PDA

Zobacz pełną wersję : bakterie i mangan w wodzie!



mlk
20-08-2007, 21:49
witajcie!

mam problem z wodą:
- studnia abisynka 11m (sąsiedzi wokół mają tyle samo) zrobiona 2lata temu
- półtora roku temu zrobiłem badania fiz-chem - wszystko ok:

http://img110.imageshack.us/img110/2817/woda0kz3.jpg

-mieszkam od końca 2006, na wiosne zaczęła śmierdzieć woda, wyszło że manganu jest 9 razy za dużo i bakterii także:
http://img267.imageshack.us/img267/7092/woda1ni6.jpg
http://img406.imageshack.us/img406/6749/woda2vl2.jpg
na piecu ustawiona temp w zasobniku 65st.

był 'specjalista' i orzekł że najpierw trzeba zdezynfekować wodę a potem powtórzyć badania i ewentualnie myśleć potem o filtrach

dezynfekcja (za ok. 900zł :o ) ma polegać na wstawieniu w instalację przed hydroforem dozownika 'chemii' - całość ma trwać 3dni (ale wtedy nie można wody używać do niczego, bo tak wysoka dawka) lub 2tyg (niższa dawka, można wodę pić i kąpać się, ale będzie śmierdzieć chlorem)

Co o tym myślicie?

aero
21-08-2007, 06:57
nie wiem czy masz jakies filtry, ale
wzrósł poziom, żelaza i manganu, twardość
spadło ph
bakteria to z kolei wypadek przy pracy :) i co ważne nie jest to bakteria coli

raczej trzeba zrobić małą stacje uzdatniania wody
jeśli to domek jednorodzinny to proponuję za pompą napowietrzanie, na hydroforze odpowietrznik, następnie filtr do żelaza i manganu
co do bakterii to raczej wersja trzydniowa
zalać dolne źródło podchlorynem zrobić pompowanie , pozostawić instalację na jeden dzień a później tak długo płukać, aż z kranu nie będzie czuć zapachu chloru.
swoją drogą trzeba sprawdzić czy wszystkie szamba są szczelne ....

mlk
21-08-2007, 09:19
nie wiem czy masz jakies filtry, ale
wzrósł poziom, żelaza i manganu, twardość
spadło ph
bakteria to z kolei wypadek przy pracy :) i co ważne nie jest to bakteria coli

raczej trzeba zrobić małą stacje uzdatniania wody
jeśli to domek jednorodzinny to proponuję za pompą napowietrzanie, na hydroforze odpowietrznik, następnie filtr do żelaza i manganu
co do bakterii to raczej wersja trzydniowa
zalać dolne źródło podchlorynem zrobić pompowanie , pozostawić instalację na jeden dzień a później tak długo płukać, aż z kranu nie będzie czuć zapachu chloru.
swoją drogą trzeba sprawdzić czy wszystkie szamba są szczelne ....

domek jednorodzinny, nie mam filtrów, bo pierwsze badanie wykazało, że nie ma potrzeby
wokół żadnych innych szamb poza moim szczelnym
facet powiedział, że te bakterie to z 'brudnej instalacji'

ile orientacyjnie mogą kosztować filtry na mangan?

za jakieś 0.5-1 roku będę chyba podłaczony do wodociągu i trochę szkoda mi wydawać dużych kwot na uzdatnianie (jesli duzo to sklonny bylbym przemeczyc sie z woda oligocenska do picia, bo kąpać się w tym 'manganie' to chyba można?), ale oczywiście zdrowie rodziny najważniejsze :)

tres34
21-08-2007, 13:02
Wg mnie dezynfekcja nie pomoze, a tzw. fachowiec wezmie 900pln. Lepiej kupic filtr odzelaziajacy i odmangajacy. Jesli sa bakterie, to jeszcze filtr odwroconej osomozy lub co najmniej lampy UV. W przyp. osomozy trzeba bedzie pozniej sztucznie mineralizowac wode bo bedzie jalowa. Wiele filtrow odwroconej osmozy ma tego typu urzadzenia od razu wbudowane.

shiza34
04-07-2014, 20:08
Witam chciałbym odświeżyć tematspraw wygląda tak.Wodę do domu mam podciągniętą ze źródła mieszkam w rejonach górskich i większość ma wodę właśnie ze źródeł w mojej okolicy.pierwszy zbiornik (zrobiony z kręgów betonowych)znajduje się 900metrów od domu jest zrobiony u wyjścia źródła z ziemi na prawie samym szczycie góry która ma około 700mnpm nie ma tam absolutnie żadnych domów tylko las,z tego zbiornika woda sprowadzona została do drugiego zbiornika(aby zmniejszyć ciśnienie)i dopiero jest doprowadzana do domu po badaniu wody wychodzi że mam bardzo dużo bakterii E coli nie ma tam fekaliów ani nic takiego to skąd ta bakteria czy jest sposób na pozbycie się jej z takiej studni? proszę o pomoc

pieknyromek
05-07-2014, 22:28
Skoro źródło jest 100% czyste to znaczy że gdzieś po drodze jest nieszczelność i dochodzi do zanieczyszczenia wody.

shiza34
07-07-2014, 20:48
no właśnie według mnie powinno być czyste skoro ma początek tak wysoko i nic tam nie ma tylko las.nie czyściłem tych kręgów po ich osadzeniu albo coś tam wpadło i się rozkłada:confused:

pieknyromek
07-07-2014, 22:59
Uściślając - ja nie wiem czy źródło jest na 100% czyste - skoro tak mówisz to ja też tak zakładam, ale cały czas trzeba sprawdzić gdzie dochodzi do skażenia.