
30-08-2007, 20:53
Ja tam się nasionkami nie przejmuję i kompostuję wszystko poza roślinami porażonymi choroba. Wychodzę z założenia że w miejscu w którym mieszkam i tak milion nasion przyleci na moje podwórko szkoda mi więc marnować te roślinki i ich nie kompostować.

Ja robię podobnie.
W tym roku na kompostowniku wyrosły mi nawet ... ziemniaki :D

Dzisiaj po pracowitym dniu w ogrodzie, mam wielka stertę starych sadzonek truskawek. Te podobno nie nadają sie na kompost, trzeba je spalić.
Czy to prawda?

zaba_gonia
31-08-2007, 08:39
a mój mąż kupił dżdżownice kalifornijskie ( ale niestety uciekły :lol: ) i tez często tam.........yyyyyy...sika :oops: :lol: :lol: :lol:

zaba_gonia
31-08-2007, 08:40
Ja tam się nasionkami nie przejmuję i kompostuję wszystko poza roślinami porażonymi choroba. Wychodzę z założenia że w miejscu w którym mieszkam i tak milion nasion przyleci na moje podwórko szkoda mi więc marnować te roślinki i ich nie kompostować.

Ja robię podobnie.
W tym roku na kompostowniku wyrosły mi nawet ... ziemniaki :D

Dzisiaj po pracowitym dniu w ogrodzie, mam wielka stertę starych sadzonek truskawek. Te podobno nie nadają sie na kompost, trzeba je spalić.
Czy to prawda?
tak , trzeba palić.
W moim kompostowniku tez wyrosły ziemniaki :D

JoShi
31-08-2007, 09:33
Ziemniaki to chyba norma. A ja to mam nawet ziemniaki z koperkiem :)

hanka55
31-08-2007, 09:59
Dzisiaj po pracowitym dniu w ogrodzie, mam wielka stertę starych sadzonek truskawek. Te podobno nie nadają sie na kompost, trzeba je spalić.
Czy to prawda?
Palenie strarych truskawek ma podobno zapobiegać szerzeniu się chorób grzybowych, na które często zapadają truskawki.

A ziemniaczki w kompoście?
Kiedyś był angielski program, w którym pan sadził specjalnie ziemniaki w kompoście, używając jako doniczek, starych opon. :o
I zamiast dętki, były kartofle... :lol:

bluszczyk
31-08-2007, 10:10
Kiedyś był angielski program, w którym pan sadził specjalnie ziemniaki w kompoście, używając jako doniczek, starych opon. :o
I zamiast dętki, były kartofle... :lol:

też to oglądałem, ale jakoś mi się te opony nie spodobały. :roll:
nie wyobrażam sobie abym maił takie coś na działce, no chyba że z tego mogłoby być ogrodzenie placu zabaw dla dzieci.
najlepsze chyba są od tylnych kół z traktora ....... :wink:

Pinus
31-08-2007, 10:31
Kiedyś był angielski program, w którym pan sadził specjalnie ziemniaki w kompoście, używając jako doniczek, starych opon. :o
I zamiast dętki, były kartofle... :lol:

też to oglądałem, ale jakoś mi się te opony nie spodobały. :roll:
nie wyobrażam sobie abym maił takie coś na działce, no chyba że z tego mogłoby być ogrodzenie placu zabaw dla dzieci.
najlepsze chyba są od tylnych kół z traktora ....... :wink:
No, super :evil: :wink: , zwłaszcza pomalowane olejną farbą na niebiesko :wink: :evil:
..

bluszczyk
31-08-2007, 11:03
No, super :evil: :wink: , zwłaszcza pomalowane olejną farbą na niebiesko :wink: :evil:
..
na niebiesko najlepiej prezentują się przy ogrodzeniu boiska sportowego. plac zabaw to raczej w kolorach cieplejszych. :wink: :lol:

hanka55
31-08-2007, 11:07
No, super :evil: :wink: , zwłaszcza pomalowane olejną farbą na niebiesko :wink: :evil:
..
na niebiesko najlepiej prezentują się przy ogrodzeniu boiska sportowego. plac zabaw to raczej w kolorach cieplejszych. :wink: :lol:

I obowiązkowo z kwiatkami w środku :wink: :lol:

Pinus
31-08-2007, 11:19
No, super :evil: :wink: , zwłaszcza pomalowane olejną farbą na niebiesko :wink: :evil:
..
na niebiesko najlepiej prezentują się przy ogrodzeniu boiska sportowego. plac zabaw to raczej w kolorach cieplejszych. :wink: :lol:

I obowiązkowo z kwiatkami w środku :wink: :lol:
Przyznaję Ci racje :lol: :lol:
..

hanka55
31-08-2007, 11:27
:lol: :lol: :lol:

Mirek_Lewandowski
31-08-2007, 19:05
Na trasie Koluszki - Piotrków przed domem leżą malowniczo rozzrzucone kamienie. Duże. Nawet bardzo. Te na prawo od bramy są zielone w białe kropki, po lewej zielone w różowe. Rokrocznie od lat wielu z uporem maniaka malunek jest wiosną starannie odnawiany..

janieszka
04-11-2007, 18:17
Ułóżyc w pryzmę i przesypać azofoską lub tańszym mocznikiem, ewentualnie zmieszać z obornikiem lub polewać gnojowicą. Po 2 tygodniach już półkompost z miękkich częsci się utworzy. Mocznik lub azofoska - działają jak OGRRRROMNY dopalacz :D

teraz to juz za póxno na kompostowanie??? ile tego mocznika sie sypie???
mam w spadku 3 butelki wielkości litrowych, ale to pewnie przesada :) ?

hanka55
04-11-2007, 18:54
na założenie pryzmy nigdy nie jest za późno :)
Tyci posypać - 0,3 kg/100 l kompostu twardego( wiórów, gałęzi) i odpowiednio mniej na chwaściska miękkie np.10dkg/na 2 taczki zielska.

krzysztofh
04-11-2007, 19:34
A jeżeli kompost zawiera w 95% trawę to też dodawać ten mocznk? W trawie i tak chyba jest dużo azotu?

hanka55
04-11-2007, 20:16
Przemieszać z czymś porowatym np. gałęziówką, by nie dopuścić do gnicia.
Azot tylko przyspiesza kompostowanie, a dosypywanie przyspieszaczy wcale nie jest warunkiem powstania dobrego kompostu :D
Warto go dodac gdy chcemy mieć szybko kompost lub gdy mamy duzo materiału twardego, który w naturze dość wolno się rozkłada.
A normalnie...wystarczy trochę pokrzyw dorzuconych do kompostnika :D