PDA

Zobacz pełną wersję : ogrzewanie gazowe



luk21
18-07-2003, 09:43
witam,
własnie kupilem moje wlasne 1 mieszkanko 25 m2 zastanawiam sie nad piecem dwufunkcyjnym jakie sa realne koszta zakupu takiego pieca i ogrzania nim miesiecznie tych "apartamentów" :) zaznaczam za mam plastikowe okna i bardzo szczelne drzwi Gerdy (mieszkanie jest w starym budownictwie blok z cegły )

pozdrawiam

jprzedworski
18-07-2003, 10:07
No to gratulacje! Ale co to za mieszkanie bez ogrzewania? To takie teraz robią? To jest tak mały metraż, że będzie kłopot. Trzeba znaleźć możliwie mały kocioł, a i tak będzie za duży. Niedawno miałem podobne zadanie, ale to było dość stare mieszkanie, w którym kiedyś były piece kaflowe, a potem elektryczne. Ok. 40 m2 - pokój, kuchnia, przedpokój, łazienka - 5 kaloryferów. Kocioł Termet Mini-Max (coś ok. 2300zł), ale doszło sporo rur w łazience i jest ciaśniej. Hydraulik wziął chyba 700zł za robotę (cała instalacja).
Gazu idzie bardzo mało, ale trudno mi powiedzieć dokładnie, bo instalacja była w marcu i niewiele była używana.
I ważna sprawa - musisz mić komin do kotła (sprawdzony przez kominiarza) i odpowiednią wentylację - nawiew, wywiew. Ewentualnie kocioł z komorą zamkniętą, ale wtedy musi być odpowiedni komin.
Nie licz na to, że przez plastikowe (szczelne) okna będziesz miał nawiew!
Ja miałem łatwiej o tyle, że w łazience był już "od zawsze" gazowy podgrzewacz wody, czyli miałem już komin i wentylację. Była to tylko zmiana kotła, ale komin i tak musiał być jeszcze raz sprawdzony.
BTW, z gazem żartów nie ma - znam to z autopsji i nikomu nie życzę, aby się o tym przekonał.

HMMM
18-07-2003, 10:30
OK W LAZIENCE KIEDYS BYL TZW JUNKERS ALE KTOS ZDEMONTOWAŁ POZOSTALA TYLKO DZIURA W SCIANIE SZCZYTOWEJ :) WIEC TAK MYSLE ZE KOMIN TO "ZEWNETRZNY" ?????

jprzedworski
18-07-2003, 10:36
No to może się da zamontować piec z komorą zamkniętą, a przez tę dziurę taką specjalną rurę wydechową (rura w rurze). Wtedy masz załatwiony pobór powietrza i wydalanie spalin. Tylko co na to właściciel budynku? Taka rura na elewacji.... Ale technicznie jest to możliwe. Jest jakiś limit mocy, do której można ten sposób stosować, ale tu będzie na pewno słabszy kocioł.
Obejrzyj zresztą taki obrazek:
http://www.vaillant.pl/mat_proj/MP1a%20Przewody_spalinowe.pdf
twój przypadek to chyba C12 po lewej stronie.
A i jeszcze trzeba to załatwiać z gazownią - przydział gazu. Trochę załatwiania jest, ale na tym forum wszyscy z jakimiś papierkami walczą.